Ο Ερντογάν αντιγράφει τον... Ανδρέα Παπανδρέου
24/03/2014 23:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Ερντογάν αντιγράφει τον... Ανδρέα Παπανδρέου

Ποιος το περίμενε. Ο συντηρητικός μουσουλμάνος Ερντογάν να μας βγει τώρα και μεγάλος εραστής. Οι αποκαλύψεις για εξωσυζυγική σχέση με μοντέλο, παρουσιάστρια και πρώην Μις Τουρκία, έχουν προκαλέσει σάλο στη γειτονική χώρα. Μάλιστα, οι φήμες λένε ότι ο πρωθυπουργός έκοψε το Twitter και σκοπεύει να κάνει το ίδιο και με το YouTube προκειμένου να μην προβληθεί ένα «ροζ» βίντεο με πρωταγωνιστή τον ίδιο και μια πρώην Μις Τουρκία.

Η 41χρονη καλλονή έχει αποφοιτήσει από το πανεπιστήμιο του Βοσπόρου και το 1991 πήρε μέρος στα τουρκικά καλλιστεία. Ήταν για χρόνια παρουσιάστρια δελτίων ειδήσεων, έχοντας μάλιστα κερδίσει και δύο διεθνή βραβεία για τη δουλειά της, αλλά και αρθρογράφος μιας εκ των μεγαλύτερων εφημερίδων της Τουρκίας, της Millyet, ενώ έχει γράψει βιβλία και έχει πρωταγωνιστήσει σε σίριαλ.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι το «ροζ» βίντεο υπάρχει και θα έβγαινε στο φως λίγες ημέρες πριν τις εκλογές, γι’ αυτό και ο Ερντογάν προέβη στις απαγορεύσεις.

Η πανέμορφη Defne Samyeli έχει εμφανιστεί αρκετές φορές στο πλευρό του Ερντογάν ενώ σε δηλώσεις της στο CNN διέψευσε ότι υπάρχει τέτοιο βίντεο και ότι έχει σχέση με τον πρωθυπουργό και έκανε λόγο για αποπροσανατολισμό.

H ίδια έγραψε στον προσωπικό της λογαριασμό στο Twitter, πριν αυτό κλείσει, πως όλες αυτές οι φήμες που αφορούν εκείνη και τον πρωθυπουργό είναι αβάσιμες, πως την προσβάλλουν ως γυναίκα, μητέρα και πολίτη και ολοκληρώνει μια σειρά από περίπου 8 tweets τονίζοντας πως θα καταφύγει στη δικαιοσύνη.

Κοίτα να δεις που χρόνια μετά ο Εντογάν θα… αντέγραφε τον Ανδρέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελλην π.- avatar
    ελλην π.- 25/03/2014 12:06:51

    Δάφνη Σαμούγελη? Τόχω ξαναπεί απο επιτόπια έρευνα που έχω κάνει, οτι τουλάχιστο οι μισοί κάτοικοι της σημερινής Τουρκίας είναι Ελληνες (εξισλαμισθέντες για την επιβίωση), και σίγουρα Ελληνίδες είναι οι ωραιότερες γυναίκες της Τουρκίας, χώρια που το όνειρο του μέσου νέου Τούρκου είναι να ερωτευτεί Ελληνίδα. Ο ηγέτης τους δεν μπορούσε να ξεφύγει απο τις επιταγές του DNA του...

    • Naruto avatar
      Naruto @ ελλην π.- 25/03/2014 12:34:18

      Ούτε φυσιογνωμικά έχει σχέση με Τουρκάλα η κυρία.Οτι έχουν πάθος με τις Ελληνίδες είναι σωστό το γνωρίζω απο επαγγελματικές επαφές που είχα παλαιότερα με Τούρκους .Για την ακρίβεια τους εξιτάρει το γεγονός ότι οι δικές μας είναι ανεξάρτητες ,έχουν γνώμη και προσωπικότητα σε αντίθεση με την πλειοψηφία των γυναικών στη Τουρκία .

  2. Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος avatar
    Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος 25/03/2014 12:34:01

    Τουλάχιστον ο Ταγίπ, φαίνεται να διαθέτει κάποιο γούστο στην επιλογή γυναικών.... Ο δικός μας, από την αντιερωτική σκύλα της απύθμενης υστεροβουλίας Μargaret, έπεσε στην ανερμάτιστη Χάρυβδη της αβάσταχτης αγελαδινής ανοησίας, Μιμή! Κρίμααααααα.......

