Ο Τσίπρας μας ξαναθύμισε πόσο καλός Χριστιανός είναι
22/12/2014 19:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας μας ξαναθύμισε πόσο καλός Χριστιανός είναι

Ξανά στην Εκκλησία προσέφυγε ο Αλέξης Τσίπρας προκειμένου να βγάλει φωτογραφίες που τον δείχνουν... ένα παιδί θρησκευόμενο το οποίο βοηθάει τον κόσμο. Έτσι πήγε επίσκεψη στο «Δημήτριο Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης» της φιλανθρωπικής οργάνωσης «Αποστολή» και εξέφρασε στον Αρχιεπίσκοπο Ιερώνυμο τη στήριξή του στο έργο που επιτελεί η Εκκλησία για την ανακούφιση των εχόντων ανάγκη.

«Όλοι μαζί μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και να ξεπεράσουμε τις συνέπειες της κρίσης»,σημείωσε ο κ. Τσίπρας σε ομιλία του, επισημαίνοντας ότι με το (οικονομικό) πρόγραμμα που εφαρμόστηκε μέχρι τώρα διευρύνθηκαν οι κοινωνικές ανισότητες.

Παράλληλα, συνεχάρη την Εκκλησία και την «Αποστολή» για την κοινωνική τους προσφορά και υπογράμμισε τη σημασία της συνεργασίας όλων των φορέων στην προσπάθεια στήριξης των συμπολιτών μας που δοκιμάζονται από την κρίση.

Μνημόνευσε δε τη φράση του αποστόλου Φιλίππου «έρχου και ίδε», για να τονίσει ότι κι ο ίδιος επισκέφθηκε την «Αποστολή» για να δει από κοντά το έργο που επιτελεί η Εκκλησία.

Από την πλευρά του, ο Αρχιεπίσκοπος έκανε ιδιαίτερη αναφορά στο έργο που προσφέρουν οι εθελοντές και ζήτησε τη συμπαράσταση του κόμματος της αξιωματικής Αντιπολίτευσης στο έργο της Εκκλησίας.

Νωρίτερα, ο κ.Τσίπρας περιηγήθηκε στους χώρους του κέντρου, στη δε συνέχεια γευμάτισε με τα παιδιά που φιλοξενούνται στην «Αποστολή».

Και κάπως έτσι ο Αλέξης μας ξαναθύμισε πόσο καλός Χριστιανός είναι, με πόση αγάπη σκέφτεται τα προβλήματα του κόσμου. Μετά το Αγιο Όρος, τον Πάπα και τα χειροφιλήματα μπορεί για την εξουσία να ντυθεί μέχρι και παπαδοπαίδι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 22/12/2014 20:07:28

    Καλά πάει,σιγά σιγά θα μάθει να κάνει και τον σταυρό του...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 22/12/2014 21:10:53

      Μήπως κάνει καμιά επιστημονικηή έρευνα να βρεί τις ομοιότητες/διαφορές μεταξύ του ιμιτασιόν παπα-σούρα (που επισκέφθηκε προχθές στην Κοζάνη) και του ορίτζιναλ ιερωμένου;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 22/12/2014 21:54:27

        Με τις επισκέψεις στον Πάπα και στο Άγιο Όρος όμως,έμπλεξε τα επιστημονικά πεδία...

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Κυθήριος 22/12/2014 21:59:43

          Μήπως είναι διαθεματική τότε....

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ roadrunner 22/12/2014 22:02:50

            Τότε θα πρέπει να την εμπλουτίσει με 40 μετάνοιες την ημέρα και σίγουρα ειλικρινή εξομολόγηση.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κυθήριος 27/12/2014 10:51:05

          ΣΙΓΑ .... ΑΥΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΖΙΒΑΓΚΟ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ .

  2. MoonWalk avatar
    MoonWalk 22/12/2014 22:55:06

    Μην συγχέετε τα πράγματα. Ο κ.Τσίπρας ποτέ δεν είπε πως είναι τάχα τόσο καλός Χριστιανός, όσο όλοι οι φανατικά σταυροκοπούμενοι υποκριτές που παριστάνουν τους ευσεβείς ενώ δεν αγαπούν τον πλησίον, τον λιδωρούν και του προξενούν και κακό όποτε τους είναι μπορετό. Απλά οι φιλοσοφίες της Χριστιανικής θρησκείας και της Αριστεράς, έχουν επίκεντρό τους τον άνθρωπο και μοιραία αυτός θα είναι πάντοτε ο κοινός τους τόπος. Είτε αρέσει, είτε όχι. Είτε συμφέρει, είτε κάποιους εμποδίζει.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ MoonWalk 22/12/2014 23:53:01

      Ο Χριστιανισμός εχει επίκεντρο τον άνθρωπο.Η Αριστερά τον δικό μας άνθρωπο.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Μεγάλες στιγμές 23/12/2014 04:48:51

        Ακριβώς!

      • MoonWalk avatar
        MoonWalk @ Μεγάλες στιγμές 23/12/2014 05:38:07

        Τα μπερδέψατε. Ο ''δικός'' σας ο άνθρωπος είναι το επίκεντρο, για τους αριστερά της Αριστεράς. (...Όπως καθόμαστε. Όχι όπως βλέπουμε.)

        • Ουαί ημίν... avatar
          Ουαί ημίν... @ MoonWalk 23/12/2014 11:00:16

          Ακριβώς έτσι. Η υποκρισία όμως περισσεύει. Γι αυτό λέει ο γάϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.

        • Μαύρος Πητ avatar
          Μαύρος Πητ @ MoonWalk 23/12/2014 11:44:44

          Όπως τα λες, ακριβώς.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές 23/12/2014 08:45:20

        Ακριβώς!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 23/12/2014 16:52:12

        Έγραψες αδερφέ! Και απόδειξη το τι έκαναν οι κομμουνιστές στους ιδεολογικούς εχθρούς τους. Με πολλή αγάπη και ειλικρίνεια εννοείται... Καλά Χριστούγεννα σε σένα και όλους που πιστεύουν στο Θεάνθρωπο που ήρθε να μας φωτίσει για να δούμε τα χάλια μας και να διορθωθούμε.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ MoonWalk 27/12/2014 10:50:08

      100 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ , ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΚΑΙΡΟ .

  3. δημης avatar
    δημης 23/12/2014 13:45:34

    Χριστιανομαρξιστής;;;;;;; Κατά το...Αρχειομαρξιστής;;;;;; Άντε και πολιτικοσταθερός...

  4. Γεώργιος Τ. avatar