14/09/2009 14:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πως ο Γιώργος θα καταργήσει και την διαπλοκή (!!!)

Γιώργος: «Σήμερα δεν είναι ελεύθερα τα Μέσα Ενημέρωσης…»

 Τι τόθελε και το είπε; Χαμός έγινε από δημοσιογράφους και εκδότες που έσπευσαν να απελευθερωθούν από την ΝΔ, όπου τους είχε κλείσει με το ζόρι ο Ρουσόπουλος, και να πάνε στη Θεσσαλονίκη για να τον χειροκροτήσουν σεμνά και ταπεινά.

 Περιμένω να δω το βράδυ των εκλογών ποιοι άλλοι αγωνιστές της δεξιάς θα φορέσουν πράσινη γραβάτα, όπως ο αειθαλής εκείνος παρουσιαστής.

 Μέχρι κι εκείνη η δημοσιογραφάρα της κεντροαριστεράς που ενώ τόσα χρόνια ούτε τα ορθογραφικά λάθη του Ρουσόπουλου δεν διόρθωνε από τα κομμάτια της ανακάλυψε τώρα ότι η Νατάσσα φοράει πανάκριβα κοσμήματα.

 Προηγουμένως δηλαδή τι έκανε; Κυκλοφορούσε με φω; Κώστα;

 Άλλη δημοσιογραφάρα που επι ΝΔ πληρωνόταν κι αυτή από τον κρατικό προϋπολογισμό βγήκε χθες στην κρατική τηλεόραση και έγινε η μοναδική που βρήκε την ομιλία του Γιώργου «σαφέστατη»

 Λάθος καταλάβατε. Δεν είναι τα οικονομικά και η υπόσχομαι-λογια το μεγάλο όπλο του Γιώργου προς την πρωθυπουργία.

 Είναι ότι θα εξαλείψει  με την μία την διαπλοκή. Ποιος Μπόμπολας, ποιος Αλαφούζος και ποιος Βαρδινογιάννης.  Ο Γιώργος θα τους αναγκάσει όλους να αποσυρθούν από την πολιτική ζωή, θέλουν δεν θέλουν.

 Και κυρίως αναίμακτα. Δεν θα χυθεί ούτε σταγόνα αίμα.

 Όπως εξήγησε στην Θεσσαλονίκη, θα το καταφέρει κι αυτό με την αλλαγή του εκλογικού νόμου και την διεύρυνση της λίστας βουλευτών.

 Ξεχάστε λοιπόν «αντάρτες», Τατούληδες, Μανώληδες και άλλους ενοχλητικούς.



 Η σύνθεση της όποιας κοινοβουλευτικής ομάδας θα είναι πλέον απόρροια μόνο της απόφασης του αρχηγού – άντε και του στενού συγγενικού περιβάλλοντος, επειδή τις μαμάδες μας πρέπει να τις ακούμε

Με άλλα λόγια, η πολυετής περιπλάνηση στη μεταπολίτευση μας δίδαξε ότι το ιδανικό πολίτευμα για την Ελλάδα είναι η μοναρχία (ένας ο αρχηγός) με την απαραίτητη αυλή της επιλογής του (βουλευτές της λίστας) και πρέπει απαραίτητα να ανήκει στις οικογένειες Παπανδρέου, ή Μητσοτάκη (πρασινογαλαζοαίματοι).

Τότε όμως γιατί διώξαμε τον Ντε Γκρέτσια; Αυτός τουλάχιστον στοίχιζε φθηνότερα.

Και ο Κοκκαλίνος τι δουλειά είχε στην ομιλία του ΓΑΠ στο Βελίδειο; Για να ενισχύσει την απεξάρτηση από την διαπλοκή;



Κατά τα άλλα, μόλις άκουσαν αυτήν την αποφασιστική δήλωση του Γιώργου οι υπόλοιποι διαπλεκόμενοι πανικοβλήθηκαν και έσπευσαν γονυπετείς να υποταχθούν. Διαβάζουμε λοιπόν σήμερα:

ΕΘΝΟΣ: Καθαρές κουβέντες από Γιώργο

 ΝΕΑ: Θρίαμβος για τον Γιώργο η ΔΕΘ, Κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη

 Ελευθεροτυπία: Με έμπνευση από τον Ομπάμα

Σε αυτό το τελευταίο πάντως υπάρχουν κάποιες διαφωνίες. Όπως γράφουν τα ΝΕΑ ο Γιώργος δεν αντέγραψε τον Ομπάμα, αλλά εμπνεύστηκε από την Σκανδιναβία και θέλει να κάνει την Ελλάδα «Δανία του Νότου της Ευρώπης».

Ένα από τους λόγους, όπως εξηγεί η εφημερίδα, είναι ότι εκτός από τις επιδόσεις τους στην προστασία του Περιβάλλοντος  «οι Δανοί χρησιμοποιούν κατά 50% (!) ποδήλατο για τις μετακινήσεις τους από και προς την εργασία, ακόμη και όταν ο καιρός δεν είναι σύμμαχος»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 14/09/2009 14:49:26

    Θεέ μου τι μας περιμένει...