    • ελλην π.- avatar
      ελλην π.- @ Ποταμίσιος Χάνος - νέο είδος 25/03/2014 14:51:03

      Για νά 'μαστε ειλικρινείς φίλε Χανε, όταν έπεσε ο δικός μας στα "κουμπούρια" της Μιμής δεν είχε και πολλές επιλογές, καθότι ήδη ήταν με το ένα ποδάρι στον τάφο και τότε οι "γλάστρες" της ΤV που προωθούσαν οι νταβατζήδες των ΜΜΕ μόλις άρχιζαν να ανθίζουν. Επι πλέον δεν υπήρχε ίντερνετ ώστε η γκάμα να είναι παγκόσμια και ευπρόσιτη...

      • EVA avatar
        EVA @ ελλην π.- 25/03/2014 21:57:09

        Καλά τώρα...Το είχε το ...θέμα του ο αείμνηστος με τις γυναίκες. Μία επιλογή θηλυκού αναλόγων με τα δικά του διανοητικά και ψυχικά προσόντα, του αναλογούσε οπωσδήποτε. Ε, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ! Μπορεί αυτό, η ατολμία δηλαδή να επιλέξει σύντροφο-ερωμένη ικανή να τον κοντράρει στα ίσα και να τον ισορροπήσει, να αποτέλεσε και την Αχίλλειο πτέρνα του..... Αντί να κάθεται ήρεμος στη ''φωλιά του'' και να εργάζεται υπέρ των συμφερόντων μας όπως και όφειλε, είχε το νου του στη dolce vita και στις χαζογκόμενες..... Τόση σπατάλη ενέργειας, δεν συγχωρείται σε Ηγέτη! Τον καταπίνει τελικά και τον καθιστά επιζήμιο..... Ζορμπάς, Ζορμπάς (γοητευτικό, δε λέω), αλλά και παν μέτρον, άριστον! :-)

        • ελλην π.- avatar
          ελλην π.- @ EVA 26/03/2014 17:30:00

          Δεν είχε έλθει ποτέ στο προτεκτοράτο για να εργασθεί υπερ των συμφερόντων των Ιθαγενών ο "Μεγάλος" αγαπητή ΕVΑ . Ούτε η Αμερικάνικη Ελληνικής καταγωγής οικογένειά του... Tελείως Amoral όπως με μια λέξη τον χαρακτήρισε η αείμνηστη Μαρία Ρεζάν...Tι ερωμένη να επιλέξει, όταν δεν διαθέτει κανένα ηθικό περιεχόμενο...

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 25/03/2014 19:16:26

    "Dress - Accessorize - Mesmerize. All women in One!" ~Cleopatra, The Queen of Kings

    • ελλην π.- avatar
      ελλην π.- @ η Dimi 25/03/2014 20:48:26

      Aγαπητή Dimi, μέχρι τα 30 μου ως πολύ μοντέρνος νέος, ένοιωθα ντροπή απο την "υπερβολική" όπως μου φαινόταν προγονολατρεία μας. Βγαίνοντας εκτός Ελλάδος και συναντώντας όλο και περισσότερους μορφωμένους ξένους, η ντροπή μου ευτυχώς χάθηκε και ακολούθησα την προτροπή των ξένων. Θαυμάζω κάθε μέρα όλο και περισσότερο το μεγαλείο του Ελληνισμού και ανακαλύπτω κάθε φορά και μια νέα πτυχή της πνευματικής ανωτερότητας των ανθρώπων που έζησαν και δημιούργησαν εδώ και 10.000 χρόνια μέχρι σήμερα σ΄αυτή τη γη. Και στο γυναικείο ζήτημα πρώτη διδάξασα παγκοσμίως τους βασιλείς η Κλεοπάτρα, όπως σωστά αναφέρεις. Αλλά και σήμερα εν μέσω κρίσεως υλικών αξιών, στις πνευματικές αξίες που είναι ανεκτίμητες σε χρήμα, πάλι η πτωχή μεν αλλά τιμία Ελλάς κατέχει τα πρωτεία. Και στις 7 καλές τέχνες ο πρώτος στον κόσμο στις αρχές του 21ου αιώνα είναι Ελληνας!!! τυχαίο? δεν νομίζω... Υπενθυμίζω τους υπ' αρ. 1 καλλιτέχνες: 1. Μουσική : Mίκης Θεοδωράκης 2. Αρχιτεκτονική : Mανώλης Κορρές 3. Ποίηση : Οδυσσέας Ελύτης 4. Γλυπτική: Xρήστος Καπράλος 5. Ζωγραφική : Xρήστος Μποκώρος 6. Θέατρο : Κάρολος Κούν 7. Κινηματογράφος :Θόδωρος Αγγελόπουλος.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ ελλην π.- 25/03/2014 21:54:50

