06/10/2009 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατριδογνωσία (δέκα και να καίνε)



Και τώρα που τελείωσαν οι εκλογές, θα αποσύρουν το σωσία του Γιώργου και θα βγάλουν τον κανονικό;

 10% διαφορά ρε Κώστα;  Αυτό το 10 πολύ ζορίζει. Σαν παραγγελία αριθμού σουβλακίων στο Μπαϊρακτάρη μοιάζει.

Και καλά το 10%, ορισμένοι το περίμεναν κι αυτό. Εκείνο το 0,5% είναι που τους πόνεσε

 Πολύ πράσινος ο εκλογικός χάρτης, με κάτι γαλάζιες καταλήξεις και πουθενά Αλέκα, λίγο κόκκινο, για να σπάει. Για ροζ ούτε κατά φαντασία

 Πάντως πάλι του την έφερε του Γιώργου, ο Κώστας. Παραιτήθηκε, θα γίνει συνέδριο και όλοι θα ασχολούνται με την ΝΔ. Μην χαρεί δηλαδή λίγο κι ο Γιώργος.

 Γιώργο μη στενοχωριέσαι εσύ. Και πρωθυπουργός είσαι και ο Βενιζέλος σε στηρίζει και ψάξε να βρεις το λάκκο που έχει η φάβα.

 Έτσι που πάει η δουλειά σε λίγο θα σου στείλει βιογραφικό ο Σημίτης να τον προσλάβεις για μπάτλερ

 Τι είπε ο Καραμανλής  στον Σιούφα την Κυριακή το βράδυ στο Ζάππειο, όταν πήγε να τον συμβουλεύσει; Δεν γράφεται λόγω εισαγγελέα.

 Ο τάπερμαν όμως έφυγε σαν βρεγμένη γάτα.

 Να μην ανησυχεί πάντως. Θα τον προτείνει η Ντόρα για Πρόεδρο της Δημοκρατίας.

 Χα χα χαααααααα

 Θα διαπιστώσατε βέβαια ότι τα «παπαγαλάκια» της Αγίας Οικογένειας έχουν αρχίσει ήδη να προετοιμάζουν το έδαφος για τη Ντόρα.

 Για παράδειγμα, κάποιοι βγήκαν και έλεγαν ότι το Συνέδριο πρέπει να αναβληθεί για να προετοιμαστεί καλύτερα το κόμμα.

 Γιατί, δεν προλαβαίνει ο Μητσοτάκης να περάσει την γραμμή σε όλη την Ελλάδα;

 Άλλοι πάλι λένε ότι χρειάζονται «40αρη» ηγέτη , όπως ο Άρης και ο Στυλιανίδης.

 Για να μείνει δηλαδή μια άνετη επταετία ο  Γιώργος στην κυβέρνηση μέχρι να ωριμάσει ο σαραντάρης;

 Τζαμαχιρία θα έχουμε γίνει μέχρι τότε. Θα κηδεύσουν τη ΝΔούλα με πράσινη σημαία στο φέρετρο.

 Ο Άρης που ξαναμπήκε στο παιχνίδι λόγω Σουφλιά δεν πρέπει να παραιτηθεί κι αυτός σε ένδειξη συμπαράστασης; Αυτός δεν τον ξανάβαλε στο παιχνίδι;

Άρχισε και ο Ντερμπεντέρης τις κωλοτούμπες, μετά τα ρουσοπουλάκια που εμφανίζονται ήδη με πράσινα ζιβάγκο και μπλουζάκια.

 Έβγαλε χθες όλους τους άσχετους γαλάζιους για να μας πουν γιατί έχασε η ΝΔ.

 Και μόνο που τους έβλεπαν στο γυαλί ήθελαν να πάρουν πίσω την ψήφο τους και οι ελάχιστοι που ψήφισαν ΝΔ την Κυριακή.

 Διάβαζα στον kourdisto λεπτομέρειες από το παραδοσιακό πάρτυ του Ψυχάρη παραμονή εκλογών . Από τη Νέα Δημοκρατία παραβρέθηκαν ο Αλογοσκούφης, ο Παπαθανασίου, η Φάνη, ο Άρης Σπηλιωτόπουλος, ο Κωστής Χατζηδάκης, ο Θοδωρής Ρουσόπουλος και ο Κυριάκος Μητσοτάκης.

 

Από τους επτά οι δυο δεν εξελέγησαν, ο Κυριάκος έπεσε στην τέταρτη θέση από την πρώτη και ο άλλος (ξέρετε ποιος) ετοιμάζεται για τα έκτακτα στρατοδικεία που θα στηθούν στη Νέα Δημοκρατία.

