Ο ΣΥΡΙΖΑ μιλάει ...τουρκικά
13/03/2014 11:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ μιλάει ...τουρκικά

Ο Τσίπρας ξεκινά την περιοδεία του για τις διπλές εκλογές του Μαΐου από την Κομοτηνή και ο τοπικός ΣΥΡΙΖΑ με τον μουσουλμάνο βουλευτή Α. Καραγιουσούφ αποφάσισε να επικοινωνήσει την επίσκεψη αυτή. Δείτε λοιπόν την αφίσα που έβγαλε η οποία είναι γραμμένη σε Ελληνικά και Τουρκικά προφανώς γιατί στον ΣΥΡΙΖΑ είναι πολύ… διεθνιστές και εκτιμούν ότι Έλληνες πολίτες δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουν ελληνικά.

Σκεφτείτε να υπήρχε μειονοτικός υποψήφιος στην Τουρκία και να το έκανε αυτό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/03/2014 13:04:31

    Και έτσι λοιπόν,υπάρχουν (τους τα δίνουμε εμείς) τα διαπιστευτήρια-οι αφίσες αυτές,τοιχοκολλημένες- ότι υπάρχει δήθεν τουρκική μειονότητα στη Θράκη... Οι τοπικοί βουλευτές των άλλων κομμάτων εξέδωσαν κάποιο,έστω υποτυπώδες,μήνυμα διαμαρτυρίας;...

    • Soible avatar
      Soible @ Κυθήριος 13/03/2014 21:38:36

      Δηλαδή αγαπητέ Κυθήριε, ειλικρινά επειδή δεν το ξέρω, στην Τουρκία δεν υπάρχει Ελληνική μειονότητα? Πως τους λένε τους εκεί Ελληνες οι Τούρκοι? Τούρκους Χριστιανούς ορθόδοξους?

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Soible 13/03/2014 21:54:12

        Εκεί τους λένε Έλληνες μειονοτικούς, γιατί είναι Έλληνες οι οποίοι προϋπήρχαν στην Κωνσταντινούπολη και πρίν από τους Βυζαντινούς,εδώ όμως είναι Πομάκοι,μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα,Έλληνες υπήκοοι. Η τούρκικη προπαγάνδα όμως,με την οποία εναρμονίζεται και η ανθελληνική του ΣΥΡΙΖΑ,μετονομάζει τους Πομάκους σε Τούρκους πολίτες για να συστήσει τούρκικη μειονότητα,που καταπατούνται μάλιστα και τα δικαιώματά της-κατά την προπαγάνδα τους- από την ελληνική Πολιτεία. Με σκοτεινούς και εχθρικούς βέβαια σκοπούς...

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/03/2014 18:59:24

    Μα ο Τσίπρας εκεί πάνω μόνο από μουσουλμάνους βλέπει ψήφο. Πάλι καλά που έβαλαν από πάνω τα ελληνικά. Δε θα με εξέπληττε το ανάποδο... Οι Έλληνες υπήκοοι που ψηφίζουν Σύριζα άραγε πόσο ελληνόψυχοι είναι γνωρίζοντας αυτά; Εκεί είναι το θέμα. Δεν έχει αφήσει αξία και ελληνικό πράγμα ο Σύριζα που να μη του εναντιωθεί.

  3. αλμωπιευς avatar
    αλμωπιευς 13/03/2014 20:59:12

    Mε στεναχωρει περισσοτερο η χρησις του ρηματος επικοινωνω.Ο Τσιπρας ειναι αυτος που ειναι ,αμαθης αναρχοσυρριζαιος .Εσεις οχι.

  4. Jorhe avatar
    Jorhe 13/03/2014 21:22:34

    Βάλτε του μιά φουστανέλα και στείλτε τον στο χωριό του τον καράβλαχο που τον πήρατε και σοβαρά ότι μπορεί να κάνει και τον πρωθυπουργό.ώ αφελείς συμπάτριοτς.......

  5. riot avatar
    riot 13/03/2014 21:34:18

    Καθίστε βρε παιδιά. Δηλαδή η ομοσπονδιοποίηση της Ε.Ε. δεν οδηγεί σε άλωση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς;

    • Soible avatar
      Soible @ riot 13/03/2014 21:45:29

      Ποιός πιστεύει πια στην ομοσπονδιοποίηση της Ε.Ε.φίλε riot? Οι μαυριδεροί ιθαγενείς της Μεσογείου? Ομοσπονδία στύλ Tσάντ ή Γκαμπόν με τη Γαλλία? Η μήπως νομίζεις οτι οι Γερμανοί εμάς πλέον μας βλέπουν διαφορετικά? Που για να νοικιάσεις σπίτι στη Γερμανία σου ζητάνε εκκαθαριστικό της εφορίας επίσημα μεταφρασμένο για να πεισθούν πως αν και Ελληνας, δεν είσαι φοροφυγάς, αφερέγγυος και γενικώς λωποδύτης?

      • riot avatar
        riot @ Soible 14/03/2014 02:59:22

        Νόμιζα ότι παραδοσιακά η ΝΔ υποστηρίζει την Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση...

  6. Naruto avatar
    Naruto 14/03/2014 16:35:13

    Κατ αρχήν να πούμε ότι στη Θράκη ο ΣΥΡΙΖΑ και παλαιότερα ο Συνασπισμός έπαιρναν μεγάλα ποσοστά αλλά σχεδόν αποκλειστικά απο μουσουλμάνους για αυτό και τα χάδια από Αλέξη .Τωρα για την καταγωγή των μουσουλμάνων ,το 50% είναι τουρκογενείς ,το 25% ορεσίβιοι πομακοι,και το υπόλοιπο 25% αθίγγανοι ?Το μόνο κοινό που έχουν αυτοί είναι η θρησκεία .Οι πομακοι είναι εντοπιοι και μιλούν εκτός απο ελληνικά μια δική τους διάλεκτο ,οι αθίγγανοι ελληνικά και τουρκικά ,το ίδιο και οι τουρκογενείς αλλά αυτοί δεν είναι όλοι εντοπιοι το 1933 σε εκκαθαρίσεις που έκανε ο Κεμαλ στη Τουρκία ήρθαν στη Θράκη πάνω απο 20.000 θρησκευόμενοι μουσουλμάνοι για να γλυτώσουν .Μεχρι σήμερα οι τουρκογενείς είναι χωρισμένοι σε ισλαμιστές και κεμαλιστές .