Πήρε σβάρνα τις εκκλησίες ο ΣΥΡΙΖΑ
10/11/2014 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήρε σβάρνα τις εκκλησίες ο ΣΥΡΙΖΑ

Πήραν σβάρνα τις εκκλησίες και τους μητροπολίτες τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, μιμούμενοι τον... Αγιορείτη Αλέξη Τσίπρα. Έτσι λοιπόν και το... νούμερο 2 της Κουμουνδούρου, η περιφερειάρχης Ρένα Δούρου είχε δίωρη συνάντηση με τον Μητροπολίτη Κηφισιάς, Αμαρουσίου και Ωρωπού κ. Κύριλλο στην Ιερά Μητρόπολη Κηφισιάς.

Συνοδευόμενη από τον Αντιπεριφερειάρχη Βόρειου Τομέα Αθηνών, Γιώργο Καραμέρο η κ. Δούρου συζήτησε με τον μητροπολίτη την από κοινού ενίσχυση των κοινωνικών δομών και την αντιμετώπιση της ανθρωπιστικής κρίσης, με τη χρήση των χρηματοδοτικών εργαλείων που διαθέτει η Περιφέρεια Αττικής.

Επίσης τέθηκαν τα ζητήματα του ΧΥΤΑ Γραμματικού και των πλευρικών διοδίων σε Κηφισιά και Άγιο Στέφανο. Άντε και εις ανώτερα για τη Ρένα. Να πάει και στο κατηχητικό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 10/11/2014 23:16:36

    Ξεκίνησαν απευθείας από τα υψηλά κλιμάκια τις συναντήσεις τους και τώρα αναγκάζονται και πέφτουν σιγά-σιγά. Ο Αρχηγός στον Πάπα, η Δούρου στους Μητροπολίτες, το Στρατούλη θα τον στείλουν στον καντηλανάφτη...

  2. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 10/11/2014 23:38:46

    Η εξουσία είναι πολύ γλυκιά. Όλοι αργά ή γρήγορα, τον βρίσκουν το σωστό το δρόμο. Μη ζηλεύουνε αδίκως τα ...καλά παιδιά, να θυμούνται για ποίον εσφάγη ο ...μόσχος ο σιτευτός! Για τον άσωτο λοιπόν, θα σφάζεται πάντα!

  3. Eva avatar
    Eva 11/11/2014 13:46:47

    Άντε κι είχαν να συζητήσουν κάποια θέματα, άντε και την επίσκεψη στο Άγιο Όρος να τη δεχτούμε, αν ξαναδώ όμως τον οποιονδήποτε δηλώνει άθεος (που είναι δικαίωμά του) να φιλάει σταυρό στους αγιασμούς θα το θεωρήσω μεγάλη υποκρισία.

    • Άλυτη Εξίσωση avatar
      Άλυτη Εξίσωση @ Eva 11/11/2014 14:30:55

      Κι αυτοί που ....δηλώνουνε ''άθεοι'', ζήτημα χρόνου είναι να συνειδητοποιήσουν πως δεν γίνεται, παρά να είναι ένθεοι. Από την άλλη, όταν κάποιοι εκπροσωπούν πια θεσμούς, οφείλουν να συμπεριφέρονται με απόλυτο σεβασμό απέναντι στην πίστη της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού. Και μήπως όλοι εκείνοι με τους ...μεγαλόσταυρους, είναι και δεδομένα μη υποκριτές; Οι πράξεις είναι που χαρακτηρίζουν τους ανθρώπους και όχι οι δηλώσεις και τα ... φαινόμενα.

      • Eva avatar
        Eva @ Άλυτη Εξίσωση 11/11/2014 14:51:10

        Ο απόλυτος σεβασμός στην πίστη της πλειοψηφίας επιβάλλει αλλαγή θρησκευτικής συμπεριφοράς του βουλευτή, ας πούμε? Γιατί άλλα είδα στον αγιασμό της βουλής κι άλλα στον σχολικό αγιασμό.

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Eva 11/11/2014 15:20:53

          Ο απόλυτος σεβασμός στην πίστη της πλειοψηφίας, επιβάλλει να είσαι πολύ προσεκτικός, ώστε το προσωπικό σου (μη) πιστεύω ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ, να μην επηρεάζει σε τίποτε τη λειτουργία σου ως θεσμικού οργάνου. Τώρα, η στιγμή που ο καθένας μπορεί από ....άθεος να μετατραπεί σε έντονα προβληματισμένο (τουλάχιστον), αφού η ίδια η εκκλησία κρατά την πόρτα της ορθάνοικτη και κανέναν δεν αποκλείει, ποιοί είμαστε εμείς που δικαιούμαστε να κρίνουμε και να κατακρίνουμε; Οι πράξεις και ο τρόπος που κινείται κανένας μες στη ζωή του, μιλάνε από μόνα τους κα για τα πιστεύω του. Αν καταστρέφει κόσμο και προκαλεί δυστυχίες, ας σταυροκοπιέται και ας προσκυνάει όσο θέλει. Κανέναν δεν πείθει.....

      • Eva avatar
        Eva @ Άλυτη Εξίσωση 11/11/2014 14:56:48

        Και αυτοί που έχουν ορκισθεί με πολιτικό όρκο πχ η κ. Δούρου,... δεν σέβεται την πίστη της πλειοψηφίας?

