#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2009 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινη σοσιαλιστική visa

 Χρόνια Πολλά στους Γιώργηδες και ιδίως στις Γεωργίες


____________________________________________________________________________________________
 
«Η υπόθεση Παυλίδη είναι η "ουρά του γαϊδάρου" για να αποπροσανατολίσουμε τον ελληνικό λαό από τις μεγάλες υποθέσεις, όπως είναι το Βατοπέδι» δήλωσε ο Απόστολος Κακλαμάνης.

Σωστός. Κανένας δεν μας είπε όμως ακόμα πως γίνεται να πηγαίνει για δεύτερη φορά ο ίδιος φάκελος στη Βουλή για το Βατοπέδι. Ποιος δεν έκανε καλά την δουλειά του την πρώτη; Η Δικαιοσύνη, ή η Βουλή;

Θα μας το πει το βράδυ στα κανάλια η Τέταρτη Εξουσία. Η Πρώτη είναι κουρασμένη.

Πληροφορούμαι ότι το ΠΑΣΟΚ ετοιμάζεται να εκδώσει πράσινη σοσιαλιστική VISA.

Να μας ενημερώσουν αμέσως πότε θα είναι έτοιμη γιατί θέλω να πάρω ένα διακοποδάνειο για πολύ πολύ μεγάλες διακοπές στις Θάλασσες του Νότου, όταν θα έλθει πάλι η βασιλεία του.

Θα επικοινωνούμε μέσω δορυφόρου.

Διαβάστε κι εδώ για την σοσιαλιστική βίζα

Ο Καρατζαφέρης απέδειξε ότι είναι άριστος παίκτης πόκας !

Τα υπόλοιπα, τα αποκόμματα, ούτε στην δηλωτή δεν παίρνουν πόντο.

Η Παπαρήγα παίρνει τα 5 φύλλα και ζητάει τη βοήθεια του Στάλιν στον κούκο μονό.

Ο Αλέξης, με τα 5 φύλλα θέλει να παίξει ξερή στο διπλανό τραπέζι.

Οι οικολόγοι τρώνε τα φύλλα.

Η ΝΔ τα χαϊδεύει ν΄ αλλάξουν

Το ΠΑΣΟΚ σκέφτεται την προηγούμενη χεριά, την μιλημένη.

Που πάμε !!!

Διπλές εκλογές;  Μια με διπλή απ όλα. kinky.

Εγκατέλειψαν δύο άλογα να πεθάνουν στο νεκροταφείο της Καισαριανής !!!  Δεν γίνεται ρε παιδί μου να πετύχω κανέναν που κάνει τέτοια επ΄ αυτοφώρω;

Ο Τάκης Ζαχαράτος θέλει να καψουρέψει τη Μενεγάκη.  Λέω να κατέβει στην πολιτική, έχει μέλλον στο μπαλαμούτι.

ΠΠ

Υ.Γ. Νομίζω οτι ο Καραμανλής πρέπει μόλις επιστρέψει απο την Κύπρο να απαγορεύσει δια ροπάλου στον Ριρή και τον Κυριάκο να μιλάνε στα κανάλια και τα ραδιόφωνα. Κάθε φορά που το κάνουν ανεβαίνουν τα ποσοστά του ΓΑΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 23/04/2009 13:42:50

    Δυστηχώς ΠΠ δεν πρόλαβες την επικαιρότητα ο ΓΑΠ ετοιμάζει την VISA της πράσινης ανάπτυξης και ο MIG θα γίνει το φρέσκο γαλατάκι 1€ από εδώ και πέρα από το Ντουμπάι αρχίζει η γαλά-ζια αντεπίθεση μετά την ΟΑ και το γάλα!

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 23/04/2009 14:01:09

    ΔΙΑΨΕΥΣΗ.
    Δηλώνω κατηγορηματικά ότι η ουρά μου δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με την υπόθεση Παυλίδη. Επιπλέον καταδικάζω με όλες μου τις δυνάμεις την προσπάθεια να χρησιμοποιηθεί ένας σεμνός και ταπεινός γάιδαρος στον αποπροσανατολισμό της Ελληνικής κοινωνίας.
    Χαθήκανε τόσα άλλα γαιδούρια ;

  3. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 23/04/2009 14:04:24

    ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΑΥΛΙΔΗ, SIMENS & ΒΑΤΟΠΕΔΙ. ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΣΚΑΝΕ ΒΟΜΒΕΣ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΛΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΝ, ΓΙΑ ΔΙΑΤΑΡΑΞΗ ΚΟΙΝΗΣ ΗΣΥΧΙΑΣ.
    ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΟΥΚΟΥΛΩΣΟΥΝ SIMENS - ΒΑΤΟΠΕΔΙ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ.
    ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΥΛΙΔΗ (ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΛΕΡΩΜΕΝΗ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ), ΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΙΚΑΤΖΗΣ, ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΩΡΑ.
    ΚΡΑ ΡΕ!!!

  4. rs avatar
    rs 23/04/2009 15:11:02

    Το άκρον άωτον του τραγέλαφου..
    VISA ΠΑΣΟΚ.Ελπίζω όχι με τα γνωστά επιτόκια!!
    θα έχει και ειδικές εκπτώσεις σε επιλεγμένα καταστήματα ή επιλεγμένες αγορές όπως π.χ. συσκευές και εξοπλισμός SIEMENS;

  5. rs avatar
    rs 23/04/2009 15:37:58

    Μια αφελή ερώτηση/πρόταση
    Γιατί τα "επιχορηγούμενα" κόμματα δεν βάζουν τον χορηγό στον τίτλο τους; Πώς είναι π.χ.
    SKODA Ξάνθη; Να είναι και SIEMENS ΠΑΣΟΚ ή AVIN ΝΔ ή όποιος άλλος δώσει καλύτερη προσφορά.
    Και το "παιχνίδι" θα ήταν πιό ξεκάθαρο και η δική μας επιλογή θα διευκολύνονταν.
    Εγώ π.χ. δεν "πάω" τα γιαπωνέζικα (άκου MITSUBISHI. Ούτε σαν όνομα ρε παιδιά!). Θα ψήφιζα πάντα δυτικό χορηγό.
    Εάν δε ...επεκταθεί και σε ...προσωπικό επίπεδο, πιστεύω οτι θα δώσει και ... κοσμοπολίτικο αέρα!!
    Για φανταστείτε PRADA Αποστολάκη!! Όσο να πείς είναι κάτι διαφορετικό.
    Και τελικά πιό τίμιο. Ή μήπως όχι;Διότι οσονούπω έρχονται εκλογές και όλοι κάποια στιγμή θα αναρωτηθούν: Πού τα βρίσκει τα λεφτά ο ... και κάνει τέτοια έξοδα κατά την εκλογική περίοδο!!!

