Πώς τα φέρνει η μοίρα και ο χρόνος
15/07/2015 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πώς τα φέρνει η μοίρα και ο χρόνος

Πενήντα χρόνια μετά η χώρα ζει ξανά συνθήκες πολιτικής ανωμαλίας...

Πώς τα φέρνει η μοίρα και ο χρόνος. Σήμερα έχουμε 15 Ιουλίου, επέτειο των γνωστών πλέον Ιουλιανών με αρχιαποστάτη τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη που άνοιξε το δρόμο για την επιβολή της Δικτατορίας.

Πενήντα χρόνια μετά η χώρα ζει ξανά συνθήκες πολιτικής ανωμαλίας και πολλοί είναι εκείνοι που πιστεύουν ότι η διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ θα μοιάζει πολύ με την αποστασία εκείνων των ταραγμένων ετών. 20,30 ή 40 βουλευτές και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που είτε είναι στην Αριστερή Πλατφόρμα είτε είναι... ξέμπαρκοι ετοιμάζονται να αποχωρήσουν από ένα κόμμα που μόλις πριν πέντε μήνες σάρωσε.

Δεν ξέρουμε αν πρόκειται για νέα αποστασία. Δεν ξέρουμε αν κάποιοι μοιάζουν με τον Μητσοτάκη ή θα μείνουν στην ιστορία ως οι αρχηγοί των νέων Ιουλιανών, αυτή τη φορά της Αριστεράς. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι πρέπει πάση θυσία να αποφύγουμε τα... επόμενα. Πολιτικές ανωμαλίες και ότι ακολούθησε πριν πενήντα χρόνια...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. λαέρτης avatar
    λαέρτης 14/07/2015 22:23:08

    καλέ τι σχέση έχει η αριστερά με την πολιτειακή ανωμαλία??? Μπα σε καλό σου!!! Όπου να ναι θα ξανανοίξουν κι οι τράπεζες !! Θα το φροντίσουν οι λαφαζανίστας!!!!! ( Γιάνη αγόρι μου ανέβα από το υπόγειο!! Τόσες φορές στο είπα !!! Δεν είναι πρέσα αυτό το βαρύ !! Ο ντενεκές το λάδι είναι!!!)

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 14/07/2015 22:59:03

    Είναι άδικο για τα πέντε χρόνια θυσιών των Ελλήνων, κάποιοι της εθνικής αντιπροσωπείας μας, να μην έχουν συναίσθηση της ευθύνης που κουβαλούν στους ώμους .. Όταν όμως είναι κάποιος βουλευτής οφείλει να φοράει τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας .. πρώτα αυτή πρέπει να τιμά και να διαφυλάττει ... τα κομματικά μπαϊράκια έπονται ..

    • Βιεννεζος avatar
      Βιεννεζος @ roadrunner 14/07/2015 23:07:45

      Κάνεις λάθος αγαπητέ.Από το 1981 οι Ελληνες μεταμορφώθηκαν σε νεόπλουτους με την αλλαγή.Χθες καλούμαστε,να παραδώσουμε τα λεφτά του ΤΣΟΒΌΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ...ρε παιδιά θα μπει κανείς φυλακή από όλους αυτούς,που μας φαλήρησαν;;;;

  3. airman avatar
    airman 15/07/2015 09:07:26

    "... από ένα κόμμα που μόλις πριν πέντε μήνες σάρωσε." Όχι και σάρωσε! Εξαπάτησε, υφάρπαξε, λοιδώρησε, αγνόησε και παρά λίγο κατέστεψε τη χώρα ολοσχερώς!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ airman 15/07/2015 09:37:03

      Και ακόμη δε γλυτώσαμε ούτε την καταστροφή ούτε από τους άχρηστους και επικίνδυνους...

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ airman 15/07/2015 11:26:25

      Εεεεε όχι και παραλίγο ... μην ... μην ... Καλά πιό είναι το αντίθετο του υπερβάλλουμε;

  4. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 15/07/2015 12:20:04

    απο το το 1974 και μετά κουραστηκα να ακούω για τις εσωκομματικές ανακατατάξεις που συνέβαιναν σε ενα ,κάποτε ,κυβερνων με 53% κόμμα που δεν μπορουσε να χώρίσει δυο γαιδάρων σανό και που ντε και καλά επταιε ο Μητσοτάκης ,αντε και ο Τσιριμωκος ,τι ειναι αυτά; φτάνει ,νυσάφι ,οι εταιρείες -κόμματα αν τα κανουν θάλασσα και χάνουν τις ισορροπίες και την λογική δεν τους πταίει παρα μόνο το αδειο κεφάλι τους και αν είναι για τα μπάζα και βάζουν τον λαό σε διχασμό τότε καλά κάνουν και έρχονται άλλοι μάγκες καβάλα στα αρματα η στούς κομματικούς τους στρατούς τους ειτε σαν Πινοσέτ ειτε σαν Τσαβες ειτε σαν Σουχάρτο ειτε σαν Κλεμεντ Γκοτβαλντ ,Καστρο και Παπαδόπουλοι ,

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 15/07/2015 12:48:51

    Καμία σχέση η στημένη Μητσοτάκεια αποστασία του 1965, με τη φυσική αποστασιοποίηση κάποιων βουλευτών του Σύριζα που ηθικά, κωλύονται να στηρίξουν το 3ο εγκληματικό μνημόνιο, που προέκυψε και πάει να επιβληθεί ερήμην των προγραμματικών εξαγγελιών και δεσμεύσεων του κόμματος, το οποίο έλαβε εντολή ν΄ασκήσει την εξουσία, με εντελώς διαφορετικό αφήγημα. Μάλλον φωνάζει ο κλέφτης, να τρομάξει ο νοικοκύρης στην περίπτωσή μας.

  6. ENIGME avatar
    ENIGME 15/07/2015 13:37:10

    Ποιοί είναι οι αποστάτες και ποιοί οι νομιμοποιημένοι τελικά; Η Ιστορία θα μας το πεί.

  7. δεξιος  αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 15/07/2015 18:55:07

    Ουτε η μοιρα ουτε ο χρονος τα φερνει,μην πεφτετε στην παγιδα της μοιρολατριας.Καθε φορα δημιουργουνται νεοι ΕΦΙΑΛΤΕΣ απο τις λαθος επιλογες των Ελληνων.Καθε τοσο αναζητουν το νεο ,το αβεβαιο,το θολο,το ομιχλωδες,ετσι χωρις να ξερουν το γιατι.Συμπαρασυρονται ο ενας με τον αλλον στο ονομα του προοδευτισμου που καποιοι περιτεχνα και πονηροεξυπνα τους σερβιρουν ,γελωντας πισω τους, και λεγοντας , αντε τους καταφεραμε παλι και μας πιστεψαν. Πραγματι αυτη η αριστερα στην Ελλαδα ,αναρωτιεμαι αν δεν την ειχε νομιμοποιησει ο Καραμανλης μετα τον εμφυλιο ποσο ποσοστο αληθεια θα επαιρνε ως κυνηγημενη ιδεολογια και αδικημενη.Δυστυχως θελει πολλη δουλεια για να αντιληφθει ο λαος την παγιδα που του εστησαν.Αφηστε το χρονο και οχι την μοιρα να χαραξει το μελλον μας.Ισως καποτε βγουν απο τον ληθαργο.