 Καλό το σκορ κύριε Σταύρο μας, δεν λέω. Δεν καλούσες όμως και την αδελφούλα του Κυριάκου;

 Θα ακούσατε φαντάζομαι ότι η Ντόρα θέλει να εκλεγεί αρχηγός της ΝΔ;

 Χα χα χαααααα

 Ο Χριστοφοράκος τι λέει γι αυτό;

 Ο Καραβέλας με τα παιδιά του;

 Όσο για το μεγάλο επιχείρημα που επικαλούνται ήδη τα παπαγαλάκια της Ντόρας ότι ο Σαμαράς έριξε τάχα τον Μητσοτάκη νομίζουν ότι είναι εναντίον του; 

Πάλι χα χα χααααααααα

 Δεν έχουν πάρει χαμπάρι προφανώς τι λένε στην βάση για τον Μητσοτάκη και την κορούλα του.

 Ούτε ότι μιλάμε πλέον για ΑΛΛΗ Νέα Δημοκρατία. Χωρίς "¨ξένα σώματα" και "εχθρούς του κόμματος"

 Τον Καραμανλή ποιος τον έριξε θα μας πουν;

 Έχει να πέσει πολύ γέλιο

 Μείνετε συντονισμένοι και μην τσατίζεστε που δεν ανεβαίνει καμιά φορά το σάιτ.

 Πέφτει για τον ίδιο λόγο που πέφτει και το καινούργιο σαιτ της Κάρλας Μπρούνι. Μεγάλη κυκλοφορία.

 Οπότε μετακομίζουμε αυτήν την εβδομάδα, για να απολαύσουμε τις επόμενες μέχρι το συνέδριο της Νδούλας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 06/10/2009 13:08:12

    Ο πρεty καλά έκανε και τους έβγαλε στην tv, έτσι για να δούν μερικοί αιθεροβάμονες (χαϊβάνια) τι υπήρχε στην πραγματικότητα μέσα στον παραφουσκωμένο με εφημερίδες, χαρτιά από σοκολάτες και χασαπόχαρτα κυβερνητικό χαρτοφύλακα...

    Άστραψε σε όλη του την ξεβράκωτη λάμψη το "κόμμα"...

  2. Μ.Α. avatar
    Μ.Α. 06/10/2009 13:13:38

    Συγχωνεύσεις και συγκρότηση νέων υπουργείων

    Υπεγράφησαν τα τρία Προεδρικά Διατάγματα για τις συγχωνεύσεις υπουργείων. Συγκροτείται υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, ενώ τα υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται στο υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

    Το Ε' τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας υπό την προεδρία του αντιπροέδρου Κωνσταντίνου Μενουδάκου, έκρινε νόμιμα -με ορισμένες νομοτεχνικού περιεχομένου παρατηρήσεις- τρία σχέδια Προεδρικού Διατάγματος, που υπογράφονται από τον πρωθυπουργό, Γιώργο Α. Παπανδρέου, και με τα οποία συγχωνεύονται και συγκροτούνται υπουργεία.

    Eιδικότερα, συγκροτείται Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, στο οποίο θα μεταφερθούν:

    1. Από το υπουργείο Εσωτερικών η Γενική Γραμματεία Δημόσιας Τάξης και η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας

    2. Από το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας (το οποίο συγχωνεύεται με το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών), η Διεύθυνση Ασφάλειας Ναυσιπλοΐας, η Γενική Γραμματεία Λιμένων και Λιμενικής Πολιτικής και το Λιμενικό Σώμα

    Ακόμα, τα Υπουργεία Πολιτισμού και Τουριστικής Ανάπτυξης συγχωνεύονται σε Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού.

    Επίσης, το Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών μετονομάζεται σε Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας και συγχωνεύονται σε αυτό τα Υπουργεία Ανάπτυξης και Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής.

    Τέλος, το Yπουργείο Μακεδονίας - Θράκης μετατρέπεται σε Γενική Γραμματεία Μακεδονίας - Θράκης και οι αρμοδιότητές της υπάγονται στο Yπουργείο Εσωτερικών.

    • Μ.Α. avatar
      Μ.Α. @ Μ.Α. 06/10/2009 14:51:55

      Επίσης ανασυστάται το υπουργείο Οικονομικών.

