#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/09/2010 19:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Αντώνης είναι σίγουρος πρωθυπουργός. Το είπε ο Πάγκαλος



Η νέα τάση στα μαγαζιά

Ο Σαμαράς είναι απο τώρα ο επόμενος πρωθυπουργός.

Το είπε ο Πάγκαλος σήμερα απο το Mega: «Δεν κάνει για πρωθυπουργός»

Το ίδιο είχε πεί και για τον Γιωργάκη (τότε): “Εγώ δεν θεωρώ ότι ο κ. Παπανδρέου έχει τα προσόντα να γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας” (“Κ.Ε.” -16/09/2001)

Στην σημερινή συνέντευξή του έβγαλε επίσης άχρηστη και την εκλογική βάση του ΠΑΣΟΚ και την κυβέρνηση.

Συγκεκριμένα, χαρακτήρισε «άχρηστο» το μεγαλύτερο τμήμα των δημοσίων υπαλλήλων και περιέγραψε την ανάγκη να «αδυνατίσει το κράτος από άχρηστους φορείς».



Βρείτε την συνέντευξη όπου ρωτάνε τη Ντόρα αν θα συνεργαστεί στον δεύτερο γύρο των εκλογών κι απαντά με ένα μεγάλο παράπονο “μα εγώ δεν έχω κόμμα”…σνιφ. Το έβγαλε η Ελληνοφρένεια και έπεσε πολύ γέλιο

Διαβάζω ότι ο Άρης Σπηλιωτόπουλος άρχισε «ανταρτοπόλεμο» στον Σαμαρά.

Οι φόρμες παραλλαγής που θα φορεθούν εφέτος θα είναι Αρμάνι, ή Γκούτσι;



«Ούτε καλημέρα» δε λένε Ρέμος, Βέρτης, για τα μάτια της Υβόννης…

Εδώ που τα λέμε κι εγώ θα έκοβα την καλημέρα στον Strange για τα υπόλοιπα, όμως. Άκου "τα μάτια"...Που ζούμε

Πάει ένας στον σεξολόγο και του λέει απελπισμένος: «γιατρέ μου δεν πηδάω».

Περάστε να σας εξετάσω του λέει ο γιατρός



Περνάει στο διπλανό δωμάτιο όπου τον βοηθά να ξεντυθεί μια δίμετρη ξανθειά νοσοκόμα.

Ο ασθενής τρελαίνεται, γίνονται διάφορα και στο τέλος την βάζει κάτω κλπ κλπ οπότε μπαίνει ο γιατρός και του λέει: «Μα εσύ πηδάς !»

«Άμα βρω» ήταν η απάντηση



«Να τρώμε γλυκά, να μιλάμε γλυκά»....(enkripto.com/html)

Εισαγγελέας της Κέρκυρας άφησε ελεύθερο επίορκο εφοριακό που τον έπιασαν με φακελλάκι 30.000 ευρώ, με αποτέλεσμα να επέμβει ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Ο αυτουργός ήταν ΠΑΣΟΚ και ο βοηθός του ΝΔ

Θέλω μια φωτογραφία τους για να βάλω λεζάντα “γαλαζοπράσινη διαπλοκή”



Μπορεί όσοι κάναν την «κότα» στον Κόκκαλη και τη Ντόρα στην Βουλή να έχουν και άποψη για τους φορτηγατζήδες;

Ναί όταν πλένουν τα τζάμια της Πόρσε και βλέπουν τι γίνεται έξω στην κοινωνία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Wolf avatar
    Wolf 25/09/2010 19:16:17

    Ζωγράφισες πάλι, Φακτορα, ειδικά με το τελευταίο!!!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Wolf 25/09/2010 19:17:28

      χαιρετισμούς στην Σοφία. Γνωρίζει την τεχνολογία του να είσαι μηδενικό και να κάνεις καριέρα

      • Wolf avatar
        Wolf @ Factorx 25/09/2010 19:27:44

        δικη σου φιλη ειναι!

  2. Factorx avatar
    Factorx 25/09/2010 19:28:31

    Πάλι πετάμε λάσπη;

    • Wolf avatar
      Wolf @ Factorx 25/09/2010 19:30:12

      στους φιλους μου ποτε!!! ασχετα αν οι φιλοι καμια φορα με πυροβολανε...