  6. theo1611 avatar
    theo1611 23/04/2009 15:55:12

    Συμφωνώ με τον rs, αλλά φοβάμαι ότι θα βρεθούν άλλοι τρόποι για να καταστατηγηθεί η προτεινόμενη διαφάνεια:

    π.χ. Μητσοτάκης Mayo και λοιποί Χορηγοί, λτδ!!!

  7. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 15:56:57

    σιγα ουλτρα αριστεροι.
    ειναι καλυτερα να χρωσταει το ΠΑΣΟΚ 50 εκατομμυρια και η ΝΔ 70, και να ζητάνε παραπανω κρατική επιδοτηση - τα λεφτά μας δηλαδή- για να ρεφαρουν, από το να μειωσουν το χρεος και να αποκτησουν οικονομικη αυτοδυναμια, μεσω μιας βιζα?
    Εκτός αν τους προτρεπετε να κανουν επιχειρήσεις, όπως το ΚΚΕ την τυποεκδοτική , και να χρησιμοποιησουν ως πελατες τα εκατονταδες χιλιαδες μελη, αποχτωντας δεσποζουσα θεση στην αγορά.

  8. theo1611 avatar
    theo1611 23/04/2009 16:02:01

    Γιατί όχι ονομαστικές συνδρομές?

  9. YiannisM avatar
    YiannisM 23/04/2009 16:08:59

    Ξεχάστε τις διπλές εκλογές μην κουράζεστε..
    Εκτός και αν ο/η ΠΠ έχει σίγουρη πληροφορία από το Μητσοτάκη..

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 16:19:13

    Φιλε @10.

    ΜΙΖΑVISA

    Ο Μητσοτακης δεν λεει τα μυστικα ουτε στην κορη του! ΜΟνο στα ονειρα του μιλαει, κ εκει απο μεσα του. Ειναι παλια αλεπου !

    Θυμαμαι οτι τα μελη του ΠΑΣΟΚ πληρωσαν 2Ε για να γινουν "φιλοι" !! Τωρα νε την καρτα θα πηλρωνουν σε δοσεις συν την ετησια συνδρομη (στον μαυρο κουβα !) ΜΙΖΑVISA

    Επιμενω παντως οτι το ΠΑΣΟΚ δεν πρεπει να κατεβει στις εκολγες, ειναι υπολογο και κατηγορειται ως κομμα για αποδοχη προιοντος εγκληματος !! 1.000.000 Ευρω απο ΜΗΖΕΝΣ μεσω Τσουκατου. Το λεω και ολοι κανουν τα παπια. Καμια αντιδραση ή αντιλογος.



    ΠΠ

  11. rs avatar
    rs 23/04/2009 16:26:36

    @ τρία πουλάκια κάθονταν..
    Ή είσαι τραπεζικός ή ο ...Σάλας!!
    Όσο για τις "επιχειρήσεις"... Μήπως οι ΔΕΚΟ και γενικότερα ο Δημόσιος Τομέας δεν αντιμετωπίζονται σαν "επιχειρήσεις-λάφυρα" από τον εκάστοτε νικητή των εκλογών;
    Τώρα που το λές όμως.... Είναι πρόκληση ή ερώτησή σου!
    Ναί. Επιχειρήσεις!! Φαντάζεσαι να ανοίξει π.χ. το ΠΑΣΟΚ Super Market και η ΝΔ...βενζινάδικα;
    Να δούμε τι θα κάνουν πράγματι με την κερδοσκοπία. Καί ποσό θα ....κρατήσουν τις τιμές!!

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/04/2009 16:28:07

    @11
    Φίλε ΠΠ, "καμμία αντίδραση;".
    Με θίγεις.
    Εγώ δεν λέω
    "κρεμάστε τους ψηλά";


    ΜΙΖΑVISA
    Καταπληκτικό. Έχεις κέφια..

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 16:30:16

    Μολις ενημερωθηκα οτι ο κ Χαρης Σιανιδης - ο γνωστος στυλιστας -, ειναι πολυ κουρασμενος απο τα αμετρητα γκαλα, εξοδους , ταξιδια και φωτογραφισεις.

    Το δηλωσε στην κ Κανονιδου.

    Τουλαχιστον ενας Ελληνας εργαζεται σκληρα. Να μπει σε λιστα.... ΓΑΠ κινησου γρηγορα, μιλα με το Γρηγορη το φιλο σου να σου κανει το κονε. Μετα τη μεταγραφη το ΠΑΣΟΚ θα ειναι και Εργατικο Κομμα....

    ιδεες δινω τσαμπα λογω λιτοτητας...

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 16:31:27

    Προφητα μου,

    ουδεις στον τοπο του. παμε ταξιδι να γραφουμε απ εξω?? χαχαχαχαα

    ΠΠ

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 17:00:56

    @12
    "αλλα' ντ' αλλων" που λενε και στο χωριο μου.
    ειναι αριστερο να εχει το ΚΚΕ την τυποεκδοτική και με τις γνωριμιες, τα "κονε" με τη ΝΔ να παιρνει απο τον αναπτυξιακο νομο κοινοτικα λεφτα, 1 εκ ευρω -απο την Ε.Ε. που θελει να φυγουμε-, και να εχει ηγεμονικη θεση απεναντι των αλλων μικρών τυπογραφων...
    είναι επαναστατικο να εχει ξενοδοχεια και αλλες επιχειρησεις...
    αλλά δεν δικαιουνται να τα αλλα κομματα να κανουν επιχειρησεις προκειμενου να βελτιωσουν τα οικονομικα τους
    (Αυτα τα περι ΔΕΚΟ ειναι βλακειες. τια ντιμετωπιζουν σνα λαφυρο για πελατειακους λογους, να βαζουν δικους τους. αυτο σαφως πρεπει να σταματησει. Αλλά τι σχεσει εχει με την οικονομικη ενδυναμωση των κομματων?).

  16. kanis avatar
    kanis 23/04/2009 17:01:59

    ΠΠ

    Ο ΓΑΠ ομως,έχει προηγηθεί του Μπερλουσκόνι,που μόλις τώρα θυμήθηκε, να βάλει 4 ξανθιές στη σίγουρη εκλόγιμη λίστα για την Ευρωβουλή.

