#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/07/2011 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μύθος του Αλιέντε και η «φυλακισμένη εφεδρεία»

(Πατριδογνωσία ενδυματολογική)



Πόσοι ιστορικοί «μύθοι» ακόμη θα καταρριφθούν(;;;): «Οι ειδικοί διαπίστωσαν ότι ο θάνατος του Αλιέντε προήλθε από δύο σφαίρες που εκτοξεύθηκαν από το όπλο που ο ίδιος κρατούσε ανάμεσα στα πόδια του και πυροβόλησε. Τα αποτελέσματα της αυτοψίας δίνουν τέλος στη φημολογία ότι ο Αλιέντε σκοτώθηκε κατά την εισβολή των στρατευμάτων του Αουγκούστο Πινοσέτ στην προεδρική κατοικία, το 1973. Ανακουφισμένη δήλωσε η κόρη του Αλιέντε και συγγραφέας Ιζαμπέλ. "Το συμπέρασμα είναι το ίδιο με αυτό που υποστηρίζαμε: ο πρόεδρος Αλιέντε, στις 11 Σεπτεμβρίου 1973, ενώ βρισκόταν κάτω από ακραίες συνθήκες, αποφάσισε να αυτοκτονήσει αντί να ταπεινωθεί ή να υποστεί οτιδήποτε άλλο", τόνισε. Η εκταφή της σορού του Αλιέντε πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Μάιο.

Αν και αυτό δεν αθωώνει σε τίποτα τον Πινοσέτ, είναι μια ιστορική πραγματικότητα τελείως διαφορετική από την «επίσημη». Φαντάζομαι ότι πολλοί της «γενιάς του Πολυτεχνείου» θα διαδήλωναν για τη δολοφονία του Προέδρου της Χιλής. Ο Φάκτορας, ο Προφήτης, ο Χρύσανθος και οι λοιποί του κάποτε αριστερού, πάντοτε πατριωτικού, του επιλεγόμενου και «τόξου», μάλλον θα έχουν να πουν περισσότερα.

Και πιθανόν η μεγάλη καριέρα μιας μέτριας λογοτέχνιδας κτίστηκε πάνω στον μύθο του δολοφονηθέντος Προέδρου. Χωρίς αυτό το «συναισθηματικό» στοιχείο, ούτε κατά διάνοια δεν στέκεται η Ιζαμπέλ δίπλα στον τιτάνα Μαρκές…

 

[caption id="attachment_113703" align="alignnone" width="600" caption="Να προσέχετε ορισμένοι τώρα στις παραλίες, επειδή καμία φορά οδηγούν κατευθείαν στην ... εκκλησία"][/caption]

Κι ενώ σε λίγο μπορεί τα Ελλοχίμ του Λιακόπουλου να πίνουν καφέ στο Κολωνάκι, η Σεμίνα Διγενή στέλνει ανοικτή δακρύβρεχτη επιστολή στον «επαναστάτη» Χρήστο Παπουτσή της δεκαετίας του ’70. Του θυμίζει ότι τότε αντιδρούσε σφόδρα στην κρατική βία, ενώ τώρα είναι ο πολιτικός προϊστάμενος της. Τι να κάνουμε κυρία Σεμίνα, τα πάντα αλλάζουν (τουλάχιστον φαινομενικά) : οι επαναστάτες έγιναν υπουργοί, οι μαχητικοί δημοσιογράφοι κρατικοδίαιτοι της ΕΡΤ, οι ντράμερ ματατζήδες, οι, επιχειρηματίες «νταβατζήδες», οι «καλλιτέχνες» ταξιτζήδες…

Βελτιώσεις εξετάζει να επιφέρει όμως το υπουργείο Οικονομικών  στο όριο των 5000 ευρώ, πέραν  του οποίου θα συλλαμβάνεται επ’  αυτοφώρω όποιος χρωστά αλλά δεν πληρώνει επί 4 μήνες την εφορία.  Το όριο αυτό είναι κατά την άποψη νομικών  υπερβολικά χαμηλό, και μπορεί να κριθεί καταχρηστικό. Ιδιαίτερα μάλιστα  επειδή αυτό το ποσό μπορεί να προκύπτει  από προσαυξήσεις: δηλαδή το πραγματικό χρέος να είναι 3.000, αλλά επειδή δεν το πληρώσαμε, οι προσαυξήσεις να το έχουν καταστήσει 5.000. Έτσι όμως κινδυνεύουν  άμεσα να μπουν φυλακή από 1ης Αυγούστου  περίπου 140.000 φορολογούμενοι, που χρωστούν ήδη από 5.000 ευρώ και πάνω.

Και επειδή είναι βέβαιο ότι ο νόμος θα εφαρμοστεί, αλλά οι φυλακές δεν φτάνουν, υπάρχει πρόβλεψη για τη δημιουργία του καθεστώτος της φυλακισμένης εφεδρείας. Σαν την εργασιακή είναι, με τη διαφορά ότι κάποιες μέρες θα τρώμε και θα κοιμόμαστε τζάμπα.

Επανεξετάζονται λέει και τα τέλη κυκλοφορίας, ώστε να γίνουν δικαιότερα. Μην μας δουλεύετε άλλο κύριοι. Το βασικό κριτήριο (του κυβισμού) ευθύνεται για  τις αδικίες. Η αξία κτήσης ή η τρέχουσα τιμή του κάθε αυτοκινήτου θα αποτελούσαν κριτήρια με καλύτερη αντιστοιχία με το πορτοφόλι του κατόχου. Τα  υπόλοιπα είναι εκ του πονηρού.

 

[caption id="attachment_113705" align="alignnone" width="600" caption="Καύσωνας και στην Τσεχία"][/caption]

Η κυβερνητική προπαγάνδα δημιουργεί τον νέο αστικό μύθο, των «αντιστασιακών Υπουργών» στην Τρόικα: «Με βλάκες  και προτεστάντες δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα » φέρεται να είπε ο κ. Μ. Χρυσοχοΐδης, στην πρώτη συνεδρίαση της Διυπουργικής Επιτροπής Συντονισμού Οικονομικής και Διαρθρωτικής Πολιτικής την οποία συγκάλεσε ο υπουργός Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλος. «Η έκφραση έχει τις ρίζες της στη σχολαστικότητα με την οποία οι προτεστάντες αναζητούσαν το χρόνο δημιουργίας του κόσμου, αλλά στην παρούσα φάση δείχνει και τα αισθήματα που τρέφει για τους τροϊκανούς ο κ.Χρυσοχοΐδης, ίσως και άλλοι υπουργοί, όπως έδειξε η στάση του αναπληρωτή κ. Π. Οικονόμου».

 

Τους βλάκες και προτεστάντες εσείς τους φέρατε αν ενθυμείστε καλώς. Τώρα τι θέλετε: να δοκιμάσουμε έξυπνους Ινδουϊστές; Και Κυβέρνηση και αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ;

Κάποτε, όταν ο Βέμπερ έγραψε για την  εκλεκτική συγγένεια του προτεσταντισμού με την ανάπτυξη του καπιταλισμού, ήτοι του δυτικού κόσμου όπως τον ξέρουμε,  δεν είχε λάβει υπόψη του τη φιλοσοφική επιχειρηματολογία του Μιχάλη. Ήταν το μοιραίο σφάλμα στο επιστημονικό του «παράδειγμα».



