02/12/2008 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οργισμένος ο κ. Καραμανλής με τον κ. Ρουσόπουλο

Για να μην σας παραμυθιάζουν όλοι εκείνοι που υποστηρίζουν καθημερινά ότι ο Καραμανλής «συμβουλεύεται ακόμα τον Ρουσόπουλο», ο οποίος «ετοιμάζεται να επανέλθει στην κυβέρνηση», η να πάει στο Ευρωκοινοβούλιο και όλα τα σχετικά: Στην πραγματικότητα, ο κ. Καραμανλής είναι έξαλλος με τον πρώην στενότερο συνεργάτη, κυρίως επειδή θεωρεί ότι ακολουθεί προσωπική στρατηγική στο θέμα του Βατοπεδίου και του χαλάει τον σχεδιασμό.

Σύμφωνα μα καλά πληροφορημένες πηγές, που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, ο Πρωθυπουργός θεωρεί ότι ο κ. Ρουσόπουλος δεν ακολουθεί τα «συμφωνημένα» για τον χειρισμό του σκανδάλου. Η κοινή γραμμή πλεύσης είχε επισφραγισθεί στην περίφημη πλέον συνάντηση που είχαν ο κ. Ρουσόπουλος με τον κ. Αγγέλου στο Mall, προ ημερών. . Εκεί δεν πήγαν για να «δούνε κινηματογράφο» όπως έγραψαν μερικοί ευφάνταστοι. Αλλά για να συμφωνήσουν, ύστερα από εντολή Καραμανλή, σε μια κοινή στάση αντιμετώπισης του σκανδάλου, επειδή ο Πρωθυπουργός ανησυχούσε από τα μηνύματα που έπαιρνε μέσω του Τύπου από το πρώην δεξί του χέρι.

Η συμφωνία έκλεισε και τα πνεύματα ηρέμησαν για λίγες ημέρες. Έξαλλος όμως ο κ. Καραμανλής διάβασε την προηγούμενη εβδομάδα νέες μπηχτές εναντίον του κ. Αγγέλου, όπως μια πρωτοσέλιδη φωτογραφία σε εβδομαδιαία εφημερίδα που τον έδειχνε μόνο του με τον Εφραίμ. Για την ίδια εφημερίδα έχουμε γράψει εδώ ότι από το πρώτο φύλλο της ανακάλυψε ότι ο Εφραίμ είναι κι αυτός ένας φτωχός ακτήμων και ότι ο Ρουσόπουλος δεν εμπλέκεται πουθενά, αντιθέτως με τον κ. Αγγέλου.

Ως δείγμα της προσωπικής στρατηγικής που ακολουθεί πλέον ο κ. Μαξίμου θεωρείται και σημερινό άρθρο του φίλου του κ. Β. Χιώτη στο Βήμα, το οποίο μεταξύ των άλλων γράφει: «Όπου υπάρχει σκάνδαλο υπάρχουν και πολιτικές ευθύνες των κυβερνώντων. Πολιτικές ευθύνες δεν έχουν ούτε οι μοναχοί ούτε οι δικηγόροι... Ακόμη και σήμερα η κυβέρνηση αρνείται να παραδεχθεί ότι η υπόθεση αυτή είναι ένα σκάνδαλο στο οποίο υπάρχουν αυταπόδεικτες πολιτικές ευθύνες...».

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς Αϊνστάιν για να αντιληφθεί ότι ως «κυβερνώντες» εννοεί το Μαξίμου χωρίς τον κ. Ρουσόπουλο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 02/12/2008 14:43:06

    Σιγά τα αίματα .

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 14:49:42

    Δηλαδη ο ΚΚ τα εχει παρει διοτι ο ΘΡ δεν ακολουθει τη γραμμη. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΟ ?

    ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ .

    ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΧΩΡΑ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ.

    ΔΗΛΑΔΗ ΤΕΤΟΙΟΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ??

    ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ?

    Αντε ρε κανετε ΜΙΑ Λογικη Δηλωση για την Ταμπακιερα η μη μιλατε καθολου.