  17. babis lazarou avatar
    babis lazarou 23/04/2009 17:54:08

    ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΠΟΣΤΟΛΗΣ? ΓΙΑ ΟΥΡΑ ΤΟΥ ΓΑΙΔΑΡΟΥ ΒΑΤΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΜΕΓΑΛΑ? ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΣΥ ΡΕ ΠΟΣΤΟΛΙ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΞΕΒΡΑΚΟΤΟΣ ΜΕ ΖΙΒΑΓΚΟ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ? ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΣΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΡΑΞΑΝΕ ΟΛΟΙ? ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΙΔΡΩΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ.ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΛΟΓΗ ΠΑΠΟΥΛΙΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΣΟΥΠΙΑ ΓΛΕΙΦΩΣΟΥΝΑ ΓΙΑ ΠΡΟΕΔΡΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΒΓΑΛΕΣ ΦΩΝΟΥΛΑ? ΘΑ ΣΕ ΣΕΒΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΗΣ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑ.ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΞΕΚΟΚΑΛΙΖΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΝΕΣ. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΗΣ ΠΟΣΤΟΛΗ ΟΤΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ ΣΑΝ ΑΛΕΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΖΕ ΣΤΑ TV ΠΑΡΑΘΥΡΑ .ΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥΓΚΑ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ Χ.Ο ΚΟΙΜΑΣΕ ΠΟΙΟ ΗΡΕΜΑ ΕΤΣΙ? ....

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 19:34:26

    ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΕΠΙΦΗΤΗΣΗ !

    Οι Πρασινες φαλαινες, τις μιζες τις πηγαιναν μια γυρα απο 4-5 χωρες με στοπ οβερ λιχτενσταιν-λουξεμβουργο-ελβετια-κυπρο. μετα τα ιχνη χανονταν. μετρητα σακουλατα. Δεν κυκλοφορουσαν με Φεραρρι. Οι παλιοι μαφιοζοι το ξερουν το κολπο. ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟΧΟ !!! ΠΑΛΑΙΟΚΩΣΤΑ...
    Οι υπερακτιες γινονταν μετοχοι σε ελληνικες εταιριες δες..99, και ολα δουλευαν ρολοι. Εχετε δει κανεναν να εχει βγαλει μετοχολογια εταιριων???????????????????????????????


    Οι Μπλε εστελναν εναν ενδιαμεσο να τα ζητησει !!! Μιλαμε για νηπιαγωγιο-παιδικο σταθμο.

    Εχω αλλο ενα ερωτημα, τα κολπα τα εμαθαν μονοι τους ή τους τα εμαθε καποιος?? και γιατι δεν τα εμαθε αυτος ο καποιος και στους μπλου?? Ρωταω...

    Δεν ειναι δα και πιο εξυπνοι οι ΠΑΣΟΚΟΙ. Τα ιδια γουρουνια ειναι.

    ΠΠ

  19. thanos avatar
    thanos 23/04/2009 19:41:06

    4-rs Says:
    April 23rd, 2009 at 5:11 pm

    Εκει μονο ο Κυριακος, οι δυο αδελφες και.....σε λιγο..!!!, εχουν προσβαση.Αρα δεν χρειαζεται η Πρασινη VISA.

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 19:44:44

    Επειδη τα εχω παρει τωρα....

    Φανταζεστε να ειχε βγει ο Μπλε "Τσουκρατος" και να ειχε πει " κυριοι πηρα 1 εκ ευρα απο τη Μιγκ και τα εδωσα στο κομμα και πηρα τα κουπονια και τα εδωσα στον Αραβα." ???????????????????????????????

    Δηλαδη ειναι θεμα ΠΟΣΤ απο μονο του. Τι θα ειχε γινει??? Θα μιλαγαμε για Σακη και Γιουροβιζιον? Για Καγια? για Βατοπεδια? για τα λιμα του κορακιου του Ζερβου??

    Θα ειχε γινει πολεμος. Στους δρομους θα τα σπαγανε ολα ,μεχρι και τα λουκια και τις υδρορροες. Θα ξηλωνανε την ασφαλτο.

    Τα ΜΜΕ θα ειχαν αφηνιασει. Η Τρεμη θα γινοταν 18 χρονων ο δε Πρετεντερης θα εκανε εκομπη για αντρες με αναγκες λαιφσταιλ.

    Φανταστειτε τι μπουδρελο ειναι αυτο το κρατος μας. Ποσο βαθεια ειναι η σηψη και το αλτσχαιμερ-επιλεκτικο παντα.

    Να λεει ο Πρασινος " ναι ρε τα πηρα και τα πηγα στο κομμα απο τη Μηζενς" και να μην κουνιεται φυλλο. Τι εχουν κανει αυτοι οι Πρασινοι?? Πως το καταφερνουν και εξω απο την εξουσια?? Η μηπως ειναι ακομη εξουσια και δεν το πηραμε χαμπαρι? Ετσι τα εφτιαχναν και οταν ηταν η Επισημη Κυβερνηση. Γινοταν χαμος απο μαυρα παντου και ολοι εκαναν παρτυ και κουκουλωμα.
    "Γινοταν μπιζνες τοτε," - μου ειπε καποιος.
    "Ετρωγε πολυς κοσμος ψωμι, πολυχρωμο οχι πολυσπορο" ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΩΝΕΨΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ???

    ΠΠ

  21. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 19:44:53

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    κοινωνιολογικη η προσεγγιση:
    μαλλον πιο συγχρονοι ειναι οι πασοκοι. κυβέρνησαν την ωρα που η ελλαδα μπηκε στην ΕΟΚ. αργότερα την έβαλαν καισ την ΟΝΕ. δεν ηταν αυτοματος πιλοτος. Ηθελε και πειθω και κονέ και διαπραγματευσεις. στην εποχή τους ηρθαν τα μεγαλα πακέτα αρχης γενομενης απο το περιφημο πακετο Ντελόρ. στην εποχή τους επίσης εγιναν τα μεγαλα εργα, αλλα και κυριαρχησε και η παγκοσμιοποίηση: οχι μονο με την καταργηση των συνορων αλλλά και με την διακινηση χρηματος μεσω άυλων τιτλων σε λαβυρινθώδεις διαδρομές, μέσα από τις οθονες των υπολογιστων. με ενα κλικ τα λεφτα βρισκονταν στα νησια καυμάν.
    Οι νδ ηρθαν σαν απο την δεκαετια του 70 που αφησαν την εξουσια. δεν ειχαν καταλαβει οτι ο κοσμος και οι μεθοδοι είχαν αλλάξει.
    Φερθηκαν απλώς ως αξεστοι και παρωχημενοι που ηταν στα πάντα- λογικο είναι και στη λαμογια!

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 19:51:30

    @22τρια πουλακια καθονταν

    ΝΑΙ ΡΕ ΣΥ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ 21. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

    ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ??