Μία φωτογραφία όσο χίλιες λέξεις: αν ο Υπουργός Πολιτισμού  φορούσε ένα λευκό έως γκρι ανοιχτό κοστούμι, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι έκθεμα του μουσείου, ως προσωκρατικός φιλόσοφος. Η κυρία Κλίντον ελπίζουμε εκτός από το αρχαίο κάλλος να θαύμασε και το νεοελληνικό: ο κύριος πίσω από τον Υπουργό Γερουλάνο, με το υπολαχανί υποκάμισο και τα γυαλιά ηλίου περασμένα στο στέρνο, είναι βέβαιο ότι κέρδισε το τίτλο του καταλληλότερα ενδεδυμένου για την περίσταση. Μόλις έχει τελειώσει το φραπόγαλο και πάει για ψάρι στην Πειραϊκή με το καμπριολέ …

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makis avatar
    makis 20/07/2011 13:00:56

    πρώτη φορά γράφω εδώ και δυστυχώς επειδή μου άναψαν τα "λαμπάκια" με την συγκεκριμένη ανάρτηση. Ποιός "μύθος" κατέρρευσε; Και η οικογένεια του το ίδιο υποστήριζε τόσα χρόνια. Και φυσικά ο ηθικος αυτουργός αυτής τη πράξης είναι ο Πινοτσέτ. Δε νομίζω ότι ο Αλλιέντε αυτοκτόνησε επειδή δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει! Αντί να σταθείς στο ότι ένας πρόεδρος έμεινε εκεί μέχρι τέλους και δεν υπολόγισε τη ζωή του εσύ ασχολείσαι με δήθεν μύθους. Ξέρεις πολλούς που έκαναν ή θα έκαναν το ίδιο στη θέση του; Και εκτός τούτου η χούντα του Πινοτσέτ δολοφόνησε χιλιάδες άλλους χιλιανούς που έχουν την ίδια ανθρώπινη αξία με τον Αλλιέντε.

    • Kennan avatar
      Kennan @ makis 20/07/2011 13:29:09

      Προφανώς "σκας" επειδή δεν ήσουν εκεί για να δοξαστείς ε;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ makis 20/07/2011 13:37:48

      Αγαπητέ Μάκη γράφουμε επί λέξει "Αν και αυτό δεν αθωώνει σε τίποτα τον Πινοσέτ, είναι μια ιστορική πραγματικότητα τελείως διαφορετική από την «επίσημη»"
      Διαφωνείς ότι η Αλιέντε ως κόρη του Προέδρου έτυχε μιας διαφορετικής προβολής;
      Να στο θέσω αλλιώς. Ξέρεις ότι ο Ζαχαριάδης αυτοκτόνησε (προφανώς όχι από την πολύ χαρά του). Δεν θα είναι διαφορετικό αν μάθεις ότι τελικά δολοφονήθηκε;

    • alvita avatar
      alvita @ makis 20/07/2011 15:42:38

      Πινοτσέτ, ηθικός και φυσικός αυτουργός.


      Το δεύτερο πολεμικό αεροσκάφος του Πινοτσέτ που βομβάρδισε τη Λα Μονέδα (το πεορεδρικό μέγαρο, όπου αμυνόταν ο Αλιέντε) πιλόταρε ο χειριστής Fernando Rojas Vender, με το ψευδώνυμο “Rufián”, "ρουφιάνος" δηλαδή το καθήκι(κακούργος στα ισπανικά).

      Χαχαχαχα

    • yiannos avatar
      yiannos @ makis 20/07/2011 22:04:39

      "Ξέρεις πολλούς που έκαναν ή θα έκαναν το ίδιο στη θέση του;"
      Ο Χιτλεράκος για παράδειγμα;

      • alvita avatar
        alvita @ yiannos 20/07/2011 23:17:58

        Yianno'm εχεις μπλέξει την π... με τη βούρτσα

  2. jkr avatar
    jkr 20/07/2011 13:45:09

    Συγκλονιστική στιγμή της νεώτερης παγκόσμιας ιστορίας, κάτι αντίστοιχο πλέον δεν μπορεί να συμβεί, καθώς οι σύγχρονες μέθοδοι είναι μη συμβατικές.

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/07/2011 13:47:33

    Ο ΑΛΛΙΕΝΤΕ (ΕΙΡΗΣΘΩ ΕΝ ΠΑΡΟΔΩ, ΗΤΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΑΣ...) ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ. ΕΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΟΚΙΜΗΣ ! ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΤΟΛΜΗ, ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΧΙΛΙΑΝΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΟΥΤΕ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΕΚΑΝΑΝ ΚΕΡΔΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΛΗΣΤΕΥΑΝ ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ ΤΟΥΣ.
    ΟΤΑΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΙΝΟΤΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΗΝ ΧΙΛΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΕΙΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΛΛΑΪΚΗ ΑΠΟΔΟΧΗ (ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ).
    Η ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΙΣ ΤΑ ΚΑΘ' ΗΜΑΣ :
    1. ΚΑΙ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΛΥΜΑΙΝΟΝΤΑΝ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ - ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΟΥΣ.
    2. ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟΤΑΤΟ, ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΧΑΜΗΛΟΤΑΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΝ.
    ΟΤΑΝ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΖΗΤΗΣΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΗΝ ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΕΠΙΡΡΟΗΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΠΗΡΕ ΣΟΚΑΡΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΤΟ 78 % ΕΛΕΓΧΟΤΑΝ, ΑΜΕΣΩΣ Ή ΕΜΜΕΣΩΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ !!!!!
    ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ : Η ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΤΟΤΕ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥ ΤΗΣ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ ΜΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ, ΕΙΧΕ ΕΘΝΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΤΑ 74 % !!!!!!!!!!
    ΣΤΗΝ ΧΙΛΗ, Η ΣΚΛΗΡΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΕΠΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ NEW DEAL (CHICAGO BOYS, etc.) ΠΟΥ ΜΕ ΔΥΣΒΑΣΤΑΚΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΓΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΛΑΟΥ ΕΠΕΦΕΡΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΥΓΕΙΕΣΤΕΡΕΣ ΒΑΣΕΙΣ.
    ΕΔΩ, ΕΠΙΣΗΜΩΣ, ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΩΝ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΩΝ, ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΑ ΚΕΛΕΥΣΜΑΤΑ ΤΟΥ Δ.Ν.Τ.
    ΑΝΕΠΙΣΗΜΩΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ / ΑΡΧΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ !!!!!
    Ά ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ : Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ, ΚΑΤΑ ΣΥΜΠΤΩΣΙΝ, ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΕΛΕΣΕΙ ΕΠΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΌΝΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ. ΔΙΔΑΣΚΕ Π.Χ. ΟΤΙ ΟΙ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΡΗΜΑΞΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΕΝΤΟΠΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟ) ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΛΙΓΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΙΧΑΝ ΕΠΕΝΔΥΘΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ !!!...
    ΓΚΙΑΟΥΡΗ ΤΟΥ ΓΙΟΥΝΑΝΙΣΤΑΝ, ΕΡΩΤΩ ΣΕ : AΠΕΤΑΞΩ ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ?
    ΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΑΠΕΤΑΞΑΜΗΝ, ΘΕΛΩ ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

    • geopan avatar
      geopan @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/07/2011 15:59:56

      δεν τα λες καλά για τη Χιλή..

