#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/10/2013 17:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Μητσοτάκης έφτασε τα 95



Ως γνωστόν χθες,18 Οκτώβρη, ο Μητσοτάκης έκλεισε τα 95 του.Αλλά ακόμη και σ’ αυτόν γκαντέμης είναι. Την ημέρα που έχει τα γενέθλιά του, είχε νικήσει και ο Παπανδρέου στις εκλογές του 1981.

Εν πάση περιπτώσει, ο Πρόεδρος, όπως τον αποκαλούν, έκανε πολλές αποκαλύψεις για το πώς κατάφερε να φτάσει σε τέτοια ηλικία και να είναι εξαιρετικά καλά. Είπε ότι δε χάνει με τίποτε το μεσημεριανό του ύπνο. Ο κόσμος να χαλάει, πόλεμος να γίνεται αυτός θα πάρει το υπνάκο του.

Είπε ότι δεν είχε ποτέ άγχος και τις στεναχώριες τις ξεπερνούσε αμέσως. Κάποιοι θα το εκλάβουν αυτό ως αναισθησία, αλλά στην ηλικία που είναι ας το πούμε… Ολύμπια ψυχραιμία.

Μίλησε και για τη διατροφή του, τι φαγητά προτιμάει και είπε ότι το αγαπημένο του είναι η φασολάδα αν και στην Κατοχή έτρωγε επί μήνες φασολάδα από τα συσσίτια.

 

Το διαιτολόγιο του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη περιλαμβάνει απαραιτήτως: όσπρια, φρούτα, χόρτα, πολύ λάδι, πολύ μέλι, ψωμί ολικής αλέσεως ζυμωμένο στο σπίτι, κρασί και τσικουδιά.

«Ότι υπάρχει στον κόσμο το έχω πιει και όλα τα καλά πράγματα τα έχω φάει! Είμαι καλοφαγάς!», τονίζει ο κ. Μητσοτάκης και περιγράφει τις καθημερινές τους διατροφικές συνήθειες: «Το πρωί παίρνω μια κουταλιά μέλι με ένα ποτήρι νερό. Στη συνέχεια πίνω χυμό από πορτοκάλι, γκρέιπφρουτ, μανταρίνι και μετά δημητριακά. Κύριο γεύμα μου είναι το μεσημεριανό. Το βράδυ τρώω ελαφρά. Κάθε Δευτέρα παραγγέλνω τη φασολάδα μου».

Οι συμβουλές που δίνει ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης είναι: γυμναστική, περπάτημα, μεσημεριανή σιέστα, αλκοόλ με μέτρο και καθόλου τσιγάρο.

Εμπρός, λοιπόν, στο δρόμο που χάραξε ο Μητσοτάκης, μπας και δούμε προκοπή και φτάσουμε τα 100. Αλλά με τόσες ώρες δουλειάς και με αμφίβολη τη σύνταξη, δύσκολα θα γίνουμε σαν τον Επίτιμο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 19/10/2013 17:56:42

    Τι να τον κάνουμε; μερισματομέτοχος της καταστροφής της χώρας είναι και μάλιστα με πολλές μετοχές.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΠΕΛΙΑΣ 19/10/2013 19:47:51

      Για να πούμε του στραβού το δίκιο, ως πρωθυπουργός, προσπάθησε να κάνει μεταρρυθμίσεις (πχ λεωφορεία Αθηνών/πρώην ΕΑΣ, ΟΤΕ και άλλα) και πολεμήθηκε άγρια, από το σύστημα ΠΑΣΟΚ και από άλλους (πχ τον συγχωρεμένο τον Έβερτ).

      • karasumi avatar
        karasumi @ ΚΜ 20/10/2013 16:45:38

        Σωστός!

