11/09/2013 15:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ευρωβουλευτής Παπανικολάου για δήμαρχος Γλυφάδας;

Ο ευρωβουλευτής και πρώην πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ Γεώργιος Παπανικολάου … οδεύει προς τον δήμο Γλυφάδας. Όπως όλα δείχνουν η Συγγρού του άναψε το πράσινο φώς και το μόνο που μένει είναι να αποδεχθεί την πρόταση και να αρχίσει την προεκλογική του εκστρατεία. Ο δρόμος δεν θα είναι στρωμένος με ροδοπέταλα αλλά η ανύπαρκτη Δημαρχία του νυν Δημάρχου της πόλης  Κώστα Κόκκορη, ίσως κάνει τα πράγματα ευκολότερα. Άλλωστε η εμπειρία του στην Ευρωβουλή, θα τον βοηθήσει να φέρει στην πόλη προγράμματα, κάτι που θεωρείται σίγουρο και που θα είναι το εισιτήριο για την νίκη στις Δημοτικές εκλογές, υπό την προϋπόθεση βέβαια οι Γλυφαδιώτες να ψηφίσουν σκεπτόμενοι. Βέβαια, ο Γιώργος Παπανικολάου θα πρέπει να βρει φρέσκα άφθαρτα πρόσωπα (με επάγγελμα) για να στελεχώσει το ψηφοδέλτιό του…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. helios avatar
    helios 11/09/2013 15:18:20

    ο Γιώργος Παπανικολάου θα πρέπει να βρει φρέσκα άφθαρτα πρόσωπα (με επάγγελμα)...

    ....διότι ο ίδιος είναι ανεπάγγελτος

    • Μανώλης Μενεγάκης avatar
      Μανώλης Μενεγάκης @ helios 26/09/2013 16:51:17

      Πετάμε την ανώνυμη παρόλα και καθαρίσαμε.

      Ο συγκεκριμένος ευρωβουλευτής είναι μάχιμος δικηγόρος Αθηνών. Έχει μάλιστα συνεργατικό γραφείο με άλλους επαγγελματίες δικηγόρους. Ανέστειλε σε κάποιο βαθμό υποχρεωτικά την εργασία του λόγω της θέσεως του ευρωβουλευτή. Καμμία σχέση με άλλους αληθινά ανεπάγγελτους της πολιτικής.

  2. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 11/09/2013 15:41:15

    barbie Νο 2 μυρίζει η δουλειά!

  3. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 11/09/2013 15:48:12

    ΠΑΛΙ ΒΛΕΠΩ Η ΝΔ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΓΛΥΦΑΔΑ.....!!!!
    ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΡΟΥ.....!!!!

  4. Παναγόπουλος Γιώργος avatar
    Παναγόπουλος Γιώργος 11/09/2013 17:08:36

    Έχοντας περάσει κάποιες φορές από το δικηγορικό του γραφείο, και με την κίνηση που είδα, μια χαρά επάγγελμα μου φάνηκε να έχει πάντως.

    Και όπως βλέπω και από το κοινοβουλευτικό έργο στην Ευρωβουλή, πρώτος σε παρεμβάσεις, ερωτήσεις κτλ. Δεν έχω κάτι να του προσάψω.

  5. ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ avatar
    ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΣ 11/09/2013 17:13:35

    ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΟ.

  6. NIKOYLA avatar
    NIKOYLA 11/09/2013 17:20:26

    ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΙ ΝΑ ΤΟΛΜΟΥΝ. ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ.
    ΤΩΡΑ ΓΚΡΙΝΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΖΕΡΙΕΣ ΧΟΡΤΑΣΑΜΕ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

  7. Dimra avatar
    Dimra 11/09/2013 18:23:50

    Μετά απο τόσα χρόνια ενεργή δικηγορια δεν νομίζω πως λέγεται κάποιος ανεπαγγελτος! Πάντως αν όντως ισχύει θα αναβαθμιστεί ο Δημος και ο κόσμος της Γλυφάδας γιατι ο κ. Παπανικολαου ξέρει να δουλεύει και να προσφέρει!