  4. alakran avatar
    alakran 20/07/2011 13:48:26

    Ο Αλέξανδρος Κορυζής,με καταγωγή από τον Πόρο, ήταν ο πρωθυπουργός της Ελλάδας που αυτοκτόνησε όταν οι Γερμανοί άρχισαν να εισβάλλουν στη χώρα μας.
    Επίσης είναι γνωστό ότι η Πηνελόπη Δέλτα (προ-γιαγιά του μελλοντικού πρωθυπουργού της χώρας μας που έχει καταγωγή από την Πύλο) αυτοκτόνησε την ημέρα που οι Γερμανοί μπήκαν στην Αθήνα.
    Κατά σύμπτωση, η μητέρα του Κορυζή καταγόταν από την Πύλο, ήταν μάλιστα ανιψιά του μανιάτη πολιτικού Α.Κουμουνδούρου.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 13:54:11

    Ο Χίτλερ και δολοφόνησε κι αυτοκτόνησε
    ΜΟ, οι καλοκαιρινές ατασθαλίες δεν οδηγούν μόνο στην Εκκλησία...οδηγούν και σε, όλων των ειδικοτήτων , γιατρούς!
    Επίσης, με 3 χρόνια φυλακή ξεχρεώνεις το πεντοχίλιαρο (δικαιούται 5 περ. ευρώ ημερησίως)
    ΥΓ: Σήμερα προτείνω να μη βγάλουμε άχνα για τις φωτό....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 20/07/2011 16:11:48

      Εύα, έχεις πάει και στη Πράγα;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 20/07/2011 17:23:36

        χαχαχα παράξενε είσαι υποκινητής καταστάσεων τελικά...

        • juliet avatar
          juliet @ μικρός οδυσσέας 20/07/2011 20:37:47

          Μ.Ο
          Ο παράξενος υποκινητής προσκαίρων καταστάσεων και εσυ μόνιμων.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 20/07/2011 21:08:48

            πρόσκαιρων-μονίμων λάθος τονισμός

          • μικρός οδυσσέας avatar
            μικρός οδυσσέας @ juliet 20/07/2011 21:38:12

            χαχαχα υπερβολές αγαπητή Juliet, υπερβολές

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ ΕΥΑ 20/07/2011 21:45:29

      Για τον καύσωνα της Τσεχίας να μην πούμε τίποτα?

  6. kopritis avatar
    kopritis 20/07/2011 15:31:29

    η σχολη του σικαγο ειναι ενα μυθευμα που στην πραγματικοτητα αφορα την κυριαρχια της αγορας απο καρτελ ισχυρων.σεν υπαρχει σε καμια χωρα ουτε ενα παραδειγμα αυτορυθμισης οπως διδασκεται παρα μονο εκκαθαριση της αγορας απο ισχυρα κεντρα
    σημερα στην χιλη το νερο ανηκει σε εταιρειες ακομα και το βροχινο...αυτη ηταν η υγιης βαση αναπτυξης?τα εκατομ νεκρων του πινοσετ?υγιης βαση και αυτο?σημμερα ο υποσιτισμος ειναι στο 40% ΣΤΗΝ ΧΙΛΗ φιλε μου
    αυτοκτονια η δολοφονια........μετα ηρθε η δικτατορια.......και εκατσε καιρο πολυ γιατι το οικονομικο συστημα που τηνθρεφει μονο μεσα απο δικτατοριες ζει
    ο αλλιεντε ηταν αγαπητος στον κοσμο και παγκοσμια προσωπικοτητα.......ο φρηντμαν τι ειναι?τσιρακι ......

  7. alvita avatar
    alvita 20/07/2011 15:43:51

    Το δεύτερο πολεμικό αεροσκάφος που βομβάρδισε τη Λα Μονέδα (εκεί σκότωσαν τον Χιλιανό Δημοκρατικό Πρόεδρο -73- Αλιέντε) πιλόταρε ο χειριστής Fernando Rojas Vender, με το ψευδώνυμο “Rufián”. Ε, τι άλλο από "ρουφιάνος" (κακούργος στα ισπανικά) θα μπορούσε να ναι το καθήκι.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ alvita 20/07/2011 15:55:42

      ...εκεί σκότωσαν τον Χιλιανό Δημοκρατικό Πρόεδρο -73- Αλιέντε...

      Ο Αλιέντε αυτοκτόνησε! Αποδείχτηκε αυτό!
      Το "δημοκρατικό" σου κόλλημα, είναι απλώς κόλλημα!

      • alvita avatar
        alvita @ Σταύρος 20/07/2011 23:22:36

        Συγγνώμην, ναι τον βομβάρδιζαν και επειδή δεν τον πέτυχε καμμία βόμβα, είπε να τους κάνει τη χάρη και να αυτοπυροβοληθεί. Μήπως ξέρεις από Σεπούλβεδα (απλός σοσιαλιστής, φρουρός του Αλλιέντε, που ήταν ο μόνος φρουρός του που εκείνη τη μέρα δεν ήταν στον προεδρικό και σώθηκ) εμεγάλε; Διάβασέ τον και λίγο. Κάτι ξέρει παραπάνο απο σένα για το αιμοσταγές καθεστώς του Πίτσι. Μου βγήκατε όλοι τώρα και χειροκροκροτητές των φλούφληδων γαλονάδων (λές και δεν τοπυς έχουμε ζήσει στις μονάδες και δεν έχουμε δεί ότι οι εξαιρέσεις τωμν πραγματικών αξιωματικών είναι ελάχιτες) που έκαναν τα πραξικοπήματα με τις λογχες της ΣΙΑ. Ξυπνάτε μάγκες, τα ίδια γίνονται και σήμερα, χωρίς λόγχες. Και εδώ.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ alvita 21/07/2011 02:03:27

          Το "κόλλημά" σου, είναι με κυανοακρυλική κόλλα ή με κόλλα δύο συστατικών;

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/07/2011 17:01:43

    SA, μόνο μέσω του google earth!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 20/07/2011 19:58:36

      Λοιπόν αν και η είδηση είναι ότι σήμερα στις φωτό δεν είναι η Εύα, στη μεσαία απεικονίομαι στην Πράγα με την προσωπική μου τροφό...

      • danaos avatar
        danaos @ μικρός οδυσσέας 20/07/2011 22:29:48

        Και γιατί δε λες ρε μικρέ ποιος σου τράβηξε τη φωτογραφία;Αφού ξέρεις ότι ξέρω και ξέρω ότι ξέρεις που γράφει και η Σεμίνα στον Παπουτσή...

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 20/07/2011 20:11:27

      Εύα,λέω η εκδρομή να γίνει στη Πράγα ,δέχονται και του νηπιαγωγίου αρκεί να αυτοεξυπηρετούνται,και να γνωρίσουν και άλλες κουλτούρες φιλελεύθερες και καυτές.

