#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2009 18:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μέσα όσοι τα έδωσαν, έξω όσοι τα πήραν»

_______________________________________________________________________________________________
«Μέσα όσοι τα έδωσαν, έξω όσοι τα πήραν». Αναγνωρίζω στην zougla.gr τον τίτλο της ημέρας.

Αυτό ακριβώς δεν συμβαίνει στην Μήζενς;

Αν κάποια επιχείρηση έχει διπλά βιβλία μπαίνει στο στόχαστρο της εφορίας, έτσι δεν είναι;

Τώρα που ο Τσουκάτος δήλωσε επίσημα ότι το ΠΑΣΟΚ κρατούσε διπλά βιβλία επι κυβέρνησης Σημίτη, θα επέμβει ο Νόμος;

Ο Γιώργος ξέρει τι γράφει το άλλο βιβλίο, ή θα βρεθεί προ εκπλήξεων;

«Τίμησε πραγματικά τη φήμη του ως μεθοδικού Ελληνογερμανού» δήλωσε η γερμανίδα εισαγγελέας Χίλντεγκαρντ Μπόιμλερ-Χεσλ μετά την 10ωρη κατάθεση του Χριστοφοράκου.

Αυτήν ακριβώς την μεθοδικότητά του τρέμουν τώρα οι διάφορες πολιτικές οικογένειες στην Ελλάδα, άγιες και μη.

Και δεν έφταναν οι δηλώσεις της φράου Χίλντεγκαρντ, ήρθε κι από πάνω η εκλογή του νέου εισαγγελέα του Αρείου Πάγου τον οποίο, όπως μου λέει η πρώην σύζυγος του πρώην υπουργού - Τάρανδου που επανέκαμψε στις γραμμές μας, «δεν τον ήθελε με τίποτα ο Μητσοτάκης».

Γι αυτό βγήκε χθες ο υπαρχηγός του στα Χανιά, ο Νικηφοράκης, και είπε ότι «δεν υπάρχει πολιτικό σύστημα πια»;

Συμφωνώ. Διαλύονται τα πάντα. Χωρίς δικαστικό σύστημα δεν υπάρχει ούτε πολιτικό σύστημα.

Και δεν μπορούμε να πάρουμε και κανένα air condition χαμηλής τιμολόγησης από την Ζήμενς με αυτήν την ζέστη.

Βγήκε κι από πάνω και ο Αβραμόπουλος και είπε ότι «πρέπει επιτέλους να τελειώνουμε με κάτι που μας κληρονόμησε το παρελθόν».

Όταν μια ολόκληρη Αγία Οικογένεια περιορίζεται στο «κάτι», δεν τα βλέπω καθόλου καλά τα πράγματα. Θα αυτονομηθεί η Κρήτη.

«Μποτίλια» μπορούμε να πιάσουμε επαφή με την γερμανική δικαιοσύνη; Τι σε έχουμε και κάθεσαι εκεί στο Βερολίνο. Άσε τα σχόλια και τρέχα να βγάλεις κανένα λαβράκι.

Δεν νομίζω να καταργηθεί η βίζα από Ελλάδα για Αμερική. Θα γεμίσουν οι ΗΠΑ μετανάστες πολιτικούς.

Με συνοδεία τουρκικών μαχητικών έφτασε σήμερα στην Ελλάδα ο Τούρκος αρχηγός ΓΕΣ

Θα προτιμούσαν βέβαια την επίσκεψη να την κάνει ο Κεμάλ και να χει πιο μόνιμο χαρακτήρα, αλλά βολεύονται έτσι προς το παρόν.

Τα καλά νέα: Τελείωσαν όλα τα σχολεία. Τα κακά νέα: θα έχει χρόνο να κάνει σχέδια για την παιδεία ο Σπηλιωτόπουλος.

Έστω και καθυστερημένα η στήλη δηλώνει ξεκάθαρα ότι στηρίζει Βασίλη Λεβέντη. Έχουμε και οι δυο αδυναμία στις πίτσες

«Ράμπο» θα «μπουκάρουν» στους χώρους που απαγορεύεται το κάπνισμα. Και τι θα κάνουν; Θα πυροβολούν με νεροπίστολα τα τσιγάρα;

(φωτό: 1. Κάτοχοι λογαριασμών της Μήζενς που νομίζουν ότι δεν είναι πολιτικά πτώματα (Eleanor Cleasby, Royal Museum for Central Africa). 2. Αφιερωμένη στην απαγόρευση του καπνίσματος )

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 18:46:26

    Για ότι βλακεία θυμάται ο κάθε υπουργός και ψηφίζει ως νόμο ανακοινώνεται αμέσως και η πρόσληψη ράμπο και αδιάφθορων που θα τον εφαρμόζουν. ΌΛο τα ίδια και τα ίδια. Θεωρητικά έπρεπε να έχουμε γίνει κράτος ΟΥΚ με τόσους ράμπο...

