#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2011 15:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σοσιαλισμός για τους λίγους, βαρβαρότητα για τους πολλούς

[caption id="attachment_124856" align="alignnone" width="600" caption="http://antistachef.wordpress.com/"][/caption]

Καθώς πλησιάζει η επέτειος ανάληψης της εξουσίας από την «σωτήρια» διακυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, κρίνουμε σκόπιμο να συνοψίσουμε το τιτάνιο έργο του. Χωρίς ρήματα, καθώς αυτά συνήθως υποδηλώνουν κάποια ενέργεια:

Ένα  νησί ανά Μνημόνιο.

Ένα μέτρο ανά ημέρα.

Ένα χαράτσι ανά εβδομάδα.

Ένα DVD ανά Τζούλια

Ένας εργαζόμενος ανά οικογένεια

Ένας ασφαλισμένος ανά οικοδομικό τετράγωνο.

Ένας μετανάστης ανά νέο.

Ένας μισθός, ανά τέσσερις εργαζόμενους.

Ένας  βουλευτής  ανά γιαούρτι.

Ένας Γενικός Γραμματέας ανά 150 συμβούλους.

Ένας Υπουργός ανά Τροϊκανό.

Ένα ΠΑΣΟΚ ανά περίσταση

Ένα πολεμικό αεροπλάνο, ανά πενήντα τουρκικά.

Ένα ταξί ανά τέσσερις κατοίκους.

Ένα φαρμακείο ανά πολυκατοικία.

Ένα σχολείο ανά δέκα χωριά.

Ένα  βιβλίο ανά τάξη.

Ένα μήλο ανά Λόλα.

Ένα νοσοκομείο ανά Περιφέρεια.

Ένας γιατρός ανά νομό.

Ένα νερό ανά Βαγγελιώ.

Ένας φόρος ανά λογαριασμό ρεύματος

Τουτέστιν μεθερμηνευόμενα όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι οδηγούμαστε σε ένα νέο πρωτότυπο κοινωνικό μοντέλο «πράσινης ανάπτυξης».

Εκεί που ζούσαμε τον νεοβαρβαρικό «γαπισμό», μας προέκυψε η δημοσιονομική αντεπανάσταση του Βενιζέλου, με έντονα στοιχεία συνταγματικής εκτροπής. Διανθίζεται κατά το δοκούν,  τόσο με "οράματα" σοβιετικής και αλβανικής σοσιαλιστικής κουλτούρας όσο και με προσταγές «θατσερικής» προέλευσης.Το νέο μοντέλο θα αποτελέσει πρότυπο για όλα τα προτεκτοράτα, τις νέο-αποικίες, τις υπεράκτιες κτήσεις  και τα κράτη με «μειωμένη εθνική κυριαρχία».

Το ερώτημα πλέον είναι πόση «βαρβαρότητα» χωρά ένας ψευδεπίγραφος «σοσιαλισμός»…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2011 15:11:17

    Ε, όχι και ψευδεπίγραφος ο Σοσιαλισμός του ΠΑΣΟΚ.
    Ατόφιος Σοσιαλισμός για την μάζα και επίσης Σοσιαλισμός για την ελίτ.
    Η μεσαία τάξη εξαφανίζεται στον Σοσιαλισμό.
    Η βαρβαρότητα είναι εγγενής στον Σοσιαλισμό.

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 29/09/2011 16:26:37

    :-) :-)

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2011 16:34:41

    Ούτε κατά διάνυα δεν προσεγγίζει την πραγματικότητα αυτό το κολάζ με την Ιερή εικόνα ενός Άνδρα και Επαναστάτη με το πρόσωπο του Γεωργίου ( Β΄) Παπανδρέου.

    Στο facesbook ενός γνωστού σκηνοθέτη βρήκα ένα - σχετικό - κολάζ που προσομοιάζει , κατά την γνώμη μου , περισσότερο στην προσωπικότητα του πρωθυπουργού ¨μας¨ . Μάτια Γ. Παπανδρέου - στόμα και πηγούνι Γεωργίου Παπαδόπουλου και μια κονκάρδα στο πέτο , που προσωπικά ¨για λόγους ευγένειας¨ δεν με βρίσκει και τόσο σύμφωνο...

