07/05/2009 10:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως την πάτησε ο ΓΑΠ με το 2%


____________________________________________________________________________________________
Πανηγυρίζουν οι πράσινοι επειδή τάχα το ΠΑΣΟΚ ανάγκασε την κυβέρνηση να πάρει πίσω την τροπολογία για το 2% των εκδοτών.

Στην πραγματικότητα η κυβέρνηση το μεθόδευσε έτσι ώστε να φανεί ότι ανακαλεί την τροπολογία επειδή δεν συμφωνεί το ...ΠΑΣΟΚ - έβαλε και μερικούς δικούς της βουλευτές να διαφωνούν για να τηρηθούν και τα προσχήματα (περισσότερα εδώ)

Να δούμε τώρα πως θα γλιτώσει ο ΓΑΠ από τον Μπομπολέικο, το  Λαμπρακέικο και τους λοιπούς θεράποντες του Τύπου που διαδίδουν ήδη ότι όσοι εναντιώθηκαν στην τροπολογία δεν θα τους ξαναδούν η τηλεόραση και οι εφημερίδες.

«Την ΓΑΠήσαμε» ακούστηκε φιλοβενιζελικός βουλευτής να λέει χθες το βράδυ στο περιστύλιο της Βουλής

ΓΑΠησε τα κι άφησε τα

Ο Βαλβέρδε θέλει να φύγει, ο Παυλίδης θέλει να μείνει, ας πάρει τον Αριστοτέλη προπονητή στο Ολυμπιακό ο Κόκκαλης

Αληθεύει ότι ο Αβραμόπουλος προσκύνησε την Αγία Οικογένεια;

Γι αυτόν τον βλέπουν τελευταία να συχνάζει σε εκκλησίες. Κάνει προπονήσεις στα «ευλογητός»

Εδώ ο πολύς Κυριακού προσκύνησε, ο Αβραμό θα έμενε πίσω;

Μετά τις εκλογές ο φόρος για τα ακίνητα. Λογικό. Ακίνητα είναι, δεν θα πάνε πουθενά.

Και αν πάνε, δεν θα πάνε σε άγνωστα μέρη. Το πολύ - πολύ να προστεθούν στα περιουσιακά στοιχεία καμιάς τράπεζας.

Από 1η Ιουλίου αποκτούμε Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης. Και στα επόμενα 50 χρόνια μπορεί να αποκτήσουμε και Κοινωνική Ασφάλιση.

Το Υπουργείο Οικονομικών σε συνεργασία με το Κοινωνικών Ασφαλίσεων προειδοποιεί: Αν ζήσετε πολύ θα αλλάξει ο νόμος και τα παιδιά σας θα πληρώσουν αυξημένο φόρο κληρονομιάς.

Κάντε λοιπόν ότι είναι να κάνετε σύντομα για να ευνοηθούν απ' το υπάρχον φορολογικό καθεστώς.

Πάει ΑΕΚ ο Βγενό;

Γράφουν σήμερα ότι συναντήθηκε και με τον Τράγκα η Ντόρα

Και ο εκδότης του http://www.antinews.gr/ είχε χθες το βράδυ στην Βουλή σειρά συναντήσεων με επιφανείς παράγοντες του πολιτεύματος. Αυτό γιατί δεν το γράφουν δηλαδή;

Μωρό μου η Ευρωπαϊκή Ένωση απαγόρευσε τα προϊόντα από φώκια. Οπότε δεν τρώω το φαΐ που έφτιαξε η μάνα σου.

Οι φίλοι από την Καρδίτσα διαβάζουν "Πατρίδα".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hase avatar
    Hase 07/05/2009 10:12:46

    Μωρό μου η Ευρωπαϊκή Ένωση απαγόρευσε τα προϊόντα από φώκια.
    _ ωραια τοτε δεν θα τρώω το φαΐ που έφτιαξε η μάνα σου.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2009 10:17:21

    Στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει απο χαρτάκια και καρτούλες και μητρώα. Χαρτάκι από τον σκουπιδιάρη, χαρτάκι από το ΕΒΕΑ, χαρτάκι από το ΤΕΒΕ, χαρτάκι για τα καυσαέρια, χαρτάκι για τα τέλη, χαρτάκι για το Κτεο, χαρτάκι θανάτου, χαρτάκι μη θανάτου, χαρτάκι για την αστυνομική ταυτότητα, χαρτάκι για το ΑΦΜ, χαρτάκι τώρα για την κοινωνική ασφάλιση.

