#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/12/2009 18:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Νικηφοράκης γιατί ξύνεται στην γκλίτσα του τσομπάνη;



Πατριδογνωσία:

Λιοντάρι  ο Πάγκαλος που βγήκε στην Βουλή να απαντήσει στον Σαμαρά. Τίγρης της Βεγγάλης, όπως τότε στα Ίμια και στην Κένυα.

Όταν τον βλέπω να αγριεύει δεν ξέρω γιατί αλλά παθαίνω κάτι …όπως όταν βλέπω τον Παπακαλιάτη να παίζει τον εραστή.

Να δω τώρα τι θα κάνει με την Λιάνα και το ΚΚΕ που ετοιμάζουν γενική αντεπίθεση του προλεταριάτου επειδή θεωρούν ότι αυτός οργάνωσε την παραπομπή της υπόθεσης Γερμανός στην Βουλή.

Εκστρατεία κατά των αγνώστων που κυκλοφορούν με τζιπ και πυροβολούν περαστικούς εξαπέλυσε η αστυνομία. Φοβάται ότι κάνουν προπόνηση εν όψει των μέτρων που έρχονται.

Θα διαβάσατε ασφαλώς την τακτική ενημέρωση που μας κάνει ο Μούργος για τα τεκταινόμενα στη ΝΔούλα (« I have a dream»)

Ξέχασε όμως να μας πει για την συνέντευξη που έδωσε ο Σαμαράς και στον Χατζηνικολάου, μετά τον Ταρζάν και τον φίλο του Ριρή – λέτε να τρίτωσε το κακό;

Στην οποία συνέντευξη δηλώνει μεταξύ άλλων: «Έχω ευθύνη να αλλάξω όσα πρέπει και να ενώσω ξανά την παράταξη. Και αυτό δεν το πετυχαίνεις με λεπτές ισορροπίες αλλά με θαρραλέες πρωτοβουλίες».

Είναι σαφές ότι αναφέρεται στην θαρραλέα και καθόλου εξισορροπητική πρωτοβουλία του να τοποθετηθούν ως μέλη της σκιώδους κυβέρνησης της Ρηγίλλης ο Κυριάκος και η Ελίζα.

Για την Όλγα δεν θέλω να ακούω κουβέντα, πρώτον επειδή είμαστε κοντοπατριώτες. (η μάνα μου ήταν από τα Σφακιά, όχι παίζουμε), και δεύτερον η σκιώδης κυβέρνηση πρέπει να έχει και αισθητική αντίληψη.

Με την ευκαιρία ο Νικηφοράκης γιατί ξύνεται στην γκλίτσα του τσομπάνη και δίνει συνεντεύξεις;

Ασχολείται κανείς μαζί του πλην του δημοσιογράφου που του πήρε την συνέντευξη;

Καλά πάμε, επέστρεψε και ο Γκουζγκούνης.

Πρέπει να διατηρήσουμε οπωσδήποτε αυτό το πολιτιστικό μας επίπεδο. Να μην τα ισοπεδώσουμε όλα με τις πολυπολιτισμικές αηδίες του ΓΑΠ. Δεν είδατε τι έπαθαν οι Παλαιστίνιοι που τους ακύρωσε τα καλλιστεία η Χαμάς;

Αποτελούν λένε οι αγιατολάχ όργανο του ιμπεριαλισμού τα καλλιστεία.  Γι αυτό φαίνεται μου σηκώνεται  η τρίχα στο σβέρκο (εσείς τι νομίσατε;) όταν βλέπω τα ελληνικά Play Mate. Πολύ τέχνη ρε παιδί μου.

Διαβάζω ότι ο Καραμανλής έλεγε τις προάλλες σε φίλο του: «που τους βρήκα όλους αυτούς και τους έκανα υπουργούς;». Έλα ντε

Τον Ριρή πάντως ξέρω που τον βρήκες, Κώστα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Le canard avatar
    Le canard 26/12/2009 18:52:39

    Ολγα και αισθητική, σαν και αυτή της παλιάς της φίλης της, της Γιάννας Αγγελοπούλου; Σκιώδης κυβέρνηση; Ξέρει αυτή τη είναι τούτο το πράμα;

  2. Tasos avatar
    Tasos 26/12/2009 19:13:12

    Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνει κάποιος επιτέλους ΝΔκράτης αρχηγός είναι να αποκηρύξει όλους τους πολιτικάντηδες των ψηφοδελτίων της στο νησί και να ψάξει να βάλει έντιμους και ικανούς ανθρώπους. Νισάφι πια με τις συμμορίες που λυμαίνονται τα ψηφοδέλτια της ΝΔ εκεί κάτω. ΔΡΟΜΟ ΟΛΟΙ!