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 20/07/2011 20:22:10

      Προτείνω εκ περιτροπής είσοδο στα πολυτελή ιδρύματα σωφρονισμού ,τρείς μέρες οι Ελληνες-τρείς μέρες τα αλλοδαπά και μιά μέρα οι αστυνομικοί,ένεκα περικοπής μισθού μια μέρα να τρώνε και να πίνουνε στην υπηρεσία.
      Και να φέρνουνε και απο το σπίτι ότι έχουνε ευχαρίστηση για το ημερήσιο γεύμα.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/07/2011 17:06:48

    Δεν προκειται για μυθο.Ο Πινοσετ απο την πρωτη στιγμη ανακοινωσε οτι ο Αλλιεντε αυτοκτονησε.Απλως διαφοροι οπαδοι του και η παγκοσμια αριστερα επεμεναν για χρονια οτι δολοφονηθηκε.
    Ο Αλλιεντε ποτε δεν κερδισε την απολυτη πλειοψηφια και η Χιλη εχει οπως σχεδον ολα τα αμερικανικα κρατη συνταγμα παρομοιο με των ΗΠΑ - προεδρικη Δημοκρατια οπου η Βουλη ειναι ανεξαρτητη απο την Προεδρια.
    Ο Αλλιεντε πηρε 36% στις εκλογες του 1970 με τρεις υποψηφιους.Συμφωνα με το συνταγμα η Βουλη θα επελεγε εναν απο τους δυο πρωτους σε ψηφους υποψηφιους.Το Χριστιανοδημοκρατικο Κομμα τελικα ενωθηκε με τους σοσιαλιστες στη στηριξη Αλλιεντε αφου προηγουμενα αυτος υπεγραψε "Δηλωση συνταγματικων εγγυησεων" και τον ψηφισαν για προεδρο.
    Πολυ γρηγορα αρχισε να παραβιαζει τη δηλωση που υπεγραψε και να προχωρει σε μαζικες κρατικοποιησεις.
    Η Βουλη ηταν παντα στα χερια της αντιπολιτευσης με μειοψηφια τους σοσιαλιστες και πλειοψηφια το Χριστιανοδημοκρατικο Κομμα και το Εθνικο Κομμα,δεξιοτερο και ακυρωνε τα σχεδια του Αλλιεντε για σοσιαλισμο αρνουμενο να ψηφισει τους νομους που ηθελε.
    Τελικα ο Αλλιεντε προσπαθησε να επιβαλλει τους νομους του με δικες του πολιτοφυλακες αδιαφορωντας για την καταψηφιση τους απο τη Βουλη οποτε το Ανωτατο Δικαστηριο εβγαλε διακηρυξη οτι ενεργει αντισυνταγματικα.
    Η κριση εκτραχυνθηκε και τον Αυγουστο του 1973 η Βουλη εξεδωσε διακηρυξη με την οποια καλουσε τις Ενοπλες Δυναμεις να ανατρεψουν τον Αλλιεντε.
    Εικοσι μερες αργοτερα ο αρχηγος Ενοπλων Δυναμεων Πινοσετ εβγαλε τα τανκς.
    Οοοοολες αυτες οι λεπτομερειες (οτι ειχε 36-37% στηριξη,οτι εξελεγη υπογραφοντας χαρτι που δεν τηρησε,η διακηρυξη της Βουλης για την ανατροπη του κλπ) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην "αφηγηση¨περι Χιλης της μεταπολιτευτικης Ελλαδος.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/07/2011 17:56:21

    Σημερα η Χιλη ειναι η χωρα με το μεγαλυτερο κατα κεφαλην εισοδημα της Λατινικης Αμερικης γυρω στα 15000 δολλαρια.Το δημοσιο χρεος ειναι γυρω στο 5% του ΑΕΠ και εχει βαθμολογια Α+ απο τους οικους αξιολογησης.Εχει εμπορικο πλεονασμα και πλεονασματικο προυπολογισμο.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ψυχραιμια 20/07/2011 18:49:27

      ψυχραιμία, σε ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ ψυχραιμια 20/07/2011 19:36:32

      @ Ψυχραιμία

      Έκανες τον κόπο να δεις πως είναι κατανεμημένο αυτό το εισόδημα;

      Και, προς τι το σχόλιο; Δικαιώνει τη δολοφονία του Αλλιέντε;

      Διότι Ψυχραιμία κλπ ο Αλλιέντε αυτοκτόνησε για να μη συλληφθεί, να μην μαρτυρήσει και να μην σπάσει.

      Είναι ντροπή να τον κρίνουν άνθρωποι που δεν γράφουν με το αληθινό τους όνομα στο διαδίκτυο.

      Γιώργος Θωμαϊδης

      Για όποιον αμφιβάλλει, FactorX έχεις το ελεύθερο να δώσεις το mail μου

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Giorgos_T 20/07/2011 23:28:58

        ...Δικαιώνει τη δολοφονία του Αλλιέντε;...
        Διότι... ...ο Αλλιέντε αυτοκτόνησε για να μη συλληφθεί...

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Giorgos_T 21/07/2011 05:19:24

        Δεν δικαιωσα κανενα.Παρεθεσα τα γεγονοτα απλως.
        Οι περισσοτεροι στην Ελλαδα νομιζουν οτι ο Πινοσετ ηταν κατι σαν τον Παπαδοπουλο που αρπαξε την εξουσια μονος του χωρις κανεις θεσμικος παραγοντας να το ζητησει.
        Δεν ειμαι συνταγματολογος για να ξερω ποσο νομιμοποιειται ενα πραξικοπημα οταν το ζητει η Βουλη εναντιον του προεδρου και ταυτοχρονα το Ανωτατο Δικαστηριο τον εχει καταδικασει για αντισυνταγματικες ενεργειες,οταν δηλαδη οι 2 εξουσιες (νομοθετικη + δικαστικη) στρεφονται κατα της εκτελεστικης.Αυτο παντως εγινε.

  11. kopritis avatar
    kopritis 20/07/2011 19:29:29

    σημερα η χιλη εχει υποσιτιζομενι λαο στο 40 %..το νερο ανηκει σε ιδιωτικες εταιρειες ακομα και το βροχινο....υπαρχουν χωρια που πεθαινουν απο διψα!!! απο τον χαλκο δεν παιρνουν παρα μονο πενταροδεκαρες ολα τα παιρνουν αμερικανικες εταιρειες....
    οι οικολογικες καταστροφες ειναι τεραστιες οπου βγαινει ο χαλκος και δεν μπορουν να καλλιεργησουν οι χωρικοι ουτε για να φανε!!!
    Το Φλεβάρη του 1974, πέντε μήνες μετά το στρατιωτικό πραξικόπημα, το ΔΝΤ δίνει το πρώτο δάνειο στη Χιλή, με επιτόκιο μεγάλης τοκογλυφίας. Η χούντα κάλεσε γρήγορα τον «πάπα» του μονεταρισμού, Μίλτον Φρίντμαν, για λήψη κι άλλων αντιλαϊκών μέτρων... Το ΔΝΤ ανησυχούσε επειδή οι μισθοί ήταν αρκετά μεγάλοι! Συνιστούσε μεγαλύτερη λιτότητα. Το πρόγραμμα «εκπονείται» απ' τον υπουργό Οικονομίας, Χόρχε Κάουας (είχε προϋπηρεσία στη Διεθνή Τράπεζα), σκληρό μονεταριστή (όλα για το κεφάλαιο). Συνοδεύτηκε για το λαό με τα εκτελεστικά αποσπάσματα, τα βασανιστήρια και κάθε λογής διώξεις.

