Ξεπεράστηκε πια και ο Βαλλιανάτος
16/02/2014 21:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ξεπεράστηκε πια και ο Βαλλιανάτος

"Υπερασπίζομαι το δικαίωμα κάθε δημότη και δημότισσας(!!), να είναι αδελφή, γκέουλας, λεσβία, τρανς, κουηρ, μπάι, στρέιτ ή όπως αλλιώς ποθεί η ψυχούλα του/ της, και να το λέει!!! Όπως και το δικαίωμα κάθε οροθετικού όπως εγώ, να το λέει Η να μην το λέει!!! Τέλος!! Οι άλλοι να μη με ψηφίσετε!!!". Αυτά έγραψε ο Γρηγόρης Βαλλιανάτος στη σελίδα του στο facebook, λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της υποψηφιότητάς του για τη δημαρχία της Αθήνας.

Χωρίς φυσικά και ο ίδιος να πιστεύει ότι μπορεί να γίνει δήμαρχος, αποφάσισε να ανακοινώσει ότι είναι οροθετικός, δηλαδή φορέας του ιού του AIDS, εντελώς συμπτωματικά εν μέσω προεκλογικής περιόδου.

Μπράβο του για την τόλμη του να μιλήσει για το πρόβλημά του και μπράβο του γιατί χρόνια τώρα υπερασπίζεται αυτό που είναι. Όμως, θα μπορούσε να έχει ανακοινώσει ότι είναι οροθετικός πριν κι όχι τώρα που η υποψηφιότητα με τη Φιλελεύθερη Συμμαχία του δίνει μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα και περισσότερα λεπτά διασημότητας. Και μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για έναν έξυπνο άνθρωπο που δεν κάνει τίποτε χωρίς να το σκεφτεί πρώτα. Είναι η κλασική περίπτωση του ατόμου που θέλει να προκαλέσει για τους προσωπικούς του λόγους.

Αλλά μήπως όλη αυτή η επικοινωνιακή πολιτική είναι ξεπερασμένη, παλιομοδίτικη; Να χρησιμοποιείς την ιδιαιτερότητά σου, την ασθένειά σου ή οτιδήποτε άλλο σε ξεχωρίζει από τους άλλους για να κερδίσεις δημοσιότητα και ποιος ξέρει τι άλλο;

Και μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος Βαλλιανάτος είναι που ήταν στο επικοινωνιακό επιτελείο του Γ. Παπανδρέου. Παρεμπιπτόντως; Δεν καταλαβαίνουμε γρι απ’ όσα γράφει στο facebook ο Βαλλιανάτος. Μήπως είμαστε κι εμείς παλαιομοδίτες ή εκτός εποχής; Ή μήπως παραμεγαλώσαμε και δεν καταλαβαίνουμε τη γλώσσα των… νέων;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/02/2014 07:09:39

    Κάθε ένας πρέπει να έχει το δικαίωμα να πιστεύει και να είναι ότι θέλει, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να αποδέχεται και τις αντίστοιχες υποχρεώσεις και τις συνέπειες που απορρέουν από την άσκηση αυτού του δικαιώματος του !

  2. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 17/02/2014 12:04:57

    Τι δεν καταλαβαίνετε απ' αυτά που γράφει ο Βαλλιανάτος; Ελληνικά τα γράφει, όχι καλιαρντά! Λέει σε ποιους απευθύνεται και από ποιους περιμένει να ψηφισθεί.

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 17/02/2014 12:22:44

    Δυστυχώς για τον Βαλλιανάτο, τον καταλαβαίνουμε πολύ καλλίτερα από ότι αυτός νομίζει ότι τον ...καταλαβαίνουμε!!!

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/02/2014 12:36:11

    Δεν είναι είδηση, το ότι έχει έητζ...

  5. ΝΕΜΕΣΙΣ avatar
    ΝΕΜΕΣΙΣ 17/02/2014 13:35:55

    ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ "ΚΟΥΗΡ" ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΚΦΥΛΙΣΜΕΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ;

  6. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ 17/02/2014 15:00:18

    Η πολιτική τακτική του Βαλλιανάτου είναι αντιπροσωπευτική της φιλοσοφίας της Φιλελεύθερης Συμμαχίας και του Αμερικανικού τύπου, πολιτικού νεο φιλελευθερισμού.Στο πλαίσιο αυτής της πολιτικής αναγορεύονται σε ύψιστα κοινωνικά προβλήματα...τα δικαιώματα των ομοφιλοφίλων και όλων των κατηγοριών που απαρίθμησε στην τοποθέτηση του ο Βαλλιανάτος.Αυτή η υποκρισία του νεο φιλελευθερισμού μέχρι πρώτινος (πριν απο την Αποκάλυψη της κρίσης) θεωρείτο το άκρων άωτον του πολιτικού εκσυγχρονισμού.Σήμερα όμως με την συστημική κρίση να τσακίζει κόκκαλα στην χώρα μας, και να ξεσκίζει τα πέπλα της πολιτικής αποβλάκωσης που έριχναν κατ' επάγγελμα όλοι οι κήνσορες του εκσυγχρονισμού και του φιλελευθερισμού στον Ελληνικό λαό τα τελευταία 30 χρόνια, σήμερα στην "ισχυρή Ελλάδα" της "νέας διακυβέρνησης" των 2.000.000 ανέργων, των άστεγων και των εν δυνάμει άστεγων, των χρεοκοπημένων επιχειρήσεων και του ακόμα πιο χρεοκοπημένου γαλαζοπράσινου κράτους η αναφορά στα δικαιώματα των...ομοφιλοφίλων μόνο ως κακόγουστο αστείο και προσβολή της νοημοσύνης του κόσμου μπορεί να φανεί. Στις ΗΠΑ, στις πολιτειακές εκλογές κατεβαίνουνε υποψήφιες ιερόδουλες για να αξιοποιήσουνε την εκλογική καμπάνια προκειμένου να διαφημίσουνε τις ταινίες τους και την πραμάτεια τους.Αν πολιτικός πολιτισμός σημαίνει υποκρισία και αποβλάκωση τότε η Φιλελευεθερη Συμμαχία και οι θέσεις του Βαλλιανάτου είναι η απόλυτη έκφραση τους στην χώρα μας.

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 17/02/2014 17:22:24

    Την ιδια συγκινηση μου προκαλεσε οταν σε εκομπη του Χαρδαβελα δηλωσε ''μαγκια μας'' για τα λεφτα που πηραν απο Σορος και κρατικες επιχορηγησεις