  3. crunch avatar
    crunch 06/10/2009 13:15:59

    Άλλοι δεν έχουν παρει χαμπάρι τί γίνεται στη βάση του κόμματος. Αλλά δεν πειράζει, η συνειδητοποίηση θα μας δώσει άφθονο και αβίαστο γέλιο σε ένα μήνα που θά'ρθει..

  4. Swell avatar
    Swell 06/10/2009 13:29:05

    Kυκλοφορεί και μια φήμη για μία άλλη, διαφορετικού τύπου, συγχώνευση. Ο πρέσβης των ΗΠΑ και το γραφείο του, μετακομίζουν από τη Βασ. Σοφίας στο Μαξίμου.

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ Swell 06/10/2009 15:06:28

      kaloooooooooooo!!!!!!!!!!!1

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 06/10/2009 13:30:36

    Να θυμαστε οτι το "Τέλος, το Yπουργείο Μακεδονίας – Θράκης μετατρέπεται σε Γενική Γραμματεία Μακεδονίας – Θράκης και οι αρμοδιότητές της υπάγονται στο Yπουργείο Εσωτερικών" αποτελει υποβαθμιση της Βορειας Ελλαδας απο την διοικηση Παπανδρεου. ηδη οι Σκοπιανοι πανηγυριζουν και τρεχουν τα σαλια τους με την Λοβερδια αποψη οτι θα επιτραπουν "επαναπατρισμοι" -δεν ειχαν κανενα καλυτερο ευφημισμο; Οι δε Τουρκοι δεν εχουν καλυτερους κολαουζους. Συντομα θα ελθουν οι δοκιμασιες αντοχης.
    Και τι θα πει "υπουργειο προστασιας του πολιτη;" δεν αρκει η εφαρμογη των υφισταμενων νομων; προς τι η ταυτολογια αυτη;

    • Giannis76 avatar
      Giannis76 @ Νίκος 06/10/2009 14:09:28

      Για γράψε στο google ΝΟΤΑΜ και δες ποιος παραχώρησε κυριαρχικα δικαιώματα της Ελλαδας στο Αιγαίο..
      Ναι είναι η κόρη του πρώην πρωθυπουργού..

  6. F avatar
    F 06/10/2009 13:37:32

    Ὑπουργεῖο Προστασίας τοῦ Πολίτη ἤ ἄλλως "Department of Homeland Security"

    • MIG-21 avatar
      MIG-21 @ F 06/10/2009 15:07:53

      civil Security !!!!!!!!!!!!!!!

  7. anetos avatar
    anetos 06/10/2009 13:46:47

    "αποτελει υποβαθμιση της Βορειας Ελλαδας"..Ναι όλη η αναβάθμιση βασιζόταν στο υπουργείο άνευ αρμοδιοτήτων ....μόνο φρουφρου και αρώματα ...

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/10/2009 14:59:18

    Κλείνει οριστικά η Αμερικανική Πρεσβεία στην Αθήνα.
    Η αγγλοσάξονες είναι κορυφαίοι σε μεθόδους εξοικονόμησης πόρων και ανθρώπινου δυναμικού.
    Τι να τους κάνουν πρέσβεις, γραμματείς και φαρισαίους με τον ΓΑΠ κυβερνήτη της Πολιτείας ...εε πρωθυπουργό.

  9. Υ. avatar
    Υ. 06/10/2009 15:22:49

    Αριστα καλόόόόόόόόόόόόόόόόό!!!!!!!!!!!!!

  10. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 06/10/2009 17:07:30

    Ανώνυμε
    άσε τις μπαρούφες περί προσβολής του 44% του Ελληνικού λαού. Εκτός από λαϊκισμό δείχνει και έλλειψη χιούμορ. Σοβαρά τώρα, όταν έχεις ανοιχτό το Σκοπιανό, έστω και σημειολογικά δεν πρέπει να είναι η πρώτη σου κίνηση ως νέα κυβέρνηση η κατάργηση του υπουργείου Μακεδονίας-Θράκης (ή Αιγαίου γιατί το ξεχνάμε αυτό;)
    το κρατάς ανοιχτό έστω και με μια καρέκλα κι έναν υπάλληλο. Τόσα λεφτά σκορπάμε εδώ κι εκεί η σπουδή να καταργηθεί το υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης, άλλα πράγματα υποδηλώνει

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/10/2009 18:08:16

    Η βλακεία στο μεγαλείο της, στο σχόλιο του Ανων. 6:11.
    Μια χούφτα λυσσασμένα σκυλιά, με την στήριξη της Αυτοκρατορίας, προσπαθούν να σού αποσπάσουν το όνομα και, επειδή το όνομα σηματοδοτεί περιοχή, εν τέλει προαιώνιο ελληνικό έδαφος.