    Και το αλλο... φαντασου Εξουσια το ΠΑΣΟΚ-Κυβερνηση και ο Μπλε Τσουκρατος να ελεγε οτι τα πηρε και τα πηγε Ρηγιλλης...!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχααααααααα

    10 ΑΡΚΑΣ δε φτανουν να περιγραψουν το Σοσιαληστικο Παραληρημα που θα ζουσαμε. Μεγαλες στιγμες. Απο τη μια τσεπη θα εμπαινε ι μιζα στην πρασινη τσεπη, και απο την αλλη, το πρασινο στομα θα ζωγραφιζε. μεχρι και 10 Τσε θα ειχαμε στα καναλια. Μεχρι και ο Ακης και η Μιλενα ο Μαντελης, ο Φλωρος, ο Λαλιωτης, η Βασουλα θα ειχαν να πουν....... ΟΛΟΙ

    ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ??

    ΠΠ

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 19:53:03

    Οι ΠΡΑΣΙΝΟΙ εχουν ΘΡΑΣΟΣ.

    Οι Μπλε εχουν ΤΖΑΚΙ.

    ΠΠ

  24. kanis avatar
    kanis 23/04/2009 19:55:37

    Κι οι πρασινομπλέ...Δράκουλα στην Κορώνη!

  25. Προφήτης avatar
    Προφήτης 23/04/2009 20:11:00

    @ΠΠ
    ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ??

    Μη σκέφτεσαι πολιτικά, αλλά ανθρωπολογικά.
    Οι συντηρητικοί δεν έχουν ποτέ ασκηθεί στο πως θα ανατρέψουν την Εξουσία. Δεν έχουν την απαραίτητη ευελιξία σκέψης-δράσης.

    Οι πράσινοι λεχρίτες, αντίθετα, είναι ικανοί στην προπαγάνδα και στην πολιτική δράση.
    Κατάγονται πολιτικά από αυτούς που έχουν το ρόλο να συντηρούν "το Σύστημα" όταν οι συντηρητικοί αδυνατούν να εξασφαλίσουν κοινωνική συναίνεση.
    Γι' αυτό μπορούν να εμφανίζουν το μαύρο άσπρο.
    [Ανδρέας : "Λαέ, ο αγώνας σου τώρα δικαιώνεται, φεύγουν οι αμερικανικές βάσεις".
    Την ίδια μέρα που υπέγραφε την παραμονή των βάσεων !!!]

    Και, έχουν δικά τους τα ΜΜΕ.

  26. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 20:16:00

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ
    -κατ αρχάς το εχω ξαναπεί εδώ: πήρε και η ΝΔ από ζημενς. απο ενας εκπροσωπος της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ βρεθηκαν μαζι στο ιδιο γραφειο και κανονισαν τα ποσοστα για το κομματα τους. ο Μπλε πλεον δεν ειναι εν ζωη(σερσε λα φαμ)...
    κοινωψνιολιγικη παντα προσεγγιση:
    -το ΠΑΣΟΚ αντιπροσωπεύει ευκρινεστερα την ελληνικη κοινωνια στα θετικα και τα αρνητικά της. εκπροσωποι του ως ΠΑΚ ηταν στην εξεγερση του Πολυτεχνειου. εκπροσωποι του ως ΠΑΚ εκπαιδευτηκαν στα οπλα στην κουβα και στους παλαιστινιους... θα μου πεις και οι ιδιοι το εχουν ξεχασει. θα συμφωνησω. μονο που ως μνημη και εντυπωση μπολιασε καποτε την ελληνικη κοινωνια, και αυτό μενει.
    Επισης οτι και να λεμε για λαμογιες, το πασοκ ειχε φορολογησει την μεγαλη ακινητη περιουσια. ειχε φορολογησει την εκκλησιατικη περιουσια.( τα καταργησε ο αλογο-μπουλης). αυτα νομιζεις δεν μετρανε στην συλλογικη ενυπωση και μνημη, οσο και να βριζει ο κοσμος το Πασοκ?
    Επίσης για λογους αυτοσυντηρησης, επειδη στις λαικες ταξεις ηταν οι αναφορες και η δυναμη του πασοκ, αναγκαζοταν να εχει καποια, εστω και υποτυπώδη, φιλολαικη πολιτικη.(εδω ακόμη και ο κολγκειτ παπαντωνιου εβγαινε και φωναζε σε οιμιλια του συντροφοι για τον σοσιαλιασμο παλευουμε ολοι)
    Ακομη: το ΠΑΣΟΚ ηρθε απο την κοινωνια: φτωχα παιδια που μεγαλωσαν στις αντιχουντικες διαδηλωσεις και στα κοιμματικα γραφεια και -εστω-εγιναν αθανασουληδες(ΑΛΤΕΚ ) . αλλα δεν ηταν αποκομμενοι απο την κοινωνια ρεμπεσκεδες του κολωνακιου η μη μου απτου των βορειων προαστειων.
    και η λαικη βαση της ΝΔ ηταν πατρις θρησκεια οικογενεια, τον καιρο που οι πασοκοι μιλουσνα για εθνικοαπελευθερωτικους αγωνες και ο τζουμακας στις οργανωσεις του ΠΑΣΟΚ στην Κρητη κατεβαζε τον Βενιζέλο και ανεβαζε το ποστερ του Αρη Βελουχιωτη.
    Ηταν ανθρωποι της εποχής τους τον καιρο π.χ. που η ΟΝΝΕΔ τραγουδουσε τα σαχλοτραγουδα του Ρομπερτ Ουιλιαμς «ζητω η θρησκεια ζητω η ΝΔ» οι πασοκοι ακουγαν Μπρεχτ και Μικρουτσικο, τραγουδαγαν ανταρτικα, και μετα ανακαλυψαν την ριταρα (σακελαριου) και τα ακριβά ουισκια.
    Παντα όμως μεσα στην κοινωνια και στο χαλι της…
    Γιαυτο και προσαρμοστηκαν γρηγορα στον τροπο ηλεκτρονικης διακυβερνησης και αποκομιδης του χρηματος και δεν πηγαν με βαλιτσες!

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 20:16:34

    Δηλαδη τωρα προεκλογικα θ ακουσουμε παλι το " ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει δεξια!" ?????

    Οι ερωτησεις μου πιο πανω ειναι φιλολογικες. Εχω και μια πρακτικη.

    ΜΜΕ δεξια γιατι δεν υπαρχουν??? και μιλαμε για ΜΜΕ οχι για φυλλαδες στα ψαροπωλεια. θελουμε Μπερλουσκονι?? τουλαχιστον ο τυπος, δινει θεαμα στο λαο και τον στριβει αλλου... ειδες τι γυναικαρες βαζει στη νεα κυβερνηση??? Λεφτα δεν εχω να δωσω σου λεει, θα δωσω σεξυ-οραμα. Φθηνοτερα μου βγαινει και μασαω και κανενα κοκκαλακι.

    ΠΠ

  28. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 20:24:38

    @27.

