#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 14:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ντιντήδες, ντιζέζ, ντιριντάχτες και ...ποσοστώσεις

(Πατριδογνωσία XXL)




Άγρια φοροεπιδρομή σε όλους και για όλα φέρνει το σχέδιο της κυβέρνησης για να κλείσει τις «τρύπες» του 2011.

Όποιος κινείται πληρώνει, ότι είναι ακίνητο φορολογείται. Ο Αλάριχος μοιάζει με Αρσακειάδα μπροστά στον Παπακωνσταντίνου.

Όσοι έχετε γερή κράση και διαβάσετε το μεσοπρόθεσμο θα καταλάβετε ότι πρόκειται για πολύ  πολύ μακρυ-πρόθεσμο. Και χοντρό επίσης

Στα 501 δις το χρέος το 2015 αν δεν ληφθούν μέτρα, μας τρομοκρατούν. Προσέξτε το νούμερο. Θυμίζει εκείνο το τζιν που είχε κάνει θραύση και έτσι εντυπώνεται στη μνήμη. Κι αν εκεί θα φθάσει το χρέος χωρίς μέτρα, με τα μέτρα  θα φθάσει στα 4711 δις, σαν τη ρετρό κολώνια…

Για ποσόστωση διαβάζουμε σαμαρικών-καραμανλικών ,για την τάδε νέα και ωραία  που θα κατέβει στο στίβο της πολιτικής, για τον δείνα που έχει πάρει το «πράσινο φως» της Συγγρού.

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί έχουν θορυβηθεί από τις ρήξεις και ανατροπές που ετοιμάζονται σε επίπεδο ψηφοδελτίων και σπεύδουν να δηλώσουν την παρουσία τους.

[caption id="attachment_105868" align="alignnone" width="600" caption="Ποιός είπε ότι η ζωή δεν είναι άδικη;"][/caption]

Ποσόστωση για τους Ντορικούς, που είναι επαπειλούμενο είδος προς εξαφάνιση είναι κατανοητή. Για τους υπόλοιπες «κατηγορίες» ξεχάστε το. Οι  life-style υποψηφιότητες από την άλλη δοκιμάζονται αγρίως στους καιρούς των μνημονίων…

Σιγά που δεν θα μίλαγε στην Αριστοτέλους ο Μίκης. Εδώ δεν τον σταμάτησε τα παλιά χρόνια η ακροδεξιά στα ντουζένια της, θα τον εμπόδιζε ο … Μπουτάρης;

Ο οποίος πολύ εκτίθεται με το Μνημόνιο. Δήμαρχος είναι, όχι ανθύπατος. Γιατί δεν παίρνει παράδειγμα από τον Πανίκα: Αγανακτισμένος Περιφερειάρχης…

Ο κορυφαίος κωμικός Θύμιος Κρακατσάνης μιλώντας σε συνέντευξη του αποκαλύπτει την θέση του για τους ομοφυλόφιλους. «Δεν με ενδιαφέρει πώς ζει ο καθένας. Είναι δικαίωμά του. Με ενδιαφέρει να μην είναι συντεχνία, να μην παρασύρει την κοινωνία σ' ένα λάθος δρόμο. Έχω γνωρίσει ομοφυλόφιλους που τους θαυμάζω κι έχω πει πολλές φορές Μακάρι όλοι οι Έλληνες να ήταν έτσι! Δεν έχω ταμπού. Αν αφορά την ιδιωτική ζωή κάποιου, δεν έχω άποψη. Όταν πρόκειται για την δημόσια ζωή του, τότε ναι, έχω. Στην τηλεόραση γεμίσαμε ντιζέζ. Τα μισά αγοράκια μιλάνε σαν την ξαδέρφη μου. Κι αν η ξαδέρφη μου ήταν έξυπνη και έλεγε σημαντικά πράγματα, θα το έτρωγα! Αλλά αν είναι ηλίθια, για ποιο λόγο να το φάω;

Ντιντήδες, ντιζέζ, ντιριντάχτες, με κοστούμι αλλά να καίνε τη βάτα, από την πολλή  τεστοστερόνη την πατήσαμε…