    • helios avatar
      helios @ Dimra 11/09/2013 20:21:50

      λαθος πληροφορια τοτε,νομιζα οτι ηταν ανεπαγγελτος,οποτε ανασκευαζω και το παιρνω πισω.
      συμφωνουμε οτι η γλυφαδα χρειαζεται αναβαθμιση,εχει περιελθει σε μια απιστευτη παρακμη.

      • Μανώλης Μενεγάκης avatar
        Μανώλης Μενεγάκης @ helios 26/09/2013 16:52:35

        Δεκτό.

  8. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 12/09/2013 10:15:48

    Τον ξέρω σα συνάδελφο δικηγόρο και είναι εξαιρετική επιλογή. Βέρος Τερψιθεάτης και Γλυφαδιώτης και με καλή γνώση μεταναστευτικής πολιτικής και θεμάτων παιδείας. από την Ευρωβουλή

  9. Ηλίας avatar
    Ηλίας 16/09/2013 13:28:14

    Είναι ο ίδιος που πήρε στο γραφείο του στην ευρωβουλή τον υιό του Ζαγγορίτη ??
    Αν δεν θυμάστε είναι εκείνος που πήρε την Τζούλια Αλεξανδράτου μέσα στο πολεμικό μουσείο στο οποίο υπηρετούσε την θητεία του.

  10. Katia avatar
    Katia 17/09/2013 20:09:54

    Ο Παπανικολάου είναι εξαιρετική επιλογή! Δύο φορές εξελέγη Πρόεδρος της ΟΝΝΕΔ, χωρίς αντίπαλο. Δικηγορεί επί δέκα χρόνια, κυρίως σε υποθέσεις διαφόρων κρατικών τραπεζών. Και όσο για τον υιο Ζαγορίτη, νομίζω πως είναι άδικη η κριτική. Εξ όσων γνωρίζω είναι πολύ καλός επιστήμονας. Τώρα το γεγονός πως συνάντησε την Τ.Αλεξανδράτου μέσα στη μονάδα του είναι κάπως, αλλά στο κάτω-κάτω ήταν τότε να παντρευτούν. Ε, έκανε μια πλάκα μια την κοπέλα του, δεν είναι δίκαιο να του το κοπανάμε.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Katia 18/09/2013 15:06:27

      « Και όσο για τον υιο Ζαγορίτη, νομίζω πως είναι άδικη η κριτική. Εξ όσων γνωρίζω είναι πολύ καλός επιστήμονας. Τώρα το γεγονός πως συνάντησε την Τ.Αλεξανδράτου μέσα στη μονάδα του είναι κάπως, αλλά στο κάτω-κάτω ήταν τότε να παντρευτούν. Ε, έκανε μια πλάκα μια την κοπέλα του, δεν είναι δίκαιο να του το κοπανάμε.»

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ μπράβο μοῦ ἔφτιαξες τὴ μέρα!

      Τὸ περιστατικὸ ἐκεῖνο ἦταν τὸ ἀπόλυτο σύμβολο τοῦ
      (α) πῶς ἡ πολιτικὴ τάξη θεωρεῖ τὸν δημόσιο χῶρο καὶ τοὺς λοιποὺς θεσμοὺς τσιφλίκι της (θητεία στὸ... πολεμικὸ μουσεῖο Ἀθηνῶν - ἐγὼ πάντως ἤμουν Διδυμότειχο) - μηδενικὴ ἰσότητα μὲ τὰ ὑποζύγια-πολίτες
      (β) πῶς ἡ πολιτικὴ τάξη καὶ οἱ γόνοι της θεωροῦν ὅτι δὲν ὑπάρχει κανένα ὅριο στὴν ἀσυδοσία καὶ καμμία τιμωρία. Ὅπως πράγματι δὲν ὑπῆρξε.
      (γ) πῶς ἡ πολιτικὴ τάξη ἔχει τὸ ἀπόλυτο θράσος νὰ κάνει τὴν πάπια ἢ καὶ νὰ ἀντεπιτίθεται κιόλας ὅταν γίνεται γνωστὴ ἡ ἔσχατη χυδαιότητα καὶ παρανομία της.