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 15:02:47

    Δουλειές του κεφαλιού

    Στίχοι: Τζίμης Πανούσης
    Μουσική: Τζίμης Πανούσης
    Πρώτη εκτέλεση: Τζίμης Πανούσης

    Η κοινή γνώμη, μια κοινή, μια πόρνη
    μια παλιογυναίκα τρυφερή
    μια κατσαρίδα, μια εφημερίδα
    γράφει ραβασάκια σ' όποιον βρει

    Δουλειές του κεφαλιού
    του μαύρου φεγγαριού
    που γλίστρησε στο σύμπαν για να φέξει
    Δουλειές του κεφαλιού
    φαρμάκι κουταλιού
    βανίλια υποβρύχιο σε μια λέξη
    Δουλειές του κεφαλιού
    στο πάτο του μυαλού
    κι η γκόμενα να θέλει να κοκορέτσι
    Δουλειές του κεφαλιού
    μωρό μου είμ' αλλού
    δεν κάνω εγώ για τούτο το κοτέτσι

    Μες στα σάπια μήλα μια ανατριχίλα
    ένα σκουληκάκι θηλυκό
    τρώει τα σωθικά μου η ψεύτικη μαμά μου
    λάσπη μαγεμένη αερικό

    Δουλειές του κεφαλιού
    του μαύρου φεγγαριού
    που γλίστρησε στο σύμπαν για να φέξει
    Δουλειές του κεφαλιού
    φαρμάκι κουταλιού
    βανίλια υποβρύχιο σε μια λέξη
    Δουλειές του κεφαλιού
    στο πάτο του μυαλού
    κι η γκόμενα να θέλει να κοκορέτσι
    Δουλειές του κεφαλιού
    μωρό μου είμ' αλλού
    δεν κάνω εγώ για τούτο το κοτέτσι

    Βουτηγμένοι όλοι μες στο βιτριόλι
    στη Δύση κρεμασμένοι με θηλιές
    μα η ψυχή μου λείπει σας το λέω με λύπη
    είναι ταξιδάκι για δουλειές

    Δουλειές του κεφαλιού
    του μαύρου φεγγαριού
    που γλίστρησε στο σύμπαν για να φέξει
    Δουλειές του κεφαλιού
    φαρμάκι κουταλιού
    βανίλια υποβρύχιο σε μια λέξη
    Δουλειές του κεφαλιού
    στο πάτο του μυαλού
    κι η γκόμενα να θέλει να κοκορέτσι
    Δουλειές του κεφαλιού
    μωρό μου είμ' αλλού
    δεν κάνω εγώ για τούτο το κοτέτσι

    ΠΠ

  4. nas avatar
    nas 02/12/2008 15:06:26

    Συγνώμη ρε παιδιά, απο που μάθατε πως τα πήρε ο Καραμανλής με τον Ρουσό; διότι εδώ πέρα είμαστε blog... δεν είμαστε... real estate...συγνώμην news... γράψτε και κάνα όνομα συντρόφια... μας έχετε εμάς τους αδαείς στο περίμενε...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 15:09:06

    Εχω αλλη μια ηλιθια ερωτηση :

    Ποιος αποφασιζει για την σειρα που καλουνται οι μαρτυρες στην Εξεταστικη?

    Ποιος συν-αποφασιζει? Μας δουλευουν ολοι μαζι?

    Το κανουν για να εχουν θεματα καθε μερα στα δελτια να πεφτει η διαφημιση? ΝΑ μας κρατανε σε αγωνια?? αχχαχα κορακια !

    Η Κοινη Λογικη λεει οτι καλω πρωτα τους Υπουργους πρωην και νυν, μετα τους Μοναχους και τελος τους Δημοσιους Λειτουργους, ετσι ωστε να μην υπαρχει η δυνατοτητα να ακουσουν τα παντα και να οργανωσουν την καταθεση τους οι πρωτοι.

    Στο τελος κατ αντιπαραστασην ολοι οσοι οι καταθεσεις τους ειναι αντιφατικες.

    Εχω αδικο??

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/12/2008 15:25:12

    φιλε 8.

    εχεις καποιο σχολιο για το 2. και 6. μου?
    Σε προκαλω.

    Μην αγχωνεσαι φιλε μου. Με δικα σου λογια. Μπορεις και να ζωγραφισεις εαν το επιθυμεις.

    ΠΠ

  7. τιραμολα avatar
    τιραμολα 02/12/2008 15:47:42

    Παλι οργισμενος ο ΚΚ?
    Μας εχει πιασει πονοκεφαλος...
    Επι 5 χρονια γινεται της πουτανας και αυτος μονιμως οργισμενος...
    Ρε τι εχουμε παθει...

