16/06/2009 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατριδογνωσία (ο Κορυδαλλός ψηφίζει ….ΠΑΣΟΚ)


____________________________________________________________________________________________
(Επειδή σας άρεσε η χθεσινή φωτογραφία με τους συμβολισμούς, βάζω σήμερα ακόμα μια, για τροφή στην σκέψη σας)

Περήφανη νίκη του ΠΑΣΟΚ στις φυλακές όλης της χώρας. Όπως διαβάζω «απογειώθηκε» αγγίζοντας το 40,5%, ενώ η ΝΔ περιορίστηκε στο  24% των ψήφων.

Δεν θα το σχολιάσω, επειδή θα έχω πάλι προβλήματα με τον ΟΤΕ.

Ακολούθησαν ΛΑΟΣ με 9,7%, ΣΥΡΙΖΑ με 5%, ΚΚΕ με 3,7%, Οικολόγοι Πράσινοι με 3,7% και τα λοιπά κόμματα με 13,3%.

Και στο ψυχιατρείο των Φυλακών Κορυδαλλού οι ψηφοφόροι έριξαν πράσινο «δαγκωτό».

Ούτε κι αυτό το σχολιάζω για τους ίδιους λόγους

Η Νέα Δημοκρατία μέχρι πρόσφατα ήταν μία μάζωξη παραγόντων σε συσκευασία κόμματος. Τώρα σκίστηκε και η σακούλα.

Καινούργιο κόμμα θέλει λέει ο Μανώλης.

Κι  εγώ θέλω καινούργιο αυτοκίνητο, αλλά δεν βγαίνω να κάνω δηλώσεις στις εφημερίδες.

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει και αριστερό ρεύμα και ανανεωτική πτέρυγα. Σε ψηφοφόρους βέβαια υστερεί,  αλλά ας μην το κάνουμε και θέμα.

Όταν οι gay που παρελάσανε στη Αθήνα ζητάνε ισότητα, τι ακριβώς εννοούν; Ισότητα με τους άντρες, ή ισότητα με τις γυναίκες;

Να με συγχωρούν, αλλά ο σεβασμός στη διαφορετικότητα (που συμφωνώ) δεν έχει καμία σχέση με τη ισότητα που ως αίτημα στερείται σοβαρότητος

Τα χρέη φταίνε για την έλλειψη μέσων πυρόσβεσης, κατά το Μαρκογιαννάκη. Να πούμε στις πυρκαγιές να μπαίνουν σε δόσεις.

Όσοι, πάντως, μένουν κοντά σε επικίνδυνες περιοχές να πίνουν πολύ νερό. Να έχουν να βοηθήσουν αν ξεσπάσει φωτιά.

Ο Γιάννης Μεταξάς που θέλει να βάλει ο Άρης Σπηλιωτόπουλος στην Διοικούσα Επιτροπή του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου είναι ο «ταχυδρόμος» του Κοσκωτά και του ΠΑΣΟΚ;

Γράφει ο Νίκος Καραγιαννίδης στο Πρώτο Θέμα:

Τι πλάκα είναι πάλι κι αυτή; Ψηφίζεις και σου λένε ότι έστειλες... μήνυμα.

Δεν ψηφίζεις, πάλι έστειλες μήνυμα. Τι να κάνω, για να μη

με βάζουν στο παιχνίδι τους; Να υπογράψω δήλωση ότι στέλνω μηνύματα μόνον με

SMS;

Και γαμώ την προσυνεννόηση..., τόσος κόσμος έκανε αποχή στέλνοντας το... ίδιο μήνυμα.

Δεν πεθαίνει το φακέλωμα. Βουτιά ρίχνεις στη θάλασσα και σε τυλίγουν με την κατηγορία του πολιτικοποιημένου, του αντιστασιακού.

(Image by Tim Bret)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lis avatar
    lis 16/06/2009 11:56:19

    "Όταν οι gay που παρελάσανε στη Αθήνα ζητάνε ισότητα, τι ακριβώς εννοούν; Ισότητα με τους άντρες, ή ισότητα με τις γυναίκες;"
    Σα δε ντρέπεσαι, σίχαμα.

