Σώστε τη Ρένα!
15/09/2014 15:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σώστε τη Ρένα!

Μετά τον Τσίπρα που είπε ότι δέχθηκε απειλές για τη ζωή του όπως η Λαγκάρντ, ένα ακόμη στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ παίζει το ρόλο του οσιομάρτυρα. Ο λόγος για την περιφερειάρχη Ρένα Δούρου η οποία, μιλώντας στην «Εφημερίδα των Συντακτών» λέει:«Δέχθηκα απειλές κατά της ζωής μου, υβριστικά πανό σε γήπεδα, σεξιστικές ύβρεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης από οπαδικά και όχι μόνο κέντρα συμφερόντων και όλα αυτά γιατί πήγα κόντρα σε ισχυρούς επιχειρηματίες».

Στην συνέντευξή της η κ. Δούρου αναφέρθηκε στον στόχο της για δημιουργία θέσεων εργασίας μέσω ενός αναπτυξιακού προτύπου, επισημαίνοντας παράλληλα ότι η ανάπτυξη δεν είναι εύκολη υπόθεση και δεν μπορεί να γίνει με εξαγγελίες, όμοιες της κυβερνητικής παροχολογίας.

Τέλος υπογράμμισε ότι στόχος της Περιφέρειας είναι να επιδιώξει την όσο το δυνατόν πιο κοινωνική απορρόφηση των κοινοτικών κονδυλίων: «Χωρίς να ξεχνάμε τους ίδιους τους πόρους της Περιφέρειας. Η συνδυασμένη και ορθολογική χρήση τους, με έμφαση στους άξονες για την απασχόληση και την κοινωνική συνοχή, με στόχο την ανακούφιση των αδύναμων κοινωνικά ομάδων καθώς και τη δημιουργία απασχόλησης, είναι πρώτη προτεραιότητά μας», είπε.

Μιλώντας τέλος για το ενδεχόμενο διενέργειας εθνικών εκλογών, η Περιφερειάρχης είπε:

«Κάθε μέρα που περνά τούτη η κυβέρνηση των τοποτηρητών του Μνημονίου καταστρέφει τις προϋποθέσεις ανάκαμψης της χώρας».

Αυτά μας είπε η κ. Δούρου η οποία βεβαίως λησμόνησε να αναφέρει τα ονόματα εκείνων στους οποίους πήγε κόντρα και την απειλούν. Ποιοι είναι οι ισχυροί επιχειρηματίες που ασχολούνται μαζί της; Μήπως είναι ο κ. Μαρινάκης που έτρωγε κι έπινε προεκλογικά;

Τι εννοεί ότι την απείλησαν και της έκαναν σεξιστικά σχόλια στα γήπεδα; Μήπως όταν έκανε τη μεγαλειώδη κωλοτούμπα ο ΣΥΡΙΖΑ και αρνήθηκε το γήπεδο στην ΑΕΚ όπως της αξίζει; Μήπως όταν της έλεγαν ότι η αγαστή σχέση της με τον Ολυμπιακό και τον πρόεδρό της έρχεται σε αντίθεση με τα όσα πρεσβεύει περί ισονομίας;

Εκτός αν εννοεί ότι όλοι της έριξαν από ένα... μπινελίκι όταν γέμισε την Αθήνα με αφίσες με την φάτσα της. Αυτά δεν είναι επιθέσεις κ. Δούρου, έχετε μπερδέψει τις έννοιες.

Αλλά είναι η κλασική αντίδραση της Αριστεράς που εμφανίζεται διαρκώς διωκόμενη κι έτσι κερδίζει τη συμπάθεια του κοινού. Το γνωστό κόμπλεξ των Ελλήνων απέναντι στους κυνηγημένους Αριστερούς. Έλεος πια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seagull avatar
    Seagull 15/09/2014 16:14:45

    Τι τα θέλετε και τα γυρεύετε, οι δηλώσεις της Λαγκάρντ στον Economist έβαλαν φωτιά στα τόπια, η λεζάντα και η ρετσινιά του διεφθαρμένου κράτους καλά κρατεί. Αν έφθασαν οι φοροφυγάδες να απειλούν την Λαγκάρντ αναρωτιέται κανείς τι είδους απειλές και εκβιασμούς έχει δεχθεί το πολιτικό πρσωπικό της χώρας.