  8. mofo avatar
    mofo 02/12/2008 15:55:38

    Ναι γαμώ την τρέλα μου. Όλο οργισμένος είναι...Θα πάθει τίποτα. Και ας μην ξεχνάμε ότι οι διαρροές για τη ψυχολογική κατάσταση του εξαφανισμένου πρωθυπουργού (δυσαρεστημένος, οργισμένος, εξοργισμένος, πικραμένος, αποφασισμένος κ.ο.κ.) είναι πατέντα του Θεόδωρου. Σου λέει ο άλλος «αφού κάτι αισθάνεται, υπάρχει». Έτσι πέρασαν πέντε χρονάκια...

  9. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/12/2008 16:04:01

    Θα περάσουν και μερικά ακόμα, όσα και αν είναι αυτά και μετά στον κάλαθο των αχρήστων...Καθείς εφ'ου ετάχθη.

    Οργισμένος είμαι και εγώ και εκατομύρια ακόμη συμπολίτες. "Εκατομύρια πολίτες οργισμένοι με την διακυβέρνηση Καραμανλή"

  10. mavros avatar
    mavros 02/12/2008 16:06:24

    ρε μας δουλεύουν όλοι...

    Από την άλλη βεβαια μεριά... ποιοι είμαστε εμείς και ποιοι είναι οι όλοι...

    Πάντως δούλεμα πέφτει

  11. εφραιμ avatar
    εφραιμ 02/12/2008 16:19:12

    η βλακεια μου,που φθανει τα ορια του σκανδαλου,
    ειναι οτι αντι να συνεργαστω με τους γνωστους
    μεγαλοεργολαβους...και να τους βαλω στο παιγνιδι,
    εγω πηγα να γινω ο ιδιος εργολαβος..

  12. FILODHMOS avatar
    FILODHMOS 02/12/2008 16:24:45

    Τι λετε ρε παιδιά ! Αυτος ο Καραμανλής με όλους οργισμένος είναι. Γι ααυτό είναι πρωθυπουργός , για να οργίζεται μόνο? Κινήσεις πάντως δεν κάνει. Φαίνεται ότι δεν τον αφήνουν τα DVD, PLAYSTATION, μπριζολίτσες, ταβερνάκια.
    Α και κάτι άλλο. Ξέρετε πόσες ώρες δουλευει την ημέρα? Λιγώτερο και από του δημόσιους.

  13. Ιντερμυς avatar
    Ιντερμυς 02/12/2008 16:30:05

    Φάκτορα επειδή τελικά όλοι εμείς οι υποκριτές ζητάμε από τους πολιτικούς που εκλέξαμε να γίνουν ξαφνικά παραδείγματα ηθικής θα ήθελα να σου θέσω το εξής ερώτημα. Αν εσύ ήσουνα στη θέση του ρουσόπουλου τι θα έκανες;

  14. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 02/12/2008 16:39:44

    Ποιοί καναλάρχες επενδύουν στην Υγεία; Ερώτηση για οποιοον ξέρει και μπορεί να απαντήσει.-δεν ειναι ρητορική,πραγματική μου απορία ειναι-

  15. s.manolakis avatar
    s.manolakis 02/12/2008 16:57:54

    φακτορα,
    στην πεσαν τα παπαγαλακια.
    κρατα γερα

  16. tiramola avatar
    tiramola 02/12/2008 17:53:30

    19,20,21...
    Κλασικο δεξιου τυπου πεσιμο...

  17. theo avatar
    theo 02/12/2008 18:00:43

    Ο κ. Παυλόπουλος, πως βρέθηκε ξαφνικά κι αυτός μπλεγμένος?