  2. marikaki avatar
    marikaki 16/06/2009 12:03:12

    @1
    ΜΠΡΑΒΟ....

  3. ΣΙΜΟΣ avatar
    ΣΙΜΟΣ 16/06/2009 12:11:21

    ΝΑΜΑΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ

    ΠΕΣΑΝ ΔΕΙΛΑ ΔΕΙΛΑ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΝΤΙΝΕWS ΓΙΝΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ...ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΨΙΛΙΚAΤΖΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ.
    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2009 12:35:26

    "Αρπάζουμε για να τρώμε και κλέβουμε για να έχουμε"

    Το μοτό της Μηζενς, φρεσκο και σημερινό !

    Θα επανέλθω στα περι μπιρίμπας που έγραψα σε ανύποπτο χρόνο...

    Επισης έμαθα οτι κυκλοφοουν με καρτελάκι στο πετο "ειμαι αθώος"... χιούμορ.

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2009 12:37:43

    @1,

    ο ΓΑΠΠ ο Αλεξις και οι κολλητοι τους φανερο και μυστικο συμβουλοι. Ουρανιο τοξο και ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ ( κομμα ). παντιέρα.

    Τους την πεφτεις με βρεγμένη σανίδα και ζητάνε λαγωμενο ροπαλο και στρωμενη ζαρντινιερα !

    τι γραφω ο π...ης!!!

    ΠΠ

  6. Fu avatar
    Fu 16/06/2009 12:40:24

    H φωτό από που είναι;

  7. Δ.Τ.Δ. avatar
    Δ.Τ.Δ. 16/06/2009 12:41:20

    @1 & @2
    Σ' αυτή τη χώρα μπορεί ο οποιοσδήποτε να σχολιάζει ή και να ειρωνεύεται τον οποιονδήποτε, κάνοντας καλής ή κακής ποιότητας χιούμορ. Μπορεί να ειρωνεύεται δεξιούς, αριστερούς, πράσινους, κόκκινους, πολιτικούς, μοντέλες, αστέρες, επαγγελματικές κατηγορίες κλπ.κλπ. Και η ποιότητα του σχολίου του είναι υποκειμενική. Μπορεί κάποιος να το θεωρεί έξυπνο,βλακώδες ή γελοίο.
    Μόλις όμως αναφερθεί σε gay γίνεται "σίχαμα". Να χαρώ εγώ αντιλήψεις περί ελευθερίας λόγου κλπ.

  8. indio avatar
    indio 16/06/2009 12:46:58

    @Δ.Τ.Δ/7 :
    Η ειρωνία σε πράσινους κόκκινους μπλε αποτελεί _πολιτικό_ λόγο. Τα αστειάκια επιπέδου γυμνασιόπαιδα, για μια κοινωνική ομάδα που αντιμετωπίζεται με προκατάληψη, υποθάλπτουν το μίσος στην διαφορετικότητα.

  9. perastikos avatar
    perastikos 16/06/2009 12:54:44

    hot summer

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/06/2009 13:04:14

    @8

    μαλλον ζεις σε αλλο συμπαν παραλληλο...

    σε λιγο θα ειμαστε εμεις η κοινωικη ομαδα η οποια θα αντιμετωμιζεται με προκαταληψη. Αρκετα με το νταβατζιλικι των διαφορετικων. Σπιτι τους σπιτι μας. Ας κανουν οτι γουσταρουν και οπως γουσταρουν, οχι ομως να θεωρουμαι εγω αντιδραστικος που δεν γουσταρω να τους κανουν κλισμα ολη μερα σε μενα και τα παιδια μου. Ας κανουν δικο τουα κομμα, καναλι εφημεριδα, ραδιο, βαρ ψλθβ.. whatever. Κανενα προβλημα.

