Μας αποχαιρετά ο Στουρνάρας;
18/03/2014 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μας αποχαιρετά ο Στουρνάρας;

Πολλές συζητήσεις προκάλεσαν οι δηλώσεις του Γιάννη Στουρνάρα πριν το διάγγελμα του Πρωθυπουργού για την επίτευξη συμφωνίας με την τρόικα.

Ο υπουργός Οικονομικών ευχαρίστησε τον Αντώνη Σαμαρά, τους συνεργάτες του, τον αναπληρωτή υπουργό Χρήστο Σταϊκούρα, τον υφυπουργό Γιώργο Μαυραγάνη, την γ.γ. Χριστίνα Παπακωνσταντίνου, αλλά και τον πρόεδρο του Συμβουλίου Οικονομικών Εμπειρογνωμόνων Πάνο Τσακλόγλου...

Περισσότερο σαν αποχαιρετιστήρια τελετή έμοιαζε στην αρχή...Λέτε να έκλεισε ο κύκλος του Στουρνάρα; Πιθανόν...

Για τους παρατηρητικούς πάντως, δεν ευχαρίστησε τον στενό πρωθυπουργικό σύμβουλο, Σταύρο Παπασταύρου, που είχε ενεργή ανάμιξη στις διαπραγματεύσεις και φέρεται από πολλούς ως ο νέος τσάρος της Οικονομίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/03/2014 19:57:35

    Έκανε τη δουλειά που οποιοσδήποτε να ήταν,θα έπρεπε να κάνει. Αυτή του ταμία ή του υπεύθυνου για τα δάνεια σε μιά τράπεζα. Θα τον συνοδεύει η αποξένωσή του από τον παλμό της κοινωνίας-τα 500 ευρώ της μάνας του το θυμίζουν- αλλά και η επιτυχημένη θητεία του ως Υπουργού Οικονομικών σε μια αφάνταστα δύσκολη περίοδο για τη χώρα,που όμως θα οφείλεται στην επιτυχημένη πορεία ενός άλλου προσώπου,του Πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά. Αυτά,σε περίπτωση που φύγει...

  2. gikon avatar
    gikon 18/03/2014 20:32:11

    Μην ξεχάσει να πάρει μαζί του και τον ΧουΘου.

    • Naruto avatar
      Naruto @ gikon 19/03/2014 01:07:44

      Ναι χάρη θα μας κάνει με τον Χάρη .

  3. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 19/03/2014 08:53:48

    Έκανε το καθήκον του όταν η Πατρίδα τον χρειάστηκε. Και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία. Όχι σαν κάτι άλλους που τρέξανε να κρυφτούν. Κι αυτό θα το θυμόμαστε όλοι για πάντα. Ανεξάρτητα από την ιδεολογική μας προέλευση. Ευτύχησε βέβαια να συνεργαστεί με έναν θαυμάσιο Πρωθυπουργό, τον Κύριο Αντώνη Σαμαρά, και το επιτελείο του. Μπράβο και πάλι στην Ομάδα!

    • Simon Bolivar ΙΙI avatar
      Simon Bolivar ΙΙI @ ΓΓΣ 19/03/2014 21:09:26

      Μελώσαμε

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 19/03/2014 15:36:30

    Ανεξάρτητα από το αν θα μείνει ή θα φύγει από το τιμόνι του υπουργείου και βέβαια ίσως δεν είναι η στιγμή να κριθεί το έργο του συνολικά, οφείλουμε να του αναγνωρίσουμε την τεράστια υπομονή του, το ότι εβάλλετο από παντού και τους πάντες αλύπητα, για την προσήλωση του στον στόχο της μείωση των ελειμμάτων αλλά κυρίως ότι με την στάση του και τις δηλώσεις του ποτέ δεν προκάλεσε. Το λίγα λόγια και σωστά του κυρίου Στουρνάρα ας γίνει δίδαγμα για όλους τους υπουργούς τους νυν και τους μελλοντικούς.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/03/2014 22:43:11

    Αυτά που θα μείνουν από τον Στουρνάρα είναι ή πλήρης υποταγή στην Τρόικα και η ανυπαρξία διαπραγματευτικής διάθεσης, μόνο στις τελευταίες εξελίξεις πατήσαμε πόδι και αυτό επειδή τα πήρε όλα στα χέρια του ο Σαμαράς! Επίσης σαν ανεξίτηλο στίγμα , θα μείνει η "θρυλική" ρήση του, ότι οι Έλληνες δεν υπερφορολογούνται!!!!

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ ΝΤΙΝΟΣ 19/03/2014 22:50:17

      "Κορυφαία" και η εντολή του προς τη ΔΕΗ να μην εκτελέσει δικαστική απόφαση.