10/09/2013 06:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο παρουσιαστής της ΔΤ δεν είναι "κολλητός" του Πρωθυπουργού

Ίσως θα έπρεπε να είναι περισσότερο προσεκτικός ως προς τον χειρισμό της Ελληνικής γλώσσας ο άλλοτε, μέχρι πρότινος, αντίπαλος της κυβέρνησης και νυν παρουσιαστής του κεντρικού δελτίου της Δημόσιας Τηλεόρασης Προκόπης Δούκας. Δεν νοείται κατά την εκφώνηση των ειδήσεων να προσφωνεί τον Πρωθυπουργό "Αντώνη Σαμαρά". Δε είναι φίλοι, ή και ακόμα να ήταν, ο κάθε παρουσιαστής σοβαρού τηλεοπτικού δελτίου βάζει πριν το όνομα τη λέξη «κύριος» ή την ιδιότητα εκείνου στον οποίο αναφέρεται. Λίγο αργότερα και στη συνέχεια του δελτίου αναφέρθηκε στον Υπουργό των Οικονομικών , λέγοντας Γιάννη Στουρνάρα. Μήπως κάποιοι σκόπιμα θέλουν να απαξιώσουν την Δημόσια Τηλεόραση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antinewsistas avatar
    antinewsistas 10/09/2013 06:58:06

    Θα το γράψω κι εδώ:Βρε τον ΚΑΘΑΡΟΣΠΟΡΗ ΠΡΟΚΟΠΗ πάλι τα κατάφερε!!!

  2. Hawk avatar
    Hawk 10/09/2013 09:30:28

    Ελα ντε, λες και παίζουνε κάθε μέρα μαζί τάβλι, έχουν ισοπεδωθεί όλα, αλλά και άλλοι δημοσιογράφοι και παρουσιαστές σε όλα τα κανάλια το κύριος και κυρία το έχουν ξεχάσει προ πολλού....

  3. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 10/09/2013 10:09:40

    Για να αντιληφθούμε την αντιστοιχία, ας φανταστούμε τον εκφωνητή του BBC να αποκαλεί τον David Cameron, σκέτο David αντί του ορθού "prime minister David Cameron said". Όπως έγραψε και ένας Πέτρος σε άλλο άρθρο η αναίδεια, ο ξερολισμός, η μη τήρηση του fair play έχουν περισσέψει. Στοιχειώδεις κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς έχουν παραβιαστεί και είμαστε όλοι ίσοι σαν να γνωριζόμασταν και από χθες και να πίναμε μπιρόνια στα πανεπιστημιακά τραπεζάκια, αποσιωπώντας ότι δεν είμαστε ίδιοι. Αλλά έτσι είναι: ύστερα από τριάντα χρόνια πασοκ και άλλα τόσα που έρχονται με τους μεταλλαγμένους πρασινοφρουρούς-ερυθροχίτωνες θα εμπεδωθούν νέα ήθη. Δεν σωζόμαστε με τίποτε. Να τους χαιρόμαστε.

    • Γιάννης_Α avatar
      Γιάννης_Α @ Κάνω ότι δεν βλέπω 10/09/2013 18:39:39

      Δεν τον είπε μόνο Αντώνη Σαμαρά. Τον είπε και πρωθυπουργό. Το ίδιο κάνουν και ξένα δίκτυα στις εκφωνήσεις τους για να μην ακούγονται οι ίδιες λέξεις συνέχεια. Έτσι είναι καλύτερη η ροή του λόγου. Μη βλέπουμε παντού φαντάσματα. Βάλτε σήμερα το βράδυ BBC να δείτε πόσες φορές θα πουν David Cameron. Επίσης, όταν έχουν πολιτικούς σε πάνελ δεν λένε πολυχρονεμένε μου κύριε υπουργάρα, λένε Όνομα Επώνυμο. Ξεκολλήστε.

      • anetos avatar
        anetos @ Γιάννης_Α 07/10/2013 11:32:57

        εχει και κομπλεξικους ..

  4. ES avatar
    ES 10/09/2013 10:36:25

    Πειράζει που δεν βλέπω δελτίο ειδήσεων στην ΔΤ!!!??? Παρακολουθώ τις ειδήσεις και τις εκπομπές λόγου στην ΕΡΤ, δεν το έχω χωνέψει ακόμη πως τής έριξαν μαύρο και εξακολουθώ να την στηρίζω. Ίσως επειδή διαμόρφωσα χαρακτήρα σε "άλλες εποχές". μακρινές, εκτιμώ ιδιαίτερα τον αγώνα των δημοσιογράφω, και των άλλων συντελεστών που επιμένουν να κρατούν ανοιχτή την ΕΡΤ.

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/09/2013 10:54:37

    Η εξυπνοφατσα του Προκοπη {ονομα κι αυτο } πρεπει να εκλειψει απο την ΔΤ .Δεν εκφραζει τιποτα το νεο αλλα το παλαοτσιφλικαδικο κατεστημενο της ΕΡΤ.Εδω και τωρα εξω απο τον νταρβα !

  6. airman avatar
    airman 10/09/2013 11:36:46

    Αν κάποιος εκφωνητής αναφέρει τον ιδιοκτήτη/μεγαλομέτοχο καναλιού ''Γιώργο Μπερδεψόπουλο'' μάλλον δεν θα ξαναμπεί στο Studio. Μπορεί η Δημόσια Τηλεόραση να μην είναι ιδιοκτησία κανενός, εξ ου και δημόσια, αλλά στοιχειώδεις λόγοι δεοντολογίας επιβάλουν συγκεκριμένο τρόπο προσφώνησης ή ακόμα και προσφώνηση βάσει πρωτοκόλλου.
    Ψιλά γράμματα θα πει κάποιος, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ξεχωρίζουμε και να υιοθετούμε το σωστό.

  7. Montecristo avatar
    Montecristo 10/09/2013 15:52:23

    Ακόμη να μάθετε τι εστί Προκόπης Δούκας???
    ο εν λόγω "κύριος" οπου και να αρθρογραφεί είτε στο προσωπικό του blog ειτε στην Athens Voice δεν χάνει ευκαιρία να αποκαλεί την ΝΔ και τον Αντώνη Σαμαρά ως ακροδεξιά.

  8. γιαννου σπυριδουλα avatar
    γιαννου σπυριδουλα 17/09/2013 08:36:41

    Το νέο σήμα της ΔΤ, απαράμιλλα κακής αισθητικής, παραπέμπει κατευθείαν στην Αλβανία του Εμβέρ Χότζα. Για το περιεχόμενο ούτε λόγος.

  9. tassos.κ avatar
    tassos.κ 18/09/2013 19:03:49

    Είναι η ...αναβαθμισμένη Κρατική τηλεόραση. Αλλά οι περισσότεροι βλέπετε τα δέντρα και χάνετε το ..δάσος.

  10. gram avatar
    gram 01/10/2013 15:23:13

    Πες τα στον Παντελή που τον έβαλε...