  3. Hase avatar
    Hase 26/12/2009 20:53:13

    Το οτι για να ενωσεις μια παραταξη δεν χρειαζονται "λεπτε" ισορροπιες το ξερει και ο ΓΑΠ.
    Γιαυτο εβαλε τον (χοντρο) Παγκαλο αντιπροεδρο.

  4. Y. avatar
    Y. 26/12/2009 21:56:46

    Κρας τεστ για τους Κούλη και Βόζενμπεργκ. Τα Ν/Σ για τη πράσινη ανάπτυξη (αρχαίε, ετοιμάσου για αντιρρήσεις/προτάσεις, επί χάρτου), και το μεταναστευτικό-πολιτογράφηση.

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 26/12/2009 22:12:46

      Λάθος. Το 2ο είναι Εσωτερικών και προ-πο. Αν ξέρει κάποιος τι Ν/Σ θα φέρει η Διαμαντοπούλου?

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Y. 26/12/2009 22:12:59

      έτοιμος είμαι... άσε να περάσει και η πρωτοχρονιά. Έχει μαζευτεί αρκετό υλικό, και οι οικολόγοι αντιδρούν (όχι greenpeace και τέτοια οργανωμένοι, αυτοί ακούγεται ότι είναι ...υπάλληλοι)

  5. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 27/12/2009 10:36:37

    ΟΙ ...ΜΑΓΚΙΕΣ....ΤΟΥ ΧΟΝΤΡΟΚΟΙΛΙΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ STAGE KAI ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΑΝΤΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ !!!!

  6. stelios avatar
    stelios 27/12/2009 10:52:46

    Ποιοι μωρε ειναι οι αδυναμοι πολιτες,αυτοι που δουλευαν με μισο μισθο ωστε να τρουπωσουν απο το παραθυρο στο Δημοσιο και μετα να βγαλουν τα σπασμενα στον κοσμακη με τα φακελακια τα λαδωματα και τις πληρωμενες κοπανες?
    Καλα τους ξηγηθηκε και τους διαολοστειλε,μακαρι να'χαμε 10 Παγκαλους γιατι θα τους χρειαστουμε λιαν συντομως.

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ stelios 27/12/2009 11:02:02

      ..ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΗ ΚΙ'ΑΥΤΟΣ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ -ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΔΕΚΑ - ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ , ΠΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!

  7. stelios avatar
    stelios 27/12/2009 11:07:53

    ΙΑΝΕ,
    ποτε δεν ημουν ουτε ΠΑΣΟΚ ουτε με τιποτα αλλο συναφες με την λαμογια εν ονοματι του λαου.
    Ο Παγκαλος δεν προκειται να απολυθει γιατι απλα ειναι ο μονος σοβαρος συνομιλητης της Κατοχικης Κυβερνησης απο τις Βρυξελες που λιαν συντομως θα εχουμε,ελεω του Χοντρου Παραλια και του Παιντιου με το 12 χρονων μυαλο.
    Αυτοι λοιπον θα απολυσουνε ολα τα κοπροσκυλα που χρονια τωρα απομυζουν το Δημοσιο,γιατι απλουστατα δεν βγαινει αλλιως το χρεος,αν δεν διωξεις τις βδελες αντι να στραγγιζεις τις φλεβες της χωρας.