    Στην τελικη οταν ο βαλλιανατος βγαινει και απροκαλυπτα υποστηριζει το Ουρανιο Τοξο -κομμα των Σκοπιανων και καλα για δικαιωματα μειονοτητων και του κωλου τα 9μερα, ενα στοχο εχει. Να τα κανει ολα μπουρδελο για να βγουν στην επιφανεια ως ομαδα του πληθυσμου η οποια καταπιεζεται. χαχαχα δε μασαμε ρε μεγαλε.. Λεω λοιπον να παει στα Σκοπια να παντρεφτει τον αγαπημενο του και να μας αφησει στην ησυχια μας.

    Λαμογια. Επικοινωνιολογοι τοιχο τοιχο. ΟΥΣΤ

    ΠΠ

  11. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 13:12:18

    @lis: εγώ γιατί νόμιζα οτι οι gay ειχαν χιούμορ;

  12. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 13:12:50

    @marikaki: τι λες ρε παιδί μου;

  13. Δ.Τ.Δ. avatar
    Δ.Τ.Δ. 16/06/2009 13:13:04

    @8
    Υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά.
    Το να θεωρείς το σχόλιο "αστειάκια γυμνασιόπαιδα" και ότι υποθάλπτει το μίσος" είναι διάλογος, έκφραση άποψης κλπ. Μπορεί να συμφωνήσω μαζί σου, μπορεί και να διαφωνήσω
    Το να αποκαλείς αυτόν που λέει τα "αστειάκια γυμνασιόπαιδα" "σίχαμα" είναι συγκεκαλυμμένος
    φασισμός. Και όλοι οι "δημοκράτες" επικροτούν, ξεχνώντας ποιους αποκαλούσαν κάποιοι άλλοι μιάσματα

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/06/2009 13:15:09

    ε καλά, και στον Κορυδαλλό τα ίδια μηνύματα θα προσλαμβάνουν από την κοινωνία, αφού το Πασόκ αύξησε τις δυνάμεις του παντού, γιατί να μην τις αυξήσει και στις φυλακές, δεν σημαίνει ότι το Πασόκ είναι το "κόμμα του Κορυδαλλού"
    ενδιαφέρον θα είχε να συγκρίναμε τι ψήφιζαν οι κρατούμενοι πριν το 2004, όταν το ρεύμα ήταν υπέρ της ΝΔ

  15. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 13:15:20

    @ΣΙΜΟΣ αν δεν σου αρέσει φίλε εξω. δεν παρακαλέσαμε κανέναν. έχεις να πεις τίποτα για αυτα που γραφουμε; τα άλλα είναι και ηλίθια και στημένα

  16. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 13:25:32

    @indio πια προκατάληψη ανόητε; να σου στείλουμε μηνύματα σχετικών οργανώσεων που ευχαριστουσαν το site για την στάση του σε σοβαρα θέματα.

  17. aionios avatar
    aionios 16/06/2009 13:29:01

    Όλα εδώ πληρώνονται, τελικά… και μετά από αυτό το post και τη φωτογραφία που το συνόδευε διαλύθηκε ο server!!!
    ε factor πήγαινες γυρεύοντας!!!

  18. Periodos broxwn avatar
    Periodos broxwn 16/06/2009 13:31:42

    Την παρέλαση των gay γιατί δεν την έδειξαν στην tv? ποιός ήταν σημαιοφόρος?

  19. kanis avatar
    kanis 16/06/2009 13:45:46

    @ΠΠ 3:04


    ...ωραίος!

  20. prison cake avatar
    prison cake 16/06/2009 15:23:13

    περιεργο.ο γιωργακης εχει υποσχεθει σπιτια και μουν.. στους λαθρομεταναστες,νυφικο στις κακνες αλλα για τους πιστολαδες και τους μαχαιροβγαλτες δεν ειχε υποσχεθει να τους βγαλει ολους οξω για να συνεχισουν το οραμα του της κοινωνιας των πολιτων-ληστοσυμμοριτων.

    αντιθετα οι συντροφοι αδελφες μπρογιερ της ροζ αριστερας ειχαν σαφως δωσει αγωνα να ανοιξουν φυλακες και τρελλαδικα να βγει ο κοσμος οξω που λεγε και η συντροφισσα η βιταλη.τετοια αχαριστια!

    χαλασε ο κοσμος λεωνιδα!ουτε στους ισοβιτες αλβανους δεν μπορεις να χεις εμπιστοσυνη πια!