Η οποία ορμόνη εκτινάσσεται σαν τα σπρεντ , με το εξώφυλλο του γερμανικού Playboy για τον μήνα Ιούλιο, με τις παίκτριες της Εθνικής Ομάδας ποδοσφαίρου της Γερμανίας:  Σελίνα Βάγκνερ,  Τζούλια Σίμιτς,  Ανίκα Ντόπλερ,  Κριστίνα Γκέσατ και  Ιβάνα Ρούντελικ:

Αν εξαιρέσεις την Ανίκα Ντόπλερ που το μικρό της θυμίζει «εκπεσόντα» Περιφερειάρχη και το επώνυμο της, εξέταση εγκύου, οι υπόλοιπες δεν θα έκαναν ποτέ καριέρα στην ελληνική τηλεόραση…

Τι να το κάνεις όμως αφού όπως μας πληροφορεί  η Ημερησία είμαστε ανίκανοι: «Εγώ ζήτησα τεχνογνωσία. Από την αρχή άλλωστε όταν οι τροϊκανοί ζητούσαν διάφορα πράγματα εγώ τους έλεγα ότι είμαστε ανίκανοι να τα κάνουμε. Μετά άρχισαν να το καταλαβαίνουν και αυτοί ότι είμαστε ανίκανοι». (Γ. Παπανδρέου, Έλλην Πρωθυπουργός)

Μικρός Οδυσσέας

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 11/06/2011 14:48:39

    Κάποιες από τις γερμανίδες διεθνείς έχουν ωραίες φατσούλες.

    Με χαλάνε όμως λίγο τα πόδια τους που παραπέμπουν σε Βαμβακούλα...

    http://www.youtube.com/watch?v=WHBJwf5SFqk

    • oddlabs avatar
      oddlabs @ blue nile 11/06/2011 17:57:37

      μπράβο ξύρισμα ο Βαμβακούλας :P

  2. Κρης avatar
    Κρης 11/06/2011 14:49:16

    Μ.Ο. , το βίντεο με τις Γερμανιδες ''μπαλλαρίνες''

    h**p://gatzoli.blogspot.com/2011/06/blog-post_2529.html

  3. dima avatar
    dima 11/06/2011 14:52:17

    αυτη ειναι η Γερμανια της καρδιας μας!

    αν αυτες τις κοπελες τις βλεπαμε συχνοτερα αντι για το ανδοειδες Μερκελ, δε ξερω για εσας, εγω παντως θα συναινουσα!

    • Dora avatar
      Dora @ dima 12/06/2011 13:24:04

      Η Μερκελ στον καιρο της ηταν πολυ ωραια κοπελα.Μη βλεπεις τωρα.Εμπλεξες με την πολιτικη,σε πηραν και τα χρονια,ε θα ανδροφερεις,δεν μπορει.
      Μωρε καλα εκανε η Γκαιρεκου κι εφυγε...

  4. kiki avatar
    kiki 11/06/2011 15:11:53

    Περιορισου στις τουριστριες γερμανιδες,
    στις οποιες διακρινουμε ηδη μια συμπεριφορα σβαπο , προς τους ιθαγενεις.
    Καψτε το ηθικο των τουριστριων, απο κει να ξεκινησει η αντισταση,
    στις βορειες λεμε ΟΧι, ως αλλοι Μεταξαδες, να μεινουν με την καψα.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ kiki 11/06/2011 18:42:04

      Σιγα μην κανουμε αντισταση, θα παραδοθουμε και ας μας τουφεκισουν για δειλια ενωπιον του εχθρου.

      • dima avatar
        dima @ koinos_nous 11/06/2011 19:00:54

        συμφωνω, σε τετοια ''υπεροπλα'' δεν αντιστεκεσαι!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ kiki 12/06/2011 13:54:14

      Βόρειες θεωρούνται και οι Ολλανδές?

      • kiki avatar
        kiki @ μικρός οδυσσέας 12/06/2011 15:57:43

        Εμ βεβαια, ειναι βορειες.
        Επιτρεπονται μονο οι ανατολικου τυπου βορειες, Μολδαβες, Εσθονες, οχι οτι ειναι καλυτερες οι τελευταιες, ναζιστικου τυπου ειναι, αλλα ακομα δεν εχουν μετατραπει σε λυσασμενες γκεσταπιτισες.

