#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2014 10:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κώστας Μπακογιάννης και η μάχη γύρω από τη διατροφή του τρίτου παιδιού του


Γράφει μεταξύ άλλων ο Γιώργος Κύρτσος στην χθεσινή Free Sunday:

.... Ο κ. Μπακογιάννης, ο οποίος σύμφωνα με πληροφορίες θέλει να εγκαταλείψει το Δήμο Καρπενησίου και να διεκδικήσει στις εκλογές του Μαΐου τη θέση του περιφερειάρχη της Στερεάς Ελλάδας ως ανεξάρτητος υποψήφιος υποστηριζόμενος από τη ΝΔ, απέκτησε πρόσφατα εξώγαμο παιδί με μια κυρία με τις δικές του κοινωνικές και πολιτικές προδιαγραφές. Το εξώγαμο παιδί, όπως ήταν φυσικό, έβαλε τέλος στο γάμο του κ. Μπακογιάννη με την κ. Καμπουρίδη –αδελφή του γνωστού Κύπριου επιχειρηματία Μίλτου Καμπουρίδη, με ισχυρή παρουσία στο χώρο του real estate και των μεγάλων τουριστικών επιχειρήσεων– παρά το γεγονός ότι το νεαρό ζευγάρι ένωναν τα δύο παιδιά τους. Η κ. Καμπουρίδη πήρε τα παιδιά και έφυγε, κρίνοντας ότι η συνέχιση του γάμου της με τον κ. Μπακογιάννη δεν είχε νόημα στις συνθήκες που δημιουργήθηκαν.

Θα έλεγε κανείς ότι ο κ. Μπακογιάννης δεν μπόρεσε να κρατήσει την ισορροπία στις σχέσεις του με δύο σημαντικές γυναίκες της ζωής του, κάτι το οποίο δεν είναι θετικό για έναν νέο, φιλόδοξο εκπρόσωπο πολιτικού «τζακιού», αλλά δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί εντελώς αρνητικά σε μια κοινωνία που βρίσκεται σε διαρκή εξέλιξη σε ζητήματα σχέσεων των ανθρώπων με το άλλο ή και το ίδιο φύλο.


Τα πράγματα όμως πηγαίνουν πολύ άσχημα εξαιτίας της ανελέητης σύγκρουσης του κ. Μπακογιάννη με την κυρία με την οποία απέκτησε το εξώγαμο παιδί, γύρω από το θέμα της διατροφής του παιδιού. Οι γονείς του παιδιού βρίσκονται ήδη στα δικαστήρια και αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον η εξ αναβολής εκδίκαση της υπόθεσης στις 25 Φεβρουαρίου, εκτός εάν βρεθεί εξωδικαστική συμβιβαστική λύση.

Εγγονή του Ράλλη

Η κυρία με την οποία απέκτησε παιδί ο κ. Μπακογιάννης ονομάζεται Μαίη Ζαννή και είναι εγγονή του αείμνηστου Γεωργίου Ράλλη, ο οποίος διατέλεσε πρωθυπουργός. Θεωρείται ότι έχει οικονομική επιφάνεια, χαίρει ευρύτερης κοινωνικής αποδοχής και αντιμετωπίζεται ως καλή επαγγελματίας και ικανό πολιτικό στέλεχος.

Είχε συνεργαστεί με την κ. Μπακογιάννη ως στέλεχος του γραφείου της κατά την περίοδο που είχε κυβερνητικές ευθύνες και υπήρξε υποψήφια της ΝΔ στις ευρωεκλογές του 2009 και στην Α΄ Περιφέρεια Αθηνών στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές.

Το οικογενειακό περιβάλλον του κ. Μπακογιάννη αφήνει να εννοηθεί ότι τον αιφνιδίασε και τον δέσμευσε με τη συμπεριφορά της, ενώ αυτοί που γνωρίζουν την κ. Ζαννή και τον κ. Μπακογιάννη κάνουν λόγο για μια σχέση που πηγαίνει σε βάθος χρόνου με συναινετικές επιλογές. Επισημαίνουν μάλιστα ότι ο δήμαρχος Καρπενησίου έσπευσε να αναγνωρίσει το παιδί που απέκτησε με την κ. Ζαννή.

