#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2010 15:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαρακοστή για τρία χρόνια



Για να είμαι στο πνεύμα των ημερών και να καταλάβετε επαρκώς τι προβλέπεται για την Ελλάδα, σας λέω ότι η Σαρακοστή φέτος θα διαρκέσει 3-4 χρόνια.

Και θα ήταν καλό, να ξεχάσουμε κάτι ιδέες περί Αναστάσεως και Πασχαλιάς.

Γιωργάκη, ν’ αγοράσω ταραμοσαλάτα για αύριο ή αντιβαίνω την εντολή για άμεση περιστολή δαπανών;

Καλά, για λαγάνα δεν το συζητώ. Είχα βγάλει μια, πέρυσι, φωτογραφία και θα τη δείξω στα παιδιά για να θυμούνται πως είναι.

Όλοι οι Δήμοι κάνουν εκδηλώσεις με τζάμπα φασολάδα, ταραμοσαλάτα και ελιές. Σε καμία γιορτή που θα χρειάζεται τζάμπα αρνί, δεν συμμετέχουν όμως.

Με ελιές όχι να χορτάσεις δεν μπορείς, αλλά κινδυνεύεις και απ’ τα κουκούτσια.

Νέο πλήγμα για τον έλληνα εργαζόμενο. Η 25η Μαρτίου πέφτει Πέμπτη και δεν γίνεται με τίποτα τριήμερο.

Ο Γιωργάκης ζήτησε συναίνεση για να ξεπεράσουμε την κρίση. Λες κι αν συναινέσουμε δεν θα μας πονέσει που θα πληρώσουμε.

Από Τρίτη απεργούν οι τελωνειακοί. Άντε πάλι θα μας επισκεφθεί ο Βούλγαρος πρωθυπουργός να μας λύσει το πρόβλημα

Δεν έχω τίποτα με τον άνθρωπο, απλά με εκνευρίζουν οι επιλογές του σε σκούφους

Τον βλέπεις και μοιάζει με κουκουλοφόρο που δεν του χάιδεψε τ’ αφτιά ο Τσίπρας

Ώρα είναι να βγει τώρα και κανένας Τσίπρας και να οργανώσει έρανο για τον άπορο κουκουλοφόρο.

Εκπληκτική η δήλωση Μπατζελή: “Η κυβέρνηση εξετάζει σοβαρά τα προβλήματα των αγροτών”. Φανταστείτε δηλαδή να τα έπαιρναν αψήφιστα.

Τέλος, εκεί στη Ρηγίλλης, μήπως είναι εύκολο να βγάζουν μια ανακοίνωση και όχι ο κάθε τομεάρχης τη δική του;

Τελικά αυτό δεν είναι χώρα, είναι λούνα παρκ. Απλά, δεν έχουμε λεφτά να το διασκεδάσουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/02/2010 16:25:10

    Από τίς φωτο,καταλαβαίνω ότι όλα τά "καλά" κορίτσια τής Βραζιλίας, έχουν μαζευτή εδώ.Θά πάρουν καί αυτές υπηκοότητα;Ποιός τίς πληρώνει σέ εποχή λιτότιτος;

    • exomatiakaivlepo avatar
      exomatiakaivlepo @ Kὀριννα 14/02/2010 18:39:08

      Δεν έχει λεφτά όμως η "κακομοίρα", εξ ου και τα λίγα ρούχα.
      Ας έρθει εδω στο Ellada να της δώσει ο Γίωργος μιας και:
      Λεφτά υπάρχουν !!

  2. pikos avatar
    pikos 14/02/2010 18:08:13

    Μονο 3;
    Εγώ θα έλεγα πάνω από 7,αν δεν έχει διαλυθεί το σύμπαν στο μεσοδιάστημα.

  3. Swell avatar
    Swell 14/02/2010 19:27:24

    Η δήλωση του Χρυσοχοΐδη είναι καλύτερη από αυτή της Μπατζελή.

    http://swell-swell.blogspot.com/2010/02/blog-post_14.html

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 14/02/2010 19:50:46

    ρε μεγάλε αν συναινέσεις χαλαρώνεις, δε σφίγγεσαι. Και μπορεί να μην το απολαύσεις, αλλά δε διαμαρτύρεσαι μετά ότι υπήρξες θύμα αιφνιδιασμού... λέμε τώρα.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 15:11:14

    Εαν 1 βδομαδα δεν παει κανεις να δουλεψει, οθτε σε ιδιοτικο ουτε σε δημοσιο τομεα.. ουτε περιπτερα ΤΙΠΟΤΑ... θα κανουν σαρακοστη στην ΕΕ.

    Τραπεζικη Σαρακοστη επισης... νηστευουμε δεν πληρωνουμε. Θα υα βαλετε με τη θρησκεια μας???

    Ποιος θα το οργανωσει??

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 15:13:08

      Π-Π, τώρα έχεις αρχίσει και μιλάς σωστά...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 15:16:14

      οι αλλοι εχουν Σαρια, εμεις Παπαρια. Μαγκια μας.
      Τοκοι ??? τι λετε ρε?? Νηστεια, μεσογειακη διετα. χαχαα

      ΠΠ

    • ataktos avatar
      ataktos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/02/2010 15:17:11

      τελειο ΠΠ.!!!

  6. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 15/02/2010 21:11:56

    "Γιωργάκη, ν’ αγοράσω ταραμοσαλάτα για αύριο ή αντιβαίνω την εντολή για άμεση περιστολή δαπανών;" Ο Γιωργάκης σε παρακαλεί να αγοράσεις γιατί αν δεν αγοράσεις χαιρέτα την ανάπτυξη (και την απόδειξη). Αν μάλιστα δεν έχεις λεφτά μπορείς και να δανειστείς, έτσι βοηθάς και τις τράπεζες, ή πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική σου κάρτα και να την αποπληρώσεις με τους "νόμιμους" τόκους. Αλήθεια σκέφτεσαι τι έχει να γίνει με τις πιστωτικές κάρτες τώρα που το εισόδημα των ΔΥ αλλά και των υπολοίπων θα βουλιάξει; Επτέλους τα χρέη τις χώρας θα μειωθούν για να αυξηθούν τα χρέη των πολιτών!