  8. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 27/12/2009 11:44:02

    Σχεδόν 14 χρόνια μετά την αμφισβήτηση με στρατιωτικά μέσα της ελληνικής κυριότητας των Ιμίων από την Άγκυρα, αποκαλύπτονται με κάθε λεπτομέρεια οι -τραγικά- ανεπαρκείς διαπραγματευτικές προσπάθειες της ηγετικής ομάδας που ανέλαβε τη διαχείριση της Κρίσης. Βαρύτατες ευθύνες καταλογίζονται στον τότε υπουργό Εξωτερικών Θ. Πάγκαλο (νυν Αντιπρόεδρο της κυβέρνησης με αρμοδιότητα, μεταξύ άλλων, τη σύγκλιση του ΚΥΣΕΑ), ο οποίος προέβη χθες σε πλήρη επιβεβαίωση των απόρρητων τηλεγραφημάτων του State Department, που δημοσιεύονται στο βιβλίο "Ίμια, τα απόρρητα τηλεγραφήματα των Αμερικανών" (εκδ. Λιβάνης).
    Τα εκατοντάδες έγγραφα που έρχονται στο φως της δημοσιότητας κατόπιν ενεργειών των δημοσιογράφων Μ. Ιγνατίου και Αθ. Έλλις, αποκαλύπτουν ότι ο Έλληνας ΥΠΕΞ υπέκυψε στις πιέσεις του Αμερικανού ομολόγου του Warren Cristopher με αποτέλεσμα να δεσμευθεί για την απόσυρση της ελληνικής σημαίας από τα Ιμια, στο πρώτο μάλιστα στάδιο της διαπραγμάτευσης, που ξεκίνησε το βράδυ της 30ής Ιανουαρίου 1996, προβαίνοντας μάλιστα σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς για το εθνικό σύμβολο.
    Επιβεβαιώνεται πλέον ξεκάθαρα ότι η φόρμουλα απεμπλοκής "nο boats, no flags, no men on the islands or in the proximity" είναι μόνιμου χαρακτήρα, με άλλα λόγια η ελληνική πλευρά συναίνεσε στην οριστική απεμπόληση κυριαρχικών δικαιωμάτων από τμήμα της ελληνικής επικράτειας (βραχονησίδες Ίμια) προκειμένου να αποφύγει τη κλιμάκωση της Κρίσης σε πολεμική αναμέτρηση, αποδεχόμενη έτσι την τουρκική θεωρία περί ύπαρξης "γκρίζων ζωνών" στο Αιγαίο.
    Όπως αναφέρεται στο βιβλίο, μετά το τέλος των κρίσεων, οι αξιωματούχοι του State Department συνηθίζουν να συντάσσουν ένα κείμενο με το οποίο αποτιμάται η αμερικανική προσπάθεια και το οποίο χαρακτηρίζεται άκρως απόρρητο. Στην περίπτωση της κρίσης των Ιμίων, το έργο αυτό ανέλαβε ο αναπληρωτής υπουργός Εξωτερικών Strobe Talbott.

    1. Oι πρώτες αντιδράσεις της αμερικανικής πρεσβείας
    Στις 29 Ιανουαρίου 1996, ο Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα Thomas Niles απέστειλε το παρακάτω τηλεγράφημα στο State Department:
    "...Αυτή η ελληνοτουρκική αψιμαχία με αντικείμενο ένα ακατοίκητο κομμάτι γης, έκτασης ίσως δύο οικοδομικών τετραγώνων, εμφανίζει στοιχεία κωμικής όπερας... Είναι προφανές ότι θα προτιμούσαμε να μην εμπλακούμε στη διαφορά αυτή, αλλά από την πείρα μας γνωρίζουμε ότι ίσως να μην έχουμε αυτή την επιλογή. Επομένως, πιστεύω ότι πρέπει να εξετάσουμε το ιστορικό αρχείο στον βαθμό που το επιτρέπουν οι πληροφορίες μας, προκειμένου να καθορίσουμε το διεθνές καθεστώς των Ιμίων, καθώς είναι πιθανό σε κάποια στιγμή να χρειαστεί να πάρουμε θέση σχετικά με τα νόμιμα δικαιώματα στην υπόθεση αυτή..."