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Seagull 15/09/2014 16:38:49

      Σωστή επισήμανση. Την αποκάλυψη της Λαγκάρντ, οι τηλεβόες των λιπαρών την κάνανε γαργάρα. Το ότι είχαν ενισχύσει τη σωματοφυλακή της είχε γίνει είδηση απο καιρό, όχι όμως ο λόγος. Υπέθεταν φόβο για "απεσταλμένους διαπραγματευτές" εκ μέρους Ρώσων ολιγαρχών, Ιάπωνες νίντζα, μάγους βουντού πληρωμένους από τα funds των offshore στο Τρίνιταντ εντ Τομπάγκο, και άλλα τέτοια. Τελικά, μάλλον φοβήθηκαν Άραβες εκτελεστές πληρωμένους απο κάποιο equity fund στις Παρθένες νήσους (συνδεδεμένο με ναυτιλιακή εταιρεία στο city) - ή μάγους βουντού πάλι, απο άλλο νησί της Καραιβικής, όχι Τρινίταντ - με άλλους εντολοδόχους. Άλλωστε η ιστορία με την περιβόητη λίστα του Φαλσιανί που την έκανε πάσα στον ακατανόμαστο, και μόνον αυτή καθιστούσε την κυρα Κριστίν στόχο α' μεγέθους: Όχι μόνον απο τους καταθέτες αλλά και απο τις τράπεζες. Ίσως με κανέναν λυσσασμένο σκύλο Αγίου Βερνάρδου ή με τρελό σκιέρ με ούζι στους χιονισμένους λόφους πάνω από τον Ποτόμακ (η κ. Λαγκάρντ κάνει ακόμη σκι πότε πότε)....

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Uncle Stgm 15/09/2014 16:41:20

        ...οι μάγοι των οφσορόβιων από τα Καρίμπικς, ντούμπου ντούμπου ζά βεβαίως, αλλά με άλλους εντολείς, εντολοδόχοι είναι οι ίδιοι, sorry.

        • Seagull avatar
          Seagull @ Uncle Stgm 15/09/2014 16:51:34

          Βέβαια οι οφσορίτες δεν θα βρίσκονταν στην " δύσκολη" θέση να βγάλουν από την μέση καμία Λαγκάρντ αν οι ίδιοι δεν ήταν σκυλάκια του καναπέ (ποιός το έχει πει αυτό, α ο Κουτσούμπας για τον Τσίπρα) του παγκόσμιου οφσορίτικου συστήματος που κρατάει στις ντουλάπες βαθειά κρυμμένα πολλά τρις.....

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Uncle Stgm 15/09/2014 16:42:05

        Μόνο ο James Bond τη σώζει Θείε..