  5. Xenios avatar
    Xenios 11/06/2011 15:19:22

    Προβάδισμα της ΝΔ καταγράφει το Βαρόμετρο της Public Issue

    Ριζική ανατροπή του μεταπολιτευτικού πολιτικού σκηνικού, με συρρίκνωση της εκλογικής επιρροής των δύο μεγάλων κομμάτων και επτακομματική βουλή καταγράφει το μηνιαίο Βαρόμετρο της Public Issue που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό του ΣΚΑΪ και της Καθημερινής.

    Πάντως, η ΝΔ αποκτά για πρώτη φορά προβάδισμα κατά 4% έναντι του καταρρέοντος ΠΑΣΟΚ, συγκεντρώνοντας ποσοστό 31% έναντι 27%, αλλά ακόμη και αν η επόμενη Βουλή είναι πεντακομματική δεν φθάνει τον πήχυ της αυτοδυναμίας, ενώ το ΠΑΣΟΚ, που εμφανίζει ραγδαία φθορά υποχωρεί στο 27%.

    Πηγή : Καθημερινή

  6. kiki avatar
    kiki 11/06/2011 15:30:24

    Τα γκαλοπ ξερουμε ειναι μαγειρεματα, αλλα την αναγκη φιλοτιμιαν ποιουμενοι , αναγκαστηκαν στο αλαφουζεικο να δωσουν μια πιο σαφη και ειλικρινη εικονα.
    Οντως βεβαια δεν παιρνει αυτοδυναμια το πρωτο κομμα απο τα γκαλοπ του δρομου.
    Αλλα ειναι τοσο ρευστες οι καταστασεις, σημερα, που αν δημιουργηθει κομμα αγανακτισμενων και εκφραστει πολιτικα, νομιζω οτι μια συμπραξη δεν θα ηταν καθολου κακη σε αυτην την φαση.
    Και διοτι με τα φρουτα εντος της ΝΔ που ειτε βγουν ειτε δεν βγουν παντα θα αντιμετωπιζεται πολυ προσεχτικα, και απο την αλλη μια ομαδα που θα συνεισφερει πιστη αντιμνημονιακα, και θα ελεγχει ταυτογχρονα την αποδεσμευση απο τις κατοχικες δυναμεις, και εφαρμογη των υπεσχεμενων δεν θα ειναι κακος συνδοιασμος.
    Δεν ξερω νομιζω και ελπιζω ναναι καπως ετσι.
    Εκτος αν γινει η ανατροπη και ντιντηδες λουλουδες και αλλα ωριμα φρουτα του μπαχτσε , σκεφτουν οτι δεν ειναι προσοδοφορο επαγγελμα το βουλευτιλικι στην αλλη εποχη.

  7. Ignoramus avatar
    Ignoramus 11/06/2011 15:44:29

    Μου θυμισες τον Ζαγοράκη και τις τεστοστερόνες του.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 11/06/2011 17:01:36

    ΜΟ, ΑΦΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΡΕΚΟΡ΄΄ ΣΠΡΙΝΤ ΜΕ ΔΩΔΕΚΑΠΟΝΤΟ ΣΕ ΑΝΩΜΑΛΟ ΕΔΑΦΟΣ΄΄....
    ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΄΄ΕΠΙΜΗΚΥΝΣΗ΄΄ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΟΥΔΕΙΣ ΠΛΕΟΝ...
    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΟΥΛΕΣ ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΗΣ; ΘΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΑΔ;;;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 12/06/2011 13:55:12

      Ο ΟΠΑΔ θα καλύψει το ηθικό κομμάτι....

  9. megalos podilatis avatar
    megalos podilatis 11/06/2011 17:35:34

    Μια παρατηρηση παρακαλω! Πρωθυπουργος ειναι Ελλην ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ megalos podilatis 12/06/2011 13:56:29

      Και Έλλην και Πρωθυπουργός είναι. Τι λέει είναι το θέμα

  10. aris. A avatar
    aris. A 11/06/2011 17:49:38

    Επιτέλους γυρίσαμε τις παλιές καλές εποχές με τις ωραίες φωτογραφίες.

    • Dora avatar
      Dora @ aris. A 11/06/2011 19:06:40

      Πορνομπλογκ εχει καταντησει πια.
      και καλα δεν με νοιαζει,ας βγαζει φωτο ωραιων γυναικων.
      Χαθηκε ομως να σκεφτει και τις θηλυκες αναγνωστριες και να δουμε κανενα ωραιο αντρα κι εμεις να γλυκανουμε?Αμαν πια,μισογυνηδες...

