#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2013 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παίζει με την …φωτιά o Πολύδωρας



Παίζει με την …φωτιά ο Βύρων Πολύδωρας, ο οποίος έχει απασφαλίσει εντελώς και κυκλοφορεί ζωσμένος με …εκρηκτικά, σαν καμικάζι, προκαλώντας την τύχη του. Στο Μαξίμου σύμφωνα με πληροφορίες υπάρχει οργή για τον «Σαμουράϊ» και αν δεν ήταν σε εξέλιξη το θρίλερ με την τρόικα ίσως το κεφάλι του Βύρωνα να είχε …κοπεί, ήδη μετά την προκλητική δήλωση του «περί ηλιθίων».

Αυτή την φορά ο πρώην υπουργός θυμήθηκε τους στίχους του Καβάφη για να …καρφώσει την Κυβέρνηση σε μια ερώτηση που κατέθεσε στον υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης, Αθ. Τσαυτάρη.


Δανειζόμενος τους στίχους από το ποίημα του Καβάφη, «Εν μεγάλη Ελληνική Αποικία, 200  π. Χ. », ο πρώην πρόεδρος της Βουλής, γράφει μάλλον αλληγορικά στο κείμενο της ερώτησης του: «…Έτσι ανάλγητα αποφασίζεται η εξόντωση της γεωργίας-αμπελουργίας; Στο όνομα, δήθεν της αγοράς; Αγνοούν οι “φωστήρες” της ΕΕ και της Ελλάδας πως για να υπάρξει αγορά πρέπει να έχει προϋπάρξει παραγωγή; Πώς τη θέλουν την Ευρώπη; Μερκαντιλιστική και μεταπρατική προϊόντων από χώρες και περιοχές με «αγροδούλους» (agroslaves);».


Η ιστορία με τον Βύρωνα να μου το θυμηθείτε θα έχει συνέχεια…


Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 23/10/2013 17:34:54

    Με 153;;;;Δεν νομιζω....

  2. κωστας avatar
    κωστας 23/10/2013 17:38:22

    πως θα είχε κοπει το κεφαλι του Πολυδωρα....αφου η ΝΔ-ΠΑΣΟΚ εχουν ελαχιστη πλειοψηφια πια στη βουλη 152-153 ψηφους....δεν νομιζω να τη παιρνει τη κυβερνηση να παρει κανενος κεφαλι.

  3. Σίμος avatar
    Σίμος 23/10/2013 17:45:34

    Ο μονοήμερος πρόεδρος ....ποιητής -πολιτικός και λόγιος

  4. Tassos avatar
    Tassos 23/10/2013 17:54:40

    Γραφικός πια, η θέση του είναι στην Βουλή του ...Ζαππείου

  5. Eva avatar
    Eva 23/10/2013 18:18:37

    Λαγός τη φτέρη έσειε
    κακό της κεφαλής του.

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/10/2013 18:27:26

    Εγώ επιμένω...οι περισσότεροι βουλευτες μας δεν φτάνουν ούτε στο μισό των γνωσεων και ικανοτήτων του.

    • Valantis avatar
      Valantis @ Μεγάλες στιγμές 23/10/2013 20:33:11

      η αλήθεια να λέγεται

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/10/2013 18:38:46

    Ἄν στήν ἐρώτησή του δέν ἔβαζε τή φράση:«...και της Ελλάδας...»,τότε σέ τί ἀκριβῶς ἦταν λάθος;

    • nikias avatar
      nikias @ Κυθήριος 23/10/2013 19:43:03

      Πολύ ορθά,Κυθήριε !

    • Μπόρα avatar
      Μπόρα @ Κυθήριος 23/10/2013 22:16:24

      Ναι, ΑΛΛΆ την έβαλε!
      Εξίσωσε τρόικα και κυβέρνηση Σαμαρά.
      Οπότε;

  8. karanus avatar
    karanus 23/10/2013 19:12:52

    Και πολύ λες..

  9. ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας avatar
    ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας 23/10/2013 20:06:12

    '' ...προκαλώντας την τύχη του''
    Οι τύχη των ..παλαίμαχων Εθνοπατέρων της κλάσης του κ. Πολύδωρα, είναι εξασφαλισμένη και προδιαγεγραμμένη. Μία όμορφη, αξιοπρεπέστατη και πλουσιοπάροχη συνταξάρα. Τίποτε δεν έχει να φοβηθεί ο ...καπετάν Βύρωνας.

    • Valantis avatar
      Valantis @ ΜόνηΣτηΜέση Της Αρένας 23/10/2013 20:41:03

      Όπως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι άλλωστε...

