#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2014 12:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάγκαλος: «Στη δεκαετία του '90 ο Καμμένος ήθελε να κατέβει με το ΠΑΣΟΚ»



Για τα σκάνδαλα που βγαίνουν στην επιφάνεια και εμπλέκουν γνωστούς πολιτικούς μίλησε την Τρίτη ο πρώην υπουργός Θόδωρος Πάγκαλος, ο οποίος σε συνέντευξή του στον ραδιοσταθμό BHMA FM 99,5 κλήθηκε μεταξύ άλλων να σχολιάσει τις υποθέσεις του Μιχάλη Λιάπη και του Πάνου Καμμένου.

«Νιώθω μεγάλη απογοήτευση και αηδία» ήταν η απάντηση του Θόδωρου Πάγκαλου στη σχετική ερώτηση. Και ο ίδιος συνέχισε: «Και οι δύο καταγγελίες είναι θεμελιωμένες, διότι δεν είμαι από αυτούς που σπεύδουν να εκμεταλλευτούν με μεγάλη ευκολία τα αναδυόμενα σκάνδαλα, αλλά εδώ φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που λένε είναι κυρίαρχη ιδεολογία – και το ακούτε πάρα πολλές φορές. Θυμάμαι ότι έρχονταν άνθρωποι στο γραφείο μου και μου έλεγαν ότι έχουν κάνει το ένα και το άλλο κι εγώ τους έλεγα ότι έχουν παρανομήσει. Και απαντούσαν "μα, Θόδωρε, ο ένας έχει κάνει το ένα και ο άλλος το άλλο..."» πρόσθεσε χαρακτηριστικά ο πρώην υπουργός.

Ο Θόδωρος Πάγκαλος προχώρησε μάλιστα σε μια αποκάλυψη, ότι ο Πάνος Καμμένος είχε αποπειραθεί να είναι υποψήφιος με το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές της δεκαετίας του '90 υποσχόμενος μάλιστα οικονομική υποστήριξη στο κόμμα.

«Το 1990, στις "μεσαίες" εκλογές, είχαμε κάνει μια επιτροπή στο ΠΑΣΟΚ για την κατάρτιση των ψηφοδελτίων. Ήταν ο Παρασκευάς Αυγερινός, ο Παντελής Οικονόμου και εγώ. Κάποια στιγμή, ο Οικονόμου, που ήταν τότε στη νεολαία, ήρθε και μου είπε ότι υπάρχει ένας νέος που λέγεται Καμμένος, από τη γνωστή οικογένεια με τα αυτοκίνητα, και θέλει να κατέβει με το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές. Και θα μπορούσε μάλιστα να συμβάλλει αισθητά και στον οικονομικό αγώνα του κόμματος» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος, ο οποίος και τελικά «έκοψε» τον σημερινό πρόεδρο των ΑΝΕΛ από τους υποψήφιους.

«Εγώ είδα ότι αυτό το παιδί απείχε πάρα πολύ από την άκρη της άκρας Δεξιάς και δεν μπορούσε με κανένα τρόπο να συμπεριληφθεί στα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ. Το είπα στον Οικονόμου, ο οποίος το απεδέχθη και έτσι δεν ευτύχησε η διαμεσολάβηση και δεν εισπράξαμε και τα χρήματα που θα μας έδινε ο Καμμένος» είπε στον ΒΗΜΑ FM 99,5 o Πάγκαλος.

«Μετά, νομίζω, έβαλε υποψηφιότητα με τη Ν.Δ. και δεν βγήκε στις πρώτες εκλογές, αλλά στις επόμενες. Ήθελε πάση θυσία να πολιτευτεί, αλλά δεν θα μπορούσα να έχω ως υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ κάποιον που είχε μια φρασεολογία περίπου της σημερινής Χρυσής Αυγής».

http://www.tanea.gr/news/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θηραία avatar
    θηραία 08/01/2014 13:13:51

    Σιγά μην έδινε τότε ο μπαμπάς του λεφτά, για να τα ενισχυθεί το ΠΑΣΟΚ.
    Ολη η Αθήνα γνώριζε τις συντηρητικότατες αποκλίσεις της οικογένειας...
    Μήπως δεν θυμάται καλά ..., ο κύριος-μαζί-τα-φάγαμε;
    ...ή, μήπως έτσι τον βολεύει, να θυμάται, για τους δικούς του λόγους!!!!!

