#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 09:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Πάγκαλος κάνει τον κακό, ο Πεταλωτής τον καλό και ο Γιώργος τον Πρωθυπουργό

(Πατριδογνωσία)



Νέα συνάντηση διαδίδουν τα φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ Παπανδρέου-Σαμαρά. Και άρα συνάγουν –με την πίεση των έξω- ελπίδες συναίνεσης στο καταστροφικό σχέδιο. Που ποντάρουν; Να τον κουράσουν με τις συνεχείς συναντήσεις;

Αφού θέλει να τον βλέπει τόσο συχνά ο Πρωθυπουργός, γιατί δεν τον καλεί σε ένα Υπουργικό Συμβούλιο, να τον ενημερώσουν και οι λοιποί Υπουργοί για την πορεία των χαρτοφυλακίων τους. Να ετοιμάζεται σιγά -σιγά

 

Ο αγώνας των αγανακτισμένων δεν είναι ταξικός, λέει το ΚΚΕ. Για όσους είναι πολύ νέοι και αναρωτιούνται γιατί το ΚΚΕ στην Ελλάδα έχει μονοψήφιο νούμερο. Θα συνεδριάσει η Εκτελεστική Γραμματεία του Πολιτικού Γραφείου της Κεντρικής Επιτροπής για να αποφανθεί αν το κίνημα είναι και τοξικό για τους λαϊκούς αγώνες.

Πάντως χρήσιμο θα ήταν να γίνει αναπομπή σε εκείνη την ιστορική απόφασητης τοπικής της Καρδίτσας στον μεσοπόλεμο- που αποφαινόταν κατηγορηματικά ότι δεν υπάρχει Θεός. Κάπου να εναποθέσουμε τις ελπίδες μας με αυτούς που μπλέξαμε.



Από κοντά και ο Πάγκαλος: μόδα των τεχνολογιών το κίνημα. Οι εργατοπατέρες με τα τιμολογημένα συνδικάτα τους τι είναι; Μόδα των παλαιοκομματικών πρακτικών; Το γνωστό παιχνίδι: ο Πάγκαλος κάνει τον κακό, ο Πεταλωτής τον καλό και ο Γιώργος τον Πρωθυπουργό.

Ο κ. Πάγκαλος τονίζει πως η διαμόρφωση ενός πολιτικού κινήματος δεν εξαρτάται από τα like και τα unlike του facebook. Κάνει επίσης λόγο για «μόδα των τεχνολογιών» και «ανώδυνη εκτόνωση».

Δεν ξέρω αν έχετε λογαριασμό κύριε Αντιπρόεδρε, αλλά αν ανοίξετε θα γεμίσετε με like και poke… Κυριακή απόγευμα και 85.000 και πλέον μοναδικοί χρήστες είχαν δηλώσει ότι θα συμμετέχουν στη σημερινή πανευρωπαϊκή συγκέντρωση. Άλλη μια δήλωση Πάγκαλου και 3 εκατομμύρια θα βγουν στο Σύνταγμα και άλλο ένα στο Λευκό Πύργο.

Ο Πάγκαλος ζητά και ψήφιση νέου εκλογικού που να δίνει ισχυρή κοινοβουλευτική πλειοψηφία στο πρώτο κόμμα. Τόσο πολύ βιάζεται να βγει στη σύνταξη; Δεν βγήκε καλό το φετινό κρασί και πρέπει να ασχοληθεί προσωπικά;



Ο Ρέππας δηλώνει ότι δεν θα γίνουν απολύσεις, σε απόλυτη ταύτιση με τον Υπουργό Οικονομικών και τον Πρωθυπουργό που έχουν διαμηνύσει σε όλους τους τόνους ότι θα γίνουν.