    Οκ Συμφωνω. 1 παρατηρηση, οταν ο Τριτσης την ειπε στην εκκλησια εφυγε νυχτα !!!!

    2. ΦΟρολογησε Την ακινητη περιουσια?? ΑΥτοι εκαναν μοδα τις υπερακτιες ιδιοκτητριες ακινητων στην Ελλαδα. και οχι μονο. και μεγαλομετοχους σε εταιριες !! ΗΘΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΑ !!!!

    Δεν απαντας στην απορια μου. ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΛΑΔΙ ??? ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

    ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ. πηγαζει απο το ΠΑΚ που εγινε αργοτερα ΠΑΚέτο??

    ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ??

    Μη μου λες για Πολυτεχνεια γιατι σεληνιαζομαι. Βερνικος ας πουμε? Οτσαλαν-Λιαρ Τζετ?? Μεχρι και ο Κωστοπουλος ( ο νιτρος ).... ο οποιος γ@μησε τα παντα με το στυλ ( ΠΑΚ ) που εφερε στην κοινωνια.
    ΕΛΕΟΣ

    Ο Μπρεχτ και ο Μικης ειναι αρωγοι ?? χιουμορ κανω φυσικα.


    ΠΠ

  29. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 20:28:14

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ Says
    ΜΜΕ δεξια γιατι δεν υπαρχουν

    - αν υπηρχαν δεν θα ειχαν πελατεια. ειμαστε "αριστερη" -για τα μπαζα- κοινωνια. Το εχει πει ευστοχα ο ψυχραιμια για τον καρατζαφερη: οταν τα αντιστοιχα κομματα στην ευρωπη μιλανε για νομο και ταξη εδω η ακροδεξια μιλαει για ανατροπες!!!επισης να υπενθυμισω οτι ο καρατζαφερης στο γραφειο του σατην ευρωβουλη ειχε τη φωτο του ...Τσε Γκεβαρα...

    να σου θυμίσω επίσης την λυσσαλεα κριτική σε ότι και να κανει η αστυνομια, ενω ειναι συνστηρητικός οποιος καταδικαζει τους κουκουλοφορους.
    να σου θυμισω πως υπερασπιζονται την γελοιοτητα του ασυλου, τους λαθρομεταναστες(ακομη και το προσφατο επεισόδειο στην Σιβιτανείδιο ο Αλαβανος το απεδωσε στην κακουργα κοινωνια), να σου θυμισω τι κατηγοριες δεχτηκε η αστυνομια επειδη στη Λαρισα πηγε στο δικαστηριο λαθρομεταναστες στην καροτσα ενος αγροτικου. Για μενα που οταν βοηθαω τον πατερα μου να μαζεψει ελιες καθε φθινοπωρο, πηγαινω στην καροτσα του αγροτικου μεσα στο κρυο, ειναι προφανως επιλογη μου. ειμαι..τσιφλικας
    για τους λαθρομεταναστες επρεπε να νοικιασουμε ταξι για τρια χιλιομετρα
    -ενδεικτικα αυτα για να μην μακρηγορω

  30. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 20:36:57

    @ΠΠ
    1-νομιζω οτι απαντησα..
    2-εισια προφανως μικρος.θα σου μιλαω παντα για πολυτεχνεια γιατι ηθελε πάθος και κοτσια νασαι τοτε εκει.οι σφαιρες ηταν αληθινες...
    3- ηρεμησε:τι μιλας για τον βερνικο? αντι να ειναι στο μονακο με γκομενες, με τα λεφτα που ειχε απο τον μπαμπα, διαδηλωνε και διακυνδυνευε τη ζωη του για την δημοκρατια-αυτη που θεωρείτε τωρα δεδομενη
    4- Κωστοπουλος:Μα αυτο λεω. ηταν ανθρωπος της εποχης του. ειδε τα καινουργια ρευματα ζωης και τα ενστερνιστηκε, μας αρεσει δεν μας αρεσει
    5-τις υπερακτιες τις εκανε ο προηγμενος καπιταλισμος της δυσης. απλα τις εκμεταλλευτηκαν και οι ιδιοι
    6- ο τριτσης αποκεφαλιστηκε -κακως βεβαια-γιατι ηθελε τον διαχωρισμο. δεν εχει σχεση μΕ τη φορολογια
    ουφ αυτα

  31. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 20:38:23

    @30

    Παω πασο στην 1η παραγραφο σου. Ειμαστε ντεμεκ αριστερη κοινωνια και ενα δεξιο καναλι δε θα ειχε πελατες !!!....???

    Ειμαστε μακραν συντηρητικη κοινωνια. Πατρις-Εκκλησια.

    Στα υπολοιπα με βρισκεις συμφωνο.

    Εχω να δηλωσω οτι απλα δεν θελουν καποιοι δεξιο καναλι. Ειδικα τωρα με την αλλαγη στην κοινωνια μας προς το συντηρητικοτερο. Οι διαφημιστες δημιουργουν αναγκες στο φτερο. Οι καναλαρχες κανουν κρα για νεο "αιμα". τεσπα μην το κουρασουμε.


    ΠΠ

  32. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 23/04/2009 20:38:34

    Εγω ψηφιζω,την κοπελα στη φωτο.
    Ολα τα λεφτα.

  33. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 20:46:15

    @31

    1. τα μεσα φταινε που δεν παει κανεις μεσα και οι πασοκοι εχουν θρασος και σφυρανε αδιαφοροι??
    2. 43 ειμαι. νεοτατος ! ΣΥΜΦΩΝΩ. οσο για τις σφαιρες επεφταν εκτος..
    3. Οκ. συμφωνωμ αν και δεν γνωριζω εαν ειχε $$ απο το μπαμπα του. Γνωριζω ομως τι μπιζνες εκανε απο το 85 και μεχρι το 2-4. ασπρες μαυρες.
    4. ρευμα το λες να παιρνει δανεια απο το Λαλιωτη ? και να το κανει μπαχαλο στο χρηματριστηριο?? οκ ΠΡΑΣΙΝΟ ΡΕΥΜΑ. AC/DC PASOK
    5. δηλαδη τα αρπαξαν εμεσα και αμεσα αλλα φταιει ο καπιταλισμος που ανακαλυψε τις υπερακτιες!! οκ. για τη φουκαριαρα την επανασταση μωρε... νο προμπλεμ.
    6. καλος ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

    Στην τελικη συγχωροχαρτια δε γινω σε κανενα λαμογιο οτι χρωμα και να χει. Το κουστουμι του επαναστατη το φοραει και ο ΟΜΠΑΜΑ. Εσυ μασας??

    ΠΠ

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 20:47:26

    @33

    την αδυνατιζει ο καθρευτης !!!!