    • Eva avatar
      Eva @ θηραία 08/01/2014 14:14:54

      Ναι!... πείτε μας τώρα οτι η ιδεολογία αποτελούσε εμπόδιο
      σε μία ενδεχόμενη πολιτική καρριέρα
      (του συντηρητικού στο πολύ....προοδευτικό πασοκ!!!!!!)

      • θηραία avatar
        θηραία @ Eva 08/01/2014 14:40:17

        Μάλλον, τότε, δεν γνώριζες αυτές τις ακραία συντηρητικές οικογένειες των Αθηνών....!
        Ακούγανε πασοκ και κάνανε εξορκισμό στο σπίτι να φύγει το κακό...

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ θηραία 08/01/2014 18:01:24

          Χα χα χα , ξεχνάτε ότι ο κ. Πάγκαλος προέρχεται απο ακραία συντηρητική (...πρώην Βενιζελική) οικογένεια. Μιλάμε για το "τσίρκουλο Κομανέτσι" με τις περιστρεφόμενες τούμπες.
          Κουίζ: Πόσα προνουντσιαμέντα έχει κάνει ο στρατάρχης παππούς του;
          Ελλάς το μεγαλείο σου...

        • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
          ΣΟΝ ΠΕΝ @ θηραία 09/01/2014 11:32:27

          Όταν δεν τους βόλευε.
          Όταν τους βόλευε όπως π.χ με το χρηματιστήριο, μια χαρά ήταν το ΠΑΣΟΚ.

          • θηραία avatar
            θηραία @ ΣΟΝ ΠΕΝ 09/01/2014 16:33:04

            Μην μπερδεύεις τις εποχές...
            Επί χρηματηστηρίου, το σημηταριό είχε περισσότερους συμμάχους και κοινά παπαγαλάκια με τους περί την αγία οικογένεια και άλλους ακραίους δεξιούς, παρά με τους άλλους λοιπούς, εντέλει χαμένους και κατεστραμένους από τις φούσκες....
            Οπως και σήμερα άλλωστε.

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ θηραία 09/01/2014 01:09:03

      Τσίπρας, Καμμένος, Κουβέλης και Μιχαλολιάκος όλοι είναι παλαιοπασόκοι. Ο Βενιζέλος προσπαθεί να ξεφύγει αλλά παραμένει καθηλωμένος εκλογικά διότι ο ψηφοφόρος παραμένει κολλημένος στη δεκαετία του ΄80....

  2. Draco avatar
    Draco 08/01/2014 13:43:40

    Μετά από τις δηλώσεις του σαπιοκοιλιά, άρχισα να συμπαθώ τον Ψεκασμένο! Για φαντάσου...

  3. ΝΙΚ avatar
    ΝΙΚ 08/01/2014 13:58:59

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΛΙΑΠΗ ΤΟΝ ΕΚΡΑΞΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ?ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΜΟΥΓΚΑ ΑΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΝΙΚ 08/01/2014 17:07:03

      Μα ο Σαμαράς πρέπει να χτυπηθεί μέσω Λιάπη (τρελός στόχος αλλά δεν έχουν πολλούς-ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται άλλωστε). Ο Καμμένος είναι εδώ και μήνες πολιτικό πτώμα με τόσες βλακείες που κάνει όποτε μιλάει. Θυμηθείτε το περιστατικό με Τσαπανίδου μόνο.

  4. γιωργος avatar
    γιωργος 08/01/2014 15:37:22

    ακομα ασχοληστε με τι λεει ο Παγκαλος!

    • JayGatsby avatar
      JayGatsby @ γιωργος 08/01/2014 19:15:21

      έλα ντε.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ γιωργος 09/01/2014 11:33:44

      Χρησιμοποίησε και μάρτυρα τον Οικονόμου όμως.

  5. θηραία avatar
    θηραία 08/01/2014 19:23:47

    Αναφέρθηκα σε ταγμένους ακροδεξιούς κι όχι παρορμητικούς με τρικυμία εν κοιλία αρχομανείς πολιτικάντηδες!

  6. Tassos avatar
    Tassos 08/01/2014 23:27:58

    Καλά από που κι ως που ...δεξιός ο μπαμπάς? Την αντιπροσωπεία της ανατολικής Wartburg δεν είχε? Ποιοί παίρναν αυτές τις αντιπροσωπείες?