#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/05/2009 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατριδογνωσία (βενιζελικιά)

Πάει, τα πήρε στο κρανίο η Ντόρα με τον Σαμαρά. Βγήκε πρωί πρωί στα κανάλια και συνέκρινε τον εαυτό της με τον Βενιζέλο. «Από τον Ελευθέριο Βενιζέλο μέχρι εμένα, αυτή η οικογένεια έχει μεγάλη προσφορά». Η αποστασία είναι μέσα, ή έξω;

Όπως γράφει και το nonews η Ντόρα στο εξής στο δρόμο προς την αρχηγία θα πλασάρει τον εαυτό της όχι σαν κόρη του Μητσοτάκη, αλλά ως δισεγγονάκι του Βενιζέλου.

Στη φωτογραφία ο Εθνάρχης με τον Μητσοτάκη όταν άρχισαν όλα.


__________________________________________________________________________________________________
Το διάβαζα και θυμήθηκα έναν φίλο μου που πήγε να κάνει Πάσχα στο Πατριαρχείο και συνάντησε εκεί όλη την Αγία Οικογένεια. «Γέμισε ο τόπος μητσοτακάκια» μου διηγήθηκε. «Όλων των μεγεθών και ηλικιών. Και όλα θέλουν να ασχοληθούν με την πολιτική. Που θα πάει δεν θα βγάλουν κι έναν που να κάνει για πρωθυπουργός;»

Γι αυτό σας λέω δεν γλιτώνουμε με τίποτα.

Δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που γράφουμε επανειλημμένως για τον Σαμαρά, όπως διαμαρτύρονται ορισμένοι αναγνώστες, καλοπροαίρετοι ασφαλώς. Να τα ξεκαθαρίσουμε λοιπόν από τώρα για να μην τσακωνόμαστε στα σχόλια.

Ο Αντώνης είναι φίλος του «Αντί» και δικός μας είκοσι χρόνια. Από τότε που ήρθε στο υπόγειο της Δημοχάρους να του πάρουμε μια συνέντευξη. Τον εκτιμούμε όχι μόνο γιατί είναι έντιμος πολιτικός αλλά και γιατί πήρε τόσα μαζεμένα ρίσκα στην προσωπική του πορεία, που άλλοι δεν τα παίρνουν σ΄ ολόκληρη την ζωή τους.

Και πάντα θα πιστεύω ότι από μόνος του πίεσε καταστάσεις πέρα από κάθε μέτρο. Η κατάληξη άσχημη, αλλά η πολιτική προσωπικότητα επιβίωσε. Χθες ήταν η μεγάλη δικαίωσή του.

Μέχρις εκεί όμως. Η πολιτική είναι πολιτική και η δημοσιογραφία, δημοσιογραφία. Θα μας βρίσκει απέναντί του όταν χρειάζεται, όπως και κάθε άλλος πολιτικός.

Και για ν΄ αρχίζουμε: Τι θα γίνει μ΄ εκείνο το τηλεκοντρόλ που κρατάει στο χέρι του και μαζεύει γύρω του βλήτα;  

Ο Ρέστης θα βγει από τον ΔΟΛ; Κάτι τέτοιο ψιθυρίζεται.

Από συνέντευξη της εικονιζόμενης στο περιοδικό MAXIM:

Πες μου ένα πρωτότυπο σύνθημα που θα τύπωνες σε μπλουζάκι.
Θα τύπωνα μόνο μία λέξη :«Έλεος!».

Έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ αυτή τη λέξη στο σεξ;
Ναι.

Στις πόσες φορές σταμάτησε το κοντέρ εκείνη τη μέρα;
Στις πέντε!

Σιγά τα ωά. Μόνο πέντε; Πάει χάλασε η νεολαία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. daris avatar
    daris 19/05/2009 15:04:39

    Ντορα Μητσοτακη-Μπακογιαννη-Κουβελου-Βενιζελου!!!
    Ψηφιστε με!!!

  2. Κανένας avatar
    Κανένας 19/05/2009 15:22:51

    Ποιος είναι ο μικρός γκαντέμης στη φωτογραφία;

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/05/2009 15:33:02

    Ο ομορφότερος αυτός μπροστά από τον Βενιζέλο

  4. 321 avatar
    321 19/05/2009 15:36:09

    Εμπρός μου σ΄έχω Σατανά

  5. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2009 15:38:55

    Το "βενιζελικιά" είναι όλα τα λεφτά.

