Ο Μώραλης και η εθνική χρεοκοπία μας
09/05/2014 08:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Μώραλης και η εθνική χρεοκοπία μας

Κανένας άλλος πλην του Μώραλη δεν ενσαρκώνει με τόση ενάργεια την αιτία της εθνικής χρεοκοπίας μας.

Επάγγελμα: Γιος υπουργού του ΠΑΣΟΚ.

Αντιπρόεδρος 20 χρόνια στον Ολυμπιακό του Σ. Κόκκαλη.

Πρόεδρος στη Σούπερ Λιγκ ελέω Μαρινάκη.

Υποψήφιος Δήμαρχος Πειραιά.

Για τις ....σπουδές του, ψάχνω να βρω βιογραφικό του.

Ο ευρών αμειφθήσεται.

ΣΟΝ ΠΕΝ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 09/05/2014 10:02:26

    Ακρως επιτυχής σκιαγράφηση της νοοτροπίας και της αισθητικής που οδήγησαν στην εκπόρνευση την Ελληνική κοινωνία.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Μανιάτης 09/05/2014 15:40:52

      πολιτικοί σε κυβερνούσαν τόσα χρόνια όμως, όχι manager και επιχειρηματίες...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ηλίας 10/05/2014 10:14:38

        Τί είδους μάνατζερ είναι ένας χωρίς σπουδές;

        • Ηλίας avatar
          Ηλίας @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/05/2014 15:03:56

          α. δεν ξέρω αν έχει ή όχι πτυχίο και β. όπως ξέρεις δεν κάνει το πτυχίο τον επαγγελματία...γιατί με τόσους πτυχιούχους που έχει η Ελλάδα θα έπρεπε να πετούσε και όχι να έρπει...

          • Μανιάτης avatar
            Μανιάτης @ Ηλίας 11/05/2014 09:00:52

            Αγαπητέ Ηλία, δεν είναι ζήτημα πτυχίου, ούτε πολιτικού ή επιχειρηματία. Είναι ζήτημα νοοτροπίας. Η νοοτροπία της αρπαχτής, της ανομίας, του ατομικισμού, του Εγώ υπεράνω του συνόλου, της Κοινωνίας, του νόμου. Είναι ζήτημα της αισθητικής του χυδαίου γέλιου του Κόκκαλη - το έχεις ακούσει;

  2. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 09/05/2014 12:24:58

    Αλήθεια όμως.... Ο Μώραλης είναι που φταίει για τα πάντα!!!!!....

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ανώνυμος 10/05/2014 10:16:28

      Για τη διαπλοκή επιχειρηματιών με πολιτικούς δεν έχεις ακούσει τίποτα; Μόνοι τους έκαναν όσα έκαναν οι πολιτικοί;

      • ανώνυμος avatar
        ανώνυμος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/05/2014 19:43:18

        Φυσικά! Πολλά! Αλλά μη τα συνδέουμε όλα με τον Μώραλη. Γιατί στην τελική μπορεί να είναι πολλά πράγματα αλλά το όνομά του δεν έχει συνδεθεί με κανένα σκάνδαλο μεγατόνων.

  3. Aris avatar
    Aris 09/05/2014 13:26:08

    Μα φυσικά και ο κος Μώραλης φταίει για την Εθνική Χρεοκωπία μας και είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Μνημονίου, των Δανείων, ο λόγος που εξαφανίστηκαν οι Δεινόσαυροι, ο κλύριος υπαίτιος που ο Αλέκος ο Τζανετακος έτρωγε φάπες απο τον τεράστιο Λάμπρο Κωνσταντάρα και έχει βάλει και το χεράκι του στην κατάσταση της Ουκρανίας. Επίσης, για τις σπουδές, παρακαλέιτε ο οιοςδήποτε συνεργαζόμενος Συνταγματολόγος να μας υποδείξει που ακριβώς λέει στο Σύνταγμα της Ελλάδος ότι για να έχεις το δικαίωμα του εκλέγεσθαι χρειάζεται πτυχίο ανώτατης εκπαίδευσης.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Aris 10/05/2014 09:38:28

      Να μη νας το παίζει όμως ...μάνατζερ χωρίς σπουδές.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Aris 10/05/2014 10:18:12

      Να μη μας το ...παίζει όμως μάνατζερ. Να πει ήμουν ΠΑΣΟΚ, είχε ο πατέρας μου γνωριμίες και τακτοποιήθηκα.

  4. Praxiteralius avatar
    Praxiteralius 09/05/2014 13:37:53

    Δυστυχώς δραματικά εύστοχο το άρθρο . Και η αποτύπωση τής παρακμής και τού αξιακού εκφυλισμού ολοκληρώνεται με την παρουσία στην ακολουθία τού επαγγελματία "εξεδράκια" των πιό απίθανων κλακαδόρων ή υποψηφίων τού συνδυασμού: Υπουργός εν ενεργεία , τέως υπουργός και ήδη πολιτικός αναλυτής με βαρύ όνομα , στελέχη , "παραγόντες" και γόνοι τής λεγόμενης "νοικοκυραίικης" κεντροδεξιάς ελιτ τού Πειραιά κ.λπ. , κλ.π. . Αν αυτό δεν λέγεται χρεωκοπία , πώς αλλοιώς να το πείς ;

  5. LYDA avatar
    LYDA 09/05/2014 13:43:10

    Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΔΑΡΑΤΟ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ "ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ" ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΗΦΟ. Η ΗΘΙΚΗ "ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗ" ΜΙΑΣ ΠΟΛΗΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ. ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ

  6. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/05/2014 14:52:19

    Δε σου κάνει ΣΟΝ ΠΕΝ το ''Αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού 20 χρόνια'' για επάγγελμα;...