    Στην προσπάθεια αυτή έχουν ονοματίσει κάθε εκδήλωση οικονομικής, πολιτισμικής και κοινωνικής ζωής στη χώρα τους με το όνομα που επιχειρούν να σφετεριστούν.
    Πρόσφατα έβγαλαν εγκυκλοπαίδεια με ανήκουστους ιστορικούς ισχυρισμούς, που ξεσήκωσαν ακόμα και τους Αλβανούς.

    Κι εσύ αποποιείσαι με μέγιστο συμβολισμό την αποφασιστικότητά σου να υπερασπιστείς με κάθε μέσο το όνομα άρα και το έδαφος.
    Και κορυφαίος σύμβουλός σου είναι ο πρώτος λομπίστας των λυσσασμένων σκυλιών.

    Μέσα σε 15 χρόνια, με την βοήθεια απάτριδων καθαρμάτων, με το πρόσχημα ανθρωπιστικού δήθεν διεθνισμού, κάθε εύλογη προσπάθεια υπεράσπισης της εθνικής υπόστασης έχει τεθεί υπό διωγμό σαν "εθνικισμός".
    Οι ίδιοι στηρίζουν παθιασμένα τους επιθετικούς εθνικισμούς όμορων κρατών.

    Έχοντας φθάσει τους Έλληνες, με διαρκή προπαγάνδα από ιούς και σία, σχεδόν να αμφιβάλλουν αν η Μακεδονία είναι Ελληνική, τώρα, υποβαθμίζουν στο εσωτερικό την βαρύτητα που έχει στο δημόσιο λόγο το όνομα "Μακεδονία" και τη συναισθηματική φόρτιση που γεννά ένα προσφιλές, οικείο, δικό σου έδαφος.
    Μπορεί έτσι να παραχωρηθεί, αύριο, το όνομα με μια μορφή Βόρεια κλπ χωρίς εσωτερική αντίδραση.
    Τι θα πουν πολλοί : έλα μωρέ τι χάσαμε, μια Γραμματεία.

  12. Νίκος avatar
    Νίκος 06/10/2009 19:02:43

    Προφητη, να εισαι βεβαιος οτι οταν και αν επιχειρησουν κα "κλεισουν" το "μακεδονικο", γκαουλαϊτερ και μη δεν θα εχουν που να κρυφτουν, κυριολεκτικα.
    Και βεβαια η απολυτη ειρωνια. Η Διαμαντοπουλου υπουργος (απο)παιδειας.

  13. adv avatar
    adv 06/10/2009 19:18:41

    Το "καθαρό" κόμμα που κάποιοι θέλουν ας το δημιουργήσουν και πάλι. Αυτή την φορά μπορεί και να πετύχουν. Την προηγούμενη δυστυχώς δεν τα κατάφεραν. Εκτέλεσαν την αποστολή που είχαν αναλάβει από τους διαπλεκόμενους και μετά το έκλεισαν το μαγαζί...

    Την Νέα Δημοκρατία ας την αφήσουν ήσυχη. Σε αυτούς που ήταν πάντα εδώ. Και στο 39 του 1993 και στο 38 του 1996 και στο 33,5 του 2009...

    Ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε τις υπηρεσίες σας και τις ιδέες σας.

  14. Bone Collector avatar
    Bone Collector 06/10/2009 19:48:08

    Προσβολή (συνταγματική) αποτελεί το να κυβερνά το 44%, αφού δεν εκφράζει την πλειοψηφία.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Bone Collector 06/10/2009 20:58:15

      Όχι προσβολή. Το Σύνταγμα δίνει στον κοινό νομοθέτη την αρμοδιότητα να ορίσει το εκλογικό σύστημα. Τίθεται όμως ζήτημα μη ικανοποίησης της αντιπροσωπευτικής αρχής όσο λιγότερο αντικατοπτρίζει η σύνθεση της Βουλής τη σύνθεση της λαϊκής βούλησης όπως αυτή εκφράζεται στις εκλογές. Δηλαδή όσο περισσότερο απομακρυνόμαστε από ένα αναλογικό εκλογικό σύστημα.

  15. boanerges avatar
    boanerges 06/10/2009 21:05:27

    Ενεργούμενα των ΗΠΑ σε καμία περίπτωση. Βολεψάκηδες και μοιραίοι είναι. Που μπροστά στο μικρό συμφέρον και το ψιλικοκό είναι ικανοί να πουλήσουν τη μάνα τους.