    ακομη κ εκει δεν βλεπουμε την αληθεια... μουφαααα

    χαχαχαχαχ

    ΠΠ

  35. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 23/04/2009 20:50:48

    δεν δικαιολογησα τιποτα. ερμηνεια προσπαθω να κανω. ειμαι εκτος πολιτικων ενδιαφεροντων

  36. ahab avatar
    ahab 23/04/2009 21:06:23

    Τσουκάτος δεξί χέρι του Σημίτη ομολογία αποδοχής μίζας για το κόμμα του ΠΑΣΟΚ.
    Σαφέστατα εν γνώσει του Σημίτη και όλων των υπουργών και πρωτοκλασσάτων της εποχής
    περιλαμβανομένου και του ΓΑΠ.
    Γιατί δεν απολογείται αυτή η πορδή ο Σημίτης ?
    Αυτοί οι πράσινοι αλητήριοι έχουν το θράσος τώρα να ξανακάτσουν στο σβέρκο μας
    επειδή οι μπλέ αλητήριοι αντί να τους χώσουν στη φυλακή , ήλθαν και κάνουν τα ίδια .

    Ποιός θα καταδικάσει τον πράσινο χλέμπουρα
    όταν και ο γαλάζιος ειναι το ίδιο και ο ένας κουνάει στην μούρη του άλλου παληές απλήρωτες αμαρτίες .
    άρα ισοπαλία και το πάνε για συμψηφισμό .
    Και εμείς σαν χάνοι τους βλέπουμε αντί να τους αρχίσουμε στις κλωτσιές που έχουν το
    θράσος οι αλήτες να εμφανίζονται στις τηλεοράσεις και να μας κάνουν μαθήματα περι
    ηθικής και να μπουρδολογούν με νομικίστικα τερτίπια του κώλου .

    Σε τέτοιο μπουρδέλλο που έχουν καταντήσει το κράτος δεν υπάρχουν πολλές λύσεις.
    Εδώ βάζεις το χέρι στο τραπέζι τα φέρνεις όλα κάτω και αρχίζεις απο το μηδέν .
    Γενική πρόσκληση σε φωτεινά μυαλά που ζούν και εργάζονται με επιτυχία στο εξωτερικό και
    χρησιμοποιείς υλικά ηλικίας μόνο κάτω των σαράντα ετών, να μην έχουν προλάβει να φθαρούν
    εκτός πολύ ελαχίστων αποδεδειγμένων εξαιρέσεων και εξοστρακισμό (που τον ξεχάσαμε) στους υπολοίπους.
    Σε όλους αυτούς τους αλητήριους χλέμπουρες και μπαγλαμάδες με τις πελατειακές σχέσεις και οικογενειοκρατίες απαγόρευση συμμετοχής στα κοινά.
    Και αν επιμένουν υπάρχουν και τα μή λιπαρά.

  37. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 21:12:13

    " χλέμπουρες και μπαγλαμάδες "

    " πορδή ο Σημίτης ?"

    εγραψες ahab!!! χαχαχαχαααααα


    ΠΠ

  38. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 23/04/2009 21:12:14

    πες τα ρε ahab.

    Η λευκή φάλαινα

  39. ahab avatar
    ahab 23/04/2009 21:24:01

    ΠΠ
    ειπες οτι τα έχεις πάρει
    εγώ να στο πώ στην γλώσσα μου εχω πάρει
    πολλές βερίνες , αρκετά με τους λεχρίτες.

  40. kanis avatar
    kanis 23/04/2009 21:27:33

    @ahab

    "βερίνες"

    ???

    τι ναι πάλι τούτο;

  41. ahab avatar
    ahab 23/04/2009 21:45:46

    kanis

    βερίνες = οι στροφές οταν κουλουριάζεται κάτι και γίνεται σαν ελατήριο

  42. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 22:02:44

    βερινες.. μ αρεσει. να βριζω κ κανεναν με βερινες. δε χανει την ελαστικοτητα απο τα πολλα τεντωματα??

    πρασινες μαουνες με βερινες!!

    ΠΠ

  43. kanis avatar
    kanis 23/04/2009 22:05:50

    ή, βερίνες από πρασινο μπλέ μαούνες !

  44. Mayri Trypa avatar
    Mayri Trypa 23/04/2009 22:10:37

    Μάλιστα! Η Πράσινη βίζα. Τώρα ας δούμε το πιθανά τεράστιο ιδεολογοπολιτικό πρόβλημα:
    Δε ξέρω με ποια τράπεζα γίνεται η συμφωνία, αλλά θα την δημοσιεύσει το ΠΑΣΟΚ?
    Γιατί το ρωτώ. Πως κεδρίζει χρήματα ο ιδιοκτήτης μιας co brand πιστωτικής κάρτας. Από τα έσοδα εγγραφής της κάρτας; Αμ δε! Οι ιδιοκτήτες co brand πιστωτικών καρτών δεν κερδίζουν απο αυτό το ποσό. Είναι σεβαστό φυσικά αν πχ είναι 50 η 70 η 80 Ευρώ. Αλλά το χοντρό χρήμα προέρχεται από τους τόκους που μοιράζεται η τράπεζα με τον ιδιοκτήτης της πιστωτικής κάρτας.
    Δηλαδή το ΠΑΣΟΚ θα είναι ένας τοκογλύφος των μελών του. Εύγε!
    Γιατί αν αρκεστεί στο συμβόλαιο που θα υπογράψει με την τράπεζα να εισπράτει μόνο το ποσό εγγαφής, θα πούνε είτε ότι κάποιος τα παίρνει κάτω από το τραπέζι, είτε πως τους πιάσανε κορόιδα. Δεν το βλέπω λοιπον να γίνεται έτσι.
    Είναι ανυπόφορο να βλέπεις ένα πολιτικό κόμα, που το μόνο σοσσιαλιστικό που πιθανά έχει πανω του είναι ο ξεχαρβαλωμένος Ηλιος στην σημαία του, να γίνεται σύγχρονος κομματικός σάιλοκ και τόσο ξεδιάντροπα, να χώνει τα μέλη του ακόμα βαθύτερα στην κοινωνικο οικονομική τους σκλαβιά!
    Θέλω να φτύσω στους τάφους!
    Θα ήθελε να κάνει μια καινοτομία πολιτική και να λύσει την εξάρτηση του απο τους χρηματοδότες του τύπου ζήμενς κλπ; Ας ίδρυε μια " ηθική, πράσινη, συνεταιριστική τράπεζα" με τα μέλη του.
    Αυτο θα ήταν μια χοντρή πολιτική και ιδεολογική παρέμβαση!

  45. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 22:46:53

    καλο, μονο που σε ενα χρονο θα γινει Συν. ΦαλαινοΤραπεζα
    . χαχαχα πεεελααααατες μου. α ρε βεγγο αθανατε.

