05/11/2009 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατριδογνωσία: Η Σάρα, η Μάρα και το κακό συναπάντημα

Δεν σας το είπα εγώ ότι ο Σαμαράς θα φέρει τα πάνω κάτω στη διαπλοκή και τα φέουδα του Τύπου και της πολιτικής;

 Ακόμα δεν μπήκε στην Ρηγίλλης (από μένουν  κάτι διαδικαστικά θέματα, όπως πχ η ψηφοφορία ) και οι νταβατζήδες παρακαλάνε τον Καραμανλή να γυρίσει.

 «Κώστα την πάτησες όμως οι Αμερικανοί με τα Σκόπια» του διαμήνυσαν προχθές μέσω του Ζαγορίτη. «Εμπιστεύτηκες τη Ντόρα, αλλά αυτή ούτε το δακτυλίδι δεν μπορεί να βρει».

 Απόδειξη της αγωνίας των νταβατζήδων είναι όσα γίνονται από το πρωί στα ραδιόφωνα, τα μπλογκς και τις τηλεοράσεις.

 Ο Τράγκας επιτίθεται στην Αγία Οικογένεια, καταγγέλλει πολιτικές και επιχειρηματικές πιέσεις στην ιδιοκτησία του REAL FM και προαναγγέλλει την αναγκαστική αποχώρηση του.

 Ο Χατζηνικολάου απαντάει ότι για φύγει ο Τράγκας πρέπει πρώτα να περάσουν πάνω από το πτώμα του.

 Δηλαδή,  μας δουλεύουν κανονικά ψιλό γαζί.

 Στο  μεταξύ, το Star.gr  των Βαρδινογιάννηδων και η Μάρα του Ρουσόπουλου κατηγορούνται ότι επιτίθενται στην Τρέμη, τον Χατζηνικολάου και τον Πρετεντέρη επειδή  στηρίζουν τη Ντόρα.

 Γιατί ψέματα λένε; Φτού φτου, είπα καλό λόγο για τον Ριρή

 Ρε σεις στο MEGA, δεν πιάστηκε η μέση σας, από το να σπρώχνετε τη Ντόρα;

 Ο Σταυρλακης και μερικαοί άλλοι καλοί συντάκτες της παγκοσμιοποίησης εκθειάζουν τη Ντόρα και επιτίθενται στον Σαμαρά.

 Ήταν και ο Σόρρος εδώ χθες αλλά δεν κατάφερα να τους πάρω μαζί φωτογραφία επειδή δεν πήγαν στα βαφτίσια.

 Ο Κύρτσος εκστρατεύει μόνος του εναντίον της Αγίας Οικογένειας, τώρα που ο Έβερτ και ο Βαρβιτσιώτης που τον έκαναν εκδότη με την αξία του στηρίζουν τη Ντόρα.

 Η κ. Νίκη τι λέει για όλα αυτά; Θυμάται κανέναν Τύπο που κυκλοφορούσε ελεύθερος και ήθελε να κάνει πραξικόπημα εναντίον του Καραμανλή;

 Με άλλα λόγια θα γίνει της επι χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το σιδηρούν καγκελόφραγμα.

 Στο μεταξύ να και ο Ανωμερίτης με κάτι πράσινους σκελετούς και το καλό το ΠΑΣΟΚ το λιμανίσιο

 Η είδηση δεν είναι ότι Σαμαράς και Ντόρα, βολιδοσκοπούν τους φίλους του Αβραμόπουλου, αλλά ότι ο Αβραμόπουλος έχει φίλους.

 Έχει μπάτλερ, σοφέρ, μαγείρισσα, κηπουρούς, τρεις καμαριέρες και ένα οικονόμο. Για φίλους όμως δεν ήξερα.

 Ορισμένοι διαδίδουν ότι ο τάχα ο Καραμανλής έκανε παράσταση στον Σαμαρά με αφορμή κάποια «υπόγεια δημοσιεύματα» εναντίον του Μιλτιάδη Έβερτ για τον ρόλο του την περίοδο των υποκλοπών.

 Σιγά μην άφησε τον Καζαντζίδη και τον παστουρμά που έφερε ο Κώστας από το ταξιδάκι του για να ασχοληθεί με τον Μπουλντόζα.

 Δεν φαντάζομαι όμως να κάνουν το λάθος και να εννοούν εμάς;

 Πληροφορούμε επίσης ότι αφού έβαλαν τον Καπετάν Βαγγέλη  να λέει επί μια εβδομάδα τα δικά του, τώρα λένε ότι θέλουν fair play και όχι παρελθοντολογία.