    • Praxiteralius avatar
      Praxiteralius @ Κυθήριος 09/05/2014 18:24:36

      Εύλογη η απορία-ένσταση . Επάγγελμα πρέπει να χαρακτηρισθεί η θητεία στην θέση αυτή επί τόσον καιρό και μάλιστα με τεράστια κοινωνική προσφορά , κατά το σοφόν αξίωμα: αν δεν μπορείς να παράγεις ή να διανέμεις "άρτο", εκμεταλλεύσου τον προσοδοφόρο τομέα των θεαμάτων . Και μάλιστα στην προκειμένη περίπτωση λές και ότι προάγεις και την Ολυμπιακή Ιδέα "τού ωραίου, τού μεγάλου και (ιδίως) τού αληθινού" . Σε λίγο θα ζητάνε και ένσημα για παροχή υπηρεσιών ως επαγγελματίες και τα "παληκάρια" των Θυρών 13, 7, 4, 10 κ.λ.π.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Praxiteralius 09/05/2014 18:42:27

        Στη θέση αυτή δεν εκλέχθηκε για να χαρακτηριστεί θητεία,κάποιος τον προσέλαβε και τον πληρώνει γι' αυτό. Τα περί κοινωνικής προσφοράς δεν έχουν σχέση από τη στιγμή που πληρώνεται.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κυθήριος 10/05/2014 10:19:05

      Μου κάνει τόσο που θέλω μια τέτοια.... δουλειά και το γιό μου.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Κυθήριος 10/05/2014 10:32:24

      Επίτρεψέ μου Κυθήριε να σου πώ ένα...κρίμα!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 10/05/2014 11:01:02

        Το...κρίμα γιατί; Επειδή πρέπει απλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι; Ή νομίζεις ότι είμαι Πειραιώτης και με νοιάζει...

  7. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 10/05/2014 12:13:26

    Το επίπεδό σου έδειχνε περισσότερο σκεπτόμενο άνθρωπο. Η αναμέτρηση στον Πειραιά με τις ...ιδιαιτερότητές της πρέπει να απασχολεί όλη τη χώρα.

  8. akenaton avatar
    akenaton 10/05/2014 21:22:00

    Το σημείωμα αυτό του ΣΟΝ ΠΕΝ περιγράφει εναργώς και λιτά, δια μέσω του παραδείγματος, ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος της κοινωνίας μας. Τα περισσότερα σχόλια δυστυχώς, απλά επιβεβαιώνουν τον συγγραφέα, τον οποίο συγχαίρω εκ βάθους καρδίας.

  9. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 11/05/2014 17:00:25

    O "Λαός" , αυτή η ένοχη συλλογικότητα την οποία οι πάντες κανακεύουν, θα φτάσει στις προσεχείς εκλογές στο έσχατο σημείο εξαθλίωσης. Και τον Αχιλλέα Μπέο( υποψήφιο Δήμαρχο Βόλου)θα επιβραβεύσει. Προσωπικά δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ψήφιζαν και τον "κοκκαλιάρη", τον Θωμά Μήτρόπουλο , φίλο του παλαιοπασόκου Μώραλη..( τον γνωστό "να κερδάνε ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω)...

  10. δημης avatar
    δημης 16/05/2014 19:16:46

    Μα...έχει ΚΑΙ την αξιόπιστη παρέα υπαιθα το ονομά της ... Ξέρει κανεις τις πλάτες του;;;;

  11. Γιάννης avatar
    Γιάννης 18/05/2014 17:27:14

    ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ
    "Ο Γιάννης Μώραλης γεννήθηκε το 1968 και φοίτησε στο οικονομικό τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά. Γιός του αείμνηστου Υπουργού Πέτρου Μώραλη είχε πάντα ενδιαφέρον για τα κοινά και την πολιτική χωρίς όμως να έχει ενταχθεί ενεργά σε κάποιο πολιτικό κόμμα.
    Εργάζεται απο 22 ετών. Τα τελευταία 20 χρόνια δραστηριοποιείται στον Πειραιά τόσο ως ελεύθερος επαγγελματίας στο χώρο του αθλητικού Marketing και της επικοινωνίας, όσο και ως στέλεχος της ΠΑΕ Ολυμπιακός έχοντας αναλάβει σημαντικές θέσεις ευθύνης.
    Το 2011 ανέλαβε τη θέση του Αντιπροέδρου και Γενικού Διευθυντή της ΠΑΕ.
    Το 2012 εκλέχτηκε Πρόεδρος της Super League όπου και παραμένει μέχρι σήμερα.
    Είναι παντρεμένος με τη Βάλια Κυριαζή και έχουν δύο παιδιά."
    Επίσης δεν είχε ποτέ πάρε δώσε με κυβερνητικές θέσεις και αργομισθίες .
    Την αμοιβή από που την παραλαμβάνω ;