      • Factorx avatar
        Factorx @ Wolf 25/09/2010 20:04:27

        οι φαντασιώσεις σου θα σε φάνε

      • Wolf avatar
        Wolf @ Wolf 25/09/2010 22:20:22

        αυτο μου λεει και ο γιατρος μου και εγω του απανταω : αν κοιμηθεις με στραβο το πρωι θα αληθοριζεις!!!

        • Factorx avatar
          Factorx @ Wolf 25/09/2010 22:24:03

          αν όμως κοιμηθεις με στραβή;

      • Wolf avatar
        Wolf @ Wolf 25/09/2010 22:46:16

        ε, τοτε σε λενε Μητσοτακη!!! Φτου κακα -φερνω και μια γυροβολια, καλου-κακου-.

  3. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 25/09/2010 20:26:08

    Πάγκαλος Θεόδωρος: Υπουργός εξωτερικών του Σημίτη τη νύχτα των Ιμίων. ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ για τον εν λόγω κύριο. Μπορεί καμμιά φορά να λέει ενδιαφέροντα πράγματα για την πρόκληση εντυπώσεων, όμως τις περισσότερες φορές όσα εκστομίζει αποτελούν wisecracks. Αυτό τον χαρακτηρίζει όπως πρέπει.

  4. anonymos avatar
    anonymos 25/09/2010 21:23:11

    Ε αφού τοπε ο Πάγκαλος ετσι θαναι, μπουχαχα

  5. t0p avatar
    t0p 25/09/2010 21:27:14

    ο τύπος δηλώνει σοσιαλιστής με συμπεριφορά φασίστα
    η πολιτική ταυτότητα του κάθε πολίτη φανερώνεται απο τον καθημερινό τρόπο ζωής κ συμπεριφοράς
    ο συγκεκριμένος και κάτι άλλοι τύποι που δηλώνουν ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΙ είναι πράδειγμα προς αποφυγή
    ο τρόπος που αντιμετώπισε τον εργαζόμενο έδειξε την φαυλότητα της εξουσίας που προκλητικά προέβαλε την αλαζονία της εξουσίας και το ολοκλήρωσε με μονόλογο λέγοντας ότι στο μίλησε με την γενική γραμματέα του υπουργείου κλπ (για την ιστορία η συγκεκριμένη είναι το ίδιο καλούπι σοσιαλιστή με τον εν λόγω κύριο και αφού επι προηγούμενης κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ ήταν στην ίδια θέση κ τάκανε μπάχαλο τώρα την ξαναβάλανε για να τα ξανακάνει...... )

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/09/2010 21:28:06

    Συγκεκριμένα, χαρακτήρισε «άχρηστο» το μεγαλύτερο τμήμα των δημοσίων υπαλλήλων και περιέγραψε την ανάγκη να «αδυνατίσει το κράτος από άχρηστους φορείς».

    Αν κρίνουμε από το πως προάγει το κόμμα του κλέφτες και ανεπαρκείς σε θέσεις ευθύνης, ναι έχει δίκιο. Αλλά τις πταίει; Θα μας το πει ποτέ;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 25/09/2010 21:44:55

      Αυτές τις ημέρες γίνονται κρίσεις προαγωγών για διευθυντές σε κάποια κρίσιμη υπηρεσία του υπουργείου Μεταφορών, για θέσεις ευθύνης που άπτονται σημαντικών οικονομικών και εθνικών θεμάτων. Και παρά την ύπαρξη ενός σχετικά αυστηρού πλαισίου (βάσει του δημοσιοϋπαλληλικού κώδικα) όσον αφορά μοριοδοτήσεις, τυπικά και ουσιαστικά προσόντα κλπ. τι νομίζετε πως έγινε; Τι άλλο; Το παλιό καλό ΠΑΣΟΚ έλαμψε. Βρε δεν πα νάσαι κλέφτης, άχρηστος, ανεπαρκής, ψυχασθενής… ή οτιδήποτε; Αν είσαι αφισοκολλητής, και κολλητός του ιδιαίτερου, του υπουργού γίνεσαι διευθυντής. Έτσι απλά. Τίποτα άλλο δεν μετράει. Ακούς κε Πάγκαλε; Κε Αντιπρόεδρε;

  7. Βανζετι avatar
    Βανζετι 25/09/2010 22:12:35

    Wolf...εδώ είναι η «Σοφια»

    • Wolf avatar
      Wolf @ Βανζετι 25/09/2010 22:17:28

      η ορθή?