  11. factorx avatar
    factorx 11/06/2011 19:39:02

    Ντόρα μου (δες τι με αναγκάζεις να λέω) συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Αλλά όταν λέω στον ΜΟ να βάζει και καμιά φωτογραφία με ωραίους άντρες όλο δικές του στέλνει !!!!

    • kiki avatar
      kiki @ factorx 11/06/2011 20:04:41

      Κατοπιν τουτου, σας καληνυχτιζω και παω να φαω το γιαουρτακι μου ,
      ειπαμε να αρχισω να συνηθιζω, για τα χειροτερα.

    • Dora avatar
      Dora @ factorx 11/06/2011 20:37:35

      φακτορα πες μου ποια φωτο σου στελνει για ν'αξιολογισουμε εδω κι εμεις(τρεις ειμαστε).Μπορει να ειναι πραγματι καλος.
      Ελα,θα χαρουμε,στην δουλεια ειμαι.Θα την δειξω στα κοριτσια...

      • kiki avatar
        kiki @ Dora 12/06/2011 05:41:19

        Αν τον δω με αδαμιαια περιβολη, το μονο που μπορει να μου ξυπνησει ειναι τα μητρικα ενστικτα και να θελω να του βαλω πανες του μικρου, και να του δωσω την πιπιλα του.

        • Dora avatar
          Dora @ kiki 12/06/2011 13:20:10

          Κικη,ποιος ειναι τελικα βρε παιδι μου?

          • μικρός οδυσσέας avatar
            μικρός οδυσσέας @ Dora 12/06/2011 13:59:35

            Η εγκυκλοπαίδεια Δομή!!!

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ kiki 12/06/2011 14:01:28

          Σε προειδοποιώ Κική ότι μετά την τελευταία δίαιτα, με την οποία έχασα σε 3 εβδομάδες 21 ημέρες δεν παίζομαι!!!

          • factorx avatar
            factorx @ μικρός οδυσσέας 12/06/2011 14:20:16

            Σιγά τα ωά. Έγώ έχασα 10 σε 5 εβδομάδες

          • kiki avatar
            kiki @ μικρός οδυσσέας 12/06/2011 16:04:15

            Εγω απο τα νευρα μου και την ηλικια μου δεν χανω τιποτα, πρεπει να εχω καταπιει τονους γλυκων.
            Αν συνεχισουν αυτοι το μονο που με σωζει ειναι που θα κοψουν τοσο που την συνταξη και θα εχω να πληρωσω τοσους πολλους φορους, που μπορει να ετσι να σταματησω να αγοραζω γλυκα.
            Μεχρι και του κουταλιου εχω τσακισει.
            Αχ Φακτορα, ευτυχως που δεν θα προλαβω να γινω κοντος χοντρος Παγκαλος.
            θα πεσουν.

          • Dora avatar
            Dora @ μικρός οδυσσέας 12/06/2011 19:29:21

            Kικη εγω δεν μπορω να παρω γραμμαριο βρε παιδι μου,τι να κανω?Τα γλυκα δεν μ'αρεσουν,εξαιρεση οι σοκολατες,αλλα τιποτα!

            Η συγχωρεμενη η γιαγια μου οταν θυμωνε μ'ελεγε παλιαγκια!(οποιος το βρει τι θα πει,μπραβο του)και την τελευταια φορα που με ειδε,μου ειπε κουνοντας το κεφαλι της θλιμμενα.
            " Ποιος θα σι παρ' μαρ' κουρτσακι μ',τετοια χαλια ποχς,κουκαλουσις μαρι,τι να ζλεψ αντρας πθα σι δγιει,θαν παλιαγκια εισι μι τι κεινα τα ψλα σ' τα πουδαρια κλπ".

          • Dora avatar
            Dora @ μικρός οδυσσέας 12/06/2011 20:39:06

            Καλοοοοο!!!!!χαχαχχχχχχαααααα!
            σε 3 βδομαδες 21 μερες! θα το πω και γω εδω για να δουμε αν θα το πιασει κανεις!

  12. camus avatar
    camus 11/06/2011 21:15:10

    Dora,ελπίζω το μόνο κοινό σημείο μ'αυτήν να'ναι τ'όνομά σου.