Διαμάχη για τη διατροφή

Σύμφωνα με προσωρινή διαταγή του δικαστηρίου, ο κ. Μπακογιάννης έχει υποχρέωση να καταβάλει 400 ευρώ το μήνα για τη διατροφή του παιδιού του με την κ. Ζαννή. Η νομική εκπροσώπηση της κ. Ζαννή αφήνει να εννοηθεί ότι δεν είναι πάντα συνεπής στις οικονομικές του υποχρεώσεις και κυρίως αποφεύγει να επισκέπτεται το παιδί που απέκτησε μαζί της και είναι σήμερα 11 μηνών. Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, νονά στη βάφτισή του, που θα πραγματοποιηθεί σύντομα, θα είναι η Όλινκα Βαρβιτσιώτη, σύζυγος του Θωμά Βαρβιτσιώτη, γνωστού επιχειρηματία στο χώρο της επικοινωνίας και των παροχών συμβουλών και γιου του Γιάννη Βαρβιτσιώτη.

Η κ. Ζαννή έχει καταθέσει αγωγή, με την οποία διεκδικεί για λογαριασμό του παιδιού που απέκτησε με τον κ. Μπακογιάννη 6.000 ευρώ το μήνα. Θεωρεί ότι έχει την οικονομική επιφάνεια για να καταβάλλει αυτό το ποσό και πως η άρνησή του δεν έχει σχέση τόσο με τις οικονομικές δυνατότητές του όσο με την αρνητική διάθεση που δείχνει απέναντι στο τρίτο παιδί του.

Η πλευρά του κ. Μπακογιάννη υποστηρίζει πως ένας δήμαρχος με μηνιαίες καθαρές αποδοχές 1.400 ευρώ και οικογενειακές υποχρεώσεις που συμπεριλαμβάνουν τα δύο παιδιά από το γάμο του με την κ. Καμπουρίδη δεν μπορεί να συμβάλει περισσότερο στην κάλυψη των αναγκών του τρίτου παιδιού του. Η κ. Ζαννή θεωρεί ότι ο μισθός του δημάρχου δεν παρουσιάζει τις πραγματικές οικονομικές δυνατότητες του εύπορου κ. Μπακογιάννη, ο οποίος έχει συμπεριλάβει στη δήλωση πόθεν έσχες μετρητά της τάξης των 400.000 ευρώ. Θεωρεί μάλιστα ότι στην περίπτωση που ο κ. Μπακογιάννης δεν μπορεί να ανταποκριθεί στις οικονομικές του υποχρεώσεις θα πρέπει να ενισχυθεί στην προσπάθειά του από τη μητέρα του Ντόρα Μπακογιάννη, η οποία έχει μία εντυπωσιακή δήλωση πόθεν έσχες.

Διαχείριση στα ΜΜΕ

Οι προσωπικές, οικογενειακές περιπέτειες του κ. Μπακογιάννη προκάλεσαν, όπως ήταν φυσικό, την ενεργοποίηση του συστήματος Μπακογιάννη για τον επηρεασμό των ΜΜΕ. Καταβάλλεται προσπάθεια να εξαφανιστεί η είδηση ή να εμφανιστεί με όσο το δυνατόν πιο θετικό τρόπο, ώστε να μη σταθεί η διαμάχη με την κ. Ζαννή για τη διατροφή του παιδιού εμπόδιο στον πολιτικό τους σχεδιασμό.

[caption id="attachment_241889" align="alignleft" width="174" caption="ΝΕΑ 08/01/2014"][/caption]

Έτσι, ορισμένα φιλικά προς την οικογένεια ΜΜΕ αναφέρονται σε «βελούδινο διαζύγιο» με την κ. Καμπουρίδη.