  8. Ηλίας avatar
    Ηλίας 25/09/2010 22:26:10

    "Και εμείς διορίζαμε, αλλά η ΝΔ έχει τη φαυλότητα στο DNA της, λέει ο Θ.Πάγκαλος."

    Μιλώντας για DNA λοιπόν ...Ένας πρόγονος του με το ίδιο κιόλας ονοματεπώνυμο:
    [από wikipedia]
    ...Μετά την αποφυλάκισή του συμμετείχε στις εκλογές της 23ης Αυγούστου 1928 ως αρχηγός της Εθνικής Ενώσεως, αλλά απέτυχε να εκλεγεί. Στις 16 Μαΐου του 1929 συνελήφθη πάλι για τα αδικήματα της δικτατορίας. Στη συνέχεια αποφυλακίστηκε με εγγύηση και στις 17 Μαρτίου του 1930 προσήχθη σε δίκη ενώπιον τριαντακονταμελούς επιτροπής της Γερουσίας με βάση τον νόμο περί ευθύνης υπουργών με την κατηγορία της απιστίας για το σκάνδαλο του καζίνο της Ελευσίνας. Η κατηγορία αφορούσε την εκχώρηση άδειας λειτουργίας καζίνο στην Ελευσίνα σε φίλα προσκείμενο επιχειρηματία έναντι χαμηλότερου αντιτίμου από ό,τι προσέφερε ο πλειοδότης. Τελικά καταδικάστηκε σε δύο χρόνια φυλάκιση και πενταετή στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων. Παράλληλα οι οπαδοί του Πάγκαλου στο στράτευμα εκτοπίστηκαν στην Μακεδονία.
    Στις 30 Οκτωβρίου 1930 συνελήφθη και φυλακίστηκε στις φυλακές Συγγρού για οργάνωση υποτιθέμενου πραξικοπήματος. Λίγους μήνες αργότερα αποφυλακίζεται και εγκαθίσταται μόνιμα στην Ελευσίνα. Ένα χρόνο αργότερα παραπέμφθηκε σε νέα δίκη με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας για το κίνημα του 1930[iv], ενώ στις 31 Μαΐου του ίδιου χρόνου εκτοπίστηκε στην Αιδηψό. Το 1935 έλαβε μέρος στις εκλογές ως επικεφαλής του Εθνικού Κόμματος μόνο στην περιφέρεια Δράμας, αλλά απέτυχε πάλι να εκλεγεί. Όλη αυτή την περίοδο ο ίδιος αρθρογραφούσε σε διάφορες εφημερίδες.
    Στις 19 Απριλίου 1941 προτάθηκε στον Βασιλιά Γεώργιο να συμπεριλάβει στη νέα κυβέρνηση και τον Πάγκαλο, αλλά η πρόταση δεν καρποφόρησε[11]. Με την έλευση των Γερμανών και το διορισμό του Τσολάκογλου στη θέση του πρωθυπουργού, πολλές πολιτικές προσωπικότητες, μεταξύ αυτών και ο Πάγκαλος, τον επισκέφθηκαν στο γραφείο του, κίνηση που σχολιάστηκε αρνητικά[12]. Το Νοέμβριο του 1941 με ειδική ρύθμιση ο Πάγκαλος άρχισε να λαμβάνει σύνταξη ως πρώην πρόεδρος της Δημοκρατίας, η οποία συνεχίστηκε και μετά την κατοχή.[13] Στις 16 Οκτωβρίου του ΄44 μέλη της ΕΑΜ αποπειράθηκαν να τον συλλάβουν, αλλά η προσωπική του φρουρά τους εμπόδισε. Στις 26 του ίδιου μήνα συνελήφθη από την κυβέρνηση Παπανδρέου και οδηγήθηκε στις φυλακές Αβέρωφ. Το Δεκέμβριο του 1944 αποφυλακίστηκε. Στις 25 Αυγούστου 1945 συνελήφθη ως δωσίλογος κατόπιν αποφάσεως του 6ου ανακριτικού γραφείου δωσιλόγων[14]. Λίγες μέρες νωρίτερα του είχε ασκηθεί ποινική αγωγή για τα δημοσιευθέντα άρθρα του κατά την περίοδο της κατοχής, τα οποία, σύμφωνα με την αγωγή πάντα, εξυπηρετούσαν το έργο των εχθρών.
    Στις 12 Σεπτεμβρίου του 1945 αθωώθηκε οριστικά με απαλλακτικό βούλευμα από τις κατηγορίες που τον βάρυναν για συνεργασία με τις κατοχικές δυνάμεις. Η κατηγορία περί συνεργασίας με τις κατοχικές δυνάμεις στηριζόταν στο γεγονός ότι είχε συμμετάσχει στην ίδρυση των Ταγμάτων Ασφαλείας επί κατοχής[15]. Υπάρχει η άποψη ότι η δημιουργία των Ταγμάτων Ασφαλείας υποστηρίχθηκε από τον Πάγκαλο για να αποτραπεί ενδεχόμενη επαναφορά του Βασιλιά.[16] Στις εκλογές Μαρτίου του 1950 ο Πάγκαλος κατέβηκε ως υποψήφιος με το Εθνικό Κόμμα υπό τον Ναπολέοντα Ζέρβα. Στις εκλογές το Εθνικό Κόμμα κατέλαβε επτά έδρες, οι οποίες όμως κερδήθηκαν κατά κύριο λόγο στην Ήπειρο, με αποτέλεσμα ο ίδιος να μην εκλεγεί.
    Απεβίωσε στις 27 Φεβρουαρίου 1952 στο ξενοδοχείο «Χλόη» της Κηφισιάς, όπου διέμενε, από φυματίωση. Η κηδεία του έγινε την επομένη, δημοσία δαπάνη[17]. Το 1950 είχαν εκδοθεί τα απομνημονεύματά του.