    Βρε σκερβελέδες βουλευτές και Άρχοντες, άλλες χώρες με περισσότερο πληθυσμό, από δεν ξέρω πότε έχει ένα χαρτάκι, αυτό της κοινωνικής ασφάλισης. Με αυτό ασφάλιση, με αυτό φορολογία, με αυτό διαβατήριο, με αυτό τα πάντα.

    Βιοτεχνία χαρτιών αχρήστων και ουρών ατελείωτων για τα ανδραποδα, "η ορέα Ελας". Κάντε ένα ταμείο ανεργίας και χώστε μέσα όλους τους άχρηστους που υπάρχουν για να με ταλαιπωρούν.

    Βρε μπας και τα πιάνετε από το χαρτί που πάει στα χαρτάκια;

  3. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 10:44:11

    Επιμένω από χτες σε άλλα posts ότι ο ΚΚ ύστερα απο 29 συναπτά έτη αφαιρεί 2% από τα μαύρα των νατβατζήδων. Ο ΦΑΚΤΟΡΑΣ έρχεται να επιβεβαιώσει την αποψή μου. Το συμπέρασμα είναι ένα και μοναδικό!

    Μετά από 29 χρόνια, ο Κώστας Καραμανλής (με 150 + Παυλίδη!) αφαίρεσε 2% από τα μαύρα των Νταβατζήδων.
    Είναι μια μεγάλη αλήθεια και πρέπει να το λέμε. Είδατε τι πήγε να κάνει ο συγχωρεμένος ο Αντρέας το 1989 και τι έπαθε από τους Τεγόπουλους και τους Λαμπράκηδες!

  4. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 07/05/2009 10:51:06

    ΦΑΚΤΟΡΑ
    Εχεις τα Κονε , με "υψηλους πολιτικους παραγοντες" και αφηνεις τον αναγνωστη σου να παιδευετε με "εκστρατειες" ;

  5. kostas avatar
    kostas 07/05/2009 11:14:24

    Τελικά δεν παίζεστε ότι και να κάνει ο ΓΑΠ είναι στραβό. Δεν πόνεσε η μέση σας με τόσο νεροκουβάλημα στον μύλο του ΚΚ.

  6. ataktos avatar
    ataktos 07/05/2009 11:15:11

    arxeopteryx-Μετά το “φάγωμα” του Μελά έπεσε ένας πανικός δεν σου λέω τίποτα

  7. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 11:18:30

    Μπαρουφες, σιγα που επρεπε να υποστηριξει το ΠαΣοΚ το 2% για να ευχαριστηθει ο Μπενυ και η ΔΟΛοπαρεα του. Η αναρτηση αυτη ειναι σκετη προπαγαντα της ΝΔουλας, λες και την εγραψε η ιδια η Φεδρονια με τα αφρατα χερακια της.

  8. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 11:36:39

    @9 Raven
    Ακόμα και αν ισχύει αυτό που λες εγώ επιμένω: Η αλήθεια είναι μία:

    Μετά από 29 χρόνια, ο Κώστας Καραμανλής (με 150 + Παυλίδη!) αφαίρεσε 2% από τα μαύρα των Νταβατζήδων.

  9. rs avatar
    rs 07/05/2009 11:46:57

    @ΣΚΑΙς, τελικά τραβάς μεγάλο "ζόρι"!!!

  10. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 07/05/2009 11:51:08

    @.9 Raven,
    Όντως την έγραψε η Φεβρωνία, αλλά δεν είναι σωστό να λες ανακρίβειες, όπως π.χ ότι την έγραψε ''με τα αφράτα χεράκια της''. Μόνο με το ένα αφράτο χεράκι της την έγραψε (και δη το αριστερό) γιατί είναι αριστερόχειρ. Δελέασε δε τον Φάκτορα να την αναρτήσει, προσφέροντας του το 2% της βουλευτικής της αποζημίωσης - αμ, πώς νόμιζες πως συντηρείται αυτό το μπλογκ...
    Δεν κατάλαβα κάτι - ποιος είναι ο Μπένυ και η ΔΟΛοπαρέα του; Σε ποιο κόμμα ανήκει και γιατί πολεμά το Πασόκ, αναγκάζοντας το Κίνημα να του χαλάσει την ''ευχαρίστηση'';

  11. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 11:57:02

    @12 rs
    Τραβάω ζόρι?
    Είναι αναληθές/ ανακριβές αυτό που λέω? ΝΑΙ ή ΟΧΙ!
    Ρητορική ερώτηση... ρητορική απάντηση:

    Είναι σίγουρα πραγματικό, χειροπιαστό, Νόμος του Ελληνικού κράτους (μεταβολή αυτού που ισχύει από το 1980!).