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Eva 11/11/2014 15:27:00

          Ο όρκος είναι μία προσωπική δέσμευση απέναντι στους συνανθρώπους σου, πως θα τηρείς το καθήκον σου. Οτι θα πορευτείς με τιμιότητα και συνέπεια. Ο Θεός, μάλλον δεν ....ενδιαφέρεται :-) για τον τρόπο που επιλέγει ο καθένας μας να δεσμευτεί. Η ουσία βρίσκεται στο αν θα τηρήσει κανείς, την ηθική δέσμευσή του. Ήτοι, οι πράξεις του πάλι μιλούν. Τόσες εκατοντάδες πολιτικάντηδες ....ορκίστηκαν στα Ευαγγέλια στο παρελθόν. Αποτέλεσμα; Ο εφιάλτης που σήμερα ζούμε......

    • Seagull avatar
      Seagull @ Eva 11/11/2014 14:40:01

      Εμένα πάλι δεν με πειράζει αν δηλώνει άθεος και φιλάει όλους τους σταυρούς του κόσμου, εμένα με πειράζει όταν δηλώνει καλός Χριστιανός, μέγας Πατριώτης και προστάτης των όσιων και ιερών του έθνους, υπερασπιστής της οικογένειας, και ξαφνικά γκλουπς νάσου με κάτι καταθεσάρες σε Offshore εταιρείες να σου βγει το μάτι... διότι εδώ δεν μιλάμε για υποκρισία, εδώ μιλάμε για σαπίλα ολκής.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Seagull 11/11/2014 14:45:46

        Έχετε δίκιο @Eva, @Άλυτη Εξίσωση, @Seagull. Οι πρώτοι Seagull κοροϊδεύουν τον εαυτό τους,οι δεύτεροι όλο τον κόσμο.

        • Seagull avatar
          Seagull @ Κυθήριος 11/11/2014 15:10:22

          Εχεις δίκιο, δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο, έχουν ισοπεδωθεί τα πάντα, η διάβρωση έχει φτάσει στο μεδούλι, ανεξαρτήτως φύλλου, παιδείας, κοινωνικής θέσης, πολιτικών & ιδεολογικών πεποιθήσεων.. Κρίμα όμως γιατί χωρίς αξίες, ηθική και πίστη δεν προχωράς πουθενά ή μάλλον προχωράς προς την καταστροφή.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Seagull 11/11/2014 15:16:33

            Δυστυχώς έτσι είναι. Υπάρχει όμως και μια καθαρή μαγιά φίλε μου,μικρή αλλά υπάρχει...

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/11/2014 15:53:41

    Απορώ τι ψάχνουμε να βρούμε τέτοια ώρα; Το σπόρ είναι διαχρονικό και διακομματικό στην χώρα της φαιδράς αγγουρέας. Δεν τον ακούσαμε τον Σπύρο Ζαγοραίο; Όπου κι αν πας όπου κι αν πας Εδώ παπάς εκεί παπάς Που ναι ο παπάς που ναι ο παπάς; (επήγες κι έπεσες μες στους ατσίδες
    και σου τα τρώγανε οι παπατζήδες)

    • in medias res avatar
      in medias res @ Uncle Stgm 11/11/2014 21:34:18

      Από τον Neil Young στον .. Σπύρο Ζαγοραίο, αγαπητέ?

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ in medias res 11/11/2014 22:13:15

        Στον καλό μπαξέ όλα τα βότανα φυτρώνουν...

  5. Ο  πρίγκηπας  λερώνει avatar
    Ο πρίγκηπας λερώνει 12/11/2014 13:10:38

    Η Ρένα Δούρου με παντελόνι(παντελονοφορούσα που θα έλεγε κι ο μακαριστός Αυγουστίνος Καντιώτης) ενώπιον του Μητροπολίτη λες και είναι σε καφετέρια . Μα καλά δεν μπορούσε να φορέσει μία φούστα....

    • Τρελό νερό avatar
      Τρελό νερό @ Ο πρίγκηπας λερώνει 12/11/2014 22:21:54

      ''Ελάτε όπως είσαστε'' είπε ο Μακαριστός Χριστόδουλος και τα ...εμπόδια του είδους, τε λει ώ σα νε.

      • Eva avatar
        Eva @ Τρελό νερό 13/11/2014 08:30:02

        Στους εφήβους το έλεγε αυτό, οι μεγάλοι άνθρωποι, υποτίθεται οτι γνωρίζουν πως να εμφανίζονται σε κάθε περίσταση, αλλα δε βαριέσαι το λιγώτερο είναι αυτό.

        • KM avatar
          KM @ Eva 20/11/2014 17:51:08

          Δεν πειράζει το παντελόνι, δεν είναι άσεμνο. Άν όμως πήγαινε πχ με κανα αβυσσαλέο ντεκολτέ, όπως πήγε μια άλλη πολιτικός στον Πατριάρχη, λες και ήθελε να τον ... καθηλώσει, τότε θα ήταν επιλήψιμο.

  6. Μεγιστάνας των Ninja avatar
    Μεγιστάνας των Ninja 21/11/2014 15:39:58

    οι αντίχριστοι ξαφνικά απέκτησαν θρησκεία? μάααλιστα...