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/06/2009 15:26:11

    Επειδή μπερδεύομαι ενίοτε δε πέρδομαι να ρωτήσω ως θίγονται:

    όταν μια ομάδα (οποιαδήποτε) ζητά ισότητα τι θέλει να πει ο ποιητής;

    -στα δικαιώματα;
    -στις υποχρεώσεις;
    -στην αντιμετώπιση;

    Γιατί αν κάποιος λέει ισότητα και εννοεί ασυλία, υπάρχει κάποιο πρόβλημα....

    οπότε η συμβίωση έχει και κριτική, άσε που σε ορισμένους κλάδους άλλοι θα έπρεπε να παραπονιούνται και όχι η τοπική πλειοψηφία της μειονότητας...

  22. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/06/2009 16:24:11

    ρε παίδες αμάν με τα κολλήματα , όταν λένε ισότητα εννοούν στα πολιτικά δικαιώματα. Ειδικά τα δικαιώματα που παρέχονται σε ζευγάρια όπως πχ κληρονομικό δίκαιο , επίδομα πρώτης κατοικίας κτλ , τα οποία δεν δικαιούνται και λογικό είναι να αντιμετωπίζουν πρακτικά προβλήματα και να τα διεκδικούν.

    Δεν εννοούν ισότητα στη δουλειά και στο σπίτι όπως λέγανε οι φεμινίστριες κάποτε.

  23. ΣΕΣΚΛΟ avatar
    ΣΕΣΚΛΟ 16/06/2009 16:28:58

    @ Factorx
    Νομιζω πως το ερωτημα δεν ειναι γιατι το ΠΑΣΟΚ εχει πλειοψηφια στις φυλακες αλλα γιατι η ψηφος ενος φυλακισμενου εχει την ιδια αξια με ενος μη φυλακισμενου. Ειναι δημοκρατια αυτο?

    Επισης, μηπως εχουμε στοιχεια για το πως ψηφισαν τα τρελοκομεια??

  24. Factorx avatar
    Factorx 16/06/2009 16:50:02

    Ακολούθησαν ΛΑΟΣ με 9,7%, ΣΥΡΙΖΑ με 5%, ΚΚΕ με 3,7%, Οικολόγοι Πράσινοι με 3,7% και τα λοιπά κόμματα με 13,3%.

  25. lis avatar
    lis 16/06/2009 17:08:11

    χχχχ

    factorx: με το συγκεκριμένο σχόλιο σου βρίζεις την μάνα μου που εχει πεθάνει. Να είσαι σίγουρος οτι θα σε βρώ και τότε να δω πόσο άντρας είσαι.

  26. YiannisM avatar
    YiannisM 16/06/2009 17:17:10

    "Καινούργιο κόμμα θέλει λέει ο Μανώλης.

    Κι εγώ θέλω καινούργιο αυτοκίνητο, αλλά δεν βγαίνω να κάνω δηλώσεις στις εφημερίδες."

    Αυτό ήταν όλα τα λεφτά..

  27. fantomas avatar
    fantomas 16/06/2009 17:33:10

    FACTOR X

    ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΨΕΙΣ ΠΟΛΥ ΒΑΘΙΑ.
    ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ ΠΟΙΟ ΣΥΧΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΛΙΩΔΗ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΟΣ.