  10. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 23/10/2013 20:35:04

    Εδώ στέκονται ακόμη στη θέση τους κεφάλια άλλων και άλλων ...ανεγκεφάλων!
    Κατά πρώτον λοιπόν ο κ. Πολύδωρας επί του συγκεκριμένου έχει απόλυτο δίκιο και κατά δεύτερον, οι καιροί δεν προσφέρονται για ...καρατομήσεις, ακόμη κι αν διαθέτει κανείς και τη σπάθα του ...Σαμουράϊ !
    Για πιάστε το ...κομπιουτεράκι σας Pοβεσπιέρε....

  11. Σ/ς avatar
    Σ/ς 23/10/2013 22:46:20

    Βέβαια έχει συνέχεια.Πότε έγινε για πρώτη φορά Υπουργός ;Τώρα τελευταία πολύ δε μιλάει και η Ντόρα ;Πωλύδωρα πάρτο αυγό και κούρευτο .Σε έχουμε καταλάβει από καιρό.Ο άνθρωπος είχε καλή προίκα στη ΝΔ για τα παιδιά του, αλλά την διέλυσε μόνος του.Του εμπιστεύθηκε ο Σαμαράς αξιοπρεπές πόστο και αυτός κατάφερε σε μια ημέρα να τακτοποιήσει τα παιδιά του.Τώρα που κάπως διορθώνεται η Ελλάδα με τις τιτάνιες προσπάθειες του Σαμαρά,η μεγάλη οικογένεια θα εφαρμόσει τα σχέδιά της(βλέπε Κουβέλη κ.λ.π.).

  12. Σ/ς avatar
    Σ/ς 23/10/2013 23:00:56

    Βεβαίως θα υπάρξει συνέχεια .Πότε έγινε για πρώτη φορά υπουργός ; Τωρα τελευταία δε μιλά και η Ντόρα; Ο άνθρωπος είχε πολύ μεγάλη προίκα στη ΝΔ για τον ίδιο και τα παιδιά του, αλλά την διέλυσε μόνος του.Του εμπιστεύθηκε ο Σαμαράς αξιοπρεπή πόστο και αυτός το πρώτο που έκανε, ήταν να τακτοποιήσει τα παιδιά του.Τώρα που κάπως φαίνεται ότι η Πατρίδα μας πέρνει λίγο ανάσα, χάρι τις τιτάνιες προσπάθειες του Πρωθυπουργού και μελών της Κυβέρνησης, η μεγάλη οικογένεια δεν ξεχνά. Άλλωστε η εκδίκηση είναι κρύο πιάτο.Πωλύδωρα πάρτο αυγό και κούρευτο.Φτιάξε καμιά Αγροφυλακή, μόνο για αυτό είσαι ικανός.Σ'έχουμε καταλάβει πλήρως.

  13. δημης avatar
    δημης 23/10/2013 23:58:16

    .....
    -Ενώ δηλώσεις του στύλ "δεν θα πάρουμε άλλα μέτρα μέχρι τα ..επόμενα " προκαλούν ρίγη συγκινήσεως και ενθουσιασμού ;;;;;;;;;;
    -Τα περί .."αποκεφαλισμού " πάλι;;;; ...κάποιοι τον ..ψήφισαν....και δεν νομίζω το ΚΝΙΤΙΚΟ ..πνεύμα -πρακτική να έχει διαβρώσει το Μαξίμου...δεν γίναμε ακόμη Κεντρική Επιτροπή ,ΠΣ, ΚΣ και Πολιτ Μπιρώ...

  14. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 24/10/2013 07:35:59

    153-1( Πολύδωρας)= 152

    • Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
      Δημήτριος ο Μυροβλύτης @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 24/10/2013 10:51:20

      +10 Πασοκοανεξάρτητοι = 162

  15. Δημήτριος ο Μυροβλύτης avatar
    Δημήτριος ο Μυροβλύτης 24/10/2013 09:58:32

    Εγώ θα το πω αντίστροφα : βρε Πολύδωρά μου (συγγνώμη για την προσφώνηση) αφού γράφεις και βιβλία και εκφράζεις συνεχείς διαφωνίες και έχεις βγει στο βουνό, δεν είναι πιο αξιοπρεπές και ανδρικό να πεις "Κύριοι, πλέον δεν μετέχω της κυβερνητικής πλειοψηφίας".
    Τι σε κρατά και δεν σ' αφήνει να το πεις; Έτσι κι αλλιώς και να φύγεις η πλειοψηφία είναι εκεί και δεν μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει ότι έριξες την κυβέρνηση.