    • Dora avatar
      Dora @ camus 12/06/2011 13:18:41

      Camus,
      Ετσι ειναι.Εγω ειμαι ξανθια, πρασινοματα, ψηλη και χτικιαρα και καταγομαι απ'την Πολη.
      Αυτη που θα εννοεις ειναι κρητικια κι εχει μια υπεροχη ανατολιτικη (στις παλιες της φωτογραφιες τουλαχιστον) ομορφια.Επι πλεον ειναι απο τζακι.Εγω απο προσφυγες αγροτες νοικοκυρηδες που ειχαν καποτε τζακι αλλα για να ζεσταινονται και τρωγαν( η γιαγια μου σαν παιδι) στον σοφρα και υφαιναν μεχρι και τα σεντονια τους.
      Η αποσταση.......τεραστια.

      • camus avatar
        camus @ Dora 12/06/2011 20:25:38

        Dora
        Έμπλεος ενθουσιασμού για τα τρία πρώτα,απέραντη θλίψη και απορία μαζί για το τέταρτο.Ας μου το 'κρυβες καλύτερα.Προσπαθώ να τα συνδιάσω και δεν μπορώ.Η φαντασία μου που κατά τα άλλα οργιάζει, αδυνατεί να συλλάβει μια τέτοια μορφή.

        • Dora avatar
          Dora @ camus 12/06/2011 20:45:13

          Δηλαδη εννοεις οτι δεν μπορεις να κατανοησεις οτι μια ξανθια χτικιαρα(αντε ανορεξικη αν θελεις)δεν μπορει να καταγεται απ'την Πολη?Ολο το σοι της γιαγιας μου καταξανθοι γαλανοματηδες ηταν,σαν Σουηδοι ενα πραγμα.Ουτε κι εγω καταλαβαινω...το δε επωνυμο μας ειναι ισπανικο,καθαρα ισπανικο.Απ'οτι ξερει η γιαγια μου ομως,ειμασταν απο παντα ορθοδοξοι χριστιανοι και μαλιστα εχουμε και πολλους ιερεις απο παλια. ξερω γω τι συνεβαινε στο Βυζαντιο? Τα σχολεια τα εκανα εδω κι ετσι απο ιστορια ξερω μονο συνοπτικα πραγματα,δυστυχως.

  13. camus avatar
    camus 12/06/2011 21:09:48

    Dora
    Δε θα 'νοιωθα ποτέ θλίψη για κάποιον που κατάγεται απ΄την πόλη.Τυχαίνει οι παππούδες να είναι από κει κοντά.Η απορία και η θλίψη αναφέρονται στο χτικιάρα και ξανθή πρασινομάτα.Τώρα που το σκέφτομαι, ούτε το ανορεξική πρέπει να σου πάει,γιατί παραπέμπει θα'λεγα στο ανοργασμική ας πούμε(για να κάνουμε λίγο χιούμορ).Όσο για το συνέβαινε στο Βυζάντιο;της π........... το κάγκελο που λένε.

    • Dora avatar
      Dora @ camus 12/06/2011 21:54:34

      Για πες,πες!Πες καλε μου ανθρωπε μπας και βρω κι εγω απο που στην ευχη πιθανον να καταγομαι?Η γιαγια μου μου ειχε πει οτι ειχαμε και ρωσους στο σοι.Ηξερε μονο τρεις γενιες πριν απ' αυτην τι γινοτανε,αλλα οχι πιο πριν.
      Πες τιποτα να μαθω κι εγω.

  14. camus avatar
    camus 12/06/2011 22:13:59

    Dora
    Η γιαγιά σου ήξερε για τρεις γενιές πριν απ'αυτήν,εγώ ξέρω μόνο δυο γενιές πριν από μένα.Όσο λοιπόν αφορά τα γενεολογικά μας δέντρα, είσαι σε καλύτερη θέση.Η Απορία μου όμως λύθηκε όσο αφορά το ξανθό -ρώσοι παππούδες γαρ.Απομένει η θλίψη της χτικιάρας ανορεξικής. Πιστεύω στο μέλλον να λείψει κ'αυτή