    ΥΓ: Και μία ακόμη απορία!!! Θεσμικά, ο Υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών έχει την πολιτική ευθύνη(προσοχή!!! πολιτική όχι ποινική, που είναι ατομική) για τις πράξεις ή παραλείψεις των υφισταμένων του (π.χ. υφυπουργών) και των εποπτευομένων φορέων του (π.χ. ΚΕΔ). Αυτό έχει περιγραφεί στο νόμο του Κράτους “Κυβέρνηση και Κυβερνητικά Όργανα” του 1985 που κωδικοποιήθηκε το 2005, χωρίς καμμία προσαρμογή στις αλλαγές που έχουν εν τω μεταξύ επέλθει. Οι υπουργοί μας φαίνεται να αποδέχονται τους grandiose τίτλους, π.χ. Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης, Εσωτερικών-Δημόσιας Διοίκησης-Αποκέντρωσης, κλπ., αλλά όχι και τις ευθύνες που απορρέουν από το Σύνταγμα και τους Νόμους του Κράτους, γι’ αυτές τις υπεραρμοδιότητες. Όταν λοιπόν πέφτει στο προσκήνιο ο κ. Παυλόπουλος (όλοι, μα όλοι, ποιούν την νήσσαν για την απρόσμενη εξέλιξη), απορώ που κρύβεται ο καθύλην αρμόδιος ΥΠΟΙΟ, για να καταθέσει έστω τη μαρτυρία του για το τι γνώριζε και τι δεν γνώριζε (που θα έπρεπε να γνωρίζει).

  18. theo avatar
    theo 02/12/2008 18:20:54

    @FactorX
    Αν δεν κάνω λάθος αγαπητέ FactorX έχεις συνυπάρξει με τον ΘΡ, υπάρχει και κάποια κοινή φωτογραφία στο site σου, από τα χρόνια της νεότητας και της αθωότητας!!!
    Προσωπικά θα ήμουν διπλά και τριπλά προσεκτικός, για συναισθηματικούς έστω λόγους,να ρίχνω στην πυρά άνθρωπο που συνυπήρξα μαζί του!!!
    Αυτό άστο στους τρίτους (αντικειμενικούς ή μη)και μην ασχολείσαι, παρά μόνον αν έχεις να πεις μια καλή κουβέντα (τις κακές άστες σε μας τους υπόλοιπους).

    Ο νοών νοήτω!!!

  19. Factorx avatar
    Factorx 02/12/2008 19:25:36

    @theo: Επειδή δεν νοώ, μου το κάνεις λιανά σε παρακαλώ αυτό το τελευταίο; Με προειδοποιείς; Ή δεν κατάλαβα καλά;

  20. anonymous avatar
    anonymous 02/12/2008 20:22:09

    O KK είναι εκνευρισμένος με τον ΘΡ ,γιατί δεν μπόρεσαν να καλύψουν τις βρωμιές και τα τσεπώματά ,που γνώριζαν πολύ καλά και πραγματοποιούσε ο βοθρολουσμένος Εφραίμ, με την διευκόλυνση τους και δια της τεθλασμένης ,μέσω των θρησκόληπτων λωποδυτών Κύπριων ,που έχουν πείρα σε αυτά!!!!!ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΚΙΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ......ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΟΕΛΛΑΔΑ!!!!!O ΣΩΣΟΝ ΕΑΥΤΩ ΣΩΘΗΤΩ!!!!

  21. Lara avatar
    Lara 02/12/2008 21:40:52

    Ο Ρουσοπουλος στο Ευρωπαικο κοινοβουλιο;
    Τι ζηταει η αλεπου στο παζαρι;
    Ακομη δεν εχουν διαπιστωσει την αδιαφορια και την περιφρονηση, που αποκομιζουν καθε φορα, οταν ξανοιγονται για τα πανω σαλονια;
    Οι αριστοκρατες της δεκαρες με τα αυτοκινητα και τα διαμερισματα πληρωμενα απο τις φοροεισφορες των Ελληνων εργαζομενων.

    Η φανταζονται οτι τα εν οικω δεν γινονται κατανοητα εν δημω;
    Ξυπνατε, γιατι σας πηρανε το παπλωμα Αντρεοτηδες, Κραξηδες, Ριινηδες.
    Μεχρι τευ κατακεισθε;;;;;
    κοτ' εξετε αλκιμον θυμον, ω νεοι;;;;;
    λαρα

  22. thanos avatar
    thanos 02/12/2008 21:52:29

    Μεγαλη παρτιδα απο παπαγαλακια ....στο παζαρι.

  23. M.I.G. avatar
    M.I.G. 02/12/2008 23:39:25

    Οποιος μετα την σημερινη εκπομπη του Τσιμα, δεν ριχνει γιαουρτια με τον κιοσε μαζι σε οποιονδηποτε του συνοθηλευματος του Καραμαν Αλη ειναι αξιος της μοιρας του...

