Ο θάνατος των γυμναστηρίων
12/02/2014 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο θάνατος των γυμναστηρίων

Οι άνδρες άνω των 40 ετών θα πρέπει να περνάνε τουλάχιστον 10 λεπτά καθημερινά θαυμάζοντας ένα στήθος μεγέθους D-cup ή και μεγαλύτερο

«Μόλις 10 λεπτά την ημέρα παρατήρησης ενός προικισμένου γυναικείου στήθους, ισοδυναμεί με 30 λεπτά αεροβικής», δήλωσε η δρ. Κάρεν Weatherby, ειδική σε θέματα γήρανσης. Μια γερμανική μελέτη που δημοσιεύθηκε στο New England Journal of Medicine, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι κοιτάζοντας ένας άνδρας τα στήθη των γυναικών για λίγα λεπτά την ημέρα, είναι καλύτερα για την υγεία του από ό, τι να πηγαίνει στο γυμναστήριο.

Η ερευνητική ομάδα με επικεφαλής τη Δρ. Weatherby, πέρασε πέντε χρόνια παρακολούθησης των επιπτώσεων της παρούσας μοναδικής ανακάλυψης. Οι άνδρες που έβλεπαν γυναικεία στήθη καθημερινά, είχαν χαμηλότερη αρτηριακή πίεση και βραδύτερους ρυθμούς παλμού, μειώνοντας τον κίνδυνο της στεφανιαίας νόσου. Η Δρ Weatherby εξήγησε: «Η σεξουαλική διέγερση βελτιώνει την κυκλοφορία του αίματος. Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι η θέα ενός γυναικείου στήθους, κάνει τους άνδρες πιο υγιείς. Οι άνδρες άνω των 40 ετών θα πρέπει να περνάνε τουλάχιστον 10 λεπτά καθημερινά θαυμάζοντας ένα στήθος μεγέθους D-cup ή και μεγαλύτερο.

Η έρευνα βέβαια έγινε σε συνθήκες εργαστηρίου και δεν περιλαμβάνει πραγματικές καταστάσεις, όπως τις επιπτώσεις στα μάτια, στο κεφάλι (αν πέσει κανένας πλάστης) την κοινωνική επίπτωση του στιγματισμού ως «ματάκια».

Το θέμα επίσης είναι ότι D-cup στήθος έχει και η Ντόλυ Πάρτον που κοντεύει τα 70. Αυτή κάνει καλό στην καρδιά αλλά χαλάει το στομάχι.

Το δεκάλεπτο «ξεμάτιασμα» συνίσταται για τους άνω των 40. Οι πιτσιρικότεροι όλο και περισσότερες ευκαιρίες έχουν για live καταστάσεις.

Είναι όμως επαναστατική η αποκάλυψη. Η υπέρταση θα περνά αν κανείς παρακολουθήσει επισταμένως μια ταινία με έμφαση στο σενάριο και την ποιότητα, τη θρυλική «Παπαρήγα την καλή» για παράδειγμα.

Την επόμενη φορά που θα πάρετε δώρο σε ένα γηραιό κύριο (άνω των 40) γάντια, πορτοφόλι ή κασκόλ και όχι κάτι για την καρδιά, να ξέρετε ότι σας βρίζει από μέσα του.

Η έννοια της «διαφοράς στήθους» γίνεται πλέον ζήτημα ζωής ή θανάτου.

Τα πολιτικά συμπεράσματα της επιστημονικής ανακάλυψης είναι πασίδηλα και δεν χρειάζονται καν σχολιασμό, ενόψει δημοτικών εκλογών.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/02/2014 09:28:25

    Φίλε Μ.Ο.είσαι άπαιχτος! Πού τις ξετρυπώνεις τέτοιες επωφελείς για την υγεία μας έρευνες;! Τι να το κάνεις όμως,τέτοια γυμναστική στο σπίτι δε μπορεί να γίνει,αντί για 30 λεπτά αεροβικής,εκτελούμε 8 ώρες ασκήσεις με βάρη...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 12/02/2014 11:21:03

      Καλημέρα ...τέτοιες ειδήσεις ξέρω θα σε βρω μέσα...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές 12/02/2014 12:05:00

        Καλημέρα,πάντα μέσα,στο βάθος της επικαιρότητας...

        • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Κυθήριος 12/02/2014 13:01:57

          ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....Α ρε Κυθήριε, έτσι εξηγείται ότι βαστάς γερά ακόμα.. Όλοι έχουν αρχίσει και σε παραδέχονται σε αυτόν τον τομέα πάντως, και ας είχαν τις αμφιβολίες τους αρχικά!! Συνέχισε γερά!! ;-) μην μασάς -.-

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ 12/02/2014 15:25:34

            Νά 'σαι καλά φίλε ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ,χρειάζεται και λίγο να ξεφεύγουμε,γιατί θα σαλτάρουμε εντελώς.