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 15/09/2014 19:18:27

    Εκτός από φωτογραφίες του (αριστερού) προφίλ της, το κομπολόϊ και τη (background – για ποιό λόγο, άραγε;) παρουσία της στις εκάστοτε χαιρετούρες τους μειρακίου, Έργο ουσιαστικό και μετρήσιμο της Περιφερειάρχη, από 1ης Σεπτεμβρίου 2014 και μέχρι σήμερα, δεν είδαμε. Επί τη ευκαιρία, σχετικό βίντεο είδαμε, διαβάσαμε και μάθαμε: “Στη ΓΑΔΑ για το σκάνδαλο του Μαραθώνα ο Ηλίας Ψινάκης. Στη ΓΑΔΑ βρέθηκε ο Δήμαρχος Μαραθώνα, κ. Ηλίας Ψινάκης, για να καταθέσει για την υπόθεση που συγκλονίζει τον Μαραθώνα, αφού όπως έχει καταγγελθεί, μία μέρα πριν την ορκωμοσία του κ. Ψινάκη, αφαιρέθηκαν και σβήστηκαν έγγραφα από τους υπολογιστές της οικονομικής υπηρεσίας του Δήμου. Σύμφωνα με νεώτερα στοιχεία, εμπλέκονται δύο υπάλληλοι οι οποίοι ήταν τοποθετημένοι σε νευραλγικά πόστα. Εναντίον των δύο υπαλλήλων έχει ασκηθεί δίωξη ενώ για την υπόθεση έχει κινητοποιηθεί και η Δίωξη Ηλεκτρονικού Eγκλήματος.” (news.gr/πολιτική - 15/9/2014) (news.gr “Δηλώσεις Ψινάκη στη ΓΑΔΑ”–YT video– 8/9/2014) Δήλωση δημάρχου προς τους δημοσιογράφους, έξω από τη ΓΑΔΑ. “Mεταδώστε αυτό το μήνυμα αν έχετε τη καλοσύνη. Εγώ δεν λέω τίποτα, επειδή φρικάρει ο κόσμος. Επειδή είναι ένας Δήμος με πολλά προβλήματα και πραγματικά πρέπει να μαζευτούν πολλά πράγματα. Οι υπάλληλοι εργάζονται ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ υπερωρίες από το πρωϊ ως το βράδυ, επειδή ο Δήμος έχει πολλά προβλήματα. Και εγώ ως manager, κοιτάζω πως θα φτιάξω τον Δήμο οργανικά με οργανόγραμμα για να λειτουργεί ο Δήμος με τα μέσα που έχει αυτή τη στιγμή. ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ. Οι υπάλληλοι μού κάνουν καταγγελίες επώνυμα και εγώ, ως δήμαρχος οφείλω να τις προωθήσω στις Αρχές. Επειδή λοιπόν, υπάρχουν πολλά προβλήματα και υπάρχουν υπάλληλοι-εθελοντές με τρομερό φιλότιμο που δουλεύουν μαζί μου από τις 7 το πρωϊ και μέχρι τις 2 το πρωϊ στο γραφείο μου ΟΛΟΙ, με αυτοθυσία, Δεν μπορώ να κάνω καμία δήλωση. Γι αυτό, ό,τι ακούσετε πριν το τυπώσετε, πριν το αναπαράγετε, να ρωτήσετε το Γραφείο Τύπου, ή το ιδιαίτερο γραφείο μου, ή εμένα προσωπικά, αν ισχύει. Εγώ, όταν έχω στοιχεία από τις ελεγκτικές αρχές, που είναι πολύ πρόθυμες να βοηθήσουν, -έχω τρομερή βοήθεια απ’ όλους- και από τον κύριο Σφακιανάκη, στον οποίο τώρα πάω για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Και από τον κύριο Ρακιτζή που θα πάω τη Τετάρτη το πρωϊ. Εγώ θα κάνω μία Press Conferenceσε για όσους ενδιαφέρονται από σας, τι μου είπανε οι ελεγκτικές αρχές. ΠΡΙΝ, εγώ δεν λέω τίποτα. Επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό και αφορά τις δουλειές και τη ζωή των κατοίκων, δεν είναι Reality. Οι συνεργάτες μου κι