    Δες - δείτε ( απομακρύνοντας τα παιδιά ) :
    http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/301335_2342004225017_1097305472_32715478_1370197557_n.jpg

    ¨ ...Τουτέστιν μεθερμηνευόμενα όλα τα παραπάνω σημαίνουν ότι οδηγούμαστε σε ένα νέο πρωτότυπο κοινωνικό μοντέλο «πράσινης ανάπτυξης».
    Εκεί που ζούσαμε τον νεοβαρβαρικό «γαπισμό», μας προέκυψε η δημοσιονομική αντεπανάσταση του Βενιζέλου, με έντονα στοιχεία συνταγματικής εκτροπής...¨

    Μέχρι εδώ συμφωνούμε αγαπητέ ¨Μικρέ Οδυσσέα¨... Από εκεί και πέρα τα περί ¨κράματος - ¨σοβιετικού¨ και νεοφιλελεύθερου μοντέλου¨ στην Ελλάδα του Πανελληνίου Σοκ , άστο καλλίτερα...

    Όταν οι μουτζαχιεντίν οπαδοί του ¨νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού¨ μιλούν για ¨σοβιετική¨ -Ελλάδα εννοούν την αναγκαιότητα για κατασπάραξη του Δημόσιου τομέα και της Δημόσιας περιουσίας από ιδιωτικά συμφέροντα. Θέλουν να κερδίσουν και να κερδοσκοπήσουν πάνω και από τα βασικά αγαθά ανθρώπινης επιβίωσης ( όπως είναι ο ήλιος , ο αέρας , το νερό , οι συγκοινωνίες , οι αιθέρες και η τηλεπικοινωνίες και τον υπόγειο και υποθαλάσσιο πλούτο ).

    Η ¨σοβιετική¨ Ελλάδα του ¨σοσιαλμανή¨ Κ. Καραμανλή ( senior ) και του ¨κόκκινου Πάνου¨.... Και η ¨σοβιετική Τουρκία¨ με το τον τεράστιο δημόσιο στρατιωτικόβιομηχανικό σύμπλεγμα της και άλλα τέτοια ευφάνταστα από τους διαφόρους Μάνους και Ανδριανόπουλους ( και τους κρυφούς οπαδού τους σε όλο το δεξιό- αριστερό κομματικό σύστημα.... ).

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΝΤΑΝΤΟΝ 29/09/2011 22:56:12

      Νταντόν, εννοώ μελλοντικό επίπεδο διαβίωσης για τους πολλούς, το επίπεδο που είχε κατακτήσει η Αλβανία του Χότζα. Εκεί θα μας οδηγήσουν οι νεοφιλελεύθερες πρακτικές του στυλ "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι"

      • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
        ΝΤΑΝΤΟΝ @ μικρός οδυσσέας 30/09/2011 00:00:27

        Το ερώτημα είναι γιατί βάζεις αυτό το άστοχο παράδειγμα με το ακόμα με την ακόμα πιο άστοχη φωτογραφία του Τσε.

        Έχεις κάποια δεκάδες , πάνω από εκατό , παραδείγματα χωρών του λεγόμενου ή ¨αναπτυσσόμενου¨ κόσμου ( καπιταλιστικού κόσμου ¨Οδυσσέα¨) στην Αφρική την Ασία και την Νότια Αμερική - ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ - ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ και εσύ βρήκες την Αλβανία του Ενβέρ...

        Μπορεί στην Αλβανία του Ενβέρ να μην είχαν Ελευθερίες , σαν και αυτές που γνωρίζουμε εδώ , μπορεί το καθεστώς να έπαιρνε μορφές ολιγαρχικής τυραννίας , όμως δεν είχαμε 1 εκατομμύριο μετανάστες από την χώρα αυτή με πρόθεση εποικισμού και το μίνιμουμ βιοτικό ΚΑΙ πολιτιστικό τους επίπεδο ( στα θέματα παιδείας , υγείας και εργασιακών δικαιωμάτων και αντικοινωνικής εγκληματικότητας ) ήταν καλλίτερο , ακόμα και σε σχέση με το σήμερα , μετά από 20 χρόνια ¨ελευθερίας¨.

        Όχι , μάλλον Αλβανία των Μπερίσα και του καπιταλιστικού ¨τρίτου κόσμου¨ θέλουν να μας κάνουν...

