ΣΑΝΟ: Σχέδιο Ανάπτυξης Νέας Οικονομίας
06/06/2015 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΑΝΟ: Σχέδιο Ανάπτυξης Νέας Οικονομίας

Ο Καμένος φώναζε «στα τέσσερα», ο Βενιζέλος ήταν 4Χ4

Τι άραγε να εννοούσε οι ποιητής Καμένος φωνασκώντας «στα τέσσερα εσείς, στα τέσσερα»:

1. Το κοτόπουλο στη σχάρα;

2. Τον τρόπο διαπραγμάτευσης;

3. Τα κομμάτια που έχουν τεμαχίσει τη χώρα;

4. Την διάσπαση των ΑνΕλ;

5. Τα σημεία του ορίζοντα ή τα στοιχεία της φύσης;

Πάντως αποκλείεται να ήταν σεξιστικό το υπονοούμενο. Η κυρία Ζωή με τη γνωστή (αλα καρτ ) ευαισθησία ήταν παρούσα. Θα είχε πατάξει και τον παραμικρό υπαινιγμό.

Είναι κατά «της αντρικής σχολής». Με την «υπεραντρική», τη μαγκιά τη φοβερή που κάνει το Κοινοβούλιο να γέρνει προς το Public, συγκλονίζεται.

Ήταν εγκρατής ο Καμένος και δεν είπε τίποτα για την «Ευρώπη των πουσταριών», αλλά μόλις τον ρώτησε ο Κακλαμάνης για την Κάρπαθο, του απάντησε ότι νόμιζε πως ενδιαφερόταν μόνο για τη Μύκονο.

Μόνο περηφάνια για τον λεβέντη συγκυβερνήτη πρέπει να αισθάνεται η αμόλυντη, η αγνή, η ρομαντική αριστερά.

Το «εκεί που φτύνουν θα γλείψουν» που είπε ο Βενιζέλος, κανείς δεν το εξέλαβε μεταφορικά πάντως.

Η προηγούμενη του πρόβλεψη για το mail Χαρδούβελη ήταν πέρα για πέρα σωστή. Παιδική εκδρομή το είχε πει, αλλά το Κοινοβούλιο μοιάζει όλο και περισσότερο με παιδική χαρά. Κούνια, τραμπάλα, έρχεται και η τσουλήθρα

«Να προετοιμάζεστε για όσα θα σας συμβούν πολιτικά και ψυχολογικά» είπε στους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ»…

Ο Ευάγγελος Βενιζέλος μίλησε για το Μνημόνιο και τις δηλώσεις του πρωθυπουργού πως δεν θα το ψηφίσει.

Ανέφερε χαρακτηριστικά «Ο Τσίπρας εννοεί ότι δεν θα υπογράψει ποτέ μνημόνιο 3 γιατί στον νέο κόσμο του Όργουελ λέγεται νέα αναπτυξιακή συμφωνία. Για την ακρίβεια, Σχέδιο Ανάπτυξης Νέας Οικονομίας: Σ.Α.Ν.Ο!

Τους πήρε παραμάζωμα. Βενιζέλος 4Χ4. Γεννημένος για αντιπολίτευση.

Κι ο Καμμένος για σκηνοθέτης του Σειρηνάκη δεν θα ήταν άσχημος, να τα λέμε αυτά.

Η Ζωή πάλι είναι γεννημένη για γυμνασιάρχης της δεκαετίας του ΄80. Αυστηρή με τα «μη προοδευτικά» παιδιά, με κατανόηση για τις υπερβολές των υπολοίπων.

Παραμύθια είναι πάντως ότι η προ ημερησίας συζήτηση στη Βουλή (προ της μεγάλης νύχτας θα ήταν ορθότερο) γίνεται μόνο μεταξύ των αρχηγών κομμάτων.Τον Νικολόπουλο που είναι αρχηγός στο Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα, τον έφαγαν τα κυκλώματα και δεν κόσμησε με τον λόγο και την παρουσία του την ιστορική συζήτηση.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας  Παπαδόπουλος avatar
    Ηλίας Παπαδόπουλος 06/06/2015 14:27:11

    Αρχίζει τώρα και η περίοδος των μεταγραφών. Τώρα που ο Μπένυ θα μένει "ελεύθερος", κάποια θέση θα του βρούμε! Μην χαθεί τέτοιος ..ογκόλιθους!