  24. ataktos avatar
    ataktos 03/12/2008 09:44:00

    Αυτοί οι άθλιοι μας έχουν μάθει και το αποδεικνύουν καθημερινά «εκεί που γλείφονται εκεί φτύνονται «

  25. saxes avatar
    saxes 03/12/2008 10:06:03

    Άλλα αντ'άλλων οι ψευτο-δημοσιογράφοι που λασπολογούσαν επί τρίμηνο για το σπίτι Ρουσόπουλου/Ζαχαρέα στο Ψυχικό, όταν αποκαλύφθηκε ότι ήταν μόνο ένα ΙΣΟΓΕΙΟ διαμέρισμα 60τετραγωνικών σε παλιά πολυκατοικία του 1970.

    Όπως επίσης για τη "βίλα" στην Πάρο με την πισίνα των 130 τετραγωνικών, ΤΕΛΙΚΑ ήταν ένα διαμερισματάκι 55 τετραγωνικών και η πισίνα ήταν κοινόχρηστη με όλα τα άλλα διαμερίσματα του συγκροτήματος!

    Και όλη αυτή την "τεράστια περιουσία" που έχει ο Ρουσόπουλος με δανεικά (δηλαδή τα χρωστάει) λέγανε ότι την έκανε με κλεψιμέϊκα από το Βατοπέδι.

    Εάν ΑΥΤΑ έκλεψε ο Ρουσόπουλος ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ, όπως τουλάχιστον την αντιλαμβάνονται οι πρασινοφρουροί.

    Ο μεγαλο-κλέφτης υπουργός θα έμενε σε ισόγειο 60 τετραγωνικών ή σε ή ΣΕ ΒΙΛΛΑ 2.000 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΩΝ, όπως ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, που αποφάσισε να παντρευτεί στο Παρίσι ξοδεύοντας εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ μόνο για τη δεξίωση;

    Θυμήθηκα τώρα που λέγανε ότι έκλεψε και το ανθρωπάκι ο Ζαχόπουλος, που έμενε σε ΝΟΙΚΙΑΣΜΕΝΟ διαμέρισμα 65 τεραγωνικών και ξέχασαν οι καναλο-ηθοποιοί το βίο και πολιτεία των ζάπλουτων υπουργών του πασόκ που έλυσαν το οικονομικό πρόβλημα και των εγγονιών τους με το σκάνδαλο του Χρηματιστηρίου.

    Ο ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ, δεν το ξέρατε αυτό ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΛΕΦΤΕΣ;

  26. tasos avatar
    tasos 03/12/2008 10:36:17

    ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΑΣΠΗ, ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 32 (3-12-08)

    (Ξετυλίγεται καθημερινά το κουβάρι της συνομωσίας, Ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΧΟΝΤΡΟΒΑΓΓΕΛΑΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΗΞΕΡΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΑΝ, απλά τους χάλασε βλακωδώς τη μανέστρα το golden boy ο Παπακωνσταντίνου)

    2001-2003:
    1.ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΕΚΤΑΣΕΩΝ με υπογραφές των υπουργών Φωτιάδη και Δρύ του πασόκ.

    ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 2008:
    2. Η δικαιοσύνη παραπέμπει τον ασφαλιστή Κοντομηνά της Interamerican για οικονομικές ατασθαλίες με ΕΞΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑΤΑ (αρχές Νοεμβρίου έγιναν ΔΕΚΑ). Ο Κοντομηνάς πάει το δεκαπενταύγουστο στη Μεγίστη Λαύρα στο Αγιο Όρος