Πήγε στο Mega ο Παπακωνσταντίνου και απείλησε ότι δεν θα ξαναπάει, γιατί ο δημοσιογράφος του είπε ότι διαλύει τον κοινωνικό ιστό. Ως Υπουργός Οικονομικών σίγουρα δεν προλαβαίνει να ξαναπάει. Με άλλη ιδιότητα μπορεί…

Πάντως έπρεπε να πει ότι μέσα σε 2 μέρες 1,5 δις ευρώ βγήκε από τις Τράπεζες. Ατράνταχτη απόδειξη, ότι οι Έλληνες έχουν πολλά λεφτά. Τόσα πολλά που δεν προλαβαίνουν να τα ξοδέψουν.

Όπως πολλά λεφτά βγάζουν και οι περιπτεράδες στο Σύνταγμα. Τους κόβω μέχρι τη Μεγάλη Βρετάνια  να αγοράζουν του χρόνου.

Πάρα, μα πάρα πολύς κόσμος Κυριακή βράδυ στο Σύνταγμα.

(Στο Συνέδριο της Ντόρας ήθελαν να πάνε αλλά παρασύρθηκαν από το λαϊκό κίνημα).



Η οποία κάλεσε όποιον είναι άντρας κι όποια είναι γυναίκα (!!!) να πουν την αλήθεια στους ψηφοφόρους που τους εξέλεξαν.

Για τους μεταβατικού φύλου δεν είπε κάτι. Θα αναμένω και τα πρακτικά.

Όπως αντιλαμβάνεστε λοιπόν, η είδηση της χθεσινής ημέρας είναι ότι εξελέγη η Ντόρα, μετά από έντονες παρασκηνιακές διαδικασίες και σκληρό εσωκομματικό αγώνα, Πρόεδρος της ΔΗΣΥ

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trans avatar
    trans 30/05/2011 09:23:51

    (Για τους μεταβατικού φύλου δεν είπε κάτι. Θα αναμένω και τα πρακτικά)
    Είσαι άπαικτος.Μπράβο

  2. spiros avatar
    spiros 30/05/2011 09:24:10

    Ο καλός ,ο κακός και ο άσχημος

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 09:42:28

    Σας εχω τρελλά νεα !!!
    η Θοδωρα εξελεγη πανηγυριώτικα ! αχχαχαχαχααχααααααααααααα
    - κοριτσι, πιασε ενα σάμαλι
    το βιντεο του ( ΣΑΠ ) Συνεδριου Απανταχου Πανηγυριωτών, ηταν μοναδικο!!!
    με "Α" ανάποδο !! χαχαχαχαχ τ ανάσκελα ολοι !

    ΠΠ

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/05/2011 09:48:32

    ΄΄ο Πάγκαλος κάνει τον κακό, ο Πεταλωτής τον καλό και ο Γιώργος τον Πρωθυπουργό.΄΄......ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ Μ.....ΚΑ!!!
    ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΜΟ ΟΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΑΛΛΑΞΕ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ...ΝΑΙ ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΛΕΞΑΜΕ ΔΕΞΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟ....

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 30/05/2011 09:58:08

    ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ...ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΟΙ ΑΜΟΙΡΕΣ Δ.Υ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΥΨΟΥΣ ΚΑΙ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΛΛΗ....ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΓΙΑ ΣΥΣΦΙΞΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΚΛΠ....ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ...!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 30/05/2011 12:04:38

      Το αίτημα σας είναι δίκαιο Εύα και θα το δούμε με συμπάθεια. (χαχαχα)
      Πάντως αποκλείεται να την εγκρίνει το Ταμείο σας, την εν λόγω αισθητική παρέμβαση....