  6. Factorx avatar
    Factorx 19/05/2009 15:40:44

    @ορεστιος: καλά δεν το γραψα;

  7. Orestios avatar
    Orestios 19/05/2009 15:46:17

    Έγραψες

  8. Κανένας avatar
    Κανένας 19/05/2009 16:01:10

    Καλά λες, ίδιος η Ντόρα είναι.
    Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε την ακριβή ημερομηνία της φωτογραφίας. Για να δούμε τι επακολούθησε. Εκλογική ήττα ή τίποτα χειρότερο;

  9. hulbertin avatar
    hulbertin 19/05/2009 16:02:10

    δεν φταιει αυτη οσοι την παιρνουν σοβαρα φταινε.να ποια τα αποτελεσματα.ο βενιζελος λχ. παλευε για να μεγαλωσει την ελλαδα αυτη για να την μικρυνει.ο εις χρησιμοποιουσε τα αντικρουομενα συμφεροντα των μεγαλων δυναμεων για οφελος της χωρας εκεινη για να μας καθησει στο σβερκο ως πρωθυπουργινα.εν πασει περιπτωσει λιγο μετρο δεν τους εχει μεινει στην αλλαζονεια?τουλαχιστον η τρελα μεγαλομανιας καθε θωδη ειναι ακινδυνη ,αυτων ειναι θανασιμη δι υμας.

  10. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 16:08:01

    τι να πω τώρα.... Να παντρευτεί τον Ευάγγελο για να γίνει Βενιζέλου, με κουμπάρο τον Ρέλλο και τον Ευθυμίου;

  11. donaE avatar
    donaE 19/05/2009 16:23:23

    @ 10 Ωραιο,αλλα μην της βαζεις ιδεες.

  12. donaE avatar
    donaE 19/05/2009 16:23:55

    Ο Μητσοτακης ειναι στη φωτογραφια?

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/05/2009 16:30:48

    Ο Μητσοτακης ειναι το παιδακι ακριβως μπροστα απο τον Βενιζελο.

  14. Vass avatar
    Vass 19/05/2009 16:44:16

    Δεν είναι τυχαίο ότι ο Κόμης κάθεται φάτσα κάρτα και μάλιστα έχει την ίδια στάση σώματος με τον παππού του.