  12. donaE avatar
    donaE 07/05/2009 12:12:07

    Αλλο παλι τουτο φακτορα...

  13. rs avatar
    rs 07/05/2009 12:12:38

    @ΣΚΑΙς,τελικά είναι πολύ μεγαλύτερο το ζόρι σου απ΄ότι φανταζόμουνα.
    Η αιτία φυσικά δεν με αφορά.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 12:22:24

    Παντως χτες βραδυ ο Φρικαγγελατος, ειχε καλεσμενους ολους τους επιτυχημενους μετα τη συνεντευξη της πανΝτορας.

    Βιλγαρακη + Γεννηματα σε πανελ για τις μιζες της Μηζενς και τα $$$ του Τσουκρατου στο κομμα !

    Φοβερη εκπομπη. Μπραβο στον ΑΝΤ1. Γελάσαμε ( για λιγο ) δεν αντεξα πολλη ωρα !

    ΠΠ

  15. daris avatar
    daris 07/05/2009 12:26:45

    Αυτα που γραφει ο ΣΚΑΙς (χθες και σημερα) ειναι η αυτογελοιοποιηση ενος φανατικου οπαδου και δεν με αφορα.
    Αυτο που με προβληματιζει οτι σημερα βρισκει πατημα και τα γραφει απο τη συγκεκριμενη αναρτηση και τον τροπο που αυτη ειναι γραμμενη.
    ΓΑΜησετα (κατα το ΓΑΠησετα) αν σκεφτομαστε με αυτο τον τροπο!!!

  16. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 12:56:33

    @18
    Καλα τι περιμενεις δεν εχεις καταβει ακομη τι παιχνιδι παιζεται ? Και μαλιστα απο παλια την εποχη του '89...

  17. rs avatar
    rs 07/05/2009 13:05:48

    Τα σχόλια έχουν καταντήσει "πρασινομπλέ" πετροπόλεμος!!
    Κρίμα! Πρέπει να κυκλοφορεί πολύ απελπισία!!

  18. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 13:12:42

    @18 daris
    Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι η ανάρτηση είναι γραμμένη με τρόπο, που δεν σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει εχει καλώς. Αν όμως υπονοείς κάτι άλλο τότε πρέπει ο ΦΑΚΤΟΡΑΣ να πάρει θέση.
    Την άλλη την διάβασες που είναι και ανανεωμένη? (http://www.antinews.gr/?p=6284)
    Η αυτογελοιοποίησή μου πραγματοποιείται μέσω γεγονότος, που είναι πέρα για πέρα αληθές:
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ 29 ΣΥΝΑΠΤΑ ΕΤΗ, ΤΟ ΜΑΥΡΟ 2% ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ.
    Είναι μια προσφορά του Κώστα Καραμανλή στους ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ και στους ΑΠΙΣΤΟΥΣ.
    Όσοι πιστοί... προσέλθετε...

  19. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 13:18:51

    @21 rs
    Τα σχολια ειναι του επιπεδου των αναρτησεων. Λογικο δεν εινα?

  20. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 13:31:12

    @23
    Τώρα ενοχλούν και οι αναρτήσεις!!!
    Ας πάτε κάπου που αναρτώνται αυτά που σας αρέσουν!!

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 07/05/2009 13:35:03

    Προσυπογράφω τον rs στο 21 , έχει πέσει πολλή πείνα και η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία φίλε μου...

  22. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 07/05/2009 13:36:33

    Ψηφίστηκε η ρύθμιση για τις προμήθειες των νοσοκομείων
    Υπερψήφισε η Βουλή, με ονομαστική ψηφοφορία, τη ρύθμιση του υπουργείου Υγείας, που εντάχθηκε στο φορολογικό νομοσχέδιο, βάσει της οποίας θεωρούνται νόμιμες οι προμήθειες νοσοκομείων που πραγματοποιήθηκαν δυνάμει παρατάσεων των συμβάσεων.

    Σε σύνολο 282 ψηφισάντων βουλευτών, υπέρ της ρύθμισης ψήφισαν οι 151 βουλευτές της ΝΔ και κατά, 131 βουλευτές από όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης. http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/05/07/1661081.htm

    Είδατε πώς περνάνε οι τροπολογίες αν θέλει μια κυβέρνηση.... αφιερωμένο στους άπιστους!!

