#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/03/2010 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σας έχω πει να μην σταματάτε τον Γιώργο στον δρόμο



Σας έχω πει να μην τον σταματάτε τον Γιώργο στον δρόμο και του πιάνετε την κουβέντα, γιατί δεν ξέρει καλά ελληνικά και παρερμηνεύει αυτά που του λέτε.

Ορίστε το αποτέλεσμα! Λέει ότι θέλουμε να του δώσουμε λεφτά!

(Έγραψες «Μάρκο Τ.»)



Τελικά ο λαός εκτός από κοψοχέρης είναι και μέντιουμ. Διότι μιλώντας για Μάρτη-γδάρτη είχε προβλέψει τα μέτρα που θα ληφθούν.

Με το παλουκοκαύτη υπάρχει ένα πρόβλημα. Διότι το καίω τα παλούκια με το τους παίρνω με τα παλούκια διαφέρει, αλλά πιθανόν να άλλαξε το νόημα στην πορεία του χρόνου.

Εκτός αν το “παλουκοκαύτη” ήταν “παλουκοκάτσει”, που είναι σαφώς πιο κοντινό ως λέξη και ως πραγματικότητα.

Θα κλέψουμε και την δόξα της Βενετίας. Διότι αυτή διαθέτει μία γέφυρα των στεναγμών, ενώ εμείς ολόκληρη χώρα.



Οι πολίτες αμφισβητούν την αξιοπιστία των ΜΜΕ. Ε, ναι. Όταν η τσέπη αδειάζει δεν σου πληρώνει ο Πρετεντέρης το λογαριασμό.

Με αυξήσεις στο ΦΠΑ, στη βενζίνη, στα ποτά και στα τσιγάρα, θα τους τσακίσει τους ρουφιάνους τους κατέχοντες και ζώντες πλουσιοπάροχα ο Παπακωνσταντίνου.

Μόλις δε κόψει κι άλλο τα επιδόματα θα σέρνονται στα πόδια του και θα του ζητάνε συγχώρεση που έφεραν το κράτος σ’ αυτή την κατάσταση.

Να ξέρουν όμως στην κυβέρνηση πως η ντροπή είναι ενίοτε προτέρημα που σου παρέχει, στο μέλλον, τη δυνατότητα να κοιτάξεις τον άλλο στα μάτια.

Με την ευκαιρία, προσέξατε στην τελευταία τηλεοπτική εκπομπή του Μάκη, που είχε θέμα το CD των συνομιλιών Χριστοφοράκου με τους δικηγόρους του, ότι στο διάλειμμα το κανάλι είναι διαφημίσεις της Siemens;

 (Θέμα των φωτογραφιών: διαφημίσεις σοκ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/03/2010 12:52:46

    Mάρκο Τ, σε παρακαλώ, όχι Μάνθο!
    Ο GAP, σας πληροφορώ, τον ψάχνει τον χριστιανό (;) που τον σταμάτησε στο δρόμο στο "Έχεις Πακέτο".
    http://a-ergodes.blogspot.com/2010/03/blog-post.html

  2. Spm avatar
    Spm 02/03/2010 13:19:04

    η ιστορια εχει ως εξης: ξεκινησε με το ποδηλατο, για Μαραθωνα, μετά απο περιπετειες ανεβηκε στο κανω του, αλλα και παλι ειχε περιπετειες. εκει λοιπόν, τον βρηκε ενας ψαρας, που ανησυχος ο ανθρωπος -κανονικος αυτός- νομιζωντας οτι ηθελε να αυτοκτονησει, του λέει : παιδι μου γιατι το έκανες αυτο, εγω θα σε βοηθησω αν δεν εχεις χρηματα, θα σου δωσω απο το ...υστερημα μου, αλλα ειναι κριμα να βαζεις σε κινδυνο τη ζωη σου και αυτων που σε εσωσαν...

  3. thespieys avatar
    thespieys 02/03/2010 13:24:55

    Xαχαχαχα! Τέλειο!