    2. O Έλληνας ΥΠΕΞ για τη σημαία
    Στις 02:42 π.μ. της 31ης Ιανουαρίου, ο Αμερικανός διπλωμάτης Kerry Cavano ενημερώνει την πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα ότι, στη διάρκεια της διαπραγμάτευσης, ο Πάγκαλος τοποθετήθηκε και στο θέμα της σημαίας, αλλά και στο άλλο μεγάλο ζήτημα, αυτό της επέκτασης των χωρικών υδάτων. Ο Cavano έγραψε τα εξής σε εμπιστευτικό τηλεγράφημα, που υπέγραψε ο Cristopher:
    Ημερομηνία: 31 Ιανουαρίου 1996, ώρα 02:42
    Από: Υπουργό Εξωτερικών Στέιτ Ντιπάρτμεντ, Ουάσιγκτον
    Προς: Πρεσβεία ΗΠΑ, Αθήνα, Άμεση παράδοση
    Θέμα: Επίσημα-Ανεπίσημα

    "... Σε απάντηση στα σχόλια του υπουργού (Εξωτερικών Κρίστοφερ), ο Πάγκαλος είπε ότι, σε ομιλία που είχε μόλις εκφωνήσει στη Βουλή, είχε επαναλάβει ότι η Ελλάδα δεν είχε την πρόθεση να επεκτείνει τα χωρικά της ύδατα πέραν των 6 (έξι) μιλίων. Τόνισε στον υπουργό (Εξωτερικών Κρίστοφερ) ότι ήλπιζε πως αυτό θα έχει καθησυχάσει τις τουρκικές ανησυχίες ως προς το σημείο αυτό. Είπε ότι τα ελληνικά στρατεύματα στα Ίμια θα αποσύρονταν στις 31 Ιανουαρίου, αλλά η σημαία θα παρέμενε.
    Προσέθεσε, ωστόσο, ότι ανέμενε πως οι ισχυροί άνεμοι θα κατέστρεφαν σύντομα τη σημαία και ότι η Ελλάδα δεν θα την αντικαθιστούσε."
    "3. Συγχαρητήριο μήνυμα στον Πάγκαλο: διαβιβάστηκε σήμερα μέσω του μηνύματος 17018 του Στέιτ Ντιπάρτμεντ".

    3. Ο Τalbot εγκαλεί τον Σημίτη και θεωρεί κερδισμένη την Τουρκία
    Ημερομηνία: 2 Φεβρουαρίου 1996, ώρα 22:27
    Από: Υπουργό Εξωτερικών Στέιτ Ντιπάρτμεντ, Ουάσιγκτον
    Προς: Όλες τις ευρωπαϊκές διπλωματικές αποστολές, Προτεραιότητα.
    Επίσης: Στη CIA, NSA και DIA, Ουάσιγκτον, στο Συμβούλιο Εθνικής Ασφάλειας (NSC), All PolAds Collective. Και στους: Verschbow, Beers, Tenet και Fried.
    Θέμα: Ανάλυση Πληροφοριών και Ερευνας: Ελλάδα/Τουρκία: Αλληλοκατηγορίες αντεγκλήσεις για τα Ίμια

    "...Καθώς ο στόχος της Τουρκίας (προηγούμενο καθεστώς) ήταν πιο περιορισμένος από την απόπειρα τετελεσμένου γεγονότος της Ελλάδας, η πρωθυπουργός Τσιλέρ μπόρεσε να διακηρύξει τη νίκη της. Οι τουρκικές υπηρεσίες ασφάλειας απολαμβάνουν την καλή δημοσιότητα των διαδοχικών επιτυχιών: πρώτα, οι πειρατές του φέρι «Αβράσια», τώρα οι Έλληνες..."
    "...Ο ad hoc χαρακτήρας των ενεργειών της Ελλάδας στα Ιμια και η κοινοβουλευτική ρητορική που τις υποστήριξε προετοίμασαν την ήττα της Ελλάδας. Οι ελληνικές δυνάμεις φαίνεται να κατέλαβαν τα Ίμια χωρίς την έγκριση του Υπουργού Άμυνας Αρσένη, πόσο μάλλον του Σημίτη, και η επακόλουθη αμυντική πολιτική αποτέλεσε αντικείμενο κακού συντονισμού στο πλαίσιο του υπουργικού συμβουλίου μέχρι τις λιγοστές τελευταίες ώρες. Η υπόσχεση του Σημίτη στη Βουλή στις 29 Ιανουαρίου να διατηρήσει τη σημαία στη θέση της αποδείχθηκε ενοχλητικό βάρος όταν υποχώρησε από τις θέσεις του. Ο Αρσένης και (πολύ πιθανώς) η στρατιωτική ιεραρχία φαίνονται καταδικασμένοι να πληρώσουν τις συνέπειες της πανωλεθρίας στα Ίμια, ενδεχομένως χάνοντας τη θέση τους. (Απόρρητο)... Παρότι η Άγκυρα προτείνει τον διάλογο για τη διάθεση των νησίδων του Αιγαίου, η Αθήνα αρνείται τις συνομιλίες φοβούμενη μήπως υπονομεύσει τις νόμιμες αξιώσεις της και απολέσει περαιτέρω το κύρος της."