    • deltaplus avatar
      deltaplus @ Ηλίας Παπαδόπουλος 07/06/2015 22:40:26

      Καλη μεταγραφη για ΝΔ κι'ο Λοβερδος επισης. προταση:Αντωνη δωστους τα μητσοτακια και χτυπα μπενυ και λοβερδο...κι'αμα σου κανουν τους δυσκολους δωσε και δενδια.

  2. ΙΦΘΙΜΟΣ avatar
    ΙΦΘΙΜΟΣ 06/06/2015 14:37:23

    "Τους πήρε παραμάζωμα. Βενιζέλος 4Χ4. Γεννημένος για αντιπολίτευση." Ασχέτως των όσων του καταμαρτυρούν και των όποιων αδυναμιών του (ουσιαστικά, επειδή κουβαλούσε βαρίδια του παλαιού Πασόκ) η συνεργασία του με τον Α. Σαμαρά στην προηγούμενη κυβέρνηση ήταν ειλικρινής και θετική. Κάθε μέρα ανεβαίνει και πιο πολύ στην εκτίμησή μου...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΙΦΘΙΜΟΣ 06/06/2015 18:34:13

      Μόλις κατέβηκες λίγο στη δικιά μου. Λίγο μόνο, όσο πατάει ο Βενιζέλος.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ ΙΦΘΙΜΟΣ 06/06/2015 19:08:05

      Ο Βενιζέλος είναι θύμα της πολυ- καλολογίας του, πρώτα μιλάει και έπειτα σκέπτεται. Με αποτέλεσμα τις πολλές γκάφες του ή τις άστοχες αποφάσεις του, Με τη στάση του στη 'συγκυβέρνηση" οδήγησε (κακώς) τον Σαμαρά στον μοιραίο ανασχηματισμό το καλοκαίρι του 2014. Και το ΠΑΣΟΚ στο 5%

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ ΙΦΘΙΜΟΣ 06/06/2015 20:46:22

      Συμφωνω μαζι σου .Ο Βενιζελος απεναντι στον Τσιπρα ειναι ο,τι χρειαζεται αυτην την ωρα η χωρα για να ξυπνησουν οσοι κοιμουνται ακομη με τα καμωματα της ''για πρωτη φορα αριστερα ''!Μπραβο του !

    • Naruto avatar
      Naruto @ ΙΦΘΙΜΟΣ 07/06/2015 10:12:17

      Οτι και να πούμε πάντως είναι να μην σε πάρει στο στόμα του ο Ευάγγελος , χάθηκες .

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ ΙΦΘΙΜΟΣ 08/06/2015 20:49:15

      Ο Βενιζέλος ωρίμασε πολύ όλα αυτά τα χρόνια. Είχε καλή χημεία με τον Σαμαρά και είχε σαφώς περισσότερο πατριωτισμό από τους περισσότερους Πασόκους. Δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσει εδώ, είναι βέβαιο ότι έχει μέλλον και ενστικτωδώς νομίζω ότι το μέλλον αυτό είναι μάλλον με τον Σαμαρά, παρά χωρίς τον Σαμαρά.