    ΣΕΠΤΕΜΒΡΗΣ + ΟΚΤΩΒΡΗΣ 2008
    3. Από αρχές Σεπτέμβρη και σχεδόν επί τρίμηνο ο ALPHA (ιδιοκτησίας Κοντομηνά) ξοδεύει το 80% των ειδήσεών του κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι έχει μεροληπτήσει υπέρ του Βατοπεδίου, ουσιαστικά προσφέροντας της κρατική ακίνητη περιουσία. Κύριοι κατήγοροι τηλε-δημοσιογράφοι είναι ένας αριστερο-δεξιών καταβολών εκδότης (Κύρτσος), και ένας πρώην αρθρογράφος/διευθυντής του Ριζοσπάστη (Βερύκιος).
    4. Το Χαζογκιόργκο και δεκάδες στελέχη του πασόκ παρελαύνουν καθημερινά από τον ALPHA, μιλώντας για το σκάνδαλο του αιώνα.
    5. Κύριος στόχος των τηλε-ηθοποιών του Κοντομηνά είναι ο Ρουσόπουλος και κύριος πολιτικά ωφελημένος είναι το πασόκ.
    6. Αρχίζουν να βγαίνουν δημοσκοπήσεις που δείχνουν να πέφτει η Ν.Δ. και να ανεβαίνει το πασόκ
    7. Μοναχοί της Μεγίστης Λαύρας, αντίπαλο μοναστήρι του Βατοπεδίου, βγαίνουν στον ALPHA και ψιθυρίζουν υπονοούμενα, φήμες και σενάρια για την υπόθεση, χωρίς να λένε τίποτε συγκεκριμένο (άκουσα, συζητείται, δεν είμαι σίγουρος, κλπ)
    8. Ο οδηγός του Εφραίμ (Αποστολίδης) λέει ότι πήγα τους καλόγερους στα υπουργεία και μία φορά στο σπίτι του Ρουσόπουλου.
    9. Η ακίνητη περιουσία και τα δάνεια του Ρουσόπουλου είναι πεντακάθαρα (όχι μόνο το έσχες αλλά και το πόθεν).
    10. Υπό την πίεση των τηλεοράσεων γκρινιάζουν τα στελέχη της Ν.Δ. και παραιτείται ο Ρουσόπουλος για να μην πέσει η κυβέρνηση.