εγώ, ό,τι μπορούσαμε να κάνουμε το κάναμε σε 5 μέρες, ενώ οποιοσδήποτε άλλος θα το έκανε σε 5 μήνες. -Δημοσιογράφος: “για να πούμε κάτι ξεκάθαρο. Πήρανε αριθμούς Πρωτοκόλλου βάσει των οποίων.. -Ψινάκης τον διακόπτει: “Να ρωτήσεις τους ελεγκτές”. O δημοσιογράφος επιμένει: “Πήρανε αριθμούς Πρωτοκόλλου;..” -Ψινάκης: “κoυφός είσαι παιδάκι μου; Δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω μιά ώρα; Δεν απαντάω σ’ ερωτήσεις.” -Δημοσιογράφος απτόητος: “Θέλω ξεκάθαρη απάντηση.” -Ψινάκης: “Γιατί; είμαι υποχρεωμένος να σου δώσω αναφορά εσένα;” -Δημοσιογράφος: ”να ενημερώσετε πόσο χρήμα..” -Ψινάκης: “Το δημόσιο χρήμα, αν έχει γίνει παρανομία, θα το πούνε οι αρμόδιες αρχές. Όχι εγώ. Εγώ δεν είμαι δικαστής. Ούτε ο Κλουζώ, ούτε ο Ζορό”. -Δημοσιογράφος: ”Είσαστε έτοιμος να βάλετε το μαχαίρι στο κόκκαλο και να βρείτε τις ατασθαλίες που έχουν γίνει, αν έχουν γίνει;” -Ψινάκης: ”Εγώ είμαι manager κάνω τη δουλειά μου σαν manager παύλα δήμαρχος. Όταν γίνονται καταγγελίες, ή βρίσκω περίεργα πράγματα, τα περνάω εκεί που πρέπει. Στη δικαιοσύνη, στις ελεγκτικές αρχές. Άρα, την επόμενη φορά για να μη κουράζεστε και μου’ έρχεστε συνέχεια παντού. Την επόμενη φορά, που θα έχω εγώ κάτι, θα σάς καλέσω εγώ και θα σας πω Press Conference σε όλους τι βρήκα, τι συνέβη. Αλλά να βγει ένα Πόρισμα. Να μη λέει ο καθένας ό,τι θέλει. Παιδιά, να είστε καλά.” * “Αποφασισμένος να στείλει στη φυλακή όλους όσους καταχράστηκαν τα ταμεία του δήμου είναι ο νέος δήμαρχος Μαραθώνα. Η μεγαλύτερη εταιρεία ορκωτών λογιστών στον κόσμο θα πάει στα γραφεία του Δήμου Μαραθώνα προκειμένου να ελέγξει τα οικονομικά δεδομένα προηγούμενων ετών. Μεγάλες διαστάσεις έχει λάβει η καταγγελία του υπαλλήλου του Δήμου όπου μαζί με τον Ηλία Ψινάκη πήγε για να καταθέσει στο Αστυνομικό Τμήμα Νέας Μάκρης. Η μεγαλύτερη εταιρεία ορκωτών λογιστών, η PWC (Price-Waterhouse- Coopers) είναι πασίγνωστη σε όλο τον κόσμο και έχει εμπλακεί μέχρι και στη σύνταξη κρατικών προϋπολογισμών. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα protothema.gr, αύριο το πρωί οι λογιστές της PWC θα πάνε στα γραφεία του Δήμου Μαραθώνα για να κάνουν «φύλλο και φτερό» τα πάντα, μετά από εντολή του δημάρχου Ηλία Ψινάκη. Οι ορκωτοί λογιστές της PWC, θα βρίσκονται από τις 8 το πρωί στα δημοτικά καταστήματα ερευνώντας κυρίως τα οικονομικά πεπραγμένα των τελευταίων ετών. Επίσης, την Παρασκευή, ο ποινικολόγος Αλέξανδρος Λυκουρέζος επισκέφτηκε το γραφείο του δημάρχου και συνομιλούσε μαζί του πάνω από πέντε ώρες. Ο δικηγόρος συντάσσεται στην «μάχη» του Ηλία Ψινάκη για τα οικονομικά του Δήμου Μαραθώνα.” (neakeratsiniou.blogspot.gr 15/9/2014).

  3. Eva avatar
    Eva 22/09/2014 19:24:30

    Κατω τα χέρια απο τη Ρένα και τα πλαστά πτυχια.