 Δηλαδή εμείς να μην διασκεδάσουμε καθόλου ρε παιδιά;

 Μας περνάει κανείς για &6%)(7@@***;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 05/11/2009 16:47:28

    Πέτυχε "διάνα" η Ντόρα με την υποστήριξη του Πευκοφάγου της Αθήνας...

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/11/blog-post_05.html

  2. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 05/11/2009 16:47:32

    " Ο Τράγκας επιτίθεται στην Αγία Οικογένεια, καταγγέλλει πολιτικές και επιχειρηματικές πιέσεις στην ιδιοκτησία του REAL FM και προαναγγέλλει την αναγκαστική αποχώρηση του."

    Τι είναι αυτά ρε, ακόμα η αγία οικογένεια δεν έχει χάσει καθόλου τα ανακλαστικά της και μερικά κομματόσκυλα της ΝΔ πάνε της φιλήσουν και το χέρι.

  3. alefantos avatar
    alefantos 05/11/2009 16:54:20

    Ωπ, καλώς τα παιδιά!
    http://taxalia.blogspot.com/2009/11/blog-post_1372.html

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ alefantos 05/11/2009 17:53:35

      Αυτά ειναι..θελουμε κι αλλα. Μια ο Τραγκας, μια τα blogs, τη βλεπω με lexotanil τη Μαρικα..

  4. kanis avatar
    kanis 05/11/2009 17:10:56

    Να βάλουμε ένα στοιχηματάκι...
    Θα μας χαμογελάσει απόψε η Τρέμη, ή, θα μας κοιτάζει πάλι με μάτι κακό;

    • kanis avatar
      kanis @ kanis 05/11/2009 20:44:26

      Σημειώσατε Χ...
      Η Τρέμη σήμερα έκανε κοπάνα!

  5. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 05/11/2009 17:32:28

    Απίθανο κείμενο, σε βρίσκω σε εξαιρετικά κέφια.
    Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε; (ακόμη;)

  6. loretta avatar
    loretta 05/11/2009 18:46:44

    ε μετα λες οτι θα μας παρεξηγησουν!!

    Λατρευω αρθρο!!!

  7. aris53m avatar
    aris53m 05/11/2009 19:51:06

    First things first. Assuming Sara is the lady in the top photo, we prefer Sara over Mara anytime of the week and twice in the weekend.

    σε δεύτερο λόγο, έχει πια τόση σημασία ποιός θα είναι αρχηγός ενός ξοφλημένου κόμματος?

    και τρίτον ... μα ποιός είναι τελος πάντων ο Ριρής?

  8. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 05/11/2009 19:57:17

    κι εγώ την είχα αυτή την απορία για τον ριρή, αλλά σήμερα το κατάλαβα εδώ! :Ρ

  9. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 05/11/2009 20:55:12

    ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΕΚΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΕΣ ΠΟΔΙΕΣ Ο ΓΑΠ, ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΩΜΕΡΙΤΗ{Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΗΣ ΚΤΗΜΑΤΙΚΗΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ(ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙ ΤΑ 700 ΕΚΑΤ.ΔΟΛΛΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΗΚΕ Η ΕΙΣΟΔΟΣ Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ?)} ΣΤΟΝ ΟΛΠ.

  10. aggelos avatar
    aggelos 05/11/2009 21:17:42

    Με το ΠΑΣΟΚ όλα ευημερούν. Συνεδρίαση online του υπουργικού συμβουλίου ενώ πριν ένα μήνα φώναζαν ότι τους πήραν τους υπολογιστές και δε μπορούν να δουλέψουν. Ο ΓΑΠ θα μας σώσει από τη χρεωκοπία αλλά όχι από τους κολλητούς του που τους έκανε γενικούς γραμματείς. Άριστοι και όχι αρεστοί έλεγε και ξανάλεγε. Τελικά άτιμο πράγμα αυτή η γλώσσα. Η Τίνα όταν του τα έγραφε δεν του τα είχε εξηγήσει; Πάντως μας περνούν για πολύ ....... Κωλοφαρδία πάντως σε 20000 αιτήσεις οι 8 κορυφαίοι να είναι κολλητοί του ΓΑΠ. Αρχιπυροσβέστης έγινε η συμπάθεια του Επιθεωρητή Δημόσιας Διαοίκησης ενώ οι Λούκα ανοιγοκλείνει το λιμάνι...... Άντε να ξαναπάρουμε πίσω τον ΟΤΕ, να κόψουμε και τα ιντερνετ και να ξαναγυρίσουμε στο PSTN να κάνει και ο Φάκτορ καμιά δουλειά.....