  2. ΔΗΜΗΤΡΗΣ1 avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ1 12/02/2014 10:50:50

    To πιό ωραίο προεκλογικό σχόλιο που γράφτηκε ποτε! Μου θυμίζει οταν φοιτητής το 1975 χάζευα κάτι παρόμοιο στις προθήκες με τα "προσεχώς" του " Ιντεάλ" στη Σταδίου, δίπλα σ' ενα μεσήλικα που είχε "κολλήσει" σε ένα παρόμοιο στήθος να μονολογεί: "Mεγάλε Αντρέα και τιποτα να μην κάνεις μας φτάνει που απελευθέρωσες την τσόντα". Στην Ελλάδα δεν χρειάζονται μελέτες στα σεξουαλιακά . Είναι όλα αυτονόητα για τους Ελληνες...

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 12/02/2014 11:20:03

    Σαν να ρουφάει την κοιλιά της αλλά ποιος προσέχει χαμηλά...;

  4. ypopto avatar
    ypopto 12/02/2014 12:49:22

    Μόλις 10 λεπτά την ημέρα παρατήρησης ενός προικισμένου γυναικείου στήθους, ισοδυναμεί με 30 λεπτά αεροβικής.......... Τί εννοεί ο ποιητής...ότι απλά κάθεσαι και κοιτάς και κάνεις αεορόβια γυμναστική;
    Ή δώσε το σωστό υλικό, μαζί με 10 λεπτά ιδιωτικού χρόνου και η αεορόβια γυμναστική είναι εγγυημένη;

  5. naruto avatar
    naruto 12/02/2014 13:01:53

    Δηλαδή αν μόνο με το να το βλέπεις γίνεσαι περδίκι φαντάσου τι γίνεσαι αν το απολαύσεις κιόλας.

  6. Γεωργία  Βασιλειάδου avatar
    Γεωργία Βασιλειάδου 12/02/2014 14:11:33

    Σιγά τη σύγχρονη επιστημονική ανακάλυψη! ''Φάτε μάτια ψάρια'' δε λέει ο σοφός μας λαός χρόνια τώρα;

  7. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 12/02/2014 14:22:07

    Τον ΓΑΠ τον ρωτήσατε, δεν νομίζω να συμφωνήσει. Ενας τέως πρωθυπουργός και τι πρωθυπουργός, αρχηγός απασών των γυμναστηρίων και fitness ιδρυμάτων θα έπρεπε να ερωτηθεί αν ισχύει αυτή η έρευνα....

  8. Μαύρο κουτί avatar
    Μαύρο κουτί 12/02/2014 15:39:07

    Ο θάνατος των γυμνασμένων θα έλεγα..... Το οφθαλμόλουτρο όχι μόνο δεν βοηθά τους κοιλιακούς, αλλά κουρκουτιάζει και το πνεύμα. Καλύτερα οι 40+ να επιλέξουν την ποδηλασία στην εξοχή. Ανοίγει εκτός από την όρεξη και τις ...ορέξεις.

  9. julio avatar
    julio 14/02/2014 16:31:41

    Sorry κράτησε λίγο http://robertcargill.com/2011/03/07/fake-study-men-who-stare-at-breasts-live-longer-healthier/

    • Praxiteralius avatar
      Praxiteralius @ julio 14/02/2014 21:26:29

      Είναι αμάρτημα να χαλάς ένα όνειρο . Δεν φαντάζομαι να έκοβε κάποιος την αερόβιο άσκησή του λόγω τής "fake study", επί ζημία τής υγείας του , ώστε να επιβάλλεται η σπουδή να τον "σώσουμε". Το πολύ πολύ να είχε ένα ακόμη άλλοθι για την ενατένιση ωραίων , προικισμένων τοπείων .

  10. AnonymouS avatar
    AnonymouS 19/03/2014 21:27:15

    Οι αντρες ακομα και κατω των 40,φρονιμο θα ηταν να εκγυμναζονται ακομα και μια ωρα την εβδομαδα,ειδαλλως το μονο στηθος μεγεθους D-cup που θα μπορουν να κοιταξουν,θα ειναι το δικο τους.

  11. GL avatar
    GL 27/03/2014 09:23:31

    Εγώ διέπομαι από ένα δόγμα: "Δε μπορώ, δε νταγιαντίζω να θωρώ, να μην αγγίζω!!!"