Συμφωνία με τη Ρωσία για δάνειο 5 δις
01/04/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συμφωνία με τη Ρωσία για δάνειο 5 δις

Η επίσκεψη την 8η Απριλίου του Έλληνα πρωθυπουργού στη Μόσχα θα είναι πανηγυρική καθώς θα επικυρώσει την οικονομική βοήθεια προς την Ελλάδα.

Όπως αναφέρει το αμερικανικό κανάλι CNABC, η Ρωσία ήλθε σε αρχική συμφωνία με την Ελλάδα για παροχή οικονομικής βοήθειας ύψους 5 δις ευρώ.

Από την πλευρά της Ρωσίας έγινε γνωστό ότι πάντοτε επιθυμούσε να προσφέρει στην Ελλάδα χρήματα, όμως η χώρα ήταν κολλημένη στη βοήθεια από τις χώρες-μέλη της Ευρωζώνης και το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο - αλλά όλα αυτά ίσχυαν πριν η χώρα φλερτάρει με τη χρεοκοπία.

Η επίσκεψη Λαφαζάνη ήταν καθοριστική για την επίτευξη της συμφωνίας, η οποία συνοδεύεται τόσο με εμβάθυνση της συνεργασίας στο ενεργειακό πεδίο, όσο και με «σπάσιμο» του εμπάργκο για την Ελλάδα, με αποτέλεσμα εκατοντάδες χιλιάδες τόνοι οπωροκηπευτικών να διοχετευθούν στη ρώσικη αγορά.

Λαμβάνοντας υπόψη τα τωρινά δεδομένα, η Ελλάδα αναμένει να λάβει πρώτη δόση ύψους 2 δις ευρώ πριν το Πάσχα, καθώς προβλεπόταν ότι θα ξέμενε από χρήματα μέχρι τις 20 Απριλίου.

Η πίεση είχε αυξηθεί ασφυκτικά για την Αθήνα από τους Θεσμούς προκειμένου να παρουσιάσει μια αξιόπιστη λίστα μεταρρυθμίσεων, ώστε να απελευθερωθούν τα κεφάλαια της τελευταίας δόσης, ύψους περίπου 7 δισ. ευρώ.

Η ενεργοποίηση της συμφωνίας με τη Μόσχα, αναμένεται να δώσει την ευκαιρία στην ελληνική Κυβέρνηση, να σκληρύνει τη στάση της έναντι των εταίρων και να επιβάλει τους όρους της.

Κι αυτό διότι η λίστα που παρουσιάστηκε δεν φαίνεται να ικανοποίησε τους πιστωτές, με αποτέλεσμα η βοήθεια από τους «Θεσμούς» να παραμένει κλειδωμένη. Η Ελλάδα δεν βασίζεται πια στην τελευταία δόση του προγράμματος διάσωσης, καθώς μέσα στον Απρίλιο πρέπει να προχωρήσει σε μια σειρά από αποπληρωμές, με πρώτη στις 9 Απριλίου προς το ΔΝΤ. Παράλληλα, ο χρόνος εκπνέει και για το πρόγραμμα διάσωσης, το οποίο επεκτάθηκε τον Φεβρουάριο για τέσσερις μήνες.

Σε αυτό το πλαίσιο, η επίσκεψη την 8η Απριλίου του Έλληνα πρωθυπουργού στη Μόσχα θα είναι πανηγυρική καθώς θα επικυρώσει την οικονομική βοήθεια προς την Ελλάδα.

Σημειώνεται ότι τον Ιανουάριο, λίγο μετά την εκλογή του Αλ. Τσίπρα, σε δηλώσεις του στο CNABC ο Ρώσος υπουργός Οικονομικών είχε αναφέρει ότι η Ρωσία θα σκεφτόταν να παράσχει οικονομική βοήθεια στην Ελλάδα, παρά το γεγονός ότι δεν έγινε δεκτή.

Ο Zolt Charvas, μέλος της ευρωπαϊκής δεξαμενής σκέψης Brudegel, επισημαίνει σε τηλεφωνική συνέντευξή του στο αμερικανικό ειδησεογραφικό δίκτυο ότι αν η Ελλάδα πάρει τελικά από τη Ρωσία τα χρήματα, αυτό θα έχει ευρείας κλίμακας συνέπειες. Καταλήγει εκτιμώντας ότι «αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερη έλλειψη εμπιστοσύνης μεταξύ της Ελλάδας και των Ευρωπαίων εταίρων της».

Η ελληνική Κυβέρνηση όμως έχει συνδέσει την οικονομική βοήθεια με τα γεωστρατηγικά πλεονεκτήματα της χώρας και πάνω στον άξονα αυτό, προσδοκά και την εκταμίευση της δόσης από τους Θεσμούς.