Ο ίδιος ο κ. Μπακογιάννης και η μητέρα του Ντόρα Μπακογιάννη υπενθυμίζουν σε εκπροσώπους ΜΜΕ διάφορες εκκρεμότητες του παρελθόντος –όπως, για παράδειγμα, αγωγές ή και δικαστικές αποφάσεις για δημοσιεύματα–, αφήνοντας να εννοηθεί ότι μπορούν να ρυθμιστούν με τον καλύτερο τρόπο, αρκεί να μη δοθεί δημοσιότητα στο θέμα.

Αυτή η αίσθηση των εκπροσώπων των «τζακιών» ότι μπορούν τελικά να κάνουν ό,τι θέλουν χωρίς να δίνουν λογαριασμό σε κανέναν, μέσα από ένα διαρκές πάρε-δώσε με τους παράγοντες της εξουσίας και τα ΜΜΕ, έχει συμβάλει στην απαξίωση της πολιτικής ζωής και στο σημερινό κατάντημα της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 13/01/2014 10:28:29

    Κύριε Σαμαρά,
    Έκκληση από σκεφτόμενο Έλληνα πολίτη-φορολογούμενο:
    Έτσι κι αλλιώς κι εσείς κάποια στιγμή θα φύγετε.
    καντε το καλό στη χώρα.
    Τε(λειώστε) τις Άγιες Οικογένειες...
    Αυτή θα είναι η ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ σας.
    Τί έχετε να χάσετε;
    Τους χρωστάτε τίποτε;
    Ως πατέρας, σεις ο ίδιος, έχετε σκοπό να φορτώσετε τα παιδιά σας για τα επόμενα 50 χρόνια στο σβέρκο των δικών μας παιδιών;
    Μάλλον όχι. Δεν σας κόβω για τέτοιον άνθρωπο.
    Οπότε, γιατί αφήνετε τους άλλους να το κάνουν αυτό στα παιδιά μας;

    • loyal subject avatar
      loyal subject @ Τί να λέμε; 18/01/2014 23:06:27

      Συμφωνοι -δέκα like..
      Αλλά ΟΛΕΣ τις Οικογένειες!!

  2. Aris1 avatar
    Aris1 13/01/2014 11:26:53

    Ο Τσίπρας ακόμη κι αν δεν κάνει τίποτε άλλο, και μόνο με το να εκλεγεί Πρωθυπουργός, θα τερματίσει το ιδιότυπο καθεστώς της "κληρονομικής δημοκρατίας" των τριών οικογενειών στην Ελλάδα...

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 13/01/2014 11:36:13

    Εκπληξη; εγω οχι. Εκτος απο τα επωνυμα "τεκνα", τα περισσοτερα παιδια που μεγαλωσαν την περιοδο της ευημεριας ετσι ειναι, καλοπερασακιες και ανευθυνοι...
    Ειναι αυτα που περιμενουν απο το μπαμπα η τη μαμα να λυσουν ολα τους τα προβληματα και η ωριμοτητα τους του Δημοτικου. Δε μπορει λοιπον επειδη ηρθε η κριση να τους ζηταμε ΤΩΡΑ τον ουρνο με τ αστρα. Πρωτα να διορθωθουν οι γονεις, να εκπαιδευσουν τα παιδια τους και μετα ολη η κοινωνια θα παει καλυτερα. Ακομα και η "εξωγαμη" μαμα, στη ....γιαγια προσβλεπει! Κυριε ελεησον και ειναι και μεγαλοεγγονη! Πεισματακια κακομαθημενων παιδιων...
    Ο ξεπεσμος της Ελλαδας δεν ειναι μονο στα οικονομικα μεγεθη. Ειναι αποτελεσμα συνολικου ξεπεσμου σε αξιες, ιδανικα και προτυπα....