    ΠΑΣΟΚ=Πουλαμε Αγοραζουμε Συνεταιριζομαστρε Οτιδηποτε Προσοδοφορο.

    ΠΠ

  46. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/04/2009 22:46:54

    καλο, μονο που σε ενα χρονο θα γινει Συν. ΦαλαινοΤραπεζα
    . χαχαχα πεεελααααατες μου. α ρε βεγγο αθανατε.

    ΠΑΣΟΚ=Πουλαμε Αγοραζουμε Συνεταιριζομαστρε Οτιδηποτε Προσοδοφορο.

    ΠΠ

  47. kanis avatar
    kanis 23/04/2009 23:05:47

    ΠΠ

    Ε, όχι και Ανώνυμες Εταιρείες τα κόμματα!
    Αυτό ξεπερνά και τη φαντασία του Βέγγου!

  48. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 23/04/2009 23:14:50

    Οι πράσινοι ήταν ένας κόσμος που είχε μείνει για χρόνια ''στην απέξω''. Κεντροαριστεροί ή παιδιά κεντροαριστερών και αριστερών, είχαν γονιούς κυνηγημένους (ή, τουλάχιστον, ταπεινωμένους), είχαν ψιλοκυνηγηθεί και οι ίδιοι, έβλεπαν τον πλούτο να περνάει από δίπλα τους και να κατευθύνεται ''υπό αστυνομική εποπτεία'' σε τσέπες νεαρών ''φλώρων'' (δείτε πώς εμφανίζονται τα φραγκάτα αγοράκια στις ταινίες του '50, του '60, του ' 70)) ή μεσηλίκων ''μπαστουνόβλαχων'' με τουλάχιστον ύποπτο παρελθόν (στάση στην Κατοχή). Αν και ''στην απέξω'', έβλεπαν ότι ΚΑΤ' ΟΥΣΙΑΝ περνούσαν καλύτερα όχι μόνο από τους συντηρητικούς που είχαν πιάσει όλα τα πόστα του κράτους και της χώρας (δημόσιοι υπάλληλοι, καταστηματάρχες, εργολάβοι, μεγαλομπακάληδες), αλλά ακόμα και από την κοινωνική ''αφρόκρεμα'' του Κολωνακίου και της Κηφισιάς, των κολεγίων και των ξενερουά μπιτς-πάρτι. Γλεντούσαν καλύτερα και έκαναν πολύ καλύτερο κέφι΄ στα πανεπιστήμια είχαν μια κάποια αίγλη (όχι, βέβαια, αυτή των αριστερών, αλλά στα καφενεία των χωριών τους το Πάσχα και το καλοκαίρι το έπαιζαν τουλάχιστον εφάμιλλοι του Βελουχιώτη)΄ γάτοι-κεραμιδόγάτοι, χώνονταν και σε φάσεις ακόμα και με την ''ανώτερη ταξη'' (στο μαγαζί με τον Ζαμπέτα, ο οικοδόμος καθόταν στο διπλανό τραπέζι από τον Ωνάση)' πηδούσαν βαριεστημένες συζύγους και καπριτσιόζες κόρες και αδερφές΄ οι πιο ''λαϊκοί'' (και όχι μόνον) είχαν τις πιο παθιάρες γκόμενες που έβγαλε ποτέ αυτός ο τόπος (μοδίστρες και κομμώτριες του '60)' τα καλοκαίρια την έκαναν με λεωφορεία για καταπληκτικές παραλίες΄ έβρισκαν πάντα μια κάποια δουλειά, και την έβγαζαν καθαρή΄ χόρευαν ζεϊμπέκικα, αποτολμώντας μετά το δεύτερο κιλό κρασί (με συνοδευτικό ψιλό μαριδάκι) ακόμα και τη ''Δραπετσώνα'' του Θεοδωράκη΄ ήξεραν την πιάτσα και την περπατούσαν... Το μόνο που τους έλειπε ήταν τα φράγκα. Και ένα σήκωμα του κεφαλιού, βρε αδερφέ, μια κάποια ανάσα...
    Και πάνω που πάνε να σηκώσουνε κεφάλι και να πάρουν ανάσα, τους κάθεται στο σβέρκο μια χούντα και τους λέει - ''εσείς, τα κεφάλια μέσα, γιατί άλλιώς σας στέλνουμε να κάνετε παρέα στους άλλους τους πιο έτσι στα ξερονήσια''. Και ξανασκύβουν κάπως το κεφάλι, αλλά λοξοκοιτώντας΄ ξέρουν ότι και πάλι θα σταθούν στα πόδια τους και τη βγάλουν πέντε πάνω-πέντε κάτω καθαρή (οι νεώτεροι - το πολύ, στρατιωτικό στα σύνορα και ψιλοκαψωνάκια), μπαίνουν πιο μαζικά στα πανεπιστήμια, και με το που πέφτει η χούντα, ξανασηκώνουν το κεφάλι με μεγαλύτερο τσαμπουκά. Γιατί ετούτη τη φορά βγαίνει μπροστά κάποιος που είναι ο ιδανικός εαυτός τους - μορφωμένος, με κύρος και μύθο, πανεπιστημιακός που μας έμαθε τι θα πει πατερναλιστικός καπιταλισμός, διανοούμενος, αλλά, άμα λάχει, ρίχνει και ζεμπεκιές που ακόμα και η Μπέλλου παθαίνει πλάκα με τις στροφές του, γουστάρει τις γυναίκες και ξέρει να τις σαγηνεύει (εδώ σαγηνεύει εμάς, που είμαστε άντρες...), πίνει ουίσκι και καπνίζει τσιμπούκι, φοράει ζιβάγκο κι έχει έναν τσαμπουκά στο λόγο που τον ακούνε οι αριστεροί και τα χάνουν και οι δεξιοί φτύνουν τον κόρφο τους...
    Βγαίνει, λοιπόν, μπροστά και τους λέει: ''Παιδιά, εγώ θα σας πάω στην εξουσιά! θα γίνουμε γκουβέρνο! θα το πάμε το καράβι κατά Σουηδία μεριά, αλλά το παίζουμε και λίγο Καντάφι και Γκάντι. Τους Αμερικανούς θα τους κράζουμε, αλλά έτσι για το ζήτω. Άμα δεν μας κάτσει ο σοσιαλισμός, τουλάχιστον θα έχουμε βάλει γερό πόδι στον κρατικό μηχανισμό - θα σας κάνω όλους δημοσίους υπαλλήλους. Και το σπουδαιότερο, θα πλακώνετε και στις φάπες και τους άλλους που τόσα χρόνια την είχαν δει κατεστημένο σ' όλη την κοινωνική κλήμακα. Αλλά, που ξέρετε, μπορεί και και να μας κάτσει ο σοσιαλισμός... Βλέπουμε και κάνουμε''.
    Και τον παίρνουν από πίσω, και τους οδηγεί στη εξουσία, και στην αρχή κάνει κάτι ωραία μαγικά (με δανεικά, με πονηράδες στην ΕΟΚ, με προγράμματα), σ' όποια θεσούλα του δημοσίου καθόταν δεξιός, τοποθετεί δεξιά κι αριστερά του δύο άλλες θεσούλες και βάζει δικούς του, εκείνοι στην αρχή κοιτάνε αν μπορεί να γίνει σοσιαλισμός, όμως η κολλητή παρέα του αποπάνω έχει αρχίσει τα μακροβούτια στο μέλι και τους δίνει το σύνθημα. Όπου ρεμούλα και χαρά, όπου Μεσογειακό Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα και πισίνα, όπου σκυλάδικο και πολιτιστικό κέντρο.
    Κάνουν ένα Βρώμικο '89 τα εκατέρωθεν άκρα και τους αρπάζουν το κουτάλι από το χέρι. Και για να τους τη σπάσουν ολωσδιόλου, βγάζουν πρωθυπουργό τον το άτομο που μισούσαν περισσότερο από οτιδήποτε. Γιατί ήταν κάποτε δικός τους, μετά τους πρόδωσε και πέρασε στους άλλους, ήταν με άλλον τρόπο πανούργος. Ήταν όμως και γκαντέμης - μέσα σε μια τριετία κατέρρευσε μέσα στις ίδιες του τις σκευωρίες.
    Μαθημένη η προοδευτική παράταξη και έχοντας πάρει το μάθημα ότι όλα σ' αυτόν τον κόσμο είναι παροδικά, κάνει κεφαλοκλείδωμα στον κρατικό μηχανισμό, βάζοντας ακόμα και τετραθεσίτες σ' όλα τα πλέγματα της εξουσίας (και τους χρυσοφόρους κρουνούς). Ο αρχηγός, ανάμεσα σε αεροσυνοδούς, μέα κούλπα, είπα-ξείπα και ασθένειες, δίνει το όριο του δώρου που δικαιούται ο κάθε βυσματίας (500.000.000 δρχ. νομίζω). Ξεχύνονται όλοι και δεν αφήνουν όρθιο κολυμπηθρόξυλο. Και επειδή δεν τους φτάνουν, δανείζονται κι άλλα από τους ξένους (το κράτος θα τα πληρώσει, όχι οι ίδιοι), παίρνουν μίζες από παντού είτε αγοράζουν αεροπλάνα, είτε σου περνάνε ρεύμα στο αυθαίρετο.
    Θανόντος του αρχηγού, βάζουν έναν λογιστή στη θέση του, να συμμαζέψει κάπως τα πράγματα, να μας πάει περισσότερο προς την Ευρώπη γιατί εκεί παίζεται πια το παιχνίδι, έρχονται κι άλλα πτερόεντα-πακέτα τα οποία τρώγονται στον αέρα πριν καν προλάβουν να προσγειωθούν, πάλι δεν τους φτάνουν, αλλά έχουν χάσει πλέον τον μπούσουλα (μαζί με τον υπόλοιπο ελληνικό λαό, που έχει πλέον αποχαυνωθεί εκσυγχρονιζόμενος) και την πατάνε από κάποιους πιο πονηρούς ανάμεσά τους που τους ''δαγκώνουν'' άγρια και αυτούς με επενδυτικά πακέτα και μετοχές σίγουρης απόδοσης 3000% μέσα σ' ένα εξάμηνο. Πατάει σ' αυτό η Δεξιά και τους ρίχνει και πάλι από την εξουσία. Όχι ακριβώς ''τους ρίχνει'', γιατί αυτοί είναι πλέον ο κρατικός μηχανισμός - πατάνε κουμπιά και παραλύουν τα πάντα.
    Τώρα έχουν πάρει πολλά μαθήματα. Έβαλαν μπροστά τον γιο του αρχηγού και ετοιμάζονται, πολύπειροι και συνηθισμένοι στο να άρχουν και να νέμονται, να επανέλθουν στην εξουσία. Η ανικανότητα και η αγαρμποσύνη των τάχα ευρισκόμενων στην εξουσία δεξιών θα τους την προσφέρει στο πιάτο. Ακόμα και τον μπαρμπα-Γιάννη τον Kανατά να είxαν μπροστά, πάλι θα τους προσφερόταν.
    Τα ταμεία, βέβαια, είναι ακόμα πιο άδεια, όμως αυτοί, με κάτι ''πράσινες αναπτύξεις'', με κάτι ''εναλλακτικές αναδιαρθώσεις'' όλο και κάτι θα βρουν να τσιμπολογήσουν. Τώρα κάνουν πλάκα συναμεταξύ τους, πουλώντας κι αγοράζοντας ο ένας στον άλλον ευτελούς αξίας κάρτες VISA.