        Παρόλο τον σεβασμό σε κάθε διαφορετική άποψη διαπιστώνω πως τα παραδείγματα σου είναι ατυχή. Βρίσκεσαι , χωρίς κατά την γνώμη μου να το αντιλαμβάνεσαι , στο ¨ίδιο ιδεολογικό πλαίσιο με την κυβέρνηση¨ , την οποία πολεμάς , καλά κάνεις , στις επιφανειακές εκδηλώσεις της , αλλά όχι στην ιδεολογία της, η οποία είναι ο θανατικός ΑΝΤΙσοσιαλισμός.

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ ΝΤΑΝΤΟΝ 30/09/2011 10:15:54

          Είναι σαφές ότι το πρότυπο είναι η πραγματικά φιλελεύθερη αστική δημοκρατία και όχι ο"υπαρκτός" για τα τρωτά του οποίου έχουν γράψει αρμοδιότεροι. Αν θέλεις να μιλήσουμε φιλοσοφικάγια μια "αταξική κοινωνία" μελλοντικά, καμία αντίρρηση.
          Διαφωνώ με την όποια, έστω και χλιαρή υπεράσπιση καθεστώτων τύπου Εμβέρ, Πινοσέτ, Τσαουσέσκου, Φράνκο.
          Εποικοδομητική η συζήτηση πάντως

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/09/2011 19:07:11

    1 μπουκαλάκι χημικού ανά αγανακτισμένο
    1 τρίφυλλο ανά μερακλή
    20 λάθρο ανά προοδευτικό
    3 πισίνες ανά τραπεζίτη
    1 αυθαίρετο ανά υπουργό
    1 ΤΤ ανά σοσιαλίστρια πεθερά

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 29/09/2011 19:27:49

      Εύα ,μου επιτρέπεις να συμπληρώσω;
      1 πισίνα ανα πρόεδρο της βολής
      1 πούρο ανα φίλαθλο
      1 φίμοτρο ανα παρουσιαστή
      1 ντουζίνα μαντήλια ανα ηθοποιο βολευτή

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ juliet 29/09/2011 21:29:55

        juliet, και μέχρι 12τομη εγκυκλοπαίδεια θα μπορούσαμε να συμπληρώσουμε!

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 29/09/2011 22:58:28

          Να αυτοσυγκρατηθείτε. Όσο για τον υπαινιγμό της juliet για τον αγνό φίλαθλο Μάκη, την πληροφορώ ότι αυτά διαβάζει ο άνθρωπος και χάθηκε από προσώπου γης

      • Ηρώ avatar
        Ηρώ @ juliet 11/01/2012 21:22:39

        Να συμπληρώσω κι εγώ;

        1 ψυχιατρείο ανα διαφωνούντα υποψήφιο διδάκτορα...

  5. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/09/2011 21:43:18

    ποιοί υποκινούν τις καταλήψεις στα σχολεία;
    ποιοί εκμεταλλεύονται πάλι τα ανήλικα;
    ποιοί προσδοκούν στην ύπαρξη νεκρού από τις κλιμακούμενες εντάσεις στα σχολεία;

    ...προφανώς όσοι ενεπλάκησαν και στην δολοφονία του Αλέξη!!!
    ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ;;;

  6. tpe avatar
    tpe 29/09/2011 21:44:59

    Η φωτό είναι προσβολή στον Τσε. Με τον Στάλιν θα ήμασταν μια χαρα..

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 29/09/2011 21:47:15

    Ντροπή και αίσχος!
    Βάλατε τη μούρη αυτουνου στη φωτογραφία του Τσε!

  8. Krax avatar
    Krax 30/09/2011 17:31:32

    Σοσιαλισμός made in USA.

  9. nestro avatar
    nestro 11/10/2011 12:41:39

    Τα σχόλια είναι έξυπνα και σίγουρα αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.
    Το άρθρο όμως θα έπρεπε να αναφέρετε σε όλους τους αρχηγούς, όλων των κυβερνήσεων, για να μη πώ όλων των κομμάτων από την αντιπολίτευση και μετά. Τότε μάλλον θα καταλαβαίναμε τι ψηφίζαμε.
    Ας κανει ο καθένας μας την αυτοκριτική του!!!

  10. dimitris avatar
    dimitris 10/12/2011 22:44:49

    Ohi na ton eksisosoume ke me olous tous arhigous, nestro, pai poli!!! megali hari tha tou ginotan quand-même!