Με πέντε συν επτά δις, οι του οικονομικού επιτελείου εκτιμούν ότι το δημοσιονομικό κενό θα καλυφθεί και η εκτέλεση του προϋπολογισμού δεν θα παρουσιάσει περαιτέρω προβλήματα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Flame avatar
    Flame 01/04/2015 06:05:55

    Σας καταλάβαμε, σας καταλάβαμε...Και του χρόνου!!!

  2. airman avatar
    airman 01/04/2015 06:28:45

    "Με πέντε συν επτά δις, οι του οικονομικού επιτελείου εκτιμούν ότι το δημοσιονομικό κενό θα καλυφθεί ..." Εάν βασιστούμε στις μέχρι σήμερα εύστοχες εκτιμήσεις τους, καλύτερα να πέσουμε από τώρα στη θάλασσα! Ακόμα και χωρίς σωσίβια!

  3. GioTsio avatar
    GioTsio 01/04/2015 06:41:37

    Καλό μήνα!!! Πολύ καλό!!! ΕΥΓΕ!!!

  4. kkourk avatar
    kkourk 01/04/2015 06:42:15

    Καλό μήνα και καλή πρωταπριλιά.

  5. Μεταλλωρύχος avatar
    Μεταλλωρύχος 01/04/2015 06:48:06

    Καλημέρα και καλό μήνα. Για Πρωταπριλιά καλό…

  6. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 01/04/2015 06:52:48

    Είναι 145 δις Ευρώ!! Ξεχάσατε τα 2 πρώτα ψηφια 1-4-5, από το μαγικό αριθμό..

  7. abbot avatar
    abbot 01/04/2015 06:53:36

    Προς στιγμην το πιστεψα.Μετα θυμηθηκα τι μερα ξημερωσε!!

  8. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 01/04/2015 07:29:44

    Χαρούμενη πρωταπριλιά σε όλους! Αλλά 5 δις ρούβλια μόνο; Ψιλικατζίδικες δουλειές.... Οι εταίρες, είναι σαφέστατα με το αζημίωτο βεβαίως βεβαίως, πολύ πιο large. Μένουμε Ευρώπη.... :-)

    • MantisKalhas avatar
      MantisKalhas @ Άλυτη Εξίσωση 01/04/2015 16:57:57

      Τελευταία γράφεις με δημιουργική ασάφεια...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ MantisKalhas 06/04/2015 15:15:08

        Μάλλον τελευταία τα φύλλα δάφνης σας είναι μπαγιάτικα οι κρίσεις σας θολές, ενώ οι μαντεψιές σας, -όπως πάντα- σταθερά και μονότονα, εσφαλμένες :-).

  9. emily avatar
    emily 01/04/2015 07:34:25

    Χαχα,εντάξει παιδιά,και του χρόνου!

  10. Dionysos avatar
    Dionysos 01/04/2015 07:38:12

    prwtapriliatiko asteiaki?

  11. neareast avatar
    neareast 01/04/2015 07:38:30

    ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑ!!!

  12. Jim Beam avatar
    Jim Beam 01/04/2015 07:45:20

    Σε ρούβλια ή σε σφαλιάρες ????

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/04/2015 07:49:40

    Χρόνια πολλά.

  14. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 01/04/2015 07:54:15

    Καλό μήνα. Και του χρόνου η πρωταπριλιά χωρίς Τσιπροκαμμένους!

  15. Άλφα του Κενταύρου avatar
    Άλφα του Κενταύρου 01/04/2015 07:55:36

    Mπράβο, μπράβο. Καλό μήνα σε ΟΛΟΥΣ.

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/04/2015 08:01:16

    Καλό μήνα φίλοι και σχολιαστές του antinews. Καλά να είμαστε κάθε πρώτη του μήνα να τη γιορτάζουμε σαν Πρωταπριλιά. Με τόσα που έχουν δεί τα μάτια μας δεν μας κάνει αίσθηση πιά...

  17. m.s avatar
    m.s 01/04/2015 08:11:06

    Τελικά μας ψεκάζουν. Με πήραν από το πρωί γνωστοί μου που πανηγυρίζουν με το δάνειο!!! Δεν υπάρχει ελπίδα... Τρανή απόδειξη, πόσο ο κόσμος ψοφάει για παραμύθι και είναι έτοιμος να πιστέψει το μεγαλύτερο ψέμα αρκεί να τον ευχαριστεί. Καλό μήνα σε όλους

    • Το τζίνι avatar
      Το τζίνι @ m.s 01/04/2015 15:04:40

      Εντάξει. Το παραμύθι του έξωθεν ανέπλιστου σωτήρα, είναι το αγαπημένο μας ως λαού. Επιρρεπείς στους μύθους, απρόθυμοι εντελώς για τις θυσίες.

  18. airman avatar
    airman 01/04/2015 08:13:40

    ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ! Αλλά γιατί μόνο 5 δις; Με 5,6 δις θα "έβγαινε" και η προμήθεια του 12%, ώστε να μείνουν καθαρά τα 5 δις!