    Η συνταγή-σοκ του Κάουας: Το 1976 το Ακαθάριστο Εθνικό Προϊόν έπεσε κατά 18%. Η ανεργία είχε άνοδο 22%. Η βιομηχανική παραγωγή πέφτει κατά 26%. Οι μισθοί συμπιέζονται. Χιλιάδες μικρομεσαίοι χρεοκοπούν. Το ΔΝΤ χαιρέτιζε τα μέτρα ως «ένα μέγιστο επίτευγμα της οικονομικής πολιτικής της Χιλής»! Το 1980 η Διεθνής Τράπεζα δίνει συγχαρητήρια στη χούντα «για το χωρίς προηγούμενο οικονομικό επίτευγμα στην ιστορία της Χιλής»
    Κατά τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες στην Quillagua, μια πόλη που κατέχει τα πρωτεία ως ο πιο άνυδρος τόπος στη γη, οι κάτοικοι είδαν μερικές φορές λίγες σταγόνες βροχής πάνω από τους μακρινούς λόφους. Ποτέ δεν φτάνουν στο έδαφος, εξαφανίζονται σαν αντικατοπτρισμοί ενώ είναι ακόμα στον αέρα.

    Η πόλη είχε κάποτε ένα ποτάμι, που τροφοδοτούσε μια όαση στην έρημο Ατακάμα. Όμως οι μεταλλευτικές εταιρείες εξαγόρασαν και ρύπαναν τόσο πολύ από το νερό που για αρκετούς μήνες το χρόνο το ποτάμι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ρυάκι – που ούτε κι αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

    Η Quillagua είναι μια από πολλές μικρές πόλεις που καταπίνουν οι εντεινόμενοι πόλεμοι για το νερό στη Χιλή. Σύμφωνα με τους ειδικούς, πουθενά δεν είναι το σύστημα αγοραπωλησίας νερού τόσο ελαστικό όσο στη Χιλή. Τα δικαιώματα στο νερό είναι ιδιωτική ιδιοκτησία, όχι δημόσιο αγαθό, και αγοράζονται και πωλούνται στην ελεύθερη αγορά με ελάχιστη κρατική εποπτεία ή όρους προστασίας του περιβάλλοντος.

    Η ιδιωτική ιδιοκτησία είναι τόσο συγκεντρωμένη σε μερικές περιοχές που μια και μόνη εταιρεία παραγωγής ηλεκτρισμού, η ισπανική Endesa, έχει εξαγοράσει το 80% όλων των δικαιωμάτων νερού σε μια τεράστια περιοχή του νότου, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών. Στο βορρά, οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων ανταγωνίζονται τις μεταλλευτικές εταιρείες στην προσπάθειά τους να τραβήξουν το λιγοστό νερό από τα ποτάμια, αφήνοντας πόλεις σαν την Quillagua κατάξερες.

    «Όπως φαίνεται, τα πάντα είναι εναντίον μας», λέει ο Bartolomé Vicentelo, 79 ετών που κάποτε παρήγαγε φρούτα και ψάρευε γαρίδες στον ποταμό Λόα που τροφοδοτούσε την Quillagua. Ο πληθυσμός είναι περίπου το 1/5 αυτού που ήταν πριν από είκοσι χρόνια. Τόσοι πολλοί έχουν φύγει που ο ίδιος είναι ένας από τους μόλις 120 που είναι ακόμη εδώ.

    Μερικοί οικονομολόγοι επαίνεσαν το σύστημα εμπορίας νερού της Χιλής που καθιερώθηκε το 1981 από τη στρατιωτικη δικτατορία, σαν υπόδειγμα εφαρμογής των νόμων της αγοράς που αποδίδει το νερό εκεί όπου θα έχει την υψηλότερη οικονομική αξία.

    Όμως ακαδημαϊκοί και οικολόγοι υποστηρίζουν ότι το σύστημα της Χιλής δεν είναι βιώσιμο, γιατί προάγει την κερδοσκοπία, θέτει σε κίνδυνο το περιβάλλον και επιτρέπει τον εκτοπισμό των μικρών από τα μεγάλα συμφέροντα, όπως η μεταλλευτική βιομηχανία της Χιλής. Η Αυστραλία και οι δυτικές Ηνωμένες Πολιτείες έχουν παρόμοια συστήματα, που όμως περιέχουν αυστηρότερους όρους προστασίας του περιβάλλοντος και επίλυσης συγκρούσεων από τη Χιλή.

    Η Χιλή είναι ένα χτυπητό παράδειγμα των πολέμων για το νερό που έχουν ξεσπάσει σε όλο τον κόσμο. Η έλλειψη του νερού είναι σημαντικό πρόβλημα για την οικονομική ανάπτυξη της Χιλής μέσω των φυσικών πόρων όπως ο χαλκός, τα φρούτα και τα ψάρια – που όλα απαιτούν τεράστιες ποσότητες νερού σε μια χώρα που έχει ελάχιστο.
    αυτα τα λιγα για μερικους δρακουλες που βγηκαν απο ντουλαπες,......................
    για να μην λενε το παραμυθι

    • Karampinas avatar
      Karampinas @ kopritis 20/07/2011 22:23:56

      The privatization of water in Chile was undertaken from 1998 to 2005 under the democratically elected governments of Eduardo Frei and Ricardo Lagos.

  12. kopritis avatar
    kopritis 20/07/2011 19:31:02

    Κατά τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες στην Quillagua, μια πόλη που κατέχει τα πρωτεία ως ο πιο άνυδρος τόπος στη γη, οι κάτοικοι είδαν μερικές φορές λίγες σταγόνες βροχής πάνω από τους μακρινούς λόφους. Ποτέ δεν φτάνουν στο έδαφος, εξαφανίζονται σαν αντικατοπτρισμοί ενώ είναι ακόμα στον αέρα.

    Η πόλη είχε κάποτε ένα ποτάμι, που τροφοδοτούσε μια όαση στην έρημο Ατακάμα. Όμως οι μεταλλευτικές εταιρείες εξαγόρασαν και ρύπαναν τόσο πολύ από το νερό που για αρκετούς μήνες το χρόνο το ποτάμι δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα ρυάκι – που ούτε κι αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

    Η Quillagua είναι μια από πολλές μικρές πόλεις που καταπίνουν οι εντεινόμενοι πόλεμοι για το νερό στη Χιλή. Σύμφωνα με τους ειδικούς, πουθενά δεν είναι το σύστημα αγοραπωλησίας νερού τόσο ελαστικό όσο στη Χιλή. Τα δικαιώματα στο νερό είναι ιδιωτική ιδιοκτησία, όχι δημόσιο αγαθό, και αγοράζονται και πωλούνται στην ελεύθερη αγορά με ελάχιστη κρατική εποπτεία ή όρους προστασίας του περιβάλλοντος.

    Η ιδιωτική ιδιοκτησία είναι τόσο συγκεντρωμένη σε μερικές περιοχές που μια και μόνη εταιρεία παραγωγής ηλεκτρισμού, η ισπανική Endesa, έχει εξαγοράσει το 80% όλων των δικαιωμάτων νερού σε μια τεράστια περιοχή του νότου, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών. Στο βορρά, οι παραγωγοί αγροτικών προϊόντων ανταγωνίζονται τις μεταλλευτικές εταιρείες στην προσπάθειά τους να τραβήξουν το λιγοστό νερό από τα ποτάμια, αφήνοντας πόλεις σαν την Quillagua κατάξερες.