  23. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 13:38:31

    @23 (genius this time, that means Skyς)
    Μηπως εισαι moderator και δεν το μαθαμε ακομη? Εκτος και αν εκφραζεις την συνηθη δημοκρατικοτητα της ελληνικης δεξιας, δλδ τον φασισμο.

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2009 13:42:19

    δεν παύουμε να ελπίζουμε. Όταν αρχίσουμε να γράφουμε ποιήματα ή να γίνουμε ποιητές, θα ξέρουμε ότι κάτι μπορεί να γίνει.

    έλα τώρα ΣΚΑΙς, σου αρέσουν οι ταμπέλες... και δεν αναφέρομαι καν στο χρώμα που σου αρέσει. Παλιές ιστορίες τα χρώματα... οι πράσινοι, οι βένετοι...

  25. tiramola avatar
    tiramola 07/05/2009 13:49:34

    Μάλλον δραγάτης πρέπει να έχει διορισθεί ο ΣΚΑΙς...

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 13:51:39

    φοβερή φωτογραφία

  27. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 14:09:48

    @28
    Eιναι για το ξεκαρφωμα.

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 14:14:27

    χα χα χα, τίνος;

  29. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2009 14:14:48

    θα μας κάνει έξωση ...

  30. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 14:15:38

    @donaE Says: "Αλλο παλι τουτο φακτορα"

    Τι θες να πεις

  31. donaE avatar
    donaE 07/05/2009 14:21:39

    Factorx ξαφνιαστηκα ευχαριστα για την πατριδα

  32. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 14:22:01

    @Raven και λοιπούς καλοθελητές: δεν θα κάτσω φυσικά να απολογηθώ στις αιτιάσεις σας οτι υμνούμε τον Καραμανλή. Ο καθένας οτι κατάλαβε. Επισημαίνω απλώς οτι σχολιαστές σαν τον ravεν kai τον ΣΚΑισ είναιν του αυτού επιπέδου. δεν μπορώ όμωες να τους κόψω λόγω σεβασμού στην διαφορετική άποχη όσο ηλίθια κι αν είναι. Να μάθουν λοιπόν κι αυτοί να σέβονται οτι γραφουμε

  33. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 14:25:15

    @donaE. Ανήκει σε παιδικό μου φίλο και τζιμάνι παιδί. Την στηρίζουμε όπως μπορούμε και θα την βοηθήσουμε κι εμείς απο εδώ όπως μπορούμε

  34. Raven avatar
    Raven 07/05/2009 14:29:37

    @36
    Δεν περιμενω απο εσενα να μαθω το επιπεδο μου.

  35. donaE avatar
    donaE 07/05/2009 14:33:42

    @37 Factorx συμφωνω

  36. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 07/05/2009 14:42:46

    Μόνο η κοινότητα η ίδια μπορεί να αποβάλει τους πρασινομπλεκοκκινοροζ ultras αλλά εγώ διαφωνώ με την αποβολή τους γιατί δίνουν στο σαίτ ένα τσικ παραπάνω γέλιου.

  37. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 14:57:05

    @Raven το επίπεδό σου κρίνεται απο τα σχόλια σου. Και ελάχιστο πολιτικό μυαλό να έχει κανεις καταλαβαίνει οτι η στήλη "Πατριδογνωσία" ειναι χιουμοριστική. Τους δουλέυουμε. Ολους.

    Για το θέμα του ΓΑΠ: Τι λέμε επι της ουσίας; Οτι τσακώνεται με τον ΓΑΠ για την εύνοια της διαπλοκής και ο ένας αδειάζει τον άλλο. Αυτη την φορά τον άδειασε ο ΚΚ. Εσυ όμως το αντιλαμβάνεσαι αυτό ως χώσιμο, επειδή δεν αντέχεις την παραμικρή κριτική στον ΓΑΠ. Κι αυτό δυστυχώς διακρίνει το χωρο σου. Γι αυτό και αντιστέκεται ο ΚΚ.

  38. osaperas avatar
    osaperas 07/05/2009 14:58:36

    Το ποστ βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Η κυβέρνηση τα μεθόδευσε έτσι ώστε να φανεί ότι το ΠΑΣΟΚ δεν συμφωνεί με την τροπολογία του 2%.

    Φυσιολογική συνέπεια λοιπόν θα είναι οι "νταβατζήδες" (που βγαίνουν οικονομικά ζημιωμένοι) να την πέσουν στο ΠΑΣΟΚ.