    Τι δικό σου DNA Πάγκαλε έχει γραμμένα: πραξικοπήματα, απάτες, διαφθορά και δωσιλογισμό. Ξέπλυνε το στόμα σου σε χλωρίνη όταν μιλάς για τον Σαμαρά.
    Η ώρα σου πλησιάζει.

  9. istories.gr avatar
    istories.gr 25/09/2010 22:31:42

    Τα βάζει με τους Δημοσίους Υπαλλήλους και παραδέχεται ότι τόσα χρόνια οι διορισμοί (οι περισσότεροι τουλάχιστον) ήταν καθαρά θέμα ψηφοθηρίας.
    Τώρα δεν μπορεί να λέει άχρηστους αυτούς που διόρισε ο ίδιος ως άχρηστος πολιτικός γιατί δεν είχε την δυνατότητα να πείσει τον Ελληνικό λαό ότι θα εργαστεί προς όφελός του και προς όφελος της χώρας!!!

    http://www.istories.gr/information/sxolia-kai-apopseis/views/2224-epithesi-kata-ton-dimosion-ypallilon-apo-ton-k-pagkalo.html

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 25/09/2010 22:38:26

    youtube.com/watch?v=Cuwyer8pzGU

    Γίγαντας!!

    Που είναι βρε οι σχολιαστές της Ιπποκράτους να μας σώσουν;;

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 25/09/2010 23:04:24

    "Το πάσσο τρώει το λουκούμι" ~Λαϊκή παροιμία της πρέφας

    Δηλαδή, δυσκολότερο στην πρέφα είναι να αποκτήσεις την πειθαρχία να πηγαίνεις πάσσο με μέτριο χαρτί, ιδίως όταν χάνεις ή όταν έχεις καιρό να πιάσεις καλό φύλλο.

    Οπότε, είναι μεγάλος ο πειρασμός ν’αγοράσεις με την ελπίδα ότι θα βρεις στην αγορά το ιδανικό φύλλο. Συνήθως δεν το βρίσκεις, «σκαταγοράζεις» όπως λένε, και την παθαίνεις χειρότερα..

    • καινός avatar
      καινός @ η Dimi 26/09/2010 17:27:29

      τρίτο, θα βρούμε για πρέφα; Μόνιμα με αυτό το πρόβλημα είμαι...