    «Όπως φαίνεται, τα πάντα είναι εναντίον μας», λέει ο Bartolomé Vicentelo, 79 ετών που κάποτε παρήγαγε φρούτα και ψάρευε γαρίδες στον ποταμό Λόα που τροφοδοτούσε την Quillagua. Ο πληθυσμός είναι περίπου το 1/5 αυτού που ήταν πριν από είκοσι χρόνια. Τόσοι πολλοί έχουν φύγει που ο ίδιος είναι ένας από τους μόλις 120 που είναι ακόμη εδώ.

    Μερικοί οικονομολόγοι επαίνεσαν το σύστημα εμπορίας νερού της Χιλής που καθιερώθηκε το 1981 από τη στρατιωτικη δικτατορία, σαν υπόδειγμα εφαρμογής των νόμων της αγοράς που αποδίδει το νερό εκεί όπου θα έχει την υψηλότερη οικονομική αξία.

    Όμως ακαδημαϊκοί και οικολόγοι υποστηρίζουν ότι το σύστημα της Χιλής δεν είναι βιώσιμο, γιατί προάγει την κερδοσκοπία, θέτει σε κίνδυνο το περιβάλλον και επιτρέπει τον εκτοπισμό των μικρών από τα μεγάλα συμφέροντα, όπως η μεταλλευτική βιομηχανία της Χιλής. Η Αυστραλία και οι δυτικές Ηνωμένες Πολιτείες έχουν παρόμοια συστήματα, που όμως περιέχουν αυστηρότερους όρους προστασίας του περιβάλλοντος και επίλυσης συγκρούσεων από τη Χιλή.

    Η Χιλή είναι ένα χτυπητό παράδειγμα των πολέμων για το νερό που έχουν ξεσπάσει σε όλο τον κόσμο. Η έλλειψη του νερού είναι σημαντικό πρόβλημα για την οικονομική ανάπτυξη της Χιλής μέσω των φυσικών πόρων όπως ο χαλκός, τα φρούτα και τα ψάρια – που όλα απαιτούν τεράστιες ποσότητες νερού σε μια χώρα που έχει ελάχιστο.

    για μερικους απο εδω μεσα με αδυνατη μνημη

  13. juliet avatar
    juliet 20/07/2011 20:06:56

    Οι δικτάκτορες πεθαίνουνε περήφανοι ,σχιζοφρενείς ,εγωκεντρικοί.
    Πριν ένα χρόνο είδα τον Παττακό,του έκανα μια εξυπηρέτηση ασήμαντη βέβαια,αλλά είδα πόσο μικροί είναι οι άνθρωποι και οι πιο δυνατοί.Ανθρωποι που κάποια στιγμή εκμεταλεύτηκαν καταστάσεις ,άλλους ανθρώπους και αναρριχήθηκαν άλλοτε για καλό και άλλοτε για κακό,αλλά το αποτέλεσμα ίδιο όταν έμειναν μόνοι.Η γενία του πολυτεχνείου αγωνίστηκε για τα συνολάκια,κουστουμάκια,σπιτάκια,δόξες ,τιμές γενικά τιμές ,όλα μια τιμή.Οι μπροστάρηδες κοστολόγησαν .Η φίλη μου η Μαρία έγινε βουλευτή,ψήφισε το μεσοπρόθεσμο,εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ, φίλε μου.Εγώ απο παιδί αγωνιζόμουνα κατά του σοσιολισμού,συνηδειτοποιημένα,προέρχομαι απο πολιτικό πρόσφυγα.
    Ηλθα ,τώρα μετά απο μια ζεστή και κουραστική μέρα στην επαρχία.Ο Πασόκος δεν λέει ότι απολύθηκε -ντρέπεται.Ο Πασόκος δεν ανήκει πουθενά λέει,όταν πάει για ψήφο τι θα κάνει;Εργολάβοι πρώην λεφτάδες ,ψωμοζούνε .
    Αστο ,το κλίμα βάρυνε και έχει και ζέστη .

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 20/07/2011 21:00:58

      !!!

  14. Κουρλός avatar
    Κουρλός 20/07/2011 20:07:54

    Μικρέ Οδυσσέα νιώθω πως το κείμενο που ανάρτησες αδικείται από το ύφος που επέλεξες να το γράψεις, ειδικά όταν αναφέρεσαι στη Χιλή . Γι αυτό πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να προσθέσω και εγώ κάποιες πληροφορίες (σε αυτές του «ψυχραιμία»…) ώστε ενδεχομένως η εν λόγω ιστορία να γίνει λίγο πιο κατανοητή.

    Καταρχάς η συγγραφέας που αναφέρεις ονομάζεται Isabel Allende Llona και δεν είναι κόρη του Salvador Allende Gossens αλλά ανιψιά του. Κατά τα άλλα είναι μια πετυχημένη και αξιόλογη συγγραφέας. Δεν κατανοώ ποιος ο λόγος να την αντιπαραβάλεις και μάλιστα απαξιωτικά με άλλους.

    Κόρη του Salvador Allende είναι η María Isabel Allende Bussi η οποία είναι γερουσιαστής της Δημοκρατίας της Χιλής και α΄αντιπρόεδρος του Σοσιαλιστικού Κόμματος της Χιλής.

    Μιλώντας με όρους γενικής πολιτικής & μακροοικονομίας η Χιλή το 1973 ήταν μια αστική φεουδαρχική δημοκρατία η οποία δεν βίωσε κανέναν πόλεμο τον 20 ο αιώνα και η οποία στήριζε την οικονομία της στην πρωτογενή παραγωγή και εξαγωγή χωρίς να τα μεταποιεί ελάχιστων αγαθών (χαλκό και κάποια αγροτικά προϊόντα). Το εμπορικό της ισοζύγιο ήταν διαρκώς ελλειμματικό ως αποτέλεσμα των αθρόων εισαγωγών για να καλύπτονται οι ανάγκες και η ζήτηση σε κάθε είδους μεταποιημένο αγαθό.

    Οι λόγοι που οδήγησαν στην εκδήλωση του στρατιωτικού πραξικοπήματος είναι σύνθετοι και δεν είναι εύκολο να γίνουν άμεσα κατανοητοί από εμάς τους «ευρωπαίους», ιδιαίτερα δε όταν η σχετική πληροφόρηση ήταν πάντα «ελεγχόμενη» ή εάν προτιμάς «επιλεκτική»…!

    Επιγραμματικά θα αναφέρω ότι ο Pinochet ήταν διορισμένος από τον ίδιο τον Allende και το ΚΚ Χιλής (του οποίου οι ακραίες συνιστώσες επηρέασαν τελικώς βαθύτατα τις πολιτικές του Allende) ήταν το δεύτερο μεγαλύτερο σε εγγεγραμμένα μέλη παγκοσμίως (μετά το γαλλικό ΚΚ) εκτός Σοβιετικής Ένωσης. Σκέψου την πολιτική γεωγραφία εκείνης της εποχής και θα καταλάβεις !

    Με αφορμή το στρατιωτικό πραξικόπημα και ασφαλώς με την διαρκή «πειθώ» των όπλων δόθηκε η δυνατότητα στο στρατιωτικό καθεστώς να εφαρμόσει «απνευστί» ένα σύνθετο πλέγμα ριζικών & δομικών αλλαγών στην Χιλιανή οικονομία. Εάν βάζαμε έναν τίτλο αυτός θα ήταν «αντικατάσταση των εισαγωγών με εξαγωγές».