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ρηνα 13/01/2014 11:40:42

      Α και κατι ακομα: εκτος απο τα επωνυμα τέκνα, υπαρχουν και τα "τεκνά"
      που συνηθιζουν μερικες κυριες τα τελευταια χρονια να επιδεικνυουν διπλα τους. Παλια κατι τετοια τα εκρυβαν με καθε τροπο, τωρα τα μοστραρουν νομιζοντας οτι κατι κανουν. Τι να δουν και οι νεοι να παραδειγματιστουν;
      Γι αυτο επιμενω, γενικη η σηψη, οχι μονο οικονομικη....

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Ρηνα 13/01/2014 12:07:49

      O άνθρωπος κάνει τα χρήματα . Ποτέ τα χρήματα δεν έκαναν τον άνθρωπο . Ειδικά αυτοί που τα βρήκαν έτοιμα , είναι οι πιο άχρηστοι απ' όλους . Η οικονομική κρίση είναι το αποτέλεσμα της κρίσης αξιών και αρχών . Ισως γι' αυτό και να δυσκολευόμαστε τόσο πολύ να ξεφύγουμε . Εκείνο το μωράκι λυπάμαι ......

      • θηραία avatar
        θηραία @ Diamond Angel 13/01/2014 12:33:51

        ... η σειρά διαδοχής αυξάνεται και πληθύνεται!
        Προς τι η λύπηση;
        Τα δικά μας παιδιά λυπάμαι, που θα νομίζουν, ότι ζουν σε αξιοκρατικό δημοκρατικό πολίτευμα!

    • Aris1 avatar
      Aris1 @ Ρηνα 13/01/2014 15:37:34

      Δηλαδή αγαπητή Ρήνα εσύ πιστεύεις οτι τα 2000000 άνεργοι και τα 3000000 υποαπασχολούμενοι Ελληνες που αποτελούν την Ελλάδα έχουν εξώγαμα με μεγαλοεγγονές?
      Επειδή το 1% των διεφθαρμένων πλουσιων της τυχαίνει να έχουν και την Ελληνική υπηκοότητα, ενώ συνήθως το έχειν τους είναι εκτός Ελλάδος, αποτελεί αυτό ξεπεσμό της Ελλάδος?
      Μακάρι να είμασταν όλοι έστω και κατά το 1/10 Μπακογιάννηδες κι ας είμασταν μια ξεπεσμένη χώρα σαν το Λουξεμβούργο και την Ελβετία, που παρεμπιπτόντως είναι οι μεγαλύτεροι χώρες-διαφθορείς στον κόσμο, σύμφωνα με το πόρισμα έρευνας εισαγγελέα του Αρείου Πάγου της Ελβετίας...

  4. Α.Τ.Α.Π.Α avatar
    Α.Τ.Α.Π.Α 13/01/2014 11:57:54

    Ο Κυριάκος πιστός οπαδός του πάλαι ποτέ συνθήματος : Ανδρέα ζεις, εσύ μας οδηγείς !!

  5. Α.Τ.Α.Π.Α avatar
    Α.Τ.Α.Π.Α 13/01/2014 11:58:43

    Διόρθωση ο Κώστας .

    • Ο κουμπάρος με το μέλι avatar
      Ο κουμπάρος με το μέλι @ Α.Τ.Α.Π.Α 13/01/2014 12:37:03

      Ο Ανδρέας ήτανε κύριος στις ....υποχρεώσεις του. Δεν ήτανε ψευτόμαγκας.

      • Aris1 avatar
        Aris1 @ Ο κουμπάρος με το μέλι 13/01/2014 18:55:57

        Το παντρεύτηκε το κορίτσι και αποκλήρωσε τα παιδιά του αφήνοντάς τους μόνο το "μεγάλο " όνομα. Ευτυχώς η μαργαρίτα του τα πήρε χοντρά...

        • Ekthamvi avatar
          Ekthamvi @ Aris1 13/01/2014 20:25:12

          ...Αν κρίνουμε όμως από τον βίο και την πολιτεία των ''παιδιών του'' που μάλλον μόνο παιδιά της Μαργαρίτας ήτανε, πολύ καλά τους έκανε και τα αποκλήρωσε. Το σφάλμα του ήταν που έκανε παιδιά με τη συγκεκριμένη ξινή και συμφεροντολόγα γυναίκα. Γενικά, ένα τεράααααστιο πρόβλημα στην επιλογή συντρόφου, το είχε ο αγαπητός Ανδρέας και αυτό αποτέλεσε και την Αχίλλειο πτέρνα του αφενός προσωπικά και αφετέρου πολιτικά......