  4. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 02/03/2010 13:26:04

    Μοιάζει με τον πατέρα του ως προς την έξαλη, θα 'λεγα περιφρόνηση προς τον έλληνα πολίτη.
    Εχει ήδη παραδώσει σωπηρώς το Αιγαίο στους Τούρκους. Περιμένουμε ανακοινώσεις μετά τη συνάντηση με τον Ομπάμα. Η επιβίωσή μας είναι θέμα ψυχής.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ http://neotera.wordpress.com 02/03/2010 13:34:04

      Το ωραίο: Σήμερα στον 9.84 ο Φοίβος Καρζής - η πρωϊνή ζώνη του 9,84 είναι σκέτη πασοκική προπαγάνδα - έλεγε ότι η Ελλάδα εξαιτίας του Πέτρου Μολυβιάτη δεν θέλησε να λύσει το θέμα του Αιγαίου στη Χάγη, δυστυχώς με τη σιωπηρή συγκατάθεση της τότε πλειοψηφίας του ελληνικού λαού! Και χάσαμε μία τεράστια ευκαιρία!
      Ο Φοίβος Καρζής είναι, ως γνωστό, σημιτικός και ανανιστής.

  5. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/03/2010 14:09:22

    Ολο το δημοσιογραφικό 'μπουκέτο' του 9.84 αποτελείται από ξεχωριστά λουλούδια.Αρχίζοντας από πουρνό-πουρνό,με τον υπέρβαρο δήθεν πρώην Οννεδίτη και προχωρώντας με διάφορους Χόλιους και Φάικους φθάνουμε κατά το μεσημεράκι στους εμβριθέστατους εμπορορράπτες! Ασχετο: Αλλά ποιό ήταν το τρίτο πρόσωπο ,που λέγεται ότι συνόδεψε την Λούκα και το Alter Ego του μαγεμένου ποδηλάτη στο Αμπου-Ντάμπι;;; Γιατί Jeff;;;Δεν εμπιστεύεσαι πιά το 'μάτι' και 'τ'αυτί' σου ;;;;;;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/03/2010 14:48:08

      Έχω μια απορία:
      Αυτός,ο ΑΘΗΝΑ 9.84 ξέρει κανένας πόσο κοστίζει στο Δήμο της ΑΘήνας και τις ακροαματικότητα έχει;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/03/2010 14:58:16

      Κώστα Ροδινέ
      ο 9,84 μπαίνει αρκετά μύρια μέσα και πρέπει να κλείσει ή να πουληθεί. Απλά τον κρατάει ο κάθε δήμαρχος για να κάνει την προπαγάνδα του.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/03/2010 16:58:44

      Ανώνυμε,

      Μήπως ξέρεις νούμερα;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/03/2010 17:14:19

      Ροδινέ,
      δεν έχω νούμερα. Κάπου τα διάβασα και τα ξέχασα. Μου έμεινε μόνο ότι είναι ελλειμματικός.

  6. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 02/03/2010 14:53:47

    Ο ΦΟΙΒΟΣ ΚΑΡΖΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΙΣΤΗΣ Ή ΑΥΝΑΝΙΣΤΗΣ ?

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ αλφα2012 02/03/2010 14:58:25

      Both

  7. Jen avatar
    Jen 02/03/2010 15:16:57

    Πολυ καλό!!!:)

  8. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 02/03/2010 15:29:29

    Τα κάστρα ανέκαθεν έπεφταν από μέσα...και αυτό εφαρμόζουν οι διεθνείς επιβήτορες, την προδοσία πολλοί αγάπησαν, τον προδότη κανένας. Οι Γερμανοί όταν έφυγαν το 1944 από τη χώρα μας εκτέλεσαν όσους πρόλαβαν από τους συνεργάτες τους, τους άλλους τους αξιοποίησαν οι Άγγλοι, όταν θα φύγουν (σύντομα) οι σημερινοί κατακτητές, οι δοσίλογοι και οι προδότες της χώρας να περιμένουν και αυτοί τη σειρά τους.