      Ἐνῷ μάλιστα εἶχε γίνει γνωστὸ ὅτι ἐκείνη ἡ νύχτα κόστισε πάνω ἀπὸ 10.000 Εὐρώ, κανεὶς ποτὲ δὲν ἀναρωτήθηκε πῶς εἶναι δυνατὸν μιὰ οἰκογένεια public servants στὴν Ἑλλάδα νὰ ἔχει τέτοια ποσὰ γιὰ προσάναμμα. Κανεὶς δὲν ἀναρωτήθηκε, διότι ὅλοι ξέρουν.

      Ὅλοι γίναμε... ἐπιστήμονες! Καὶ ὅσοι ἔχουμε βγάλει κύφωση ἀπὸ 18ωρα σὲ βιβλιοθῆκες καὶ ἐργαστήρια τῆς ἀλλοδαπῆς, καὶ τὰ κομματοκυνάρια τῆς κακιᾶς ὥρας, κληρονομικῷ δικαίῳ ἢ ἀδίκῳ. 1-1.

      Παρεμπιπτόντως, δὲν λειτουργεῖ ὁ νόμος γιὰ τὶς περιπτώσεις πολυτελοῦς μαστροπείας στὴν Ἑλλάδα, κάποτε πρέπει νὰ λυθεῖ αὐτό.

      Ὅταν ἔρχεται ἡ ὥρα τῆς κενώσεως, τραβάω τὸ καζανάκι νὰ φύγουν μακριά, δὲν θωπεύω τὸ προϊόν.

      Ὁ βόθρος αὐτῆς τῆς παράταξης δὲν ἔχει πάτο, ὅσο σκάβεις τόσο βρίσκεις καὶ ἐκπλήσσεσαι.

      Katia, δὲν γνωρίζω ἂν τὰ λὲς ἀπὸ συμφέρον ἢ ἀπὸ ἀφέλεια, ἀλλὰ δίνεις ἀμνηστία κατ'οὐσίαν σὲ μιὰν ὁλόκληρη κάστα ποὺ πηδάει κανονικὰ ὅλην τὴν κοινωνία. Δὲν ἔχω τίποτα κοινὸ μὲ ἐσᾶς.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Σωτ Μητραλ 26/09/2013 17:18:49

        Μπράβο Σωτήρη Μητραλέξη! Μονάχα η αξιοκρατία θα σώσει αυτή την χώρα.

  11. Katia avatar
    Katia 18/09/2013 21:15:13

    Σωτ Μητραλ, είσαι κανόνι.

  12. Eta avatar
    Eta 25/09/2013 22:49:00

    Εμένα ανεπάγγελτος μου φαίνεται, πότε πρόλαβε να ασκήσει δικηγορία πραγματική όταν (σύμφωνα με το βιογραφικό του) ακόμα και την περίοδο που ήταν υποτίθεται ασκούμενος είχε ένα σωρό κομματικά πόστα; Το ότι έχει ένα νομικό γραφείο δεν σημαίνει ότι ασχολείται κιόλας. Από την άλλη, για μία πολιτική θέση έχει πολιτική εμπειρία. Αλλά άσχετη με την τοπική αυτοδιοίκηση. Με την τοπική αυτοδιοίκηση ασχολούνται δύο ειδών άνθρωποι: α)Πολιτικοί που θέλουν να ανελιχθούν σε υψηλότερες θέσεις και κάνουν ένα πέρασμα β)Τοπικοί "παράγοντες", που έχουν κάθε είδους συμφέροντα στη διανομή των δημοτικών πόρων.

    • Μανώλης Μενεγάκης avatar
      Μανώλης Μενεγάκης @ Eta 26/09/2013 16:55:23

      γ) Ασχολούνται και κάποιοι από φιλότιμο. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

      • Eta avatar
        Eta @ Μανώλης Μενεγάκης 28/09/2013 02:42:43

        Αυτοί αγαπητέ συνήθως έρχονται,βλέπουν και φεύγουν απογοητευμένοι. Σπανίως δε (αν το επιτρέψουν οι συγκυρίες) καταφέρνουν πραγματικές αλλαγές και βελτιώσεις, αλλά αυτοί αποτελούν εξαίρεση.

  13. el eternauta avatar
    el eternauta 28/09/2013 07:03:56

    και τι θα κανει ο Μιλτος ρε παιδια? κριμα

  14. ΧΑΜΧΟΥΓΙΑΣ MIXAHL avatar