  28. Eskimo avatar
    Eskimo 16/06/2009 18:17:33

    Η φωτογραφια περιγράφει ζυμώσεις στα όργανα του ΘΑΣΟΚ

  29. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/06/2009 21:21:36

    Νομίζω ότι ο εντοπισμός του Factorx στο ερώτημα που θέτει, όσο αφορά το αίτημα περί ισοτιμίας των ομοφυλοφίλων είναι εύλογος και δεν διέπεται από την παραμικρή πρόθεση.
    Και δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Πρόβλημα που γνωρίζω καλά, διότι ζω περισσότερες δεκαετίες στην Γερμανία.
    Κατ' αρχήν απαιτείται ένας διαχωρισμός. Άλλο είναι οι ομοφυλόφιλοι, ως μέλη μιας κοινωνίας που χαρακτηρίζονται από μια συγκεκριμένη ερωτική προτίμηση και άλλο το κίνημα για τα δικαιώματα των ομοφιλόφιλων. Το πρώτο αποτελεί πρωτογεννές επίπεδο, που διέπεται από την άμεση προσωπική ιδιότητα ή επιλογή, το δεύτερο είναι δευτερογενές επίπεδο, που αφορά τη σφαίρα της συνείδησης σε συνδυασμό με προβολή κοινωνικών διεκδικήσεων. Κάποιος δύναται να είναι ομοφυλόφιλος, να μην συμμετέχει όμως στο διεκδηκιτικό κίνημα. Και αντίστροφα κάποιος μπορεί να συμμετέχει στο κίνημα, χωρίς να είναι άμεσα θιγόμενος.
    Και για να μην κρυβόμαστε πίσω από προσχήματα η ανάρτηση αναφέρεται στους "gay που παρέλασαν στο κέντρο της Αθήνας". Αναφέρεται δηλαδή στο συγκεκριμένο κίνημα. Και καλά θα πράξουν οι άμεσα θιγόμενοι, να είναι έτοιμοι για πολιτική και κοινωνική κριτική απένατι σε ένα συγκεκριμένο κίνημα, από εμάς που όχι μόνο δεχόμαστε, αλλά προασπίζουμε το δικαίωμα στη διαφορά.
    Δυστυχώς δεν μπορούμε να παραβλέψουμε, ότι στη φάση της παγκοσμιοποίησης τα κοινωνικά κινήματα ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΑΠΟ ΔΙΕΘΝΗ ΚΕΝΤΡΑ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥΣ.
    Αυτή την πραγματικότητα τη ζήσαμε έντονα με τους λεγόμενους Πράσινους στην Γερμανία, ως δήθεν οικολογικό κίνημα, που στην ουσία προωθεί κοινωνική μπαχαλοποίηση. Οι Πράσινοι ήταν αυτοί που έδωσαν κοινοβουλευτική προβολή αλλά και εκπροσώπιση στο θέμα των ομοφιλόφιλων.
    Τα κεντρικά ζητήματα σήμερα που προωθεί το κίνημα είναι 2:
    1. Ο γάμος. Με τις νομικές συνέπειες που αυτό μπορεί να έχει. Επειδή έτυχε να αναπτύξω πολύ στενές σχέσεις με ομοφυλόφιλα πρόσωπα, γνωρίζω την αξία των νομικών συνεπειών του ζητήματος (κύρια σε θέματα οικονομικά) και νομίζω ότι το θέμα αξίζει κοινωνικής κατανόησης.
    2. Υιοθεσία. Το παρόν αίτημα προβάλλεται από τους Illuminati με μοναδικό στόχο την μπαχαλοποίηση της κοινωνίας. Η ΒΡΕΦΙΚΗ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΨΥΧΗ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑ. Έστω ελλείψει των φυσικών γονέων, αυτοί μπορεί να είναι θετοί, ως προσομοίωση του φυσικού (δεν αναφέρομαι εδώ σε "φυσιολογικό"). Παρ' όλο που η έλλειψη των γονιών δημιοτργεί στα παιδιά σοβαρό τραύμα.
    Κατά συνέπεια καλώ όλους τους αξιοπρεπείς, ευσυνείδητους και σοβαρούς ομοφιλόφιλους να αποστασιποιηθούν από τέτοιου είδους διαστροφικά αιτήματα, όπως αυτό της υιοθεσίας. Στην αντίθετη περίπτωση κινδυνεύουν να βρουν την πλειοψηφία της κοινωνίας απέναντι ακόμη και σε εκείνα τα αιτήματα, που αξίζουν αποδοχής και συμπαράστασης.
    Πράγματι ένας ακόμη γόνιμος εντοπισμός του Factorx.

  30. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 16/06/2009 21:42:56

    Βέβαια από τον συλλογισμό που προηγήθηκε πρέπει να εξαιρεθούν οι υιοθεσίες ενηλήκων.