  15. donaE avatar
    donaE 19/05/2009 16:50:29

    ναι ειναι αρπακτικη και αμυντικη ποζα

  16. isnogood avatar
    isnogood 19/05/2009 17:38:06

    Εγώ πάντως θα σας πω για έναν...εφιάλτη μου

    Γιατί εχθές, άνοιξαν οι Ουρανοί και οι Άγγελοι κατέβηκαν στη γή!
    Τα Χερουβείμ και τα Σεραφείμ ανεβοκατέβαιναν ψάλλοντας το ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ Η ΕΡΧΟΜΕΝΗ και ο συγκινημένος πατέρας δέχονταν τα συγχαρητήρια των θνητών νεοδημοκρατών για την εκλογή της Ντόρας στην αρχηγία του κόμματος!
    Το έκτακτο συνέδριο μόλις τελείωσε.
    Μετά τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών της 7ης Ιουνίου του 2009, όπου η Νέα Δημοκρατία πήρε το χαμηλότερο ποσοστό από την ίδρυσή της, ο πρόεδρος του κόμματος και πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής, κάτω από την πίεση των βαρόνων των εφημερίδων και της τηλεόρασης, έκανε έκτακτο συνέδριο.
    Μετά από τις πιέσεις των μεγαλοδημοσιογράφων των καναλιών, οι οποίοι με συνεχείς εκπομπές προέβαλαν το ηγετικό προφίλ της Ντόρας, ως τη γυναίκα που μπορεί να φέρει ξανά το κόμμα στην κορυφή, οι σύνεδροι ύστερα από την οδυνηρή παραίτηση του πρωθυπουργού, την επέλεξαν με συντριπτική πλειοψηφία στην ηγεσία του κόμματος.
    Ο Αντώνης Σαμαράς υπέστη μεγάλη ήττα.
    Επικρατούσε μεγάλος ενθουσιασμός στα στελέχη του κόμματος, ιδιαίτερα στη μεγάλη Καραμανλική πτέρυγα, η οποία και είχε παίξει καταλυτικό ρόλο στην εκλογή της Ντόρας στην ηγεσία, επειδή πίστευε ότι θα οδηγήσει το κόμμα ξανά στην κορυφή.
    Έτσι και έγινε: στις εκλογές που διεξήχθησαν εξαιτίας της εκλογής του προέδρου της δημοκρατίας το 2010, η Νέα Δημοκρατία ήρθε πρώτο κόμμα με διαφορά δυο μονάδων από το ΠΑΣΟΚ του Γιώργου Παπανδρέου και η Ντόρα έγινε πρωθυπουργός της Ελλάδας!
    Οι διάφοροι εκλογολόγοι μελετητές/αναλυτές, κατέληξαν στις δυο σημαντικές παραμέτρους οι οποίες οδήγησαν τη Ντόρα στη μεγάλη νίκη.
    Η πρώτη παράμετρος της νίκης ήταν, ότι συσπείρωσε τη λαϊκή δεξιά στο πρόσωπό της και σφυρηλάτησε με το γνωστό πατριωτικό της λόγο τον πυρήνα της παράταξης!
    Η δεύτερη παράμετρος της νίκης ήταν, ότι οι κεντρώοι του ΠΑΣΟΚ πείσθηκαν, ότι η κόρη του Μητσοτάκη, δεν είχε καμία σχέση με την ιδεολογία της ΑΠΟΣΤΑΣΙΑΣ του πατέρα της, την εμπιστεύθηκαν και ψήφισαν με κλειστά μάτια τον δικό τους άνθρωπο: τη δική τους Ντόρα!
    Τη Ντορούλα τους!
    Μετά ξύπνησα μες στον ιδρώτα. Άναψα το φως!
    Ευτυχώς ήταν ένας εφιάλτης!
    ‘Παρενέργειες στη διάρκεια του ύπνου’ έγραφαν τα φάρμακα που πήρα για τη γρίπη….
    Ευτυχώς, είπα πάλι φωναχτά, έκανα το σταυρό μου και ξανακοιμήθηκα…

  17. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 19/05/2009 17:40:25

    Ελπίζω να μην έχουμε πάλι "Δίκη των εξ'"

    και μαζικά ξεκαθαρίσματα απο Βενιζελικούς.

    Τώρα Ντόρα! Όπως λέμε Μπόρα-Μπόρα.

  18. someone avatar
    someone 19/05/2009 18:56:06

    δεν γίνεται ανυί για τη Ντόρα να ψηφίσουμε την ...εικονιζόμενη ;

  19. Νἰκος avatar
    Νἰκος 19/05/2009 20:33:19

    Παλι καλα που εβαλες την δευτερη φωτο ΠΑραγοντα. Αλλοιως θα εκανα εμετο. Ο βρυκολακας και ο Βενιζελος στην ιδια φωτογραφια;
    να γιατι παμε κατα διαολου εδω και 90 χρονια.

    Αχαχαχαχα ! Που να παρει...

  20. VRASTAMAN avatar
    VRASTAMAN 20/05/2009 07:50:04

    Μην ξεχνάτε ότι υπήρξε προστατευόμενος, σε σημείο παρεξήγησης, του κ. Αβέρωφ και καθημερινός τρόφιμος του ΥΕΘΑ το 1980 και μίλαγε σε ΟΛΟΥΣ στον ενικό.
    Ειδικότερα, θυμάμαι αν και ανήκα στην φρουρά του Υπουργού, τον απομάκρυνα βίαια απο το γραφείο του Α/ΓΕΝ κατ εντολήν του Πλωτάρχη Υπασπιστή, εξάλου ένας απλός ναύτης ήμουν.
    Μετά απο δύο ώρες ο κ. Υπουργός, κατα κόσμον ΡΟΝΤ, αφου με εβρισε με εδιωξε και είπε στον Τάσσο (χωροφύλαξ ανθυπασπιστής οδηγός του) να με στείλει στα ΣΥΝΟΡΑ!!!!!
    Βέβαια ο κ. Γκράτσιος ΑΓΕΕΘΑ που τα είδε όλα μου είπε:
    Πήγαινε παιδί μου δίπλα (ΓΕΝ) και θα φροντίσω να απολυθείς ομαλά.
    Βέβαια ο ΑΡΧΗΓΟΣ μου κ. Κονοφάος φρόντισε μέσω του κ, Θεοφανίδη (Διοικητής μου τότε) φρόντισε και πήρα 5 μέρες τιμητική.

    Για την ιστορία τό θέμα ξεχάστηκε λόγω του τότε γκόμενου της Βίσση