    Σχεδόν 40 χρόνια μετά η «συζήτηση» στη Χιλή μεταξύ των φανατικών οπαδών του Pinochet και των φανατικών οπαδών της άλλης πλευράς καλά κρατεί.

    Όπως καλά κρατεί όμως και το οικονομικό πλαίσιο, οι «κανόνες του παιχνιδιού» δηλαδή που όντες συνταγματικά κατοχυρωμένοι συνεχίζουν και σήμερα να ισχύουν διαρκώς βελτιούμενοι έχοντας ως αφετηρία εκείνη την σκοτεινή, βίαιη και δύσκολη περίοδο των δομικών οικονομικών αλλαγών…

    Έχοντας περάσει πια τον κάβο και εκ του αποτελέσματος η πλειοψηφία των Χιλιανών πιστεύει πως τελικώς τα πράγματα βαίνουν προς τον σωστό δρόμο. Η οικονομία τους πλέον είναι βιώσιμη, είναι απολύτως ανταγωνιστική και πλεονασματική.

    Ξαναδημιουργήθηκε σιγά σιγά η μεσαία τάξη (η οποία τα πρώτα χρόνια των δομικών αλλαγών συρρικνώθηκε) και μειώθηκε δραματικά ο πληθυσμός των απολύτως εξαθλιωμένων (με όρους λατινικής Αμερικής) που προϋπήρχαν των αλλαγών .

    Με απλά λόγια θα έλεγα ότι το «στοίχημα» της εποχής εκείνης για την Χιλή είναι ανάλογο με αυτό που ζητείται σήμερα από εμάς… Οι αναλογίες δε, είναι δραματικές !

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ Κουρλός 21/07/2011 03:44:19

      Καταρχήν, να δώσω τα στοιχεία μου στον επόμενο Πινοσέτ:
      http://www.facebook.com/profile.php?id=1071257292

      Η πλειοψηφία των Χιλιανών στην οποία αναφέρεται η ανάλυσή σου, ζει μέσα σε ένα ασφυκτικό πλαίσιο ελεγχόμενης ενημέρωσης, όπου μια κάστα λευκών και οι λευκοί συνεργάτες τους ελέγχουν την οικονομία, την εκπαίδευση και την κοινωνία.

      Οι Ινδιάνοι αυτόχθονες της Χιλής (το 44% του πληθυσμού) ζουν ακόμα επηρεασμένοι από τη μακραίωνη φτώχεια και το πλέγμα δεισιδαιμονιών και εξάρτησης που επέβαλαν η μεγάλη γαιοκτησία και η καθολική εκκλησία. Αυτοί είναι τα πρώτα θύματα της εκμετάλλευσης και κατόπιν οι φτωχότεροι λευκοί.

      Στη Χιλή το ζήτημα είναι και φυλετικό (ρατσιστικό) και οικονομικό.

      Η ανάπτυξη, επιτεύχθηκε όταν εγκαταλείφθηκε το αρχικό πρόγραμμα του Πινοσέτ, μετά μια δεκαετία αποτυχιών, που υπονόμευσαν για μια γενιά και υπονομεύουν τη σημερινή ανάπτυξη της χώρας.

      Δεν είναι επομένως εκ του Πινοτσετικού αποτελέσματος η κρίση των Χιλιανών, ούτε μόνιμα τα τελικά της αποτελέσματα. Πόσο αισιόδοξη ήταν η Ελλάδα το 2004....

      Γιώργος Θωμαϊδης, Θεσσαλονίκη

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κουρλός 21/07/2011 07:49:38

      Έχεις δίκιο είναι ανηψιά του. Προσωπικά δεν τη θεωρώ μεγάλη συγγραφέα και θεωρώ ότι ότι εκμεταλλεύτηκε τη συγγένεια με τον Αλιέντε. Από εκεί και πέρα χωρίς να έχω εντρυφήσει στα της Χιλής, ήμουν βέβαιος ότι ο Αλιέντε είχε δολοφονηθεί και αυτό επισημαίνω. Θεωρώ ότι ο σχολιαστές έδωσαν πολύ χρήσιμες ιστορικές πληροφορίες με αφορμή το μικρό σχόλιο μου

  15. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/07/2011 06:37:52

    Nα προσθεσω τι σημασια εχουν αυτα τα γεγονοτα για μας.
    Η ανατροπη Αλλιεντε προβληθηκε παγκοσμιως ως αποδειξη του αδυνατου του δημοκρατικου δρομου προς το σοσιαλισμο απο εκεινους που θεωρουσαν οτι ειναι αναποφευκτο σε καποιο σημειο ενα πραξικοπημα ή ενας εμφυλιος.
    Στην Ιταλια ,το παντα ειρηνοφιλο ΚΚΙ εξ αφορμης και των γεγονοτων αυτων εβγαλε τη θεωρια του "ιστορικου συμβιβασμου" με τους Χριστιανοδημοκρατες.
    Στην Ελλαδα,την 1η Μαρτιου 1974 εξ αφορμης των γεγονοτων και ενω ακομη υπηρχε χουντα ο Ανδρεας Παπανδρεου εδωσε συνεντευξη στο γαλλικο Nouvel Observateur στον οποιο ειπε οτι η Χιλη αποδεικνυει οτι δεν αρκει οι σοσιαλιστικες δυναμεις να κερδισουν τις εκλογες αλλα πρεπει να εχουν "στρατιωτικες δομες" για να προστατευσουν τη κυβερνηση τους.
    Και ναι μεν το ΠΑΣΟΚ ανεβηκε με εκλογες το 1981 αλλα σε καθε δολοφονια της 17Ν ανασυροταν απο πολλους καχυποπτους η συνεντευξη αυτη του 1974.
    Επειδη λοιπον το χιλιανο επηρεασε την πολιτικη σκεψη για το θεμα της βιας νομιζω οτι πρεπει να ξερουν ολοι τις λεπτομερειες.

  16. Κουρλός avatar
    Κουρλός 21/07/2011 11:00:59

    Μικρέ Οδυσσέα και εγώ πιστεύω πως η εν λόγω συγγραφέας δεν έκανε και πολλά για να μην συνδέεται στο υποσυνείδητο των αναγνωστών της το επίθετό της με αυτό του θείου της, τουναντίον… (άσε που και τα κείμενά της είναι μάλλον νερόβραστα…)

    Επίτρεψέ μου να αναφέρω και κάποια άλλα στοιχεία με σκοπό να βοηθήσω να διαμορφωθεί μια πληρέστερη εικόνα για αυτήν την μακρινή, δοκιμαζόμενη αλλά και πανέμορφη χώρα.

    Με στοιχεία του 2011 η Χιλή παρουσιάζει το υψηλότερο ποσοστό χρήσης του ίντερνετ στην Λατινική Αμερική. Συγκεκριμένα το 41% του γενικού πληθυσμού έχει καθημερινή πρόσβαση στην διαδικτυακή γνώση & πληροφορία ενώ στην ηλικιακή ομάδα από 12 έως 24 χρονών το ποσοστό αυτό ανέρχεται στο 83%...!

    Προφανώς λοιπόν δεν μπορεί να τεκμηριωθεί ότι ο Χιλιανός λαός βρίσκεται υπό ασφυκτικό πλαίσιο ελεγχόμενης ενημέρωσης ή/και πλύσης εγκεφάλου.

