Μετά το Παγκράτι και ο Βύρωνας στο πλευρό του Τσίπρα
24/03/2015 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά το Παγκράτι και ο Βύρωνας στο πλευρό του Τσίπρα

Κράζεις; Θαυμάζεις!

Ολόκληρη η ιστορική (αφού παίζει και Πλούταρχος) δήλωση του Β. Πολύδωρα έχει ως εξής:

«Ο κατά φαντασίαν νικητής των εκλογών κ. Σαμαράς δίνει ακρίτως μάχη οπισθοφυλακών. Καλό θα ήταν να διάβαζε στον Πλούταρχο το σχετικό απόσπασμα για τη συμφιλιωτική στάση-συμπεριφορά του Αριστείδη, του και Δίκαιου καλούμενου, προς τον πολιτικό του αντίπαλο Θεμιστοκλή, στη ναυμαχία της Σαλαμίνος.

"Ήκεν ὁ Ἀριστείδης ἐπὶ τὴν σκηνὴν τοῦ Θεμιστοκλέους καὶ καλέσας αὐτὸν ἔξω μόνον, ᾿ἡμεῖς᾿ εἶπεν ᾿ὦ Θεμιστόκλεις, εἰ σωφρονοῦμεν, ἀρξώμεθα σωτηρίου καὶ καλῆς φιλονικίας πρὸς ἀλλήλους, ἁμιλλώμενοι σῶσαι τὴν Ἑλλάδα, σὺ μὲν ἄρχων καὶ στρατηγῶν, ἐγὼ δ᾿ ὑπουργῶν καὶ συμβουλεύων".

Κράζεις;

Θαυμάζεις!

«Είναι ένα μήνυμα της ιστορίας προς όλους μας, που γίνεται επίκαιρο σήμερα, στην μάχη της διαπραγμάτευσης που δίνει η νέα κυβέρνηση της Ελλάδος με τους πιστωτές της και θεσμικούς εταίρους μας κατ’ εντολή, νωπή και καθαρή, του Ελληνικού λαού. Μόνον η συστράτευση είναι έντιμη πατριωτική στάση.

Ναι, θέτω τον εαυτό μου στην υπηρεσία της πατρίδος και του λαού, συστρατευόμενος στη διαπραγμάτευση κοινωνικής σωτηρίας και εθνικής απελευθέρωσης που διεξάγει η Κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ».

Πραγματικές μικρολεπτομέρειες το γεγονός ότι οι οχτροί δεν είναι προ των πυλών, το πρόβλημα είναι οικονομικό, χρέους και ρευστότητας και ότι οι αρχαίοι θα σφύριζαν ένα ξεγυρισμένο φόρο στους έχοντες τη δυνατότητα να συνδράμουν στα δημόσια Ταμεία.

Αλλά ο περιχαρής –μετά την τρίτη ψηφοφορία που έριχνε την προηγούμενη Κυβέρνηση- Βύρων στρατεύεται.

Χωρίς να του το ζητήσουν, δίχως να έχει καμία σημασία.

Ή προσφέρει την απαραίτητη «ανοχή» που κάθε Κυβέρνηση χρειάζεται από τους υποτιθέμενους απέναντι;

Κι αν παρ’ ελπίδα τα κάνουν μαντάρα οι νέοι κυβερνώντες, δεν θα φταίνε οι «αγνοί» που ακολούθησαν το ρεύμα της μόδας.

Έτσι ή αλλιώς, πάντα με τους «νικητές» ο Μπάιρον…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 24/03/2015 13:57:33

    Εχει κι αλλη κορη?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Eva 24/03/2015 16:07:11

      Τέλειο!

  2. Σωκράτης avatar
    Σωκράτης 24/03/2015 15:18:49

    Κατακαυμένη ΝΔ.. Με τέτοια ....μεγαλοστελέχη (!!) περίμενες ν΄αλλάξεις την Ελλάδα... Τουλάχιστον να μην επαναληφθούν παρόμοια λάθη

  3. Berlusconication avatar
    Berlusconication 24/03/2015 16:18:50

    Μιά που στρατεύτηκες, στρατηγέ μου, πέρνα από κι από τη Πάρνηθα, να φυτέψεις κανένα δεντράκι.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/03/2015 16:24:19

    Ξεχάσατε τον Αντώναρο.

  5. teogorge avatar
    teogorge 24/03/2015 17:25:25

    Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΝΔ,ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΓΛΥΦΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΤΥΝΑΝ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ,ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΑΜΕ.