    • Dora avatar
      Dora @ camus 12/06/2011 23:58:45

      Ο χαρακτηρισμος δεν ηταν δικος μου, αλλα μιας ωραιας στρουμπουλης μελαχροινουλας,της οποιας ο αρραβωνιαστικος μου ειχε μιλησει λιγο περισσοτερο απο 10 λεπτα ,ενα βραδυ σε μια γιορτη.
      Μου δημιουργησε τραυμα, γιατι ακουγα προηγουμενως και την γιαγια μου να λεει τα ιδια για μενα ενω εκθιαζε την εγγονη μιας γειτονισσας της, που ειχε τα κιλα της κ.Μαριεττας Γιαννακου."Να κουριτσ' να πραμα,ελεγε,παταει κι η γης σιετιν"

      Ο γιατρος με βρισκει στα κανονικα ορια,αλλα να προσεχω μην πεσω πιο κατω,λεει.Ο ιδιος απο το βαρος ασθμαινει οταν περπαταει και λεει οτι ειναι"λιγο"ευτραφης.Η νοσοκομα του μου ειπε οτι παλια εκανε σμικρινση στομαχου για να μην τρωει σαν βοδι.Ειναι αιγυπτιος.

  15. camus avatar
    camus 13/06/2011 11:20:22

    Dora
    Αχ! αυτή η γιαγιά σου μέσα έπεσε.Στη δεκαετία του '30 η ιδανική γυναίκα -στο μυαλό των ανδρών πάντα-,τηρουμένων των σημερινών αναλογιών,θα πρέπει να είχε τα κιλά της Έλσας Παπαδημητρίου(κολλητής της Ντόρας ,ξέρεις) τις ερωτικές φαντασιώσεις της Μιμής και το μυαλό της Άντζελας Δημητρίου.
    80 χρόνια μετά ,οι περισσότεροι απορρίπτουν βέβαια το πρώτο ,ψάχνοντας αγωνιωδώς για τα δύο τελευταία.Θα μου επιτρέψεις τώρα να έρθω σε σένα.Για το δεύτερο κριτήριο δηλώνω άγνοια φυσικά.Πάμε στα υπόλοιπα δύο.Από τα μέχρι τώρα γραφόμενά σου δεν είσαι ούτε Έλσα,ούτε Άντζελα.Πλούσια τα ελέη σου λοιπόν.Όλα σου τα χάρισε ο Μεγαλοδύναμος.Βέβαια θα μου πεις οι περισσότεροι άνδρες απλώς ανέχονται μια έξυπνη γυναίκα .Πολλές φορές λοιπόν για να πετύχεις στη ζωή πρέπει να κάνεις τη Μιμή και το χειρότερο, την Άντζελα.Τι να κάνουμε, άδικος ντουνιάς που λένε!

  16. Dora avatar
    Dora 13/06/2011 12:14:02

    Αγαπητε,σε διακρινει μεγαλη ευγενεια!Απ αυτο εκλαμβανω οτι θα βρισκεσαι σε μια αρκετα σοβαρη ηλικια,οι αντρες της δικης μου ηλικιας δυστυχως δεν γραφουν/μιλανε ετσι! Τυχερη η συμβια σου λοιπον!
    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια και την μεγαλη λεπτοτητα που τα διακρινει.
    Ανηκεις στην γενια εκεινη ισως,που οι αντρες ηταν αντρες και οι γυναικες ηταν γυναικες. Εγω αντιθετα ανηκω σε μια μπερδεμενη παλιοκατασταση, που οσο παει μπερδευται και πιο πολυ,πραγμα που με κανει να νοσταλγω ολο και περισσοτερο μια εποχη, που μονο εχω ακουσει γι'αυτην και σε καποια φιλμς του τοτε, ποτε ποτε βλεπω...
    Αν ειμαι εξυπνη,ιδεα δεν εχω.Αν κρινω με τα μεχρι τωρα αποτελεσματα των οποιων αποφασεων η πραξεων μου...χλωμο το βλεπω. Αλλα ο καθενας βεβαια θα πρεπει να παλεψει με τα οπλα που του δοθηκαν απο τον Δημιουργο του.
    Θα απολογηθουμε για την χρηση που καναμε αυτων που μας δοθηκαν κι οχι αυτων που δεν μας δοθηκαν(ευτυχως).

    Ηταν χαρα και απολαυση μου να μιλησω (εστω και ηλεκτρονικα)μαζι σου.