  49. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/04/2009 08:13:41

    το εκλεισε το ζητημα το Σπαζιωτης.

    ΜΙΖΑVISA ειπαμε.

    ΠΠ

  50. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 24/04/2009 10:49:50

    Όλα αυτά που λέτε θα μπορούσατε να τα καταθέσετε σ' ένα δικαστήριο; Κουτσομπολιά, κριτική καφενείου, βρισιές λιμανιού, μαγκιές,της πλάκας. Κρίμα . Πολλούς από σας σας νόμιζα σκεπτόμενους.

  51. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 24/04/2009 11:15:57

    @51,Πυροπαθής:
    ''Όλα αυτά που λέτε θα μπορούσατε να τα καταθέσετε σ’ ένα δικαστήριο;''
    ***
    Μονομελές ή τριμελές;

  52. ahab avatar
    ahab 24/04/2009 14:41:38

    Πυροπαθής,

    Επειδή δεν παρακολουθώ συνέχεια το blog σου απαντώ λίγο καθυστερημένα.

    Λές τα ίδια που έλεγε και η πορδή ο Σημίτης οταν οι μίζες σφυράγαν πάνω απ΄το κεφάλι του.
    Αρνείται αυτός ο κύριος οτι εν γνώσει του παρελήφθησαν αυτά τα χρήματα ??
    Μπαίνουν 1 εκ. ευρώ στο λογαριασμό μιας εταιρείας και δεν ενημερώνουν τον πρόεδρο ?
    Και για πιο σκοπό και με τι αντάλλαγμα εδόθησαν τόσα πολλά χρήματα.
    Νομίζουν οτι απευθύνονται σε ντίπ για ντίπ κάφρους οι αλήτες.

    Ασε λοιπόν τις εξυπνάδες και τις προσπάθειες εκφοβισμού, αλλού αυτά.