    Τι πιο απλή και λογική διαδικασία.

    Από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να κάνει τις δικές του εκτιμήσεις και υποθέσεις για το τι θα συμβεί.

    Μπορεί το ΠΑΣΟΚ να βγει ζημιωμένο από το πόλεμο με τους εκδότες μπορεί να βγει και κερδισμένο.

    Γενικά πάντως -υποθέτω-ότι στο ΠΑΣΟΚ είχαν πάρει υπόψιν τους την επερχόμενη κόντρα με τους εκδότες εάν θα πήγαιναν (όπως πήγαν) κόντρα στο 2%.

    Αγνοήσαμε και άλλα δύο πράγματα.

    Το πρώτο ότι η δύναμη των εκδοτών δεν ειναι αυτή που ήταν στο παρελθόν (το διαδίχτυο αναπτύσσεται ταχύτατα-μεγάλη άνοδος στην διαφήμιση στο διαδίχτυο διάβασα κάπου)

    Το δεύτερο είναι ότι ο Παπανδρέου έχει "ξαναπλακωθεί "με τους εκδότες στις εκλογές του ΠΑΣΟΚ και κέρδισε.

    (ελα ρε τιραμόλα-εγώ θα γράφω για σένα)

  39. abg avatar
    abg 07/05/2009 15:05:59

    Και τι έπρεπε να κάνει το ΠΑΣΟΚ και τα άλλα κόμματα για να μην στεναχωρεθούν οι νταβατζήδες? Να ψηφίσουν φυσικά υπέρ του 2% μαύρο χρήμα, χωρίς παραστατικά και χωρίς φορολόγηση? Πόση κυνικότητα και χαιρεκακία κρύβεται πίσω από την αθώα πρόβλεψη ότι θα θυμώσουν οι νταβατζήδες και θα κάνουν ντα τον Γιώργο. Καλά δεν υπάρχει ίχνος φιλότιμο και νομιμότητος σε αυτόν τον τόπο? Μήπως στενοχωρηθούν οι μεγαλόσχημοι? Γιώργο κτύπα τους αλύπητα, έτσι θα πάρεις καμιά ψήφο οι νταβατζήδες ούτως η άλλως τον Καταλληλότερο προτιμούν, ρίξτους στ αυτιά, να καταλάβουν. Η μήπως ξέχασες πως πήρες τις εσωκομματικές εκλογές από τον Βενιζέλο? σύγκρουση μέχρι τέλους...

  40. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2009 19:23:22

    πιστεύω πολλά από τα "προβλήματα" και "ατυχήματα" του ΓΑΠ έχουν σχέση με μηνύματα ή διαρροές ή δεν ξέρω τι περί πιθανής σύγκρουσης με τα δύο κατεστημένα τα οποία κράζουμε και εδώ. Το να είσαι κατά των big media και γκρηκ μπανκς σήμερα, μπορεί να πουλάει περισσότερο από το να είσαι αντιαμερικάνος. Και αν πείσει ότι μπορεί να το κάνει... κι αν δεν είχε το "Σ" στο πασόκ, και αν δεν είχε την Λούκα να με φοβίζει, και αν έκοβε τα περί πράσινης ανάπτυξης, θα...

  41. thanos avatar
    thanos 07/05/2009 19:55:28

    Factorx

    Ολους αυτους που ανεφερες ο Γιωργος τους εχει γρ...ς.Αν τους προσκυνουσε θα ηταν σημερα πρωθυπουργος.Δεν διαφωνω μαζι σου, αν μερικοι μεσα απο το κινημα να τους ειναι φιλαρακια.

  42. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 20:38:51

    @thanos: όπου ασκους πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι

  43. thanos avatar
    thanos 07/05/2009 21:04:21

    10-ΣΚΑΙς Says:
    May 7th, 2009 at 1:36 pm

    ΑΠΕΣΥΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

    ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

    Απεσυρε την τροπολογια ΑΝΑΓΑΣΤΙΚΑ....Ξυπνα Βασιληηηηηηηηηηηη

  44. thanos avatar
    thanos 07/05/2009 21:33:14

    46-Factorx Says:
    May 7th, 2009 at 10:38 pm

    Ζεις εκει που ζεις και επομενον ειναι να γνωριζεις πολλα.-))

  45. Factorx avatar
    Factorx 07/05/2009 21:57:47

    @ 48 thanos. δεν το κατάλαβα αυτό καλά. Για κάντο λιανά