    Παρε ενα τριανταφυλλο και χαρισε το στην συμβια σου σημερα,φιλησε την τρυφερα και πες το ποσο εκτιμας την προσφορα της στην ζωη σου.Θα ειναι σαν να το δεχομαι εγω απο δω κι ολες οι κακοποιημενες γυναικες στο ιδρυμα για το οποιο εργαζομαι!

  17. camus avatar
    camus 13/06/2011 16:59:31

    Aγαπητή Dora
    Με κάθε ειλικρίνεια θέλω να σε διαβεβαιώσω οτι η γενιά μου δεν είναι αυτή του Ζάχου Χατζηφωτίου ούτε-το κυριότερο-του πολυτεχνείου ,αλλά αυτή του George Clooney.
    Αρκετά σοβαρή ηλικία παραπέμπει σε τσάι,σάχαρο,και πίεση.Έχουμε καιρό γι΄αυτά.
    Προς το παρόν τριαντάφυλλα δίνεις με προσοχή ,έχουνε και αγκαθάκια μη ματώσεις.

  18. camus avatar
    camus 13/06/2011 17:10:55

    Αγαπητή Dora
    Θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι η γενιά μου δεν έιναι αυτή του Ζάχου Χατζηφωτίου ούτε-το κυριότερο-του πολυτεχνείου. Aν σου πω του George Clooney νομίζω ότι καλύπτομαι απόλυτα.
    Αρκετά σοβαρή ηλικία παραπέμπει σε τσάι,σάχαρο,πίεση και όλα τα συναφή.Έχουμε καιρό για τέτοια.
    Τριαντάφυλλα δε δίνεις γιατί όταν είσαι απρόσεχτη ματώνεις, ξεχνώντας ότι έχουν αγκαθάκια.

    • Dora avatar
      Dora @ camus 13/06/2011 19:09:10

      Αγαπητε Καμυ,
      Εγω λατρευω την γενια του Τζωρτζ Κλουνει,αλλα δυστυχως τους εχουν παρει ολους αλλες.Η ομορφια του τριανταφυλλου βρισκεται ακριβως στην κορυφη και τα αγκαθια στην διαδρομη προς αυτην.Υπαρχει τιποτα ρεαλιστικοτερο?Οσο πιο επικινδυνα ειναι τα αγκαθια κατα μηκος του μισχου τοσο πιο πολυ το ανθος στην κορυφη αποζημιωνει.Η συμβια θα καταλαβει πολυ καλα το μηνυμα,οι γυναικες τα πιανουν αυτα.

  19. camus avatar
    camus 13/06/2011 20:20:56

    Αγαπητή Dora
    Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση.Εσύ έχεις ένα μόνο κοινό σημείο με την Ντόρα.Το όνομα.Ευτυχώς!'εχω κι εγώ ένα κοινό σημείο με τον Clooney,τη γενιά και μόνο αυτή. Δυστυχώς!Εσύ πάντως είσαι εκτός συναγωνισμού ψηλή,ξανθιά,πρασινομάτα,ότι τελοσπάντων ονειρεύεται ο ανδρικός πληθυσμός ανεξαρτήτως γενιάς.Τί στράβωσε και πρόλαβαν οι άλλες ;Νομίζω πρέπει να κάνεις την αυτοκριτική σου.
    Ξέρεις τα αγκαθάκια όταν μπουν βαθιά δυσκολεύεσαι να τα βγάλεις.Το άνθος βέβαια είναι όντως τόσο όμορφο που σε παρασύρει και ξεχνάς τον κίνδυνο,όχι όμως πάντα.
    Αν σου αρέσει η Edith Piaf άκουσε από το youtube την <>του Μίκη είναι το αγαπημένο μου.

  20. Dora avatar
    Dora 14/06/2011 10:26:06

    Καμυ, ειμαι γλωσσου και δεν με θελουν.Επι πλεον ειμαι και θρησκευαμενη.Ποιος τρελλος θα παει να δεσει την ζωη του με μια τετοια?
    Το υπεροχο αυτο τραγουδι.....ευχαριστω.Α ρε Μικη,αθανατε και Εντιθ μοναδικη.
    Να εισαι καλα αγαπητε!