  2. Orestios avatar
    Orestios 14/09/2009 14:55:53

    Απορώ πως δεν ξεσηκώνονται οι υποστηρικτές οι υποστηρικτές του GAP για την αήθη επίθεση που δέχεται από τις εφημερίδες.
    Απροπό, κι εγώ με το ποδήλατο πηγαίνω στην δουλειά αλλά αυτόν τον τυχοδιώκτη δεν θα τον ψήφιζα ποτέ.

  3. ataktos avatar
    ataktos 14/09/2009 16:34:03

    Όλα στο δομώ του χάος
    όλα είναι μια ιδέα….

  4. ataktos avatar
    ataktos 14/09/2009 16:41:36

    Βωμό...

  5. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 14/09/2009 16:48:10

    Nαι το ειπε και αυτο ο γεωργαρος! Δεν ειναι ελευθερα τα ΜΜΕ!!!
    Χουντα, χουντα!
    Μονο που ξεχασε να μας πει οτι ειναι η χουντα των Ψυχαρη, Μπομπολα και Λαμπρακη και των λοιπως καναλαρχων που τον στηριζουν με μανια!
    Εχει χαθει η μπαλα!

  6. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/09/2009 17:06:53

    Με ολους τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ εξω απ τη φυλακη με περιοριστικους η οχι ορους, ο ΓΑΠΠ ειμαι σιγουρος οτι θα κατακεραυνωσει τη διαπλοκη !!! Ολοι θα πανε να του πουμε που πηγαν τα $$ επιτελους, μιας και κανεις εισαγγελευς δεν το καταφερε μεχρι σημερα.

    ΓΑΠΠ πες αλευρι.. Ο εκγαλουμενος σε γυρευει.

    ΓΑΠΠ = Ο Ταφοπλακας τις Μιζας

    ΠΠ

  7. %&%&%(*&%^ avatar
    %&%&%(*&%^ 14/09/2009 18:12:32

    Ρε παιδιά,


    ΠΟΙΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΣ Ο ΤΡΕΠΕΚΛΗΣ (C4I) ΚΑΙ Ο ΝΑΝΟΣ (ΙΝΤΡΑΚΟΜ) ??????


    Οχι δικός μου παντως

    • andr3as avatar
      andr3as @ %&%&%(*&%^ 14/09/2009 19:04:50

      Ωραία του Τζέφρυ-Τζόρτζ Παπάντριου είναι,έχουν βουήξει και οι πέτρες.Είδες να γίνεται τίποτα?Όλοι γαργάρα το έχουν κάνει..
      @Factorx πολύ καλό άρθρο,ιδιαίτερα η διαπίστωση για τον άνακτα,δεν έχεις άδικο..

  8. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 14/09/2009 19:35:40

    Μιλάμε τα έχουν κάνει πάνω τους οι διαπλεκόμενοι!!!

    Τόσο πολύ που οι πρασινόχαρτα στο ΧΑΑ έχουν ξεσαλώσει!!!

  9. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/09/2009 19:50:32

    Νομίζω ότι είναι λάθος να προσπαθούμε να αντιγράψουμε πολιτικές ή συστήματα κάποιας άλλης χώρας και να τα φέρουμε έτσι στην Ελλάδα. Οι διαφορετικές συνθήκες θα κάνουν το επιλεγμένο σύστημα να λειτουργήσει διαφορετικά και μη προβλέψιμα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να εισάγουμε αρχές οργάνωσης οι οποίες θα εξειδικευθούν στις εγχώριες συνθήκες. Οπότε, δε θέλω σύστημα τύπου Δανίας ή δεν ξέρω τι άλλο στην Ελλάδα αλλά σύστημα (διοικητικό, οικονομικής ανάπτυξης, κοινωνικής πολιτικής, κλπ.)που για συγκεκριμένους λόγους, που θα εξηγηθούν εκ των προτέρων αναλυτικά, θα έχει υιοθετήσει ορισμένες από τις αρχές που ακολουθούνται στη Δανία ή οπουδήποτε αλλού κρίνεται σκόπιμο. Αν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε αρχές οργάνωσης και λειτουργίας από τρόπο εξειδίκευσης ενός συστήματος δεν πάμε πουθενά. Και δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο πολιτικό, μιλάω γενικά για κάτι που θεωρώ ως πρόβλημα σκέψης στη χώρα μας.

  10. george avatar
    george 14/09/2009 21:29:43

    Ο ελληνικός λαός θέλει μια κληρονομικού τύπου εξουσία, ουσιαστικά το δημοψήφισμα του '74 τέθηκε εκβιαστικά υπό το βάρος των παλινωδιών του Κων/νου και πάλι πήρε 31%.
    Γι'αυτό τώρα που δεν την έχει την αναζητά σε υποκατάστατα, ο παππούς, ο γιος, ο εγγονός, o ο θείος, ο ανηψιός κλπ. Εδώ που τα λέμε είναι ψιλογελοίο το θέαμα για "δημοκρατική" λειτουργία πολιτεύματος.
    Θα ήταν πολύ πιο υγιής αν έκανε το outing, επανέφερε τη βασιλεία, και αποφάσιζε τουλάχιστον πιο σοβαρά για πρωθυπουργούς.
    Άλλωστε ο ΓΑΠ δεν είπε θα γίνουμε Δανία? Να η ευκαιρία.