  3. GLAD avatar
    GLAD 06/06/2015 14:41:17

    1. Η κυρά Ζωή είναι το πλέον ακατάλληλο άτομο για να έχει γνώμη γιά το "στα τέσσερα". Δεν ξέρει ούτε αυτή ούτε καμμία άλλη στάση. Άρα έτσι εξηγείται γιατί δεν αντέδρασε , ενώ όπως έχει πει είναι κατά των σεξιστικών σχολίων... 2.Στην περίπτωση του Καμμένου επιβεβαιώνεται αυτό που μαθαίνουμε στην ιστορία των προεπαναστατικών μας χρόνων. Ότι δηλαδή τότε δεν υπήρξε τίποτα χειρότερο από τους γενίτσαρους. Επαναλαμβάνω λοιπόν κάτι που έχω ξαναγράψει: Τι κόμμα είναι αυτό , που στους κόλπους του υπήρχαν άτομα σαν τον Καμμένο , τον Νικολόπουλο , τον Πολύδωρα κλπ. ομοειδή "στοιχεία" ? Μήπως υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι? 3. Γιατί δεν στοχοποιούνται από την Ν.Δ. , οι ΑΝΕΛ και ΧΑ , όχι με χλευασμό αλλά ιδεολογικά και όσον αφορά "θέσεις" ? Δεν συμφωνώ με την άποψη ότι δεν ασχολούνται μαζί τους για να "μη τους δινουν αξία". Έχει πλέον διαπιστωθεί ξεκάθαρα ότι το επίπεδο του μέσου Έλληνα είναι αρκετά χαμηλό και θεωρώ ότι είναι εγκληματικό να αφαιθεί ένα μη αμελητέο ποσοστό του κοινωνικού σώματος να βρίσκεται υπό την επιρροή αυτών των "προβληματικών" τύπων. Σκεφτείτε ότι οι χθεσινές (σε συνέχεια πολλών παλαιοτέρων) "ασυναρτησίες" των Καμμένου , Μιχαλολιάκου , Κουτσούμπα , μπορεί να είναι ιδιαίτερα εύπεπτες γιά αρκετούς ανθρώπους που δεν μπορούν να αντιληφθούν γιατί είναι "ασυναρτησίες". Από τα συνεχή αλλά κυρίως τα πρόσφατα γκάλοπ , προκύπτει ένα ποσοστό περί το 18% που δείχνει ότι δεν αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του. Εύκολα αυτό παραπέμπει στο άθροισμα ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ (όσοι είναι πράγματι) + ΧΑ + ΑΝΕΛ . Αρκετά έχει κοστίσει στην χώρα η Αριστερά . Μας χρειάζονται κι άλλοι ?

  4. airman avatar
    airman 06/06/2015 15:44:14

    "Βενιζέλος 4Χ4. Γεννημένος για αντιπολίτευση." Αφού σήμερα μίλησε για τελευταία φορά ως Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και δήλωσε ότι θα παραμείνει στην πολιτική, το καλύτερο θα ήταν να ασκεί αντιπολίτευση ες αεί! Ένας παρορμητικός βουλιμικός εξουσιομανής όσο στερείται τόσο γκαζώνει! Όσο για τη "συμβολή" του στη συγκυβέρνηση, το τομάρι του προσπαθούσε να περισώσει. Ποτέ ξανά!

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/06/2015 18:53:20

    Μπορεί ο Βενιζέλος να μην ψηφίσει το τρίτο μνημόνιο,αλλά ο Ζουράρις θα το προχωρήσει, κατά σημερινή δήλωσή του,ακόμη περισσότερο: «Οι χρηματοσυμμορίτες προσπαθούν να δημιουργήσουν μια βορβορώδη ψωλεκτασία εις βάρος του ελληνικού λαού και θα τους πηδήξουμε εμείς».

  6. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 06/06/2015 19:40:03

    παίδες το σύστημα χρειάζεται τον Καρατζαφέρη του [πλούσιος πολυλογάς επαγγελματίας πατριώτης επαγγελματίας δεξιός!!!!! και προστάτης των μη ...αριστερών ] ελλείψει του ανωτέρω ,και δόξα τω Γιαραμπή, μας φορτώσανε τώρα τον Πανούλη για νέο Γιωργάρα ,και καλά ούτος , κάποιοι σοβαροι εκεί στην εταιρεία του μέσα αισθάνονται περήφανοι; πές τε μου πρίν μου πέσουν ολα τα μαλλιά στο τέλος

  7. Μ.Ο. avatar