  6. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 13/01/2014 12:01:26

    Πόσο ''τσίπης'' σε όλα σου χρειάζεται να είσαι τελικά, για να καυτρακυλήσεις με τόση αναίτια ευκολία στην απόλυτα αναξιοπρεπή συμπεριφορά -ενώ διαθέτεις τεράστια περιουσία-, στην οποία εξαναγκάζεται ο τελευταίος λούμπεν ανεγκέφαλος κακομοίρογου, μη προσφέροντας ολοψύχως τη νόμιμη διατροφή για το παιδί του!!
    Και μόνο που καταδέχονται ....οικογενειακώς να γίνεται πρωτοσέλιδο ένα τόσο ευαίσθητο προσωπικό τους θέμα, είναι για κλάματα οι άνθρωποι.
    Άριστοι υποθέταμε βάσιμα, οτι μάλλον δεν είναι. Άχρηστοι όμως δυστυχώς, πολύ νωρίς μας αποκαλύπτονται οι νεότεροι απόγονοι.....

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 13/01/2014 12:24:57

    Έλεος, Έλεος, έλεος!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μανιάτης 13/01/2014 12:57:39

      Κανένα έλεος!

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 13/01/2014 13:36:57

    Λουστείτε τον φίλοι από την Ευρυτανία, λουστείτε τον!

    Ξέρω, ότι η οικογένειά του προφανώς και έχει κάνει έργα στον νομό σας είτε χρειάζονταν είτε όχι. Εξάλλου είστε μόλις 30.000 άτομα, μία πολύτιμη κληρονομήσιμη μονοεδρική.

    Έπρεπε να είστε πιο έξυπνοι όμως και να μην τον εκλέξετε ευθύς εξ αρχής. Και κυρίως να μην προσπαθείτε να τον φορτώσετε σε μας τους υπόλοιπους.

    Μπορεί ο άνθωπος να είναι ικανός. Δεν τον ξέρω. Αλλά πόσοι άλλοι ικανότεροι υπάρχουν που δεν εχουν τις δικές το πλάτες;

    Ή δεν είναι φανερό ότι η φιλοδοξία του είναι πολύ μεγάλη για κάποιον τόσο μικρό; Πχ να σας θυμίσω την κίνηση των 5 δημάρχων..Λες και έπεφτε λόγος στην Ευρυτανία να μας πει τι πρέπει να κάνουν δήμοι σαν την Πάτρα με πληθυσμό 220.000 ή σαν την Θεσσαλονίκη και την Αθήνα...Βιάζετε πολύ μου φαίνεται.

    • Όνειδος απείρων avatar
      Όνειδος απείρων @ Γιώργος Αχαιός 13/01/2014 14:55:54

      Δε βιάζεται τόσο αυτό. Η μανούλα του ...βι ά ζε ται και το ωθεί.
      Στο γκρεμό της αμετροέπειας; Στην άβυσσο της αλαζονείας;
      Ο χρόνος θα δείξει....

    • Aris1 avatar
      Aris1 @ Γιώργος Αχαιός 13/01/2014 15:41:18

      Γιώργο, σβαρά πιστεύεις οτι οι φίλοι μας στην Ευρυτανία τον εξέλεξαν?
      Νομίζεις οτι ήταν ενήμεροι, ή κι αν ήταν είχαν καλύτερη επιλογή? Να ψήφιζαν τον υποψήφιο του Συριζα που τότε δεν έμπαινε καν στη βουλή και είχε μόνο παλαβές συνιστώσες ή τον υποψήφιο του ΠΑΣΟΚ που ήταν "τίμιος και καθαρός"?