  2. AZ avatar
    AZ 19/10/2013 18:09:36

    Τωρα που θα ερθει η αναπτυξη κατι θα γινει....Βεβαια με 300 ευρω συνταξη και τετοιο κοστος ζωης μαλλον θα πρεπει να προσευχεται κανεις να πεθανει οσο γινεται πιο γρηγορα. Και ο μαζοχισμος εχει τα ορια του.

  3. loyal subject avatar
    loyal subject 19/10/2013 18:50:41

    Αγαπητέ, το 81 δεν ήταν ο Μητσοτάκης αρχηγός της δεξιάς που εχασε από το Πασόκ. Με την δε ήττα του 81 και την άνοδο του κραταιού πασόκ στην εξουσία, άνοιξε ο δρόμος του προς την ηγεσία 3 και κάτι χρόνια αργότερα.. Μόνο γκαντέμικα δεν του πήγε..

  4. τάσος avatar
    τάσος 19/10/2013 19:12:57

    μεγάλε μητσοτάκη.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/10/2013 20:06:39

    Tά 95 τοῦ Ἐπίτιμου ἐγῶ τά 'χω γιά πλάκα.
    Ἀκολουθῶ μέ ἀκρίβεια τό διαιτολόγιό του.Συγκεκριμένα τό βραδυνό καί τό Δευτεριάτικο μόνο...

    • cresswell avatar
      cresswell @ Κυθήριος 19/10/2013 21:46:43

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  6. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 19/10/2013 20:15:12

    Πάτε καλά εκεί πέρα; Να φτάσουμε τα 95; Μα αυτό περιμένει η κυβέρνηση για να φτάσει τα όρια συνταξιοδότησης στα 85! :)

  7. Αναπτυξιακός avatar
    Αναπτυξιακός 19/10/2013 20:24:42

    Εγώ πίνω κρασί και ρακή, δεν κοιμάμαι το μεσημέρι, γυμνάζομαι, χαζογελάω όπως ο επίτιμος, αλλά μου λείπουν μερικά χιλιάρικα Ευρώ το μήνα για να μην έχω...άγχος! Άρα, όχι 95, κι 65 να φτάσω, έκπληξη θα είναι.

    • FRESH (again) avatar
      FRESH (again) @ Αναπτυξιακός 20/10/2013 18:34:41

      τα ίδια, αλλά με παραλλαγή (μπύρα και τσίπουρο)

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/10/2013 21:19:32

    Το στρες της πολιτικης δεν ενδεικνυται για βοηθεια στη μακροζωϊα, άλλα τον βοηθησαν. Εφτιαξε μια μεγαλη οικογενεια με μια γυναικα που τον κοιτουσε στα ματια και συγχρονως κουμανταδορισα, το λιμανι που χρειαζεται ο ανθρωπος για να ανθισει, εισεπραξε αγαπη και τιμη απο τους δικους του και τελος προφανως εχει και γερο κοκκαλο. Ο τυπος του ευαισθητου που στενοχωριεται γιατι τον κατηγορουν η τον λοιδωρουν, δεν περπαταει ως γνωστον σ αυτη τη ζωη, τον προσπερνανε ολοι και βεβαια δεν καταφερνει να πρωθυπουργευσει.

  9. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 22/10/2013 20:30:17

    ...Προφανώς, όλα προέρχονται από οικογενειακό '' μπαξέ " που κάποιοι φροντίζουν, ρακί και κρασί από και για την οικογένεια ... και αυτοφυή βότανα της κρητικής γης που χαρίζουν την μακροζωΐα ... Πάνω απ' όλα η Α υ τ ά ρ κ ε ι α συνδυαστικά με γνώση (που πέρασε από γενιά σε γενιά) της "Ελληνικής Φύσης και Γης και περπάτημα στον καθαρό αέρα ". Όσοι ζουν εκεί ή έχουν ζήσει αντιλαμβάνονται ..... και φυσικά και όσοι έχουν την ευλογία να ζουν μακριά από τα αστικά κέντρα ,μικρά ή μεγάλα και έχουν αυτάρκεια.