  9. bugtrottel avatar
    bugtrottel 02/03/2010 15:47:11

    Ας περάσει απο καμιά Λαϊκή Αγορά, έστω και μεταμφιεσμένος, ιδίως μετά τις δώδεκα μ.μ και θα νιώσει πολύ άσχημα για την κατάντια που έχει οδηγήσει τα περήφανα γηρατειά. Ίσως τότε ανασκευάσει τις δηλώσεις του.

  10. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/03/2010 15:54:48

    Καί ξέχασες τόν Ιωαννίδη,πού αφού εξυπηρέτησε τούς Αμερικανούς,τόν ξέχασαν στήν φυλακή.
    Αυτοί θά υποστούν χειρότερα!

    • hooligan avatar
      hooligan @ Kὀριννα 02/03/2010 17:21:39

      ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΣΑΟΥΣΕΣΛΟΥ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 02/03/2010 15:59:55

    Καλά αφού συγκινείτε τόσο από την δήλωση «δίνω το μισθό μου για την πατρίδα» ας κόψει τα ταξίδια και αν εξακολουθεί να είναι συγκινημένος ας παραδώσει και τον μισθό του όπως έκανε η Μούσχουρη με την σύνταξή της.

  12. nasos avatar
    nasos 02/03/2010 16:38:30

    Άμα πετύχω πουθενά τον Τιραμόλα θα τον καρυδώσω

  13. άστεγος avatar
    άστεγος 02/03/2010 16:50:51

    Είδαν και αποείδαν οι Ευρωπαίοι ότι δεν μπορούν να συνενοηθούν με τους Γιώργηδες και έστειλαν εδώ τον ¨Ολι για να τελειώνουμε, κάποια στιγμή.
    Ο δικός μας ο πρωθυπουργός, βλέπεις, έχει εξειδίκευση στην άσκοπη κατανάλωση χρόνου και χρήματος!
    Τι χρειάζονταν, βρε Γιώργο, 5 μηνες τώρα τόσα ταξίδια, τόσες συνεντεύξεις, τόσα υπουργικά συμβούλια, τόση διαβούλευση (κανονική και ηλεκτρονική), τόσες γελοιοποιήσεις με τους τιτανικούς και τις εθνικές κυριαρχίες;
    Τί απέφεραν όλα αυτά τα σούρτα φέρτα και οι άλλες #@^%κίες τόσο καιρό;
    Για διαπραγματεύσεις πήγαινες ή απλά σου αρέσουν τα πρωϊνά στα ξενοδοχεία;
    Κάποια στιγμή οι Ευρωπαίοι βαρέθηκαν τα ατέλειωτα μπλά-μπλά και έστειλαν τον Όλι Ρέν και τους τεχνοκράτες του για να ξεμπερδεύουμε κάποια στιγμή φέτος.
    Μας έραψαν το κουστούμι σε μιά βδομάδα, το γκάπ είπε ΟΚ μπόϋς - θάνκ-γιου και πάνε καλιά τους.
    Τώρα το μόνο που μένει είναι να μάθουμε πόση είναι η ζημιά.
    Θα τα καταφέρει ο ΓΑΠ να μας διαβάσει μόνος του τη λυπητερή ή θα βάλει τον αεράτο τον Παπακωνσταντίνου να μας σερβίρει τα μαύρα μαντάτα;
    ANTE ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΚΑΛΟ ΓΚΟΥΡΑΓΚΙΟ!
    Εσύ Γκιόργκο γκαλή νύχντα!

  14. αλφα2012 avatar
    αλφα2012 02/03/2010 17:05:44

    συμφωνώ...ο Ιωαννίδης παραμένει μέσα για παραδειγματισμό των επόμενων συνεργατών τους....

  15. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 02/03/2010 17:22:12

    Η Αττικό Μετρό ήταν εδώ και μήνες χωρίς διευθυντή, με αποτέλεσμα την καθυστέρηση της παράδοσης των σταθμών Χαϊδαρίου, Περιστερίου, Ανθούπολης, κ.ά. Έχει περάσει στα ψιλά.