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Aris1 14/01/2014 11:53:55

        Έτσι που τα λες στο τέλος θα πάω εγώ απέναντι να βάλω υποψηφιότητα. Και δεν μιλάω και ρουμελιώτικα...

    • Κονιορτοποιός avatar
      Κονιορτοποιός @ Γιώργος Αχαιός 14/01/2014 22:30:42

      Η δήλωση ''λουστείτε τον'' είναι τουλάχιστον γελοία και αυτή την στιγμή μιλώ πολύ επιεικώς και όχι ρουμελιώτικα όπως λες... Απο που και ως που ,έχει σχέση τι κάνει στην προσωπική του ζωή με το εάν είναι σωστός ως δήμαρχος ή όχι ? Αυτό θα ήταν καλό να το ξέρουμε . Καλό θα ήταν να υπάρχει και η ίδια ευαισθησία με τον Υπουργό της συγκυβέρνησης ((απο την ΝΔ συγκεκριμένα) που χτυπά την γυναίκα του και είναι χρονίζον θέμα ,ένα παράδειγμα φέρνω), με το στέλεχος του Πασόκ που έχει 3 εξώγαμα και κανένα αναγνωρισμένο. Και όσον αφορά το δήθεν φόρτωμα , μάθε ποιός τον προωθεί και για πού και μετά γράψε σχόλιο.

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 14:22:03

    Αυτός δεν μπορεί να κρατήσει οικογένεια ,θα τον εμπιστευτείς περιφέρεια ή δήμο;
    Ασε που είναι και αναξιώπιστος, 1400Ευρώ, πού τα λένε αυτά...
    καλά θα κάνει η κυρία αυτή που έκανε το τρίτο παιδί μαζί του να διεκδηκήσει για το παιδί της ότι του ανήκει.

  10. MABA avatar
    MABA 13/01/2014 15:19:07

    «Οι προσωπικές, οικογενειακές περιπέτειες του κ. Μπακογιάννη προκάλεσαν, όπως ήταν φυσικό, την ενεργοποίηση του συστήματος Μπακογιάννη για τον επηρεασμό των ΜΜΕ. Καταβάλλεται προσπάθεια να εξαφανιστεί η είδηση ή να εμφανιστεί με όσο το δυνατόν πιο θετικό τρόπο, ώστε να μη σταθεί η διαμάχη με την κ. Ζαννή για τη διατροφή του παιδιού εμπόδιο στον πολιτικό τους σχεδιασμό».
    Δεν έφταναν τρεις (κώστας- ντόρα- κυριάκος, η άλλη αδελφή είναι πρόεδρος του ελληνικού τμήματος της action aid) το μητσοτακεικο προωθεί και τέταρτο ….

    • Aris1 avatar
      Aris1 @ MABA 13/01/2014 18:58:26

      action aid=Μ.Κ.Ο χρηματοδοτούμενη απο το Ελληνικό κράτος ακόμα και τώρα?

  11. Geros avatar
    Geros 13/01/2014 15:36:07

    Σχολιασμός της κρεβατοκάμαρας του οποιουδήποτε είναι απλά ΑΗΔΙΑ!

    • θηραία avatar
      θηραία @ Geros 13/01/2014 19:17:59

      Σωστός! Συμφωνεί μαζί σου κι η Μιμή!

    • Ζβντούβ avatar
      Ζβντούβ @ Geros 14/01/2014 14:50:08

      Δε σχολιάζεται η ...κρεβατοκάμαρα κανενός, γιατί ευχή όλων μας είναι να επικρατεί χαρά και ζωντάνια επί αυτής (για όλους), αλλά η αναξιοπρεπής αντμετώπιση του ...αποτελέσματος αυτής της χαράς, που αποδεικνύει μιά ασυγχώρητη μιζέρια. Γκέγκε;