    Το ποσοστό των αυτοχθόνων (των μη ευρωπαίων ή άλλων μεταναστών δηλαδή…) σήμερα δεν ξεπερνά το 8 % του συνολικού πληθυσμού της χώρας (που φθάνει συνολικά περίπου τα 16 εκατ. κατοίκους). Σε αυτό το ποσοστό συμφωνούν και οι οργανώσεις των εν λόγω ομάδων. Τα επίσημα στοιχεία του κράτους σύμφωνα με την τελευταία απογραφή του 2002 έκαναν λόγο για ένα ποσοστό 4,6 % στα οποία όμως στοιχεία μάλλον δεν υπολόγισαν τότε ένα ηλικιακό τμήμα του πληθυσμού…

    Το ποσοστό των φτωχών και των εξαθλιωμένων Χιλιανών συνολικά έβαινε διαρκώς μειούμενο μέχρι το 2009 όπου λόγω της διεθνούς κρίσης αυξήθηκε σε σχέση με την τελευταία μέτρηση.

    Σήμερα υπολογίζεται ότι δεν ξεπερνά αθροιστικά το 18 % του γενικού πληθυσμού με τάσεις μείωσης εκ νέου. Σε κάθε περίπτωση όμως μιλάμε για πάρα πολλούς συνανθρώπους μας οι οποίοι βίωναν και βιώνουν δραματικές καταστάσεις !

    Ποσοστό ως προς τον πληθυσμό
    ΕΤΟΣ ΦΤΩΧΟΙ ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΟΙ
    ΑΤΟΜΑ % ΑΤΟΜΑ %
    1990 4 968 300 38,6 1 674 700 13,0
    1992 4 390 600 32,8 1 206 400 9,0
    1994 3 815 900 27,7 1 045 100 7,6
    1996 3 320 500 23,2 822 400 5,7
    1998 3 184 000 21,6 825 500 5,6
    2000 3 038 900 20,2 838 200 5,6
    2003 2 905 400 18,7 726 500 4,7
    2006 2 208 900 13,7 516 700 3,2
    2009 2 564 900 15,1 634 400 3,7

    Ασφαλώς οι ομάδες των αυτοχθόνων είναι οι πιο ευάλωτες. Σε όλες τις κατηγορίες τα ποσοστά που τους αφορούν είναι σχεδόν πάντα διπλάσια από αυτά του υπόλοιπου πληθυσμού. Διπλάσια ποσοστά ανεργίας σε κρίσιμες ηλικίες, διπλάσια ποσοστά ακραίας φτώχειας κλπ.

    Τα προβλήματα βελτίωσης του επιπέδου ζωής των αυτοχθόνων το κράτος όχι μόνο δεν έχει καταφέρει μέχρι σήμερα να τα διαχειριστεί βιώσιμα και ικανοποιητικά αλλά επιπλέον πολλές φορές με τις πολιτικές του και την πολιτεία του δίνει την εντύπωση ότι δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του από τον υπόλοιπο πληθυσμό.

    Και μην φανταστείς ότι οι εν λόγω αυτόχθονες φοράνε φούστες από χόρτα και χορεύουν γύρω από την φωτιά... Πάμπολλες έρευνες έχουν τεκμηριώσει τόσο τις θρησκευτικές και τις ιδεολογικοπολιτικές τους θέσεις όσο και τις καταναλωτικές τους προτιμήσεις και συνήθειες. Όπως ακριβώς και ο υπόλοιπος πληθυσμός !

    Είναι λοιπόν καθολικοί, ευαγγελικοί, παγανιστές ή άθεοι. Αρκετοί ψηφίζουν «δεξιά», οι περισσότεροι από τους νέους αναζητούν πρόσβαση και γνωριμίες στο ίντερνετ και κάποιοι με πολύ κόπο καταφέρνουν να μπουν στο πανεπιστήμιο και να γίνουν επιστήμονες.

    Υ.Γ. πριν το πραξικόπημα τον Σεπτέμβριο του 1973 ως κρισιμότερο οικονομικό πρόβλημα είχε αξιολογηθεί τότε η υπερμεγέθυνση του δημόσιου τομέα μέσω της οποίας επιχειρήθηκε μεταξύ άλλων να αυξηθεί και η αγοραστική δύναμη μεγάλου μέρους του φτωχού πληθυσμού... Αυτές οι δημόσιες δαπάνες ώθησαν το δημόσιο χρέος να αυξηθεί στο 10,7% του ΑΕΠ (μόνο…).

    Το εν λόγω χρέος ανέλαβε τότε να καλύψει προσωρινά με έκδοση νέου νομίσματος αποκλειστικά η Κεντρική Τράπεζα της Χιλής… (ποιες κοινοτικές επιδοτήσεις, ποια δάνεια, ποιος Τρισέ και ποια κρατικά ομόλογα…).

    Το πρόβλημα όμως ήταν υπαρκτό. λιγότερα έσοδα από έξοδα, υπερπληθωρισμός, πολύ χαμηλή παραγωγικότητα, μη ανταγωνιστική οικονομία, διογκωμένο κράτος κλπ κλπ...

  17. juliet avatar
    juliet 21/07/2011 18:23:43

    Πριν απο χρόνια πήγα στη πρεσβεία της Χιλής για εξυπηρέτηση μιας Ελληνίδας που ζούσε στη Χιλή.Σκεφτείτε ότι για να εισπράξουνε χρήματα ,μου ακύρωσαν τις μεταφράσεις του ΥΠ.ΕΞ της Ελλάδος ,λέγοντάς μου ότι οι δικές τους μεταφράσεις είναι έγκυρες.
    Πάω στο ΕΞ. το δικό μας και τους λέω το πρόβλημα που αντιμετώπισα και αμέσως επικοινώνησαν και τους ξέχεσαν.Οταν πήγα μου είπανε συγγνώμη, αλλά πρέπει να έχουμε έσοδα ,είναι φτωχή χώρα κλπ.
    Το δέχθηκα και το σεβάστηκα αλλά τους είπα ότι άλλο τα έσοδα που θέλετε και άλλο να μου λέτε ότι εσείς κάνετε καλύτερες μεταφράσεις....

  18. a/k avatar
    a/k 26/08/2011 17:06:08

    ΔΙΟΡΘΩΣΗ
    Γράφεις ότι "........ Ανακουφισμένη δήλωσε η κόρη του Αλιέντε και συγγραφέας Ιζαμπέλ.
    ΑΛΛΑ !!!!!!!
    Η Ιζαμπελα Αλιέντε δεν είναι κόρη του Salvador Aliente .
    " Isabel Allende was born in Lima, Peru, the daughter of Francisca Llona Barros and Tomás Allende, who was at the time the Chilean ambassador to Peru. Her father was a first cousin of Salvador Allende, President of Chile from 1970 to 1973; so Salvador is her first cousin once removed.[5][6][7] Many sources cite Allende as being Salvador Allende's niece (without specifying that the relationship is that Tomas and Salvador are cousins);[8] the confusion stems from Allende herself often referring to Salvador as her "'uncle" (tío) in her private life and public interviews.[9] This is because in Spanish a "first cousin once removed" is translated as "second degree uncle" (tío en segundo grado)."

    Λίγο καλύτερο ψάξιμο δεν θα έβλαπτε, για τα απλά υπάρχει και η Wikipedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Isabel_Allende