#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πήξαμε στους «Βασιλάκηδες Καήλες»


Ορισμένοι από τους «Εθνοπατέρες» το έχουν χάσει τελείως γιατί αλλιώς δεν εξηγείται ότι έχουν πάρει φόρα και λένε ότι τους κατέβει…


Μπορεί να τους βάρεσαν τα μνημόνια που έχουν ψηφίσει, ή ότι τους πέφτουν όπου κι’ αν βρεθούν, αλλά την μπούφλα που έρχεται από τον κόσμο δεν την υπολογίζουν;

Μετά από τον τρομερό Ιορδάνη, ο οποίος μας είπε ότι κάνει το σκ… το παξιμάδι για να ζήσει με τα λεφτά του βουλευτή, εμφανίστηκε και έτερος καπαδώκης…    Ο λόγος για τον «γαλάζιο» αντιπρόεδρο της Βουλής και φαρμακοποιό στο επάγγελμα, Γιώργο Καλαντζή, ο οποίος επιχειρώντας να παρουσιάσει την δύσκολη οικονομική κατάσταση των βουλευτών σε συνέντευξη του στον Alpha 98,9 είπε: «…Υπάρχουν βουλευτές που δεν έχουν να ζήσουν… Το Σαββατοκύριακο πήγα σε δύο γάμους και δύο κηδείες. Ξέρετε πόσο μου στοίχισαν;».

Δηλαδή ο τύπος μας είπε ότι έχει έξοδα από τα δώρα και τα στεφάνια που πηγαίνει στους γάμους και στις κηδείες για να μαζέψει ψήφους και θέλει να του τα πληρώνουμε εμείς!

Ο δε έτερος αντιπρόεδρος της Βουλής και πρώην εισαγγελέας, Χρ. Μαρκογιαννάκης υποστήριξε: «…Ούτε ένα ευρώ δεν πηγαίνει στο σπίτι μας, ζήτημα αν θα φθάσουν τα χρήματα μέχρι τις 20 του μήνα…»

Με τόσους «Βασιλάκηδες Καήλες» που διαθέτει η Βουλή το «δράμα» κοντεύει να γίνει εθνικό σπορ …

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 21/11/2013 09:20:43

    ας ρωτήσουν αυτούς με 1000 ευρώ πχ πως τα βγάζουν πέρα (είμαι και γαλαντόμα) μπορεί να πάρουν ικανοποιητικά μαθήματα διαβίωσης

  2. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 21/11/2013 09:49:57

    Κακό στον εαυτό τους και την παράταξη κάνουν.
    Βεβαια, μπορεί να θέλουν να περάσουν την άποψη ότι δεν έχουν "φάει" για να έχουν λίπος ή γόβα Μανόλο Μπλάνικ. Ποιός ξέρει;
    Αβυσσος η ψυχή του βολευτή.

  3. Hawk avatar
    Hawk 21/11/2013 09:58:13

    Και οι πλουμιστοί παπαγάλοι - δημοσιογράφοι εκεί ακάθεκτοι να ρωτάνε και να ξαναρωτάνε τους βουλευτές για τους μισθούς, δεν υπάρχουν άλλα φλέγοντα θέματα και πρέπει να μείνουμε κολλημένοι στους μισθούς των βουλευτών, ή μήπως βολεύει την όλη κατάσταση?

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/11/2013 10:10:04

    Αγαπητε μεσα στο μυαλο μου ειστε. Μερες ηθελα να το αναφερω αλλα εδινα τοπο....Τωρα που το θιξατε θα το πω καθαρα: οι Εθνοπατερες δεν εχουν μαθει να βαζουν το χερι στη τσεπη. Εχουν μαθει μονο να μοστραρουν την ιδιοτητα τους και ολοι γυρω τους να τρεχουν να πληρωνουν. Απο απλα κερασματα μεχρι ενισχυσεις στην προεκλογικη τους εκστρατεια. Και απο το μεγεθος της προσφορας αξιολογουν και την "εκτιμηση" τους στον ψηφοφορο......Η τσεπη τους εχει καβουρια και εχουν συνηθισει ετσι γιατι οι ιδιοι ψηφιζουν τις ευεργετικες διαταξεις που και ενα ευρω να ξοδεψουν για καφε το χρεωνουν στο Δημοσιο. Εχετε ποτε παρευρεθει σε επαρχιακο καφενειο η σε σπιτι σε προεκλογικη ομιλια βουλευτου;Η απολυτη ξεφτιλα (λιαν επιεικως η εκφραση). Δεν θελω να το συνεχισω και ισως μπορει να υπαρχουν και οι φωτεινες εξαιρεσεις αλλα μονο και μονο για να επιβεβαιωσουν τον κανονα.
    ΥΓ Δυστυχως τα παραπανω δεν ειναι η προσωπικη μου γνωμη μονο.

  5. Simos avatar
    Simos 21/11/2013 10:48:33

    Πό πο δράμα η κατάσταση

  6. Eva avatar
    Eva 21/11/2013 13:00:18

    Τι μάθαμε χθες βράδυ σε ψυχαγωγική εκπομπή της tv με καλεσμένο βουλευτή?

    Ότι οι κατα 300ε την ώρα ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ γινόντουσαν για να βγάζουν λεφτά οι βουλευτές. Τώρα μειώθηκε το ποσό στα 75ε. Και ο συγκεκριμένος κύριος εδήλωσε υπερύφανα οτι βεβαίως έκανε ρουσφέτια.
    (υπόσχεση οτι θα ξανακάνει...το μεταφράζω εγώ)
    Συμπέρασμα.
    1.Καλύτεροι οι Βασιλάκηδες Καήλες, διότι δεν σε προκαλούν.
    2. Δεν είναι μόνο η αποζημίωση, είναι κι οι επιτροπές
    3. Υπάρχει κάποιος να τον μαζέψει?

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Eva 21/11/2013 13:24:20

      4. Ἀλλάζεις κανάλι.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/11/2013 13:29:49

    Εγώ λέω να πάρουμε με κλήρωση μία από τις χιλιάδες Ελληνίδες γυναίκες που κουμαντάρουν ολόκληρο νοικοκυριό με 500 ευρώ σύνταξη χηρείας και να την κάνουμε πρωθυπουργό. Σε δέκα χρόνια η Ελλάδα θα έχει γίνει οικονομική υπερδύναμη.
    Επίσης λέω, εκείνοι οι βουλευτές που ψήφισαν ώστε τα 330 ευρώ του ΟΓΑ να γίνουν 300 να παίρνουν κι αυτοί 300 ευρώ αποζημίωση τον μήνα σαν απόδειξη ότι μπορεί ένας άνθρωπος να ζήσει με αυτά τα λεφτά.

  8. Eva avatar
    Eva 21/11/2013 20:36:28

    Αυτό κάνω αλλά ο συγκεκριμένος εμφανίζεται σε όλα τα κανάλια κάθε μέρα.

  9. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 22/11/2013 21:46:53

    Οποιος νομίζει ότι αμείβετι λιγότερο από όσο αξίζει παραιτείται...