    4. Ελληνικά στρατεύματα στην Καλόλιμνο
    Στις 7 Φεβρουαρίου 1996, ο Αμερικανός πρέσβης στην Αθήνα Thomas Niles απέστειλε τηλεγράφημα στον Cristopher, στο οποίο μεταξύ άλλων αναφέρει:
    "...Απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με πληροφορίες περί παρουσίας ελληνικών στρατευμάτων στη νησίδα της Καλολίμνου κοντά στα Ιμια/Καρντάκ, το υπουργείο Εξωτερικών και το ελληνικό Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας είπαν ότι μόνον η νησίδα των Ιμίων καλύπτεται από τη συμφωνία απεμπλοκής που επιτεύχθηκε με τη μεσολάβηση των Ηνωμένων Πολιτειών στις 30-31 Ιανουαρίου. Έτσι, κατά την άποψή τους, η παρακείμενη νησίδα της Καλολίμνου δεν υπάγεται στη συμφωνία, και δεν επιβεβαιώνουν ούτε διαψεύδουν την παρουσία ελληνικών στρατευμάτων (ή άλλων προσώπων) στην Καλόλιμνο (ή σε άλλα νησιά/νησίδες του Αιγαίου)..."
    "Η πρεσβεία ενεργεί θεωρώντας ότι η συμφωνία περί επανόδου στο προηγούμενο καθεστώς καλύπτει μόνον τα Ιμια/Καρντάκ και όχι άλλα γειτονικά νησιά/νησίδες. Θα εκτιμούσαμε την επιβεβαίωση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ ότι η αντίληψή μας αυτή είναι ορθή."
    Την επομένη μέρα, το State Department απαντά μεταξύ άλλων στην αμερικανική πρεσβεία της Αθήνας:
    "Η συγκεκριμένη ενέργεια δεν παραβιάζει τη συμφωνία για την ταυτόχρονη απομάκρυνση στρατιωτικών δυνάμεων και σημαιών από τα Ιμια, την αποχώρηση των πολεμικών σκαφών και τη μη επιστροφή τους... Καταστήσαμε σαφές ότι δεν αμφισβητούμε το δικαίωμά τους να αναπτύξουν αυτά τα στρατεύματα, αλλά ανησυχούμε για το γεγονός ότι τέτοιου είδους ενέργειες είναι δυνατόν να παρερμηνευθούν και να προκαλέσουν αντιδράσεις στην Άγκυρα".
    http://strategy-geopolitics4.blogspot.com/2009/10/blog-post_7873.html

    ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ !!!!

  9. stelios avatar
    stelios 27/12/2009 13:02:01

    Bεβαια την ιδια ωρα οι Σημιτης,Αρσενης,Τσοχατζοπουλος,Δαμανακη,Κωνσταντοπουλος,Εβερτ και λοιποι τενεκεδες,ζωνονταν τα φυσεκλικια για να πολεμησουν,ασε μας ε φιλε...

    • ΙΑΝΟΣ avatar
      ΙΑΝΟΣ @ stelios 27/12/2009 13:23:04

      ΦΙΛΕ ΜΟΥ ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ! ΕΙΚΝΑΙ ΤΑΥΤΟΣΗΜΟΙ ΜΕ-
      ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΤΟΥ ΕΥΡΥΔΗΜΟΥ,
      ΤΗΝ ΚΕΡΚΟΠΟΡΤΑ,
      ΤΟΝ ΝΕΝΕΚΟ,
      ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΕΜΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ,
      ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΕΜΙΚΑ ΠΛΟΙΑ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΑΝΑΝ ΣΤΑ ΙΜΙΑ,

      ΜΗΝ ΗΡΩΟΠΟΙΕΙΣ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ !1 ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ !!!!!