Ο επόμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας
21/11/2014 15:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο επόμενος Πρόεδρος της Δημοκρατίας

Σε κουίζ για αρχάριους εξελίσσεται το ζήτημα της εκλογής του επόμενου Προέδρου της Δημοκρατίας. Η φημολογία δίνει και παίρνει και τώρα που υπάρχουν ενδείξεις για τη διασφάλιση των 180, επανήλθαμε στην ονοματολογία.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή, να βάλουμε μία τάξη στο «θόρυβο» που δημιουργείται από το πολιτικό και δημοσιογραφικό σύστημα.

Φαίνεται ότι το πρόσωπο που τελικά θα επιλεγεί, συγκεντρώνει πέραν των ψήφων της συγκυβέρνησης, την προτίμηση πολλών ανεξάρτητων βουλευτών, "διεμβολίζει" τους ΑνΕλ, ενώ παράλληλα έχει διασφαλίσει τη συμπάθεια της ΔημΑρ, την ανοχή του ΣΥΡΙΖΑ και έχει ιστορικά το σεβασμό του ΚΚΕ.

Θα είναι από τον μεσαίο χώρο, λίγο αριστερά, λίγο δεξιά δεν χάλασε ο κόσμος . Θα έχει κυβερνήσει ή συγκυβερνήσει. Θα είναι έμπειρος αλλά και με πολλά πολιτικά χρόνια μπροστά του. Θα είναι Κωνσταντίνος ή από την Αγίου Κωνσταντίνου.

Τα stress tests θα δείξουν ποιος πιάνει καλύτερα το 180.

Διότι άλλο 169 κι άλλο 176.

Διαφορετικά στο 181, άλλη άνεση στο 184.

Η τελευταία λέξη στη «μόδα» του επόμενου Προέδρου της Δημοκρατίας, λέει ότι ο «βασικός μέτοχος» της κεντροδεξιάς θα δικαιωθεί…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/11/2014 15:23:51

    Γιατί όχι; Κι ο Αντώναρος έχει ακόμη πολλά πολιτικά χρόνια μπροστά του. Για να το γιορτάζει...

  2. Μικρός Νικόλας avatar
    Μικρός Νικόλας 21/11/2014 15:45:56

    ....Bοήθησέ μας Μ.Ο λιγάκι ακόμα! Δεν πάει κάπου το μυαλό μας.....Mήπως κατοικεί και σε βόρειο παραθαλάσσιο μέρος απ΄όπου...φεύγουνε καράβια; :)

  3. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 21/11/2014 15:52:09

    Eννοείς οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα δείξει ανοχή επειδή ο Σαμαράς τελικά θα δεχτεί να ορίσει εκλογές την άνοιξη?

    • Μαύρο κουτί avatar
      Μαύρο κουτί @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 21/11/2014 17:39:32

      '' Διαφορετικά στο 181, άλλη άνεση στο 184.'' Αυτή η αναφορά του Μ.Ο που είναι και η πλέον αισιόδοξη, δεν εμπεριέχει Σύριζα! Δεν νομίζω οτι καταμετράται η ..ανοχή. Μόνο οι ψήφοι.

      • ΚΩΣΤΑΣ Π. avatar
        ΚΩΣΤΑΣ Π. @ Μαύρο κουτί 22/11/2014 09:25:14

        Mα οι Συριζαίοι το είπαν ξεκάθαρα. Αν ορίσει ο Σαμαράς εκλογές για το Μάρτιο του 2015, αυτοί θα ψηφίσουν ακόμα και τον Καραμανλή. Και πιστεύω οτι τελικά αυτό θα γίνει, διότι είναι πλέον μονόδρομος. Δεν έχει νόημα ο Σαμαράς να τζογάρει για τους 180 κι αν χάσει αναγκαστικά να κάνει τις εκλογές τον Μάρτη, απο πολύ δυσμενέστερη θέση. Διότι αν μαζέψει τους 180 και βγάλει ΠτΔ, την επόμενη θα είμαστε σε προεκλογική περίοδο και οι αγορές και η τρόικα θα μας πάνε απο αναβολή σε αναβολή μεχρι τον Ιούνιο του 2016...

  4. NTINOS avatar
    NTINOS 21/11/2014 17:03:23

    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι..., παρά του ότι μου είπαν ότι του αρέσει το καλό φαγητό και στην οικογένειά του πέτυχε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!!

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 21/11/2014 17:56:59

    Και με την ευκαιρία, αναλογίστηκε κανένας την παράμετρο του σκανδάλου με τις πωλήσεις των συσκευών TV; Γιατί ουσιαστικά αχρηστεύτηκαν όλες οι παλιές συσκευές, ακόμα και αυτές που διατίθεντο στην αγορά ως ψηφιακής τεχνολογίας, διότι τελικά η DIGEA εφάρμοσε άλλο σύστημα. Επί πλέον δε στέρησε και από τους κατόχους των συσκευών την δυνατότητα να εξακολουθούν να λαμβάνουν το παλιό αναλογικό σήμα. Και μη μου πει κάποιος ότι τα πράγματα διορθώνονται με μια συσκευή μετατροπέα, γιατί και δύσχρηστη είναι, αλλά και γιατί στερεί από τη συσκευή tv, πολλές ακριβοπληρωμένες επιπλέον δυνατότητες, αλλά και επιπλέον καθιστά εντελώς άχρηστες της συσκευές εγγραφής (recordable DVD), ακόμα και αν προμηθευτεί κάποιος σύγχρονη TV!

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 21/11/2014 19:13:41

    Καλό ειναι και το 181.Αφου ειναι εκλογες μια κι'όξω..Ασε που θα μείνει στη ζωή μας το ..."181,το μόνο που θυμάμαι"

  7. NTINOS avatar