  21. camus avatar
    camus 14/06/2011 18:39:44

    Αγαπητή Dora
    To γλωσσού εμένα προσωπικά καθόλου δε με χαλάει.Απεναντίας!οι ευθείες βολές στο κεφάλι των ανυποψίαστων ανδρών,έρχονται συνήθως από χαμηλοβλεπούσες και κατά τεκμήριο αμίλητες.Ακολουθεί το αμείλικτο ερώτημα.Μα αυτή που στόμα είχε και μιλιά δεν είχε;Έλα μου ντε!
    Όσο αφορά το θρησκευάμενη,πραγματικά χαίρομαι γι'αυτό,με μια όμως ένσταση.Εκκλησιασμός, αλλά στα ξωκλήσια,μακριά απ'τα αδηφάγα βλέμματα των ανδρών.Η κοινή θέα ξανθιάς,ψηλής πρασινομάτας,κινδυνεύει να μετατρέψει την εξομολογητική διάθεση προς τον Κύριο,σε αμαρτωλή παράκληση προς Αυτόν.Αντίο παράδεισε!
    Η όμορφη πόλη,με την Piaf .my way,με τον Frank Sinatra τα λατρεύω γιατί κομμάτια απ'τη ζωή μου βλέπω σ΄αυτά.
    Να΄σαι καλά

    • Dora avatar
      Dora @ camus 15/06/2011 15:04:56

      My way,το λατρευω!!!!
      Η δικη μου θρησκευτικοτητα ειναι εσωτερικη και οχι των τυπων.Στην εκκλησια πηγαινω οταν μπορω, μια και εδω τετοια δεν εχουμε.Μπαινω ομως στις καθολικες εκκλησιες και στις προτεσταντικες,γιατι εγω αντιθετα απο πολλους ορθοδοξους, δεν πιστευω οτι μονον οι ορθοδοξοι ειναι χριστιανοι κι οι αλλοι ειναι αντιχριστοι.Αλλα με τιποτα δεν θα εφευγα απ' την ορθοδοξια, η οποια πανω απ' ολα ειναι τροπος ζωης καθημερινης,ουτε και θα συνεκρινα τον τεραστιο πνευματικο πλουτο της, μ'αυτον των δυτικων εκκλησιων.
      Ευτυχως ομως για τους ολλανδους ειμαι μια συνηθισμενη κοπελα, παρ' ολο που τους ειναι δυσκολο να πιστεψουν την καταγωγη μου, κι ετσι δεν παρασυρονται απ'τις προσευχες τους οταν μπαινω στους ιερους τους χωρους!

  22. camus avatar
    camus 15/06/2011 20:42:00

    Αγαπητή Dora γεια σου
    Δεν ξέρω πού μένεις ακριβώς ,αλλά εγώ αν ήμουν θρησκευόμενος μόνο στο Άμστερνταμ δε θα ΄μενα.Βρέθηκα πέρσι εκεί.Κολάζει ακόμη και πεθαμένους καθολικούς και ορθόδοξους.Παραείναι ελευθεριάζουσα αυτή η πόλη.
    Είμαι σίγουρος ότι οι άνθρωποι δε θα σου ταιριάζουν γιατί φαντάζομαι ότι θα είναι επίπεδοι σαν την ίδια τους τη χώρα .Χαζεύοντας τα χιλιάδες ποδήλατα μαζί με τις αναβάτισσες φυσικά,σκέφτηκα πόσο άτυχος είμαι που εδώ κουβαλώ το ποδήλατο στο αυτοκίνητο για 10 χμ για να βρω κατάλληλο μέρος σε μια χώρα που το εχθρεύεται.
    Όσο για την ορθοδοξία:Ο Σταυρός του Μαρτυρίου,ο Γολγοθάς δεν κάνουν καμιά διάκριση.Αντιστοιχεί ένας σε καθέναν από μας.Ορθόδοξοι,καθολικοί
    προτεστάντες, όλοι τον κουβαλάμε στον ώμο μας και ακόμη χειρότερο,νομίζουμε ότι είναι βαρύτερος των άλλων.
    Θάνατος,Ανάσταση,κόλαση παράδεισος.Πάντα ξέρεις θαύμαζα τους φίλους που μέσα από τη θρησκεία βρήκαν την απάντηση στο γιατί και πώς.Γαλήνεψαν.
    Εγώ ψάχνω.Απάντηση και γαλήνη δε βρίσκω.