  11. kanis avatar
    kanis 05/11/2009 21:52:56

    Τεμέτεροι Πόντιοι,

    Το τυρί ΔΕΝ βγαίνει από την τυρόπιτα!
    Υμνοι μεν, το "Υπάρχω" και το "Τσάμπασι", αλλά ίσως και ναναι το "τυρί".
    Ας το φάμε το τυρί, προσοχή όμως στη φάκα!

  12. Michal V. says: avatar
    Michal V. says: 04/12/2009 19:33:13

    Φίλε Άρη Χατζηγεωργίου

    Ξέχασες κι άλλα κατορθώματα του κ. Ακριβάκη.Τα πανωτόκια όταν ήταν επικεφαλής του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου

  13. sit avatar
    sit 03/05/2010 20:34:55

    Μονόπρακτο. Συνεδρίαση του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου του Υπουργείου Εξωτερικών της Κολομβίας, μετά την φορολόγηση του επιδόματος αλλοδαπής.

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (συνταξιούχος με κουτσουρεμένη σύνταξη)

    Κυρίες και κύριοι, συγκαλώ τη σύσκεψη κάτω από δραματικές συνθήκες, όπως γνωρίζετε.

    1ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Με δυσκολία ήρθα κύριε Πρόεδρε. Καλύτερα να ήμουν ήδη συνταξιούχος όπως εσείς. Εσείς στο κάτω κάτω τι πάθατε; Συνταξιούχος είσαστε, συνταξιούχος εξακολουθείτε να είστε και η κυρία Υπουργός Εξωτερικών σας όρισε Πρόεδρο του Ανώτατου Υπηρεσιακού Συμβουλίου.

    ΠΡΟΕΔΡΟΣ (συνταξιούχος με κουτσουρεμένη σύνταξη)

    Μα τι λέτε κύριε; Είχα καταπληκτική θέση, όλοι με υπολόγιζαν, όλοι με εφοβούντο, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μου κανένας διπλωματικός υπάλληλος δεν μπορούσε να προαχθεί, όλοι γονάτιζαν μπροστά μου. Δεν εφάρμοζα τις ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας. Δεν επέτρεπα στους κρινόμενους υπαλλήλους να ασκήσουν το δικαίωμα ακροάσεως που προβλέπεται από το Σύνταγμα. Κανένας δεν μου έλεγε τίποτα γι’ αυτό. Τώρα μου έκοψαν τη 13η και τη 14η σύνταξη. Μού έβαλαν το ΛΑΦΚΑ επειδή ήταν μεγάλη. Με διέλυσαν.

    2ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Τώρα δεν παίρνουμε ούτε το επίδομά μας του 8% που μας άφηναν οι συνάδελφοι που υπηρετούσαν στο εξωτερικό. Τώρα που τους φορολόγησε η κυβέρνηση με 40% το επίδομα αλλοδαπής, ή το επίδομα εξωτερικού όπως το λέμε, δεν τους φτάνει ούτε να πληρώσουν το νοίκι.

    ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    Αυτό που με δαιμονίζει είναι με τους υπαλλήλους που κυνηγήσαμε. Τους κόψαμε στις προαγωγές, δεν εφαρμόσαμε τις ακυρωτικές αποφάσεις του Συμβουλίου Επικρατείας που τους δικαίωναν, φροντίσαμε να συνταξιοδοτηθούν με υποχρεωτική έξοδο από την Υπηρεσία στο 60ο έτος, έστω και αν δεν είχαν συμπληρώσει 35ετία στο Δημόσιο, καταθέσαμε το νέο Οργανισμό του Υπουργείου Εξωτερικών με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην εφαρμοστεί σ’ αυτούς το ενιαίο όριο ηλικίας του 65ου έτους που ισχύει για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους και να μην τους πιάσει ……

    3ο ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (που είναι Πρέσβειρα σε Βαλκανική Χώρα, με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)
    … Και τι έγινε …. γιατί αργείς να το πείς…...;

    ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ (με κομμένα τα επιδόματα & 13ο και 14ο μισθούς)

    E, αυτοί τώρα θα έχουν πάρει καλύτερη σύνταξη από εμάς που θα συνταξιοδοτηθούμε με το νέο συνταξιοδοτικό νόμο. Αυτών η σύνταξη καθορίστηκε με βάση την τελευταία πενταετία που είχαν μεγάλο βαθμό. Εμάς η σύνταξη θα καθοριστεί με βάση το μέσο όρο των αποδοχών μας στο διάστημα της τριακονταπενταετίας που βγάζει μικρότερο νούμερο.