#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/07/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο "λάθος" Μητρόπουλος και ο "κερατάς" ρινόκερος



(Πατριδογνωσία «εφεδρείας»)


Μέχρι τις 15 Αυγούστου θα πρέπει να έχει ψηφιστεί από τη Βουλή νομοσχέδιο που θα προβλέπει το κλείσιμο, τη συγχώνευση ή την ενοποίηση περίπου 90 φορέων, μεταξύ των οποίων 11 μεγάλων οργανισμών που απασχολούν συνολικά 7.000 εργαζομένους. Όσοι από τους εργαζομένους στα ΝΠΙΔ αξιολογηθούν ως πλεονάζον προσωπικό θα τεθούν σε καθεστώς "εφεδρείας" και θα λαμβάνουν το 60% του βασικού μισθού τους για 12 μήνες.

Μετά από πολυετή μελέτη έχω πεισθεί για τον έναν και μοναδικό λόγο που το ΠΑΣΟΚ  ήταν επικυρίαρχο πολιτικά στην Μεταπολίτευση. Θέτουν τα πράγματα στη σωστή τους βάση.

Δεν υπάρχει απόλυση, μόνο «εφεδρεία». Δεν σας «ξεκουράζει» ο όρος; Τι θα λέγατε για το «Μη Εθελοντική Αποχώρηση», κατά το «Μη Κυβερνητική Πργάνωση»…

Ο κ. Μητρόπουλος αναλαμβάνει τελικά το νεοσύστατο Ταμείο Αποκρατικοποιήσεων, παρά τις αρχικές πληροφορίες που έλεγαν ότι το Ταμείο θα αναλάμβανε ο πρώην υπουργός επί κυβερνήσεων Σημίτη, κ. Σταθόπουλος.  Ο Κ. Μητρόπουλος είναι πρόεδρος της χρηματιστηριακής της Eurobank και άλλοτε βασικός μέτοχος της εταιρείας συμβούλων Cantor AE.

Προς στιγμή ενθουσιάστηκα. Θεώρησα ότι η Πολιτεία αναγνώρισε το ταλέντο του Θωμά στα μεγάλα ντηλ και νταραβέρια και τον διόρισε στο ταμείο. Ποτέ δεν θα υπάρξει αξιοκρατία στη χώρα. Ο «κοκκαλιάρης» θα τους πούλαγε τα φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

"Η Ελλάδα και η Κύπρος να κερδάνε (sic) και οι άλλοι να πάνε να …….", θα ήταν το σύνθημα του Ταμείου, που θα τίγκαρε τη χώρα σε ρευστό.



Αλλά φαντασία στην εξουσία μηδέν. Τώρα περιμένουμε τον εκπρόσωπο που θα ορίσει ο Καρατζαφέρης, να σώσει τον τόπο....

Ενώ είκοσι κλοπές από μουσεία και οίκους δημοπρασιών στη Βρετανία και την Ευρώπη. Μόνο τους τελευταίους έξι μήνες. Το αντικείμενο των ληστειών, σύμφωνα με τη Μονάδα Τεχνών και Αρχαιοτήτων της Μητροπολιτικής Αστυνομίας του Λονδίνου είναι τα κέρατα ρινόκερου. Οι δράστες, που συχνά είναι μέλη συμμοριών του οργανωμένου εγκλήματος, σπάνε τις βιτρίνες και αφαιρούν τα εκθέματα, που αξίζουν περισσότερο κι από χρυσάφι. Η τιμή του κιλού έχει εκτοξευτεί στις 60.000 λίρες.

Το άδολο συμπέρασμα είναι ότι αν είσαι κερατάς, καλό είναι να είσαι ρινόκερος.

Επίσης αν είσαι σκορπιός καλό είναι να προσέχεις τους Γάλλους: τουρίστας από τη γενέτειρα του Στρος Καν, στην παραλία της Ερεσού στη Λέσβο, έπιασε σκορπιό νομίζοντας ότι είναι καβούρι.  Τον καβάτζωσε για το σπίτι του και τον μαγείρεψε !Ο 28χρονος Γάλλος τουρίστας, ο οποίος έκανε διακοπές στο νησί διακομίσθηκε αρκετές ώρες μετά το φαγοπότι στο ιατρικό κέντρο Άντισσας με στομαχικές διαταραχές. Πήρε εξιτήριο μετά από μια πλύση στομάχου.

