Μετανοείτε αμαρτωλοί, τα ύστερα του κόσμου έρχονται
25/04/2014 07:30
του Μικρού Οδυσσέα
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετανοείτε αμαρτωλοί, τα ύστερα του κόσμου έρχονται

Η «Ημέρα της Αποκάλυψης» έρχεται την επόμενη εβδομάδα με την πρόσκρουση ενός αστεροειδούς στη Γη, υποστηρίζει ο πιο δημοφιλής τηλε-ευαγγελιστής στις ΗΠΑ.

Ο Πάτ Ρόμπερτσον ισχυρίζεται μέσα από την εκπομπή του ότι η συντέλεια του κόσμου πλησιάζει κι ότι θα μπορούσε να συμβεί ακόμα και την ερχόμενη εβδομάδα.

Υπό αυτό το πρίσμα:

Οι θυσίες του λαού δεν θα πιάσουν τόπο, καθώς θα καταστραφεί ο τόπος.

Και δημοσιονομικό έλλειμμα να έχει το 2015 δεν έχει και τόση σημασία για τη Eurostat.

Ο Αλέξης θα γίνει Πρωθυπουργός την ημέρα της συντέλειας και την ώρα της πρόσκρουσης, για να μας αποδείξει ότι δεν είναι αυτός ο επικίνδυνος.

Επειδή είναι ενήμερος -για το επερχόμενο τέλος- δεν θα παραστεί στο πρώτο ευρωντιμπέιτ κι όχι λόγω ένδειας επιχειρημάτων.

Το Ποτάμι δεν θα προλάβει να μετρήσει πόσα κυβικά μέτρα νερού του αναλογούν στις ευρωεκλογές.

Δικαιώνεται ο Βαφουφάκης που προέβλεψε σεισμούς, λιμούς και καταποντισμούς. Τουλάχιστον η ανθρωπότητα θα περηφανεύεται ότι οι λαμπροί επιστήμονες της πολιτικής οικονομίας προέβλεψαν τον αφανισμό της.

Ο Λάκης Λαζόπουλος αποδεικνύει πόσο μπροστά είναι μη αποδεχόμενος την πρόταση για συμμετοχή στο Ευρωψηφοδέλτιο. Άλλωστε και οι χαρτορίχτρες της Λιάνη το έλεγαν εδώ και είκοσι χρόνια.

Δεν θα μάθουμε ποτέ αν οι «κυρίες με τα μαύρα» της Βαρβακείου είναι αληθινές ή προϊόν μυθοπλασίας κρεοπωλών που δεν έγιναν συγγραφείς.

Δεν έχει σημασία αν ΟΣΦΠ και ΠΑΟ υπερκεράσουν τα τεράστια εμπόδια της Ρεάλ και της ΤΣΚΚΑ αντίστοιχα, καθώς καμία από τις τέσσερις ομάδες δε πάει στο final-4.

Δεν επιβεβαιώνεται το γεγονός ότι ο Επίτιμος είχε δηλώσει πέρυσι, πως η πιθανότητα να βγάλουμε πρωτογενές πλεόνασμα είναι ίση με την πιθανότητα να καταστραφεί ο πλανήτης.

Λογικά όμως θα είναι ανάμεσα στους ελάχιστους επιζώντες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/04/2014 07:54:43

    Δε με νοιάζει βρέ που εμείς θα καταστραφούμε σε μια βδομάδα,με τρελαίνει όμως που μπορεί να επιζήσουν ο Επίτιμος με μερικούς αστεροειδείς όπως της φωτογραφίας...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 25/04/2014 09:11:59

      Να δεις που θα φύγει ο Επίτιμος καβάλα σε έναν άλλον μετεωρίτη και θα αναληφθεί εις τους ουρανούς! :D

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Lichnee 25/04/2014 09:53:20

        Mακάρι,αλλά στη Δευτέρα Παρουσία θα τον δούμε πάλι να επιστρέφει πάνω σε σύννεφο...

  2. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 09:01:08

    Mικρέ Οδυσσέα η Πολιτική σου ανάλυση είναι ό,τι το εγκυρότερο έχει γραφεί σ' αυτό το site. Οι δε φωτογραφίες σου ό,τι το ομορφώτερο...Σ, ευχαριστούμε.

    • gikon avatar
      gikon @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 09:23:04

      Καλά, βρε Δημήτριε, εκθειάζεις τη φωτογραφία και σου πέφτει η ...απόστροφος;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ gikon 25/04/2014 09:57:54

        Έβαλε μαξιλάρι.

        • gikon avatar
          gikon @ Κυθήριος 25/04/2014 10:42:46

          Τι να σώσει το μαξιλάρι; Εδώ ξεσηκωθήκανε τόσα σημεία στίξης, το θαυμαστικό γύρισε ανάποδα, η τελεία έγινε άνω, η παύλα έγινε ...τάβλα, πώς έπεσε η απόστροφος;

          • βαγγέλας avatar
            βαγγέλας @ gikon 25/04/2014 11:01:54

            Έτσι είναι, όταν τη χρειάζεσαι σου πέφτει...

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κυθήριος 25/04/2014 10:59:33

          Πως με πιάνεις βρέ Κυθήριε...Είμαστε συνομήλικοι φαίνεται. Αρα ξέρεις απ' αυτά... Αγαπητέ gikon εσύ μάλλον είσαι νέος, αλλά εδώ που είμαι θά 'ρθεις...Βεβαίως δεν μπορούμε στην ηλικία μας εμείς οι συνταξιούχοι να τά κρατάμε όλα σηκωμένα, οπότε αναγκαστικά επιλέγουμε, αφήνοντας να πέσουν τα πιό ανούσια...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 11:42:06

            Μη τα αποκαλύπτεις όλα ΔΗΜΗΤΡΙΕ!! Και πρός Θεού,μη πέσεις ποτέ στην παγίδα του συμψηφισμού: ''κρατάμε σηκωμένα'' - ''προσπαθούμε να σηκώσουμε''... Υ.Γ.: Δέν είμαι συνταξιούχος..

          • airman avatar
            airman @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 19:39:43

            Δύο ζευγάρια πίνουν καφεδάκι στην καφετέρια της γειτονιάς τους, νεαρός με νεαρά και ώριμος με νεαρά. Τόσο ο νεαρός όσο και ο ώριμος έχουν την αγωνία τους. Ο νεαρός αν την πέσει μη και δεν του κάτσει. Ο ώριμος αν του κάτσει μην του πέσει.

  3. Παύλος avatar
    Παύλος 25/04/2014 13:46:48

    Κυθήριε δεν παίζεσαι, όπως και οι συνομιλητές σου, άλλωστε !

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Παύλος 25/04/2014 18:29:23

      Χαίρε φίλε Παύλε,έχεις χαθεί.