  12. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 13/01/2014 16:20:55

    Αυτά περι γαμων , παιδιων, διαζυγιων, είναι μαλλον ελαφρως κουτσομπολίστικα! Αν αυτος, ή οποιοσδηποτε άλλος, εχει ερεισμα στο κοσμο της περιοχης, και είναι ικανος στα θεματα της τοπικης αυτοδιοίκησης, τοτε ΟΚ. Αν όχι, ας εκλεξει ο κοσμος καποιον άλλο. Απλο.
    ( Κι ο αγαπημενος πολλων, Αλ Τσιπρας, δεν νομιζω ότι είναι τεκνο καποιας λαικης- φτωχης οικογενειας ..... το αντιθετο)

    Ας μπουν τωρα οσο γινεται περισσοτεροι κλεφτες-μιζαδοροι στη φυλακη και ας κατασχεθουν οι ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ τους, και μετα βλέπουμε για το ...οικογενειακο δεντρο ολων, καθως και για το ποιοι προερχονται από πλουσιες και ισχυρες οικογενειες.
    Καθοτι πολλα στελεχη της Αριστερας και ένα μερος της δηθεν Λαικης Δεξιας (πχ Καμμενος) και ΠΟΛΛΟΙ αλλοι, προερχονται από πολύ φραγκατο background....

  13. Ανθουλα avatar
    Ανθουλα 14/01/2014 00:14:52

    Ουσιαστικά το άρθρο λέει πως είναι άφαντος και οικονομικά κάνει τον τρελλό πως δήθεν ζει με 1400 που ούτε οι βενζίνες του δεν είναι πάνω κάτω. Παρολ'αυτά η ΝΔ δεν έχει πρόβλημα να τον εκθειάζει για να κερδίσει την περιφέρεια. Κάτι λέει αυτό και για τη ΝΔ και γιατί ο κόσμος την έχει σιχαθεί.

  14. occultist avatar
    occultist 14/01/2014 01:21:07

    Βρε παιδιά για διευκρινίστε μου κάτι. Για ποιόν Μπακογιάννη μιλάτε;; Τον δήμαρχο Καρπενησίου, υιό της Ντόρας, και εκλεκτό της Ν.Δ για περιφερειάρχη;;
    Ε ρε γλέντια που έλεγε και ο Καραγκιόζης. Πάλι γόνοι, σόγια και τζάκια. Και τα τζάκια, ως γνωστόν, περιέχουν ή στάχτες ή κούτσουρα.
    Υ.Γ Επαναλάμβάνω το παλαιότερο ερ'ωτημα μου, εγώ που ψηφίζω Ν.Δ αλλά δεν γουστάρω Μπακογιάννη τι κάνω μπροστά στην κάλπη;;;;;; Το αυτό και με το ευρωψηφοδέλτιο εάν επικεφαλής είναι η μάμμυ.

  15. Στέργιος avatar
    Στέργιος 14/01/2014 12:42:41

    Μητσοτακέικο, ραλλέικο και βαρβιτσιωτέικο, 3 σε 1. Αυτό θα πει γαλαζοαίματη αιμομειξία!

    • μαρθα avatar
      μαρθα @ Στέργιος 15/01/2014 21:15:20

      χαχαχα εγραψες!

  16. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/01/2014 14:57:31

    "Κλειστό κύκλωμα" ειναι όλοι αυτοί - και ποοοολλοί άλλοι. Κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά, ερωτικά, οικογενειακά, νοοτροπικά - όχι μόνον ως σύστημα αλλά, και ως βιόκοσμος (που λέει ο Χάμπερμας)...
    Τι σχέση έχουν μ' εμάς τους συνήθεις πολίτες; Καμμία. Άλλη, παράλληλη κοινωνία είναι. Άλλος κόσμος, άλλη χώρα, άλλο σύμπαν, με θετικά ηλεκρόνια και αρνητικά πρωτόνια.
    Επομένως, ποιός νοιάζεται;
    Κανείς. Άς ευτυχούν στο παράλληλο σύμπαν τους.

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 14/01/2014 14:58:50

    ...Αλλα να μας αφήσουν κι αυτοί (και πολλοί άλλοι), ήσυχους στο δικό μας σύμπαν.
    Με τα αρνητικά ηλεκτρόνια.