Ούτε ίχνος αυτοκριτικής!
06/07/2014 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ούτε ίχνος αυτοκριτικής!

Η αλαζονεία ξεχείλιζε στη συνέντευξη που παραχώρησε ο Κωστής Χατζηδάκης στη φιλική γι’ αυτόν εφημερίδα Καθημερινή...

Η αλαζονεία ξεχείλιζε στη συνέντευξη που παραχώρησε ο Κωστής Χατζηδάκης στη φιλική γι’ αυτόν εφημερίδα Καθημερινή και στον πολιτικό συντάκτη Γ. Τερζή που του φέρθηκε με το…γάντι επί δυο χρόνια!

Ο Κωστής Χατζηδάκης που τον εξυμνούσε συνεχώς η Καθημερινή δεν βρήκε ούτε μια λέξη αυτοκριτικής να πει για την ουσία της πολιτικής που ακολούθησε επί δυο χρόνια στο υπουργείο Ανάπτυξης.

Το μόνο που βρήκε να πει ως λάθος ήταν το ότι δεν ζήτησε να αλλάξει ο τίτλος του υπουργείου και να μη λέγεται Ανάπτυξης σε μια περίοδο που είχαμε ύφεση 6%. «Η ύφεση από το 6% πήγε στο 3,9% το 2013 και φέτος μπορεί να πάμε και σε θετικούς ρυθμούς. Αλλά βαρέθηκα να με ρωτούν από την πρώτη μέρα πού είναι η ανάπτυξη...» είπε μεταξύ άλλων, αλλά αυτοκριτική δεν διαβάσαμε…

Φαίνεται ότι είναι μεγάλο προσόν να μπορείς να δεις τα λάθη σου, κάτι που δεν έχει ο Κωστής!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vesper avatar
    Vesper 06/07/2014 17:47:51

    Κάποιοι τον ήθελαν και για Επίτροπο στην ΕΕ. Φτάνει...

  2. Νεύτων avatar
    Νεύτων 06/07/2014 18:45:06

    Ο άνθρωπος που δεν έκανε τίποτε απολύτως για να υλοποιήσει το roadmap της Ανάπτυξης, όπως το παρουσίασε ο Αντώνης Σαμαράς σε διάφορες ομιλίες του. Ο άνθρωπος που φώναζε για τη γραφειοκρατία και δεν κούνησε ούτε το μικρό του δαχτυλάκι για να την κάνει έστω ένα "poke" βρε αδερφέ! Ο άνθρωπος που δεν παρουσίασε κανένα παραγωγικό μοντέλο για τη νέα Ελλάδα παρά μόνον έβλεπε τα μιλούνια των τουριστών της Όλγας... Ο άνθρωπος που του άρπαξε η ΔΗΜΑΡ την Τεχνολογία και την Έρευνα στο Υπουργείο Παιδείας και δεν αντέδρασε. Ο άνθρωπος που ήταν τόσο υπερτιμημένος από την ιστορία του στην ΕΕ που πνίγηκε σε ένα πιάτο παπάρας! Ξέρετε, αυτό που γίνεται με γάλα και ψωμί... Ο άνθρωπος που η καλά κρυμμένη έπαρσή του τον έκανε να μη βλέπει μερικά χρόνια μπροστά για να στήσει το πλαίσιο μιας Ελλάδας παραγωγικής και όχι μιας Ελλάδας των υπηρεσιών. Κρίμα...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Νεύτων 06/07/2014 19:32:03

      Να προσθέσω στο σχόλιο σου. Ο άνθρωπος που προωθούσε τα ξένα επιχειρηματικά συμφέροντα εις βάρος των ελληνικών .Οπως σε μία παλιά διαφημιση "ο κύριος εισαγόμενος"

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Νεύτων 07/07/2014 17:04:07

      Δυστυχώς, για τη ΝΔ και για τους πολίτες, έχετε απόλυτο δίκαιο

  3. George Ν avatar
    George Ν 07/07/2014 10:51:47

    Σωστή η κριτική για την μη αντιμετώπιση της γραφειοκρατείας αλλά ο τίτλος του υπουργείου είναι οργουελικός κι αν κανείς περιμένει ανάπτυξη από... "υπουργό ανάπτυξης", μάλλον έχει χάσει τελείως την μπάλα.

  4. Tassos avatar
    Tassos 07/07/2014 10:52:46

    Εμένα αυτός και ο Στυλιανίδης είναι οι αγαπημένοι μου. Επί δεκαετίες υπουργοί αλλά αν ρωτήσεις 10 εκατομμύρια Ελληνες ένα(1) νομοσχέδιο,έργο, κοκ που να έκαναν και να άφησε αποτύπωμα στην κοινωνία ή έστω να το θυμάται κάποιος πολίτης, είμαι σίγουρος ότι όλοι θα σε κοιτάν με αμηχανία. Ολίγιστοι.

  5. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 09/07/2014 08:23:12

    Εύκολος σάκκος του μποξ ο ευγενής και ήπιος Χατζηδάκης , αφού δεν μπορούμε να χτυπήσουμε τον πραγματικό φταίχτη . Στα όρια που του επέτρεπαν οι άλλοι , μιά χαρά τα κατάφερε ο Χατζηδάκης . Ας δούμε και τον Δελφίνο διάδοχο του . Προφανώς όταν η κεντρική επιλογή ήταν Φόροι-Φόροι-Φόροι , η έννοια Ανάπτυξη είχε κωμικό χαρακτήρα .

  6. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 09/07/2014 08:55:28

    ΡΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ Τ Ι Π Ο Τ Α !!! ΜΟΝΟ ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΕΣ ΚΑΙ ΨΕΥΤΟΕΥΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΟΥΣΤ ΡΕΕΕΕ ΧΑΤΖΙΔΑΚΗ ΟΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΥΒΑ ΡΕ

  7. Ρηνα avatar