#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι δρόμοι και ο «διάδοχος»!


«Το ταμείο οδοποιίας δεν έχει λόγο ύπαρξης.» Ποιος το είπε; Ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Μα φυσικά, τι λόγο ύπαρξης να έχει; Μήπως έχουμε πρόβλημα με τους δρόμους στην Ελλάδα; Μια χαρά είναι οι δρόμοι, με τις λακουβίτσες τους, με τα σαμαράκια τους, χωρίς άσφαλτο, όπου τον πήρε η βροχούλα, τέλειοι!


Σιγά μην χρειαζόμαστε υπηρεσία που να φροντίζει την οδοποιία…

Στην ίδια συνέντευξη ο Κυριάκος ρωτήθηκε και για τον δικό του δρόμο… Αν δηλαδή σκέφτεται να είναι ο διάδοχος του Α. Σαμαρά και απάντησε ότι το μόνο που σκέφτεται είναι η υπουργική του θητεία… Σωστά, γιατί με τόσες απολύσεις που θα υπογράψει στο Δημόσιο, ως υπουργός την διαδοχή την έχει εξασφαλίσει. Μόνο που δεν θα είναι η διαδοχή του Σαμαρά, αλλά της αδελφής του!

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/11/2013 11:39:47

    Η άνοδος της ασημαντότητος.

  2. Magganas avatar
    Magganas 22/11/2013 14:40:22

    Ροβεσπιέρε,

    υπογράφοντας απολύσεις στο Δημόσιο (οποιοσδήποτε υπουργός), κερδίζει πόντους ο Σαμαράς!
    Ο κόσμος θα το καλωσορίσει!
    Οι δημόσιοι υπάλληλοι ούτως ή άλλως έχουνε φύγει από τη Ν.Δ και πήγαν στον Καμμένο που τους τάζει ότι θα τους επαναφέρει μισθολογικά στην προ του 2009 εποχή όπου έπαιρναν και από 146 επιδόματα (οι αντίστοιχοι του ΠΑΣΟΚ έχουνε πάει στο ΣΥΡΙΖΑ)...
    Η χώρα ΠΡΕΠΕΙ να φτάσει στους 300.000 με οποιονδήποτε τρόπο!
    Ούτε χρειάζεται ούτε μπορεί να πληρώσει παραπάνω.
    Αν βγει ο υπουργός και παρουσιάσει λίστες με εκατοντάδες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους που δεν έχουν καν αντικείμενο (όπως αυτές που είδαμε για το ΕΜΠ), παρουσιάσει και τα Δις που πληρώνονται αυτοί οι άνθρωποι για να κάθονται και επιπλέον καταστήσει στον κόσμο σαφές ότι όλος ο λαός μπαίνει στα μνημόνια και πληρώνει χαράτσια ουτοσώστε να πληρώνονται αυτοί οι εκατοντάδες χιλιάδες παραπανίσιοι μισθοί, τότε ο Σαμαράς θα ανέβει στο 40% αμέσως μόλις απολυθούν οι "παραπανίσιοι" και ανέβει το πλεόνασμα κατά 15% σε μία νύχτα!!!
    Εάν θέλει ο Κυριάκος Μητσοτάκης αλλά και ο πρωθυπουργός κατ' επέκταση, να ανεβάσουν τη Νέα Δημοκρατία στο 40% τότε πρέπει να βγει ο υπουργός και να κάνει μια ανακοίνωση του τύπου:

    "Το 2014 θα απολυθούν αρχικά 150.000 από το Δημόσιο (και σταδιακά έως το 2018 άλλες 300.000) οι οποίοι κατόπιν έρευνας απεδείχθη ότι προσελήφθησαν ρουσφετολογικά, παρουσιάζονταν επί σειρά ετών σποραδικά στην υπηρεσία τους, δεν έχουν καν εργασιακό αντικείμενο, δεν προσφέρουν τίποτε στον πολίτη. Οι απολύσεις θα έχουν ως αποτέλεσμα να εκπέσει το χαράτσι στα ακίνητα, να εκπέσει το τέλος επιτηδεύματος για τους ελεύθερους επαγγελματίες, κι επιπλέον ο ΦΠΑ θα επιστρέφεται εντός 45 ημερών στους μικρομεσαίους επιχειρηματίες."
    Ας κάνει τέτοια δήλωση ο υπουργός να εκτοξευθεί η Ν.Δ στο 40%!!!!!
    Οι 150.000 που θα φύγουν από το Δημόσιο έχουν φύγει ήδη από τη Ν.Δ και πήγαν στον Καμμένο.
    Ο σκοπός είναι να μην φύγουν και οι υπόλοιποι όταν βλέπουν τη Ν.Δ εν μέρει να "καλοπιάνει" τη ΓΣΕΕ, την ΑΔΕΔΥ, το ΠΑΜΕ, τα λοιπά συνδικάτα των ΔΕΚΟ της συμφοράς, την καθηγητίλα και την πρυτανίλα των πανεπιστημίων και το λοιπό κατεστημένο που μας κάθεται στο σβέρκο...

    Υ.Γ.: Όσον αφορά στο ταμείο οδοποιίας, εάν όντως κάνει Έργο (που δεν βλέπω να κάνει μέχρι τώρα γιατί στο ίδιο χάλι είναι τα πάντα) φυσικά και να συνεχίσει να υπάρχει. Εάν είναι "ακόμη μία" επιτροπή που πληρώνει καμιά εκατοστή μισθούς τότε ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Magganas 23/11/2013 07:07:42

      "υπογράφοντας απολύσεις στο Δημόσιο (οποιοσδήποτε υπουργός), κερδίζει πόντους ο Σαμαράς!"

      Φίλε μου οι απολύσεις μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι απαραίτητες αλλά κανείς δεν πρόκειται να τις επικροτήσει παρά μόνο 2-3 ταλιμπάν της μεταρρύθμισης εδώ μέσα.

  3. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 22/11/2013 17:22:56

    Μια απλη ερωτηση. Και αν ὀ "λαος" μαζευτει ξανα στο πολυτεχνειο και τραγουδαει: "Θα τον τρελανουμε τον ηλιο" τι προτεινεις στον Σαμαρα να κανει?

  4. Vesper avatar
    Vesper 22/11/2013 21:35:08

    Αγαπητέ Magganas μήπως είστε...'Δράση";
    Φίλτατε Ροβιεσπιέρε (και δις φίλτατε πλην όμως ηθικέ αυτουργέ, factorx) σε μια εποχή που δεν περισσεύει κανένας, ποιοι είναι οι λόγοι που "στρατηγικά" κατευθύνουν το site σε θέση πυροβολαρχίας "αντιμητσοτακικών" φρονημάτων ;

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Vesper 23/11/2013 07:11:03

      Μερικοί περισσεύουν και φαίνεται ότι είναι στο σχήμα απλά και μόνο για να μην το επιβουλεύονται ανοιχτά.

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Vesper 23/11/2013 07:13:10