Όταν μπερδεύεις τη βούρτσα με τη …Λούτσα υπάρχει θέμα. Και μη βιαστείτε να προβιβάσετε τον Γάλλο σε αρχιλακαμά, γιατί και ως λαός ψηφίσαμε ΠΑΣΟΚ για να φάμε καβουρόψυχα και είμαστε τώρα στην εντατική με ΔΝΤ μηχανική υποστήριξη.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 10/07/2011 10:53:40

    Φοβερός σήμερα ΜΟ!
    Εγώ πάλι νόμισα οτι θα είναι ο μέγας Κώστας Μητρόπουλος, ο σκιτσογράφος των ΝΕΩΝ!
    Εκεί να δείς ενθουσιασμό!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 10/07/2011 20:36:02

      Αναμένω ενημέρωση για την μπυροκατάσταση

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 10:55:35

    χαχαχααααα

    ΠΠ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 10/07/2011 20:36:30

      Καλησπέρα ΠΠ

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/07/2011 11:09:43

    και πως δεν τον δάγκωσε ο σκορπιός δεν υπάρχει αυτό λέμεεεεεε...

    στη θάλασσα έγινε αυτό δεν το πιστεύω

    αχώνευτος τελικά ο σκορπιός

    χαχα

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ αλλενάκι 10/07/2011 19:49:01

      ειμαι βεβαιος ο'τι ο Γαλλος παρενοχλησε σεξουαλικα τον σκορπιο στην παραλια (απο τη γενετειρα του Ντομινικ.. δεν υπαρχουν περιθωρια αμφισβητησης!) τελικα οσκορπιος ενεδωσε και δεχτηκε να πανε στο σπιτι αλλα που να φανταστει ο καημενος ο'τι στο σπιτι θα τον μαγειρευε (!!) ..δεν τσιμπησε και την πατησε.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/07/2011 11:49:51

    Μα αυτή είναι ...η λύση:

    Μητρόπουλος στο στήσιμο αποκρατικοποιήσεων
    Ψωμιάδης στο ΣΔΟΕ ...και όποια αγαπούλα θέλει ας μην πληρώνει
    Μπέος ...στην τήρηση της τάξεως....

    και τους πήραμε τα ...στρινγκ στην Τρόικα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Ο Ιθαγενής 10/07/2011 20:37:19

      Δεν υπάρχει αξιοκρατία αγαπητέ Ιθαγενή

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/07/2011 12:30:05

    Ένα ήθος το έχουν..σε νηστεία ψηφίζουν τα μέτρα
    ΥΓ: Η εικονιζόμενη συμμετέχει σε .....στάση...εργασίας, πληρωμών, άρνησης ή μεροκάματου ΜΟ;;;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 10/07/2011 13:00:44

      Η εικονιζόμενη ΕΥΑ, συμμετέχει στη στάση κεμπάπ αν τη γνωρίζεις!!!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΥΑ 10/07/2011 14:29:59

      Εύα, για να σαρκάζεις, γυναίκα ούσα, τόσο πετυχημένα όμορφες γυναίκες, δεν μπορεί παρά να είσαι μια από αυτές...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Φακ Κωστας 10/07/2011 20:38:12

        είναι γνωστό ότι είναι καλύτερη από αυτές...

  6. danaos avatar
    danaos 10/07/2011 12:58:20

    "Το άδολο συμπέρασμα είναι ότι αν είσαι κερατάς, καλό είναι να είσαι ρινόκερος". Σωστό, γι αυτό κι εγώ σου μεταφέρω την κουβέντα με την τοπική προφορά που έγινε μεταξύ δυο φίλων σε καφενείο χωριού στη Χαλκιδική:
    Ο ένας:"Δε μι λές Βαγγέλ' η γυναίκα σ' όταν πηδιέτι φουνάζ';"
    Ο Βαγγέλ'ς: "Ουουου από δω απ' του καφινείου τ΄ν ακούω....."

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/07/2011 13:22:51

    Εξηγήσου εδώ και τώρα danae
    Δεν είναι δυνατόν να μην ενημερώνομαστε για θέματα που, πραγματικά, ταλανίζουν τη χώρα μας!!!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 10/07/2011 15:09:58

      Επειδή ΕΥΑ άργησες να μου απαντήσεις θα τιμωρηθείς και θα ρθεις να παρακολουθήσεις φροντιστήριο! Διδάσκω τα βράδια 11 με 11 και μισή!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ danaos 10/07/2011 20:39:04

        Σε φόρμα σε βρίσκω. Θέλεις και αθλοπαιδιές...