        Aγαπητέ 'Ελλην π. συμφωνούμε. Επειδή όμως το άρθρο αυτό αναφέρεται σε Γυναίκα, για τον λόγο παρέθεσα το γνωμικό μίας Επικής Γυναίκας.

      • Αναπλους avatar
        Αναπλους @ ελλην π.- 28/03/2014 18:29:22

        Δηλαδή ο Αγγελόπουλος είναι (με αντικειμενικά κριτήρια πάντα) πιο μέγιστος από τον Ταρκόφσκι π.χ. και ο Μποκώρος πιο μέγιστος από τον Πικάσο όπως ασφαλώς και ο Κορρές πολύ πιο μέγιστος από το Γκάουντι... Αν φοράς γαλάζια γυαλιά τα βλέπεις όπως θες...ή μάλλον όπως σου επιβάλει η πλύση εγκεφάλου που έχεις υποστεί

  4. rix avatar
    rix 25/03/2014 19:22:17

    Οχι, ότι θα έμενε ο τσαχπίνης με την κυρά του με την μαντήλα.

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 27/03/2014 18:29:54

    "Τουρκία: Απαγορεύθηκε η πρόσβαση στο YouTube πηγή: Naftemboriki.gr | 27/3/2014, 16:52 | «Διοικητικά μέτρα» κατά του ιστότοπου YouTube ανακοίνωσε ότι έλαβε η Αρχή Τηλεπικοινωνιών της Τουρκίας, μεταδίδει το πρακτορείο Reuters. Νωρίτερα, σε ανώνυμο λογαριασμό, είχε κοινοποιηθεί ηχητικό ντοκουμέντο στο οποίο ο επικεφαλής των υπηρεσιών πληροφοριών Χακάν Φιντάν, ο υπουργός Εξωτερικών Αχμέντ Νταβούτογλου και ο υπαρχηγός των ενόπλων δυνάμεων της χώρας Γιασάρ Γκιουλέρ συζητούσαν για ζητήματα στρατιωτικών επιχειρήσεων στη Συρία. Στον φερόμενο ως διάλογο των κ.κ. Φιντάν, Νταβούτογλου και Γκιουλέρ συζητείται η πιθανότητα στρατιωτικής επιχείρησης για την διασφάλιση του τάφου του Σουλεϊμάν Σαχ, παππού του ιδρυτή της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Το υπουργείο Εξωτερικών της Τουρκίας έκανε λόγο για «άθλια επίθεση» κατά της εθνικής ασφάλειας της χώρας. Τις προηγούμενες ημέρες, έντονη ήταν η φημολογία ότι στο Διαδίκτυο θα αναρτηθεί βίντεο του Τούρκου πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν σε ιδιαίτερες στιγμές με πρώην μοντέλο. Τις φήμες είχε ενισχύσει αναφορά του ίδιου του κ. Ερντογάν, σε προεκλογική του ομιλία, για κάποιους οι οποίοι «εισέρχονται στο χαρέμι αυτών που κυβερνούν». Η νέα ενέργεια της κυβέρνησης Ερντογάν έχει προκαλέσει ήδη αντιδράσεις, καθώς στο Twitter έχει δημιουργηθεί σχετικό hashtag, μέσω του οποίου πολλοί χρήστες ασκούν κριτική στον τούρκο πρωθυπουργό. Η τουρκική κυβέρνηση δηλώνει πάντως έτοιμη να άρει την απαγόρευση, στο βαθμό που ο ιστότοπος θα συμφωνήσει να καταργήσει τη δημοσίευση με τον υποκλαπέντα διάλογο των ανώτατων αξιωματούχων για τη Συρία."