Οι Μαυρογιαλούροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν έχουν το Θεό τους
14/02/2014 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Μαυρογιαλούροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν έχουν το Θεό τους

Τελικά οι Μαυρογιαλούροι του ΣΥΡΙΖΑ δεν έχουν το Θεό τους. Δεν σταματούν πουθενά, αρκεί να πουν την κάθε ανοησία που τους έρχεται στο μυαλό. Και αποδεικνύεται ότι οι Μαυρογιαλούροι φοράνε και φουστάνια, όπως καλή ώρα η βουλευτής του κόμματος Δέσποινα Χαραλαμπίδου. Η οποία μάλιστα θα είναι υποψήφια Περιφερειάρχης για την Κεντρική Μακεδονία απέναντι στον Γ. Ιωαννίδη και τον Τζιτζικώστα.

Τι είπε νομίζετε και άφησε άφωνους όσους την άκουγαν μέσα στη Βουλή; Ότι θα καταργήσει τις απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα. Μόλις γίνει η αριστερή κυβέρνηση αφού θα διαγράψει το χρέος, θα εθνικοποιήσει τις τράπεζες και θα επαναγοράσει τις δημόσιες εταιρείες που θα έχουν πουληθεί, θα πάρει κι ένα νόμο με τον οποίο θα απαγορεύει στον ιδιώτη, κάθε επιχειρηματία μικρό ή μεγάλο να κάνει απολύσεις. Είπε χαρακτηριστικά: «Αριστερή κυβέρνηση με κορμό το ΣΥΡΙΖΑ θα ακυρώσει τα μνημόνια, θα αμφισβητήσει το δημόσιο χρέος της χώρας με στόχο τη διαγραφή του χρέους, θα προχωρήσει σε εθνικοποίηση και δημόσιο έλεγχο του τραπεζικού συστήματος. Θα επανακτήσει τις ιδιωτικοποιημένες επιχειρήσεις προς όφελος του δημοσίου. Θα μπουν φραγμοί για απολύσεις στο δημόσιο και απαγόρευση απολύσεων στον ιδιωτικό τομέα».

Όλα αυτά τα έλεγε σοβαρά, δεν έχουν έρθει ακόμη τα Καρναβάλια, για να εξηγούμαστε. Κι όμως, αυτή είναι βουλευτής εν έτει 2014 αλλά ονειρεύεται προφανώς κάποιο ολοκληρωτικό καθεστώς που θα λέει για παράδειγμα σε μια βιομηχανία να μην απολύει ή ακόμη σε έναν έμπορο να μην μπορεί να διώξει έναν υπάλληλο. Αν αυτό δεν είναι σοβιετικό μοντέλο διακυβέρνησης τότε τι είναι; Άντε συντρόφισσα Χαραλαμπίδου, βγάλε και τα σφυροδρέπανα...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/02/2014 13:33:05

    Η εν λόγω κυρία δεν περίμενε καθόλου να έρθουν τα καρναβάλια που λέτε. Ντύθηκε από τώρα.

  2. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 14/02/2014 13:41:09

    Το τριώδιο άνοιξε κύριοι από την περασμένη Κυριακή του Τελώνου και του Φαρισσαίου (τυχαίο?), αφήστε τον κόσμο να εκφραστεί ελεύθερα.

  3. Αντιγραικύλος avatar
    Αντιγραικύλος 14/02/2014 14:10:11

    Τι περιμένατε να ακούσετε από μια Κομμουνίστρια..; Τουλάχιστον αυτή, όπως και ο Λαφαζάνης και κάποιοι άλλοι, δεν κρύβουν τις παλαιολιθικές αντιλήψεις τους..

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 14/02/2014 18:56:43

    Ειναι δυνατον να σε παιρνουν τηλεφωνο ρε ψηφοφορε και να απαντας συριζα; Δεν τους βλεπεις; Δεν τους ακους;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μεγάλες στιγμές 14/02/2014 22:59:53

      Αυτή είναι η ερώτηση της τετραετίας!

      • Μ Α Τ avatar
        Μ Α Τ @ Γεώργιος Τ. 15/02/2014 09:45:40

        Σύντομα θα υπάρξει και η απάντηση. Θα είναι όμως η απάντηση της τριακονταετίας.

  5. Μάτα Χάρι avatar
    Μάτα Χάρι 14/02/2014 19:12:44

    '' θα καταργήσει τις απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα..'' Όσο και να λέτε, αυτό είναι το Συνταγματικά σωστό και δίκαιο. Εφόσον οι Δ.Υ -πελάτες προστατεύονται και δεν απολύονται ποτέ εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (που και αυτό παίζεται), ή μετατρεπόμαστε όοοολοι όσοι το επιθυμούμε σε Δ.Υ, ή γινόμαστε όλοι Ι.Υ. Ισοτιμία. Ε, επειδή η κυρία λόγω ιδεολογίας δεν αποδέχεται την ανεργία, πολύ σωστά τοποθετείται. Όλοι ασφαλέις, κάτω απ΄ την κρατική ομπρέλα. Και γιατί όχι; Δικαίωμα στη ...Χίμαιρα! :-)

  6. GJ avatar
    GJ 14/02/2014 23:09:49

    Μιας και ήρθαν πρόωρα τα Χριστούγεννα, μπορώ να ζητήσω από την κυριούλα και δύο ρωσιδούλες Νατάσσα_1 και Νατάσσα_2......αα...και να μου φέρει και ένα πουλόβερ γιατί εκεί που θα πάω θα έχει κρύο!!!! Άρε σουρ.......γελώ!!!!

  7. Vesper avatar
    Vesper 15/02/2014 13:06:37

    Αγαπητοί Αδικούμε τον Μαυρογιαλούρο. Αποδείχθηκε έντιμος, συνετός και ρεαλιστής πολιτικός. Καμία σχέση με τους εν ζωή "ήρωες" του δημοσιεύματός.