  8. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 10/07/2011 13:57:30

    Διακρίνω μια νότα "αισιοδοξίας" και στον αρθογράφο και στο φίλο μου το Δαναό!
    Μπορώ να συμπεράνω, πως πληροφορηθήκατε και εσείς τη σημαίνουσα δήλωση του ΝΑΠ –γνωστού συγγραφέα και αδελφού του ΓΑΠ- περί του φορέα που μισθοδοτεί τους 300 της Βουλής και νοιώσατε όπως όλοι οι Έλληνες, μια κάποια εθνική υπερηφάνεια!
    Ήμουν έτοιμη να προτείνω την ανακήρυξή του ως ανεπιθύμητου στη χώρα μας, όχι για τίποτε άλλο αλλά γιατί είναι μαρτυριάρης, αλλά τώρα μου βάλατε την ιδέα πως θα μπορούσε να πάρει επάξια και τη θέση του «λάθος» Μητρόπουλου!
    Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει γρήγορα και ας μην την ταλαιπωρούμε φορτώνοντάς την και με τις σκληρές αποφύσεις του ρινόκερου.
    Αλήθεια Δαναέ, τώρα την εποχή του μνημονίου και του μεσοπρόθεσμου, ο Βαγγέλ’ς πάει ακόμα στου καφινείου, ή τ’ ακούει απ’ τη κουζίνα τ’ ;

    • danaos avatar
      danaos @ Aφροδίτη 10/07/2011 15:19:53

      Απ' την κουζίνα Αφροδίτη και μετά μετρούν μαζί την κονόμα:αυγά, ντομάτες, πιπεριές, κανένα φασολάκι, ό,τι μπορεί ο καθένας! Τα αγγούρια τα πηγαίνουν πεσκέσι στην κυρία βουλευτού να βολευτεί κι αυτή η καημένη μιας κι ο βουλευτής λείπει συνεχώς!!!

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 10/07/2011 15:20:36

    Φακ Κώστα
    Μπα...ο ΟΠΑΔ ( παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του ΜΟ ) δεν καλύπτει..ανορθώσεις και εμφυτεύσεις!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 10/07/2011 20:40:00

      Δεν τα χρειάζεσαι...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 10/07/2011 20:43:18

      Με πολύχρονη καριέρα μοντέλου τι να τις κάνεις τις σιλικόνες; πλέον μετρά η φινέτσα...

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 10/07/2011 16:35:21

    Η στάση τής εικονιζομένης,δείχνει καθαρά τί περιμένει τούς οργανισμούς.

  11. Nικος avatar
    Nικος 10/07/2011 18:32:23

    Τα γνωστα παραμαγαζα των συμβουλων που επι δεκαετιες του πασοκ επαιξαν βασικο ρολο σε σκανδαλα χρηματηστηριου,κοινοτηκων κονδυλιων και αλλων τινων παλι παροντα!!συγγενεις,κουμπαροι κ φιλοι πασοκυπουργων παροντες κ στο κατοχικοβπεριβαλλον του σημερα

  12. rally monkey avatar
    rally monkey 10/07/2011 19:54:24

    ΜΟ πολυ παιχνιδι στο χωρο της σεντρας..
    χρειαζεται επιτελικος μεσος για να αρχισουν να βγαινουν και μπαλιές προς τα καρε,
    (Παλι ζωγραφισες στο τελειωμα της φασης!)

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ rally monkey 10/07/2011 20:41:00

      Είχα πάρει καλή θέση στα καρέ..
      Ευχαριστώ φίλε

  13. christos . avatar
    christos . 10/07/2011 20:32:31

    EEEEEERE PEINA KATARAMENH !!!!!!!!! XAXAXAXA

  14. juliet avatar
    juliet 10/07/2011 21:30:54

    Μ.Ο, καλησπέρα σε σένα και στη έξυπνη παρέα ,γυναικοκρατία απόψε .
    Η φωτό σκίζει ,λέω να σε πάρει στο Τουρισμού μπας και σταυρώσουμε κανά φράγκο .Ωραίο πράγμα ο αθλητισμός και ειδικά η μπάλα.
    Δηλ.φταίει το ΓΑΠ που μας χάλασει η κουβουρόψυχα ή που δεν την φάγαμε εγκαίρως ,και το κατάστημα δεν είχε ISO 22.οοο;τώρα που τ΄αποκτήσαμε χάσαμε τον αστακό.Στο Φισκάρδο την δεκαετία του 70 παρακαλούσανε τους Κεφαλλονίτες να φάνε αστακούς ,προτιμούσανε τα κατσίκια,τώρα φτιάχνουνε αστακομακαρονάδες .Εχει ο καιρός γυρίσματα πάλι με χρόνους και καιρούς θα φάμε και αστακούς ,το Πασοκ ποτέ δεν πεθαίνει .....ξανά προς τη δόξα τραβά και τουτή τη φορά προς του ΔΝΤ μας τράβηξε για να δοξαστούμε αλλά που μυαλό να το καταλάβουμε...