  16. πολίτης avatar
    πολίτης 02/03/2010 22:41:47

    Πριν λίγες μέρες, κάτι σχολίαζαν στα κανάλια για τα φορολογικά μέτρα και ένας γνωστός μου άρχισε να λέει πως αυτός ευχαρίστως θα δέχόταν αύξηση της φορολόγησης, αρκεί να πατήσουμε στα πόδια μας και να μην τα κλέψουν πάλι και ότι πρέπει να κάνουμε θυσίες για το καλό της πατρίδας και άλλα τέτοια νεοπατριωτικά. Ήταν, σα να λέμε, σαν τους τύπους που ανέφερε ο πρωθυπουργός.
    Το καλύτερο: Δεν έχει δηλώσει ποτέ φορολογητέο εισόδημα.

  17. Δημητρης avatar
    Δημητρης 03/03/2010 14:10:52

    Αυτον που συναντησε στο δρομο ηταν ο Προβοπουλος καλε. Αμε! τι νομιζατε. Ολοι δινουν τους μισθους τους: Ο Χατζηνικολαου, ο Τραγκας, η Σκυλου η Πασοκα, ο Πρετεντερης, η Τρεμη, ο Τσιμας, ο Αντωνακης, τ' αδελφια του Γιωργου, αμε! καλε και ο Αρχιεπισκοπος αυτον παραλιγο να τον ξεχασω! Βρε αντεστε ολοι στο διαολο καθαρματα, υπαλληλοι του κεφαλαιου.
    Υ.Γ Συγνωμην μεταξυ αλλων ξεχασα και τον αρχιμαλακα του ΣΕΒ.

  18. Δημητρης avatar
    Δημητρης 03/03/2010 14:12:31

    Τα 55 Π τα ξερετε;

  19. Τασος avatar
    Τασος 03/03/2010 21:43:19

    Δεν ξέρω τι λέτε εσείς όμως εγώ σήμερα έπαθα την πλάκα μου που λένε τα παιδιά.Χωρίς να έχω δουλειά πέραασα απο την Λαίκή της 25ης Μαρτίου στην Θεσσαλονίκη .Αυτο που αντίκρυσα ήταν συγκινητικό ,τρελλό θα έλεγε κανείς αλλά ήταν πραγματικότητα.Ταμπελάκια πολλά ταμπελάκια Δίπ[λα στις τιμές της ντομάτας ,στα μπρόκολα στα ψάρια.Γιώργο πάρτα όλα για την ανόρθωση.Στην μέση της λαϊκής άλλος χαμός εκατοντάδες συνταξιούχοι με πλακάτ,ντουντούκες και συνθήματα Γιώργο πάρε κι από εμάς Για την ελλάδα ρε γαμώτο..
    Σε κάθε κάδο απορριμάτων - και όχι μόνο στην λαίκή -υπήρχαν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών που με μανία ψάχνανε στους κάδους ενώ δίπλα είχαν ένα παλιό παιδικό καροτσάκι με στερεωμένο πάνω ένα χαρτοκιβώτιο και μέσα ρίχναν διάφορα από τους κάδους.¨Ολα μα όλα είχαν ένα ταμπελάκι στερεωμένο σ ένα καλάμι και πάνω έγραφε Γιώργο μη μας ξεχάσης πάρε κι από εμάς.
    Γύρισα πολλούς δρόμους ,και δρομάκια Δυστυχώς πουθενά δεν συνάντησα τον Γιώργο.Δεν περνά από τα μέρη μας ε ;
    Καλοί μου άνθρωποι κάντε μου την χάρη.Όποιος απο σας τον συναντήσει ας του πει ότι κι εγώ είμαι πρόθυμος και θέλω να δώσω ....

  20. liana13 avatar
    liana13 06/03/2010 23:16:27

    θα θελα πολυ να τον δω σε καμμια Λαικη,αλλα δεν θα προλαβει να εμφανιστη ..γιατι θα τον εξαφανισουν σε κλασματα δευτερολεπτου και μετα θα τραγουδαμε..πουντος πουντος ο Γιωργακης ..ψαξε ψαξε δεν θα τον βρης..Λυπαμαι παιδια αλλα νομιζω οτι αν δεν φωναξουμε να το σκαση αυτη η κυβερνηση βραδυ ..θα μας κατσιδωθη για 2 τετραετιες...