24/10/2013 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μόνο η Τρόικα πίνει τζάμπα καφέ στα υπουργεία

Γραφικό σκηνικό στήνουν στα υπουργεία οι αιματηρές οικονομίες που έχουν επιβληθεί από το …μαχαίρι στις δαπάνες. Αποτέλεσμα να κοπούν ακόμη και οι καφέδες των υπουργών στις συναντήσεις που έχουν αυτοί στο πλαίσιο των καθηκόντων τους. Κι όμως υπάρχει μια εξαίρεση, όπως αποκάλυψε ο υφυπουργός Ανάπτυξης, Νότης Μηταράκης.


Εξαιρούνται τα μέλη της τρόικας, στους οποίους ο καφές προσφέρεται, χωρίς η διαδικασία να περνάει από την λογική του «ο καθένας τα δικά του»…

Και γιατί δηλαδή να εξαιρούνται τα …πουλάκια μου; Αυτοί που επιβάλλουν την απόλυτη λιτότητα να βάζουν το χεράκι τους στην τσέπη τους, όχι μόνο στην δική μας… Κι αν δεν θέλουν ή να μην πιούν καφέ, ή να τους τον κεράσουν όσοι τους μάζεψαν στην χώρα μας…

Ροβεσπιέρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 24/10/2013 16:38:54

    σωστά! λίγα παίρνουν..

  2. Valantis avatar
    Valantis 24/10/2013 17:41:36

    Ροβεσπιέρο,
    αυτό το διάβασες σήμερα;

    Με ομόφωνη απόφαση της Ολομέλειας της Βουλής, οι βουλευτές της επαρχίας -οι οποίοι δεν θα χρησιμοποιούν αεροπλάνο για τις μετακινήσεις τους από και προς τις εκλογικές τους περιφέρειες- θα μπορούν να περνούν με τα αυτοκίνητά τους τα διόδια χωρίς να καταβάλουν το χρηματικό αντίτιμο.
    Όπως τόνισε η προεδρεύουσα Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά προς το Σώμα, στους βουλευτές επαρχίας δίνεται η δυνατότητα κάλυψης των εξόδων διοδίων για τη μετάβαση τους στις εκλογικές τους περιφέρειες.

    • factorx avatar
      factorx @ Valantis 24/10/2013 18:58:22

      http://www.antinews.gr/2013/10/24/231751/

      • Valantis avatar
        Valantis @ factorx 24/10/2013 20:23:59

        σωστά, μετά το είδα.
        Τελικά είστε το πιο "γρήγορο" μπλογκ :)

  3. πολίτης avatar
    πολίτης 24/10/2013 17:46:08

    Mάλιστα. Τέτοιες αιματηρές οικονομίες οι υπουργοί μας.
    Ό,τι και να μας πείτε μας αξίζει.

  4. xristos papanikolaoy portosalte avatar
    xristos papanikolaoy portosalte 24/10/2013 17:51:42

    robespierooo? sketon kafe? giati san ellines oi misoi kanoyn koyloyria kai oi alloi kafe/

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 24/10/2013 18:46:31

    Ἄς μήν εἴμαστε κι ἐμεὶς καρμίρηδες,ἕναν καφέ ἄς τούς τόν κερνᾶμε.
    Ἄλλα νά μή χαρίζουμε,ὅπως τή διαμονή,τό φαγητό καί τίς μεταφορές,αὐτά ἄς τά πληρώνουν μόνοι τους.

    • Δεν avatar
      Δεν @ Κυθήριος 24/10/2013 19:11:57

      Ναι μωρέ, ας τους κερνάμε έναν καφέ (με λίγο αρσενικό)....
      Τσιγκουνιές θα κάνουμε; Σε όλα ...κιμπάρηδες οι χρεοκοπημένοι!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Δεν 24/10/2013 19:19:42

        Ναί,ἀλλά δέν πρόσεξες τί προτείνω νά τούς κόψουμε!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 24/10/2013 19:26:11

      Να μην τους κεράσουμε, ούτε παξιμάδι Κυθήριε,
      Αν αυτό χρειάζονται οι τροϊκανοί,
      για να το καταλάβουν, και να το νιώσουν καλά,
      ότι "Στεγνώσαμε" και δεν σηκώνουμε άλλα μέτρα λιτότητας..
      ούτε καφέ, να τον πληρώσουν από την τσέπη τους...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 24/10/2013 20:21:32

        Εἰρωνικά τό εἶπα roadrunner,θέλοντας νά τονίσω αὐτό πού λέω ἀμέσως μετά!
        Ἴσως νά μήν ἦταν τόσο ξεκάθαρη ἡ διατύπωση...

  6. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 24/10/2013 21:49:40

    Σιγα ρε παιδια,οχι ολα τα φλαμπουρα μαζι.Η μιση χωρα ξημεροβραδιαζει στα καφενεια και η αλλη μιση στα προποτζιδικα και σας πειραξε ο καφες της τροικα

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/10/2013 08:24:22

    "Μόνο η Τρόϊκα πίνει τ΄χαμπα καφέ...

    Και μαζί τους, εις βάρος των κορόϊδων, οι ντόπιοι κοτσαμπάσηδες και τα συμπαρομαρτούντα του συστήματος.