Ο Κουρής καλεί τον Τσίπρα να διαλύσει το ΣΥΡΙΖΑ και να φτιάξει άλλο κόμμα
17/07/2015 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Κουρής καλεί τον Τσίπρα να διαλύσει το ΣΥΡΙΖΑ και να φτιάξει άλλο κόμμα

Αμέσως μετά από την ψηφοφορία για το τρίτο μνημόνιο όπου ο ΣΥΡΙΖΑ έχασε 39 βουλευτές είχαμε γράψει ότι ο Τσίπρας έμεινε χωρίς κόμμα και χωρίς κοινοβουλευτική ομάδα. Χτες ο πρωθυπουργός ξεκαθάρισε με κατηγορηματικό τρόπο ότι επί της ουσίας θεωρεί την ομάδα Λαφαζάνη, τη Ζωή Κωνσταντοπούλου και τον Βαρουφάκη εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας και ότι θα συνεχίσει με «κυβέρνηση μειοψηφίας» μέχρι την ολοκλήρωση της συμφωνίας.

Κατά ένα περίεργο τρόπο αργά το βράδυ ο Γιώργος Κουρής βγήκε και κάλεσε τον Τσίπρα να προχωρήσει στη δημιουργία καινούργιου κόμματος που καμία σχέση δεν θα έχει με τον ΣΥΡΙΖΑ, κάνοντας λόγο για «πατριωτικό κεντροαριστερό κόμμα» που να περιλαμβάνει ακόμα και δεξιούς.

Τις επόμενες μέρες θα φανεί τι ακριβώς παίζει. Πάντως όπως όλα δείχνουν το πολιτικό σύστημα συμπεριλαμβανομένου του ΣΥΡΙΖΑ απειλείται με ολοκαύτωμα, ξεκινώντας από το γεγονός ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να σηκώσει το βάρος της εφαρμογής της νέας συμφωνίας. Ήδη πρωτοκλασάτα στελέχη της κυβέρνησης που βρίσκονται κοντά στον Τσίπρα αλλά και ο Πάνος Καμμένος έχουν ανοίξει το ζήτημα των πρόωρων εκλογών το φθινόπωρο.

Τα στελέχη αυτά μάλιστα υπαινίσσονται ότι το «τραύμα» στην κοινοβουλευτική ομάδα και το κόμμα δεν μπορεί πια να επουλωθεί.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 17/07/2015 16:48:19

    Τό νέο πασοκ τοῦ ἀνδρέα γεννήθηκε. Ποιός ἄλλος ἐκτός τόν κουρῆ ξέρει νά δημιουργῆ νέους ἀνδρέηδες;;

    • Naruto avatar
      Naruto @ Φωτεινή 17/07/2015 17:29:08

      Φωτεινή ο Κουρής έχει διδακτορικό στην κατασκευή εθνοπατέρων απο το τίποτα . Ιδού ο νέος Ανδρέας έτοιμος για μια νέα μεταπολίτευση .

  2. ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ avatar
    ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ 17/07/2015 17:21:52

    Σωστά Φωτεινή............

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 17/07/2015 17:29:50

    Ο Τσίπρας θα σώσει τη χώρα... Ωιμέ. Δεν ξέρω αν θα μας βγάλει κάπου καλά η μνημονιακή στροφή του, μακάρι, αλλά δεν μας βλέπω καλά, εάν περιμένουμε από αυτόν τον άνθρωπο να στρώσει την πορεία της Ελλάδας... Μακάρι να μας διαψεύσει ευχάριστα...

  4. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 17/07/2015 18:00:17

    το πατριωτικό προϋποθέτει και σκλήρυνση της μεταναστευτικής πολιτικής. έχει παραγίνει η κατάσταση στα νησιά... εμένα δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που γίνεται, όπως πιστεύω και στο 90% των ψηφοφόρων...

    • WOOT avatar
      WOOT @ ουδέτερος 22/07/2015 22:52:54

      Το 1ο πατριωτικό το είδαμε με το ''ευχαριστώ τους Αμερικανούς'' Το 2ο το είδαμε με την αλλαγή στην εξωτερική πολιτική απέναντι στο κόσσοβο. Το 3ο ποιό να είναι; Το όνομα μακεδονία; Θα πέσει πολύ κλάμα από οκτώβρη

  5. ΝΙΚΟΣ Ζ. avatar
    ΝΙΚΟΣ Ζ. 17/07/2015 19:48:38

    Δηλαδή ο Κουρής το παίζει ειδικός? Επειδή είπε ΚΑΙ αυτός το αυτονόητο που είπε ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ το βραδυ της ψηφοφορίας με πρώτον τον ίδιον τον Τσίπρα? Δεν δήλωσε οτι τον πούλησαν οι 39 "σύντροφοι" που παραβίασαν βάναυσα την συντροφικότητα και ότι μέχρι το Φθινόπωρο που θα κάνει εκλογές με λίστα στην οποία προφανώς δεν θα υπάρχουν οι 39, θα κυβερνά με κυβέρνηση μειοψηφίας που εντίμως ο Μειμαράκης του δήλωσε οτι θα στηρίξει μέχρι να βγεί η χώρα απο το βάραθρο?

  6. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 17/07/2015 21:03:30

    ουδετερε οι ψηφοφοροι το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το free lunch. ειναι πολυ προχω ο ελληνικος λαος. δεν τον νιαζουν οι μεταναστες. ειναι μεσα σε πολυπολιτισιμικοτητα.

  7. δημης avatar
    δημης 18/07/2015 01:42:39

    Αυριανισμός η ..ανώτερη βαθμίδα του" αριστερού "..... -Θα τον συμβουλέψει πωσ θα αποφύγει τους ελέγχους μέσα από έκδοση κουπονιών ..... -Δημοσιεύει φωτο από την κατοχή μέ όλους τους αντιπάλους του Συριζα αγκαλιά με Γεμανούς φαντάρους ... - Θα αλλάξουν απόψεις για το πώς ααπό τη μία στην άλλη αλλάζεις πολιτική γραμμή...πρεί ατιμωρησίας κλπ