  19. Εχετλαίος avatar
    Εχετλαίος 01/04/2015 08:14:53

    Πολύ καλή κίνηση, για να μπορεί η κυβέρνηση να μιλήσει πιο άνετα, από καλύτερες θέσεις.

  20. makis avatar
    makis 01/04/2015 08:21:10

    Βρέθηκε πετρέλαιο στoν Αμβρακικό...οι Ρώσοι έστειλαν τον αγωγό. Καθολου τυχαία δεν ήταν η χθεσινή δήλωση του υπουργού ενέργειας κου Λαφαζάνη ότι Ρώσοι τελικα θα αντλήσουν το πετρέλαιο που βρίσκεται στο ελληνικό υπέδαφος. Απόδειξη ο πλαστικός σωλήνας της φωτό που μεταφέρθηκε με άκρα μυστικότητα
    http://shar.es/1gsFw4

  21. ΝΤΟΝΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
    ΝΤΟΝΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 01/04/2015 09:09:33

    πρωταπριλιάτικο αστείο??

  22. greg avatar
    greg 01/04/2015 09:14:56

    Τά περί δηλώσεων στό ...CNABC είναι "είδηση" τής 1ης Απρίλη. Τά περί Ρωσικής χρηματοδότησης όμως, είναι είδηση πού θά επιβεβαιωθεί. Τήν ...31η Απρίλη.

  23. J.R avatar
    J.R 01/04/2015 09:53:20

    Καλημέρα κι από μένα (καινούργιος στο forum) Μακράν το πιο πετυχημένο της πρωταπριλιάς! (ψάρωσα μόλις το διάβασα είναι η αλήθεια!)

  24. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/04/2015 09:54:43

    Καλή πρωταπριλιά, Χρόνια Πολλά.

  25. George N avatar
    George N 01/04/2015 09:56:52

    Στη Ρωσία πάντως πανηγυρίζουν γιατί ανακοινώθηκε ότι θα τους δώσουμε έκτακτη οικονομική βοήθεια 5 δις σε ευρώ. Τι ισχύει τελικά?

  26. σκεπτικσιης avatar
    σκεπτικσιης 01/04/2015 10:09:43

    καλο μηνα παιδια. Ενα ψέμα , για να είναι καλό, πρέπει να μπορει να γίνει πιστευτό.

  27. πΔπ avatar
    πΔπ 01/04/2015 10:39:02

    Καλό μήνα!!!

  28. Παράξενος avatar
    Παράξενος 01/04/2015 12:00:59

    Καλό μήνα σε όλους τους αναγνώστες και τους συντελεστές του antinews!

  29. Κατά τον δαίμονα εαυτού avatar
    Κατά τον δαίμονα εαυτού 01/04/2015 12:06:28

    Πάντοτε ήθελαν διακαώς να μας δανείσουνε, αλλά εμείς ...ντρεπόμασταν να το ζητήσουμε :). Τώρα λοιπόν ας σπάσουνε το εμπάργκο στα καλοκαιρινά φρουτάκια μας τα special και θα είμαστε ευχαριστημένοι. Καλό μας μήνα και καλά μας ξεμπερδέματα γενικώς.

  30. Ελενα Κανελοπούλου avatar
    Ελενα Κανελοπούλου 01/04/2015 12:18:42

    Καλό μήνα σε όλους . Αλλά με αυτή την Κυβέρνηση έχουμε Πρωταπριλιά κάθε μέρα . Τα διαστρεβλώνουν όλα , τα παραποιούν όλα .Μένω άναυδη με την φοβερή σχολή προπαγάνδας της αριστεράς .Πραγματική πλύση εγκεφάλου σε ένα κόσμο που δυστυχώς δεν αντέχει να ακούει αλήθειες

  31. FactorX Junior avatar
    FactorX Junior 01/04/2015 12:51:19

    Καλό μήνα σε όλες και όλους. Να είμαστε δυνατοί να γράφουμε!

  32. victoria (true) avatar
    victoria (true) 01/04/2015 13:16:09

    Καλό μήνα σε όλους και όλες! (για να μην είμαι και σεξίστρια)

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ victoria (true) 01/04/2015 13:39:38

      "Λαμπριατης μηνας σα φανει, Ανασταση μυριζει....." Καλο μηνα, καλο Πασχα σε ολους.

  33. Wolf avatar
    Wolf 01/04/2015 14:49:42

    Καλό μήνα, με μια ευχή: του χρόνου τέτοια μέρα, να μην έχει γίνει ρημαδιό η χώρα, να υπάρχει Ελλάδα!

    • Το τζίνι avatar
      Το τζίνι @ Wolf 01/04/2015 14:57:19

      Έγινε Αφέντη μου. H ευχή σου, διαταγή για μένα ! :)