    ΝΟΕΜΒΡΗΣ 2008
    11. Αρχίζει η εξεταστική. Κάποια Σωτηροπούλου (υποτιθέμενη δικηγόρος ακτημόνων της Ραιδεστού) καλείται από το πασόκ για μάρτυρας κατηγορίας λέγοντας ότι ο Ψωμιάδης της είπε ότι έχει εντολές άνωθεν. Η Β.Πατουλίδου του πασόκ επιβεβαιώνει τη Σωτηροπούλου και λέει στα κανάλια ότι το γράφουν και τα πρακτικά.
    12. Δημοσιοποιούνται τα πρακτικά όπου δεν αναγράφονται τέτοια πράγματα και η Πατουλίδου του πασόκ λέει ότι εννοούνται (έτσι το ερμηνεύει αυτή).
    13. Δημοσιοποιείται βίντεο του συζύγου της Σωτηροπούλου Κοκοβίνου που τον δείχνει να ζητάει τεράστια μίζα για να μην χαλάσει τη δουλειά, ρίχνοντας τους ακτήμονες της Ραιδεστού.
    14. Η σύζυγός του δικηγόρος λέει εγώ δεν έχω σχέση με αυτά που κάνει ο Κουκουβίνος και η μαρτυρία μου εναντίον του Καραμανλή είναι αληθινή.
    15. Ο Κουκουβίνος είχε διορισθεί από τον Κοντομηνά σαν μέλος του Δ.Σ. του Άρη Θεσσαλονίκης.
    16. Ο οδηγός Αποστολίδης λέει ότι γνώριζε τον Πρόεδρο της ΚΕΔ Παπαγεωργίου. Του ζήτησαν να τον περιγράψει και είπε ότι ήταν 40 χρονών και έχει 1.80 ύψος ( ο πραγματικός Παπαγεωργίου είναι 70 ετών και έχει 1.70 ύψος)
    17. Την ώρα που κατέθετε ο Αποστολίδης πιάστηκε από τον Πρόεδρο της Εξεταστικής να διαβάζει την κατάθεσή του από Fax που είχε σταλεί από τον ALPHA του Κοντομηνά. Ο Αποστολίδης έχει δικηγόρο το Ραγκούση, που ήταν συνήγορος της 17 Νοέμβρη και του έκπτωτου Πατριάρχη Ιεροσολύμων Ειρηναίου.
    18. Ο μάρτυς Κανά που υποτίθεται ότι θα επιβεβαίωνε τα λεγόμενα της Σωτηροπούλου λέει ότι είναι όλα ψέμματα και μάλιστα ότι μαγνητοφώνησε τηλεφωνική επικοινωνία που η Σωτηροπούλου την προέτρεπε να πεί ψέμματα.
    19. Την προηγούμενη της κατάθεσής του στην εξεταστική ο Κουκουβίνος μπαίνει στο νοσοκομείο ισχυριζόμενος ότι έχει ζαλάδες και αρρυθμίες (Θυμίζει μήπως άλλο πράσινο δικηγόρο της ΓΣΕΕ πριν από λίγους μήνες;).
    20. Το πασόκ που είχε προκαλέσει την εξεταστική μετά τις μεθοδεύσεις Κοντομηνά, αλλάζει κουβέντα και αρχίζει να μιλάει για την ακρίβεια και τα προβλήματα στα νοσοκομεία.
    21. Σχεδόν όλες οι εφημερίδες, τα πασοκικά blogs και τα κανάλια εξαφανίζουν το τεράστιο αυτό θέμα από την επικαιρότητα και αφιερώνουν τον περισσότερο χρόνο τους στα προβλήματα των νοσοκομείων και την ακρίβεια (που τόχω ξανακούσει;).
    22. Ο Παπακωνσταντίνου του πασόκ επίσης λέει ότι η Σωτηροπούλου είναι Νεοδημοκράτισσα (τόσο νεοδημοκράτισσα που κατηγορούσε τον Καραμανλής ότι συντόνιζε την ιστορία του Βατοπεδίου).
    23. Ο Παπακωνσταντίνου ομολογεί ότι ήξερε για το βίντεο από το Σεπτέμβρη. Εάν ήταν νεοδημοκράτης ο Πάπιστας θα πήγαινε το βίντεο στη Ν.Δ. ή στο πασόκ; Και μάλιστα το golden boy του πασόκ προσπαθεί να μας πείσει ότι ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ στο πασόκ δεν είχε ενημερωθεί για το βίντεο.
    24. Η Κάνου έφερε στην Εξεταστική ιδιόχειρο σημείωμα της Σωτηροπούλου που καθοδηγούσε την Κάνου να πεί ψέμματα για τον Καραμανλή. ¨Εχει επίσης και κασέτα που η Σωτηροπούλου της έλεγε «ήλθε η ώρα να βγάλουμε λεφτά» (Σημ.: από τον Εφραίμ δεν θα έπαιρναν γιατί το θέμα είχε ήδη σκάσει στις τηλεοράσεις, άρα από ποιόν θα τα έπαιρναν τα λεφτά;). Η Σωτηροπούλου καταθέτει ότι είχε επίσης ενημερώσει ΚΑΙ ΤΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ (όλα τα πράσινα μπουμπούκια στο κόλπο).
    25. Ο Γιωργάκης ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ πως είναι δυνατό να κατηγορεί η παλιο-νέα-δημοκρατία το δεξί του χέρι; Ερωτώμενος ο Παπακωνσταντίνου γιατί επί δίμηνο χειροκροτούσε τις κατηγορίες της Σωτηροπούλου εναντίον του Καραμανλή, παρόλο που ήξερε ότι ήταν όλα ψέμματα, λέει άλλα αντάλλων (πχ. όλο το σκυλολόι των εκβιαστών ήταν νεοδημοκράτες). Το σενάριο μπάζει εντελώς αλλά ο Γιωργάκης ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΤΊΠΟΤΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ.
    26. Ανοίγουν οι τραπεζικοί λογαριασμοί της μονής και των διαφόρων εμπλεκόμενων εταιριών και δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ οποιαδήποτε σχέση με πολιτικό της Ν.Δ. Απογοητευμένοι οι βουλευτές του πασόκ, φωνάζουν ασυνάρτητα προς όλες τις κατευθύνσεις να ανοίξουν και άλλοι λογαριασμοί, προφανώς για εντυπώσεις στα κανάλια.
    27. Οι Σωτηροπούλου και Κουκουβίνος (που έλεγαν ότι ο Καραμανλής έχει οργανώσει το Βατοπέδι) κατηγορούνται επώνυμα ότι έκαναν πολλούς άλλους εκβιασμούς και έταζαν (έναντι χιλιάδων ευρώ) ακόμη και γραφεία ΠΡΟΠΟ σε καλόπιστους συμπολίτες τους.
    28. Αποκαλύπτεται ότι ο Κουκουβίνος είχε κατέβει σαν υποψήφιος του πασόκ στις εκλογές του Δήμου Θεσσαλονίκης. Οι πρασινοφρουροί ψάχνουν απεγνωσμένα να βρούν λογαριασμούς με χρήμα προς πολιτικούς, προς απογοήτευσή τους δεν βρίσκουν τίποτε.
    29.Μια εβδομάδα πέρασε και ακόμη δεν έχει κάνει μήνυση ο Χοντροβαγγέλας στη Σωτηροπούλου, που είπε ότι τον είχε ενημερώσει από καιρό για όλα. Μάλλον δεν το έμαθε, γιαυτό δεν της έκανε μήνυση, ή μπορεί και επειδή τη λυπήθηκε γιατί είναι και καλός άνθρωπος (λές να είναι τίποτε άλλο, μπά)
    30. Πάγκαλος και Κακλαμάνης λένε ότι έφταιγαν οι υπουργοί τόσο του πασόκ όσο και της νέας δημοκρατίας (κοινώς απλώνουμε τη μανέστρα)
    31. Ο εκδότης Ρίζος παρουσιάζει γραπτό υπόμνημα που από το 2007 είχε δοθεί στο Γιωργάκη αλλά αυτός δεν είπε τίποτε γιατί είχαν εμπλακεί τουλάχιστον 5-6 υπουργοί του πασόκ στην υπόθεση. Ο αντιπρόεδρος της Βουλής Σγουρίδης μάλιστα είχε υπογράψει. Ο Ρίζος λέει ότι μερικοί υπουργοί της Ν.Δ. του είπαν προφορικά ότι πίσω από το Βατοπέδι είναι ο Ρουσόπουλος, (αλλά δεν τους κατονομάζει). Αυτή Δημήτρη είναι η δημοσιογραφία της λάσπης και των φθηνών εντυπώσεων, για την οποία μάλιστα επί δεκαετίες κατηγορούσες του πασόκους. Κρίμα στην υστεροφημία σου, τα σκάτωσες.
    32. Ουρλιάζουν τα κανάλια και οι εφημερίδες των αμερικανών περί δήθεν διαφωνιών μεταξύ νεοδημοκρατών υπουργών, ενώ απλά επρόκειτο για διαδικαστικές διαφορές λόγω επικάλυψης αρμοδιοτήτων των υπουργείων. Στο μεταξύ ο Κοιρανίδης (ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ) κάνει σκόνη όλα τα τσακάλια του Mega, ξεσκίζει τον Κύρτσο και το Βερύκιο και ξεκαθαρίζει ότι δεν υπήρξε ποτέ σκάνδαλο, απλά διαχείριση της περιουσιάς της μονής.