  6. greg avatar
    greg 24/03/2015 17:46:01

    Πλάκα πλάκα η συστράτευση υπάρχει. Καί είναι ευρύτατη καί ενθουσιώδης. Καί τελείως ετερόκλητη. Απ' όλο τό πολιτκό φάσμα. Οί μόνοι πού δείχνουν νά διαφωνούν, είναι ο Βενιζέλος (ο ίδιος), ο Σαμαράς (καί κάποιοι τής ΝΔ, όχι όλοι), τό Ποτάμι (όχι πάντα), τό ΚΚΕ (σύσσωμο) καί κάποιοι από μάς εδώ στό Αntinews. Tό πρωί μιλούσα μέ δυό τρείς γνωστούς, ένας ΧΑυγίτης, ένας απολιτίκ μάλλον ΝΔτης καί ένας απροσδιόριστος. Ολοι ενθουσιασμένοι μέ τή στάση τού Τσίπρα χθές. Δέν σήκωναν καί κουβέντα. Τίποτα νά μήν κάνει, μόνο πού τά χώνει στή Μέρκελ μάς φτάνει λέγανε καί βρίζανε συγκρίνοντας μέ τό παρελθόν. Φαντάζομαι βλέπουν ή νιώθουν κάτι πού δέν βλέπω καί δέν αντιλαμβάνομαι εγώ, αλλά άν καί σ' αυτή τή χώρα τού εύκολου ενθουσιασμού καί τής εύκολης απογοήτευσης, πού περισσεύουν τά λόγια καί σπανίζει η ουσία, εύχομαι ολόψυχα νά έχουν δίκιο οί πολλλοί κι άς είμαι μέ τούς λίγους. Κι άς μήν τό πιστεύω.

    • Eva avatar
      Eva @ greg 24/03/2015 18:31:56

      Εσείς δηλαδη τι καλύτερο περιμένατε απο εναν Χρυσαυγίτη, έναν απολιτικ κι έναν απροσδιόριστο????????? Να έχουν κρίση?

      • greg avatar
        greg @ Eva 24/03/2015 22:47:11

        Τήν κρίση τους μπορούμε καί νά τήν αμφισβητήσουμε. Τήν ψήφο τους όμως;

        • Eva avatar
          Eva @ greg 25/03/2015 09:06:21

          Οταν ακούτε........ "θα ψηφίσω Τσιπρα κι ας μην κάνει τίποτα" μη μασάτε. Αυτοί που το λένε ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ για την πάρτη τους, την αμφισβητούμενη θεσούλα τους, κλπ κλπ. Τσαμπουκάδες απο βολεμένους που έχουν εξασφαλίσει και τα ευρουλάκια έξω...ξέρουμε πολλούς. Εγω πιστεύω οτι οι γνωστοί σας ψήφισαν συριζα, απλα δεν το λένε.

        • ΓΒΚ avatar
          ΓΒΚ @ greg 25/03/2015 13:29:24

          Αφαίρεση του δικαιώματος της ψήφου στους αγράμματους, τους αστράτευτους και αυτούς που δεν πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στο κράτος. Μετά άστους να λένε ότι θέλουν.

  7. petros avatar
    petros 24/03/2015 19:02:20

    Να ειναι καλα ο Σαμαρας που εχει απαλλαξει απο τετοια στελεχη την Νεα Δημοκρατια.Bυρωνα,Αντωναρε κ.α γιατι σας χαλαει ο Σαμαρας?Σας ενοχλει που ο Σαμαρας εσωσε την Ελλαδα,εσωσε τις ζωες μας.Εσεις σαν υπουργοι τι κανατε να μην φτασουμε σε αυτο το σημειο,ξεχνατε κατι,ο ΛΑΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ σας ξερει καλα εσας και καποιους σαν εσας. Σαμαρα οποιες και να ειναι οι τρικλοποδιες,και τα χτυπηματα που δεχεσαι,εισαι υποχρεωμενος να συνεχισεις σε αυτο τον δρομο που εχεις χαραξει για το καλο της Ελλαδας,ειδικα τωρα που δικαιωνεσαι με την αριστερα,οπως εχεις δικαιωθει και για πολλα,ΗΓΕΤΗ σαν και εσενα θελει τωρα ο τοπος.-

  8. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/03/2015 19:26:45

    Θα ξυπνήσουν απότομα όλοι.Φαντάσου τι καθυστερημένα άτομα υπήρχαν στη ΝΔ και μετά αναρωτιούνται κάποιοι για την κυριαρχία του Πασόκ και της αριστεράς.Βέβαια υπάρχει και η καλή πλευρά του θέματος - όλοι αυτοί οι παλαιολιθικοί δεν είναι σε θέση να κάνουν καμμιά αμφισβήτηση.

  9. παλαοοφαληριώτης avatar
    παλαοοφαληριώτης 26/03/2015 13:16:44

    Αυτόν τον γρόνθο τον Βύρωνα τον ψήφιζα ο βλάξ συνεχώς. Πού να φαντασθώ τέτοιο κατάντημα,τέτοια μικροψυχία , τέτοιο μίσος.Κρίμα.

  10. ΓΚΑΝΟΣ  Γιώργος avatar
    ΓΚΑΝΟΣ Γιώργος 26/03/2015 18:54:00

    Αχ βρε Σαμαρά,τι μας έκανες με την απόφασή σου να τον αφήσεις μόνο μια (1) μέρα πρόεδρο της Βουλής.