  6. Loud Area avatar
    Loud Area 30/05/2011 10:22:51

    Μήπως εκτός απο Αγανακτισμένοι μπορούμε να είμαστε και Σκεπτόμενοι; Όχι με μια συμβατική σκέψη, στα πλαίσια μιας έξωθεν επιβεβλημένης ορθολογικότητας, αλλά στρέφοντας το βλέμμα μας προς τα μέσα. Μήπως μπορούμε να ξεφύγουμε απο την μέγγενη με τα φτερά του Πήγασου; Με τη φαντασία μας και την επινοητικότητά μας; Μήπως δεν είμαστε εμείς που έχουμε Μνημόνιο πρωτίστως με τη γλώσσα, τους προγόνους και την ιστορία;
    Μήπως δεν είμαστε εμείς που σταθήκαμε όρθιοι όταν έκρυψαν τον ήλιο τα βέλη των Περσών; Μήπως δεν είμαστε εμείς που ανακαλύψαμε την Πόλη και την Δημοκρατία; Μήπως δεν είμαστε εμείς που συνθέσαμε τη Δύση και την Ανατολή στη μακροβιότερη αυτοκρατορία του κόσμου; Εμείς είμαστε. Όχι εξ αίματος, εκ πνεύματος. Γιατί επιμένουμε να μιλάμε ελληνικά. Να σκεφτόμαστε ελληνικά και να αποκαλύπτουμε τις αλήθειες του κόσμου. Ναι, μπορούμε να ξαναγίνουμε το φως του κόσμου. Αρκεί να μην σβήσουμε τώρα. Αν μηδίσουμε θα προδώσουμε τον Καζαντζάκη, τον Σεφέρη, τον Ελύτη. Ο κόσμος χωρίς ποίηση θα είναι ένας κόσμος παραδομένος στην Goldman Sachs.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Loud Area 30/05/2011 11:48:47

      !!!

  7. Κρητικός avatar
    Κρητικός 30/05/2011 10:28:18

    Στην συνεχεια του τιτλου -για να μην ξεχνιομαστε- ο μπαμπας ελεγε "εγω απλως προηδρευσα" και ο παππους τη δεκαετια του 50 «η Ελλάς αναπνέει με δύο πνεύμονες, τον μεν αγγλικόν, τον δε αμερικανικόν, και δι' αυτό δεν ημπορεί να πάθει ασφυξίαν λόγω του Κυπριακού»
    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ !!!!!!!!!!

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 30/05/2011 11:27:08

    Το κίνημα των Αγανακτισμένων Ελλήνων Μουτζα-head-in απλώνεται ανεξέλεγκτο. Αυτό είναι γεγοινός.
    Ο Παπανδρέου πάλι ούτε ερωτευμένος να ήτανε με τον Αντώνη. Κάθε τρεις και λίγ τηλέφωνο και θέλω να τα πούμε. Σε λίγο τον βλέπω να κάνει καντάδα στη Συγγρού μαζί με τον Καχριμάκη.
    Πληροφορίες λένε ότι υπάρχει σε εξέλιξη κίνημα Αγανακτισμένων στη Μύκονο με πρωτεργάτη το Γιάννη Γαλάτη. Έχουν σαλπάρει ήδη χάι σπηντ τριήρεις για το νησί των ανέμων. Κατεβαίνει ο Ασλάνης, ο Τσέλιος, ο Γαβαλάς και άλλοι Μυρμιδόνες για να διαδηλώσουν αγανακτισμένοι για την απομάκρυνση της στρατιωτικής φρουράς του νησιού.

  9. βασίλης avatar
    βασίλης 30/05/2011 12:32:39

    Αξιότιμοι φίλοι ο Γ.ΑΠ. εκτελεί διατεταγμένοι υπηρεσία των μεγάλων πέραν και
    δώθε του Ατλαντικού, αλλά δεν έχει καταλάβει οτι κάποια στιγμή που θα τους
    κάνει τη δουλειά θα τον πετάξουν σαν στιμένη λεμενόκουπα, αλλά θα εχει κάνει
    το μεγαλύτερο κακό ολων των τελευταίων χρόνων απο γενέσεως του ελληνικού
    κράτους.
    Αξιότιμοι φίλοι οι μεγάλοι δεν θέλουν κοινωνία ενωμένη-οικογένεια ενωμένη-
    ιδικτησία κατακρεουργιμένη-και γενικώς το φιλοτιμο και το γόητρο των
    ελλήνων στο ναδήρ εως εξαφανισεως του.
    Ας αντισταθούμε λοιπόν ολοι μας μπροστά σ΄αυτήν την κατάσταση και εάν
    χρειαστεί να πάρουμε και τα ξύλα-πέτρες-και οτι άλλο να τους σπάσουμε
    τα κεφάλια και να τους κρεμάσουμε στο σύνταγμα.