    ΒΕΒΑΙΑ:
    Ο ασφαλιστής Κοντομηνάς της Interamerican καθημερινά παίζει το ιδιο επεισόδιο με τους λακέδες του, αναμασώντας τα ίδια και τα ίδια (εάν το μαγνητοσκοπούσαν θα γλύτωναν πολύ κόπο και χρήμα).
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΙ ΣΤΟΝ ALPHA (Παπουτσής, Καρχιμάκης, Ρόβλιας, Πατουλίδου, κλπ), συνεπικουρούμενους από το μετανοημένο κομμουνιστή Βερύκιο, τον εξαγορασμένο εκδότη Κύρτσο και τον πονηρούλη Σρόιτερ, του Θέμου Αναστασιάδη.
    ..............
    Κατά τα άλλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΧΑΖΟ-ΓΚΙΟΡΓΚΟΥ KAI ΚΟΝΤΟΜΗΝΑ ΝΑ ΣΠΙΛΩΣΟΥΝ ΤΗ Ν.Δ. (μαζί και ο ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ, καλά αυτός είναι παντός καιρού εναντίον της Ν.Δ., περιμένει τα 20 δις του 4ου πακέτου από την Ε.Ε.)
    [όχι πως δεν έχουν γίνει επικοινωνιακές ηλιθιότητες από τον Καραμανλή, που δεν μπόρεσε ποτέ να καταλάβει τις ανεπάρκειες του Ρουσόπουλου].
    ...............
    ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ 33

  27. nas avatar
    nas 03/12/2008 11:22:31

    πολλά έγραψες βρε τασουλη. εσύ σε ποιό κλουβί του ΘΡ ήσουν παπαγαλάκι;