  10. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 30/05/2011 13:16:15

    Αυτό που συμβαίνει κάθε βράδυ, στο Σύνταγμα κυρίως αλλά και στη υπόλοιπη Ελλάδα σε μικρότερη όμως έκταση,είναι κάτι που σίγουρα έχουν αρχίσει και το φοβούνται κάποιοι και προσπαθούν να το δουν με συμπάθεια και καλές προθέσεις.Οταν όμως τελειώνουν τα δελτία τους,σκέφτονται και πως θα το διαχειριστούν γιατί κάποια στιγμή ενδέχεται να πάρει και ποιό δυναμικές διαστάσεις.Ξέρουν ότι δεν τους παίρνει να συμβεί μια νέα ΜΑΡΦΙΝ γιατί σε σχέση με πέρυσι οι καταστάσεις και οι συνθήκες είναι διαφορετικές και ο κόσμος δείχνει πιο αποφασισμένος,έτσι όταν είσαι άνεργος,φτωχός,νέος χωρίς μέλλον δεν έχεις να χάσεις τίποτα απο αυτό που δεν έχεις.Ενα πολύ θετικό είναι ότι ο κόσμος συχάθηκε τους πολιτικούς τύπου Πάγκαλου,αλλά θα έλεγα ότι αυτός είναι πιό τίμιος μέσα στην αθλιότητα και την κυνικότητα του γιατί λέει ξεκάθαρα αυτό που πραγματικά πιστεύει και αισθάνεται,ενώ τύποι σαν το Πεταλωτή με το βλέμμα της αγελάδας είναι πιο χυδαίοι λόγω του ότι είναι απίστευτα υποκριτές και ο ρόλος του καλού πια δεν τους ταιριάζει.Το θέμα είναι λοιπόν πως αυτή η οργή και η αγανάκτηση που όλοι νιώθουμε,θα μας φέρει κάτι θετικό και η απομυθοποίηση των κομμάτων είναι μια καλή αρχή,ιδίως του ΠΑΣΟΚ του οποίου το τέλος σίγουρα θα χαροποιήσει πολύ κόσμο.Τώρα μάλιστα που και η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ εκείνου του απίθανου τύπου που λέγεται Παναγιωτακόπουλος,έβγαλε αφίσες με τη φωτογραφία του πατέρα ΓΑΠ,προβλέπεται πολύ γέλιο......

  11. O Saligaras avatar
    O Saligaras 30/05/2011 16:58:05

    ο Πάγκαλος κάνει τον Βεληγκέκα,
    ο Πεταλωτής τον Χατζηαβάτη
    και ο Ερυθραιότης τον Καραγκιόζη Πρωθυπουργό.

    Που'σαι Μεγάλε Ευγένιε Σπαθάρη να καμαρώσεις πρόοδο,
    που'σαι να δεις που τον άφησες και που έχει φθάσει.

  12. Posidonas avatar
    Posidonas 30/05/2011 21:25:33

    Να αφησει τις εξυπναδες ο Πεταλωτης και να μη το παιζει τιμητης και "υποστηρικτης".Αυτο θα εκανε αν ηταν αντιπολιτευση και μαεστρια μάλιστα, οπως ξερει το πασοκ να κανει σε αυτες τις περιπτωσεις. Θυμαστε οταν πηγαν τον ΓΑΠ στον Πειραια μεσα στα δακρυγωνα;