    άσχετο: Αλήθεια η αγροφυλακή τι κάνει; Ξέρει κανείς; Γιατί δεν τους αναθέτουν το κυνήγι των καπνιστών στους... αγρούς;

  2. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 18:55:00

    δεν κάνω πλάκα και ούτε θα μ΄ ενοχλήσει το κάζο -γνωστόν ήδη, ;)-: είχα βάλει στόχο την σημερινή ημερομηνία, κάπνισα σαν αράπης όλα τα τσιγάρα από τα τρία πακέτα που είχα διάσπαρτα και δεν ξανααγοράζω άλλο και όχι δεν θέλω βραβείο από τον Αβραμό! :Ρ

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 19:08:04

    "αράπης"! τσ τσ τσ... πιπέρι. Πολιτικά μη ορθός, Βασιλική, ο λόγος σου. Εσύ, η υπερασπίστρια της μουσουλμάνας μάνας και της .... μανδίλας!

  4. zaza avatar
    zaza 01/07/2009 19:16:14

    @@strange
    μία χαρά είναι σε χαιρετά και πίνει στην υγεία σου αφού της πληρώνεις τον μισθό για να κάαααααααθεται

  5. Oliver avatar
    Oliver 01/07/2009 19:18:36

    Βασιλικούλα, είσαι λίγο βαρεμένο, για ν' ακριβολογω πολύ είσαι δηλαδή αλλά σου κάνω σκόντο.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 19:22:39

    @4 & @5 πόσο δίκιο έχετε και οι 2 σας.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 19:49:55

    Απορία:
    -ταραχές στο Ιράν
    -αποχώρηση 2 τεράστιων πετρελαικών εταιριών μόνο από την Ελλάδα!
    -απόσυρση αμερικανικών στρατευμάτων από το Ιράκ
    -συνεχιζόμενη μαγκιά της τουρκίας και μη προσέλευση Ερτογάν στην Αθήνα
    -συνεχιζόμενη στρατιωτική συμμαχία Τουρκίας με Ισραήλ
    -Αναμπουμπούλα στο Πακιστάν
    -Συνεχίζονται οι μάχες στο Αφγανιστάν
    -Δήθεν κόντρα Ομπάμα-Ισραήλ
    κλπ κλπ

    Τι στο διάολο ετοιμάζεται; Και
    ειδικά για την μπανανία μας; Φοβάμαι.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 19:50:53

    Πυρηνικές απειλές Ιράν κατά Ισραήλ με άρνηση του ολοκαυτώματος κλπ.
    Τι παίζει;

  9. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 19:59:30

    Ολιβερ σε εγκαλώ πάραυτα στην τάξη. Οι γιατροί συνιστούν όταν κόβεις το τσιγάρο να το ανακοινώνεις στους πάντες και να απαιτείς την ψυχολογική τους υποστήριξη! Σύρσου μετανοιωμένος-η στο πάτωμα και διαβεβαίωσέ με πως πιστεύεις σε μένα! ναι, θα τα καταφέρω να μην ξαναγοράσω πακέτο (υπενθύμισέ μου σε παρακαλώ πως θα εξοικονομίσω και εκατόν πενήντα ευρώ, θα πιάσει!)

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 20:02:55

    Προσθέστε και τα μπερδέματα με τους χίλιους και πλέον αγωγούς ενέργειας προς Ευρώπη και όλους τους εμπλεκόμενους παίκτες και έχετε κοκτέιλ πυρός....

  11. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 20:07:24

    SA
    στην Ήπειρο πήγες ποτέ; δεν έχει πάντως καμμία μουσουλμάνα μάνα εκεί! (δεν μπορεί να φταίει μόνον ο δέκτης... πρέπει να φταίει και ο πομπός... χμ...)

  12. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 20:10:22

    SA, 7
    διαβάζοντας και το επόμενο θέμα μούρθανε και κάτι συνειρμοί από το παρελθόν, από τότε που οι τσάροι και οι τσαρίνες τά ΄φερναν τούμπα και τα βρήσκανε με τον Σουλτάνο.

  13. SKAIs avatar
    SKAIs 01/07/2009 20:18:39

    @7 Strange Attractor
    Αφού κατάφερες να συνδυάσεις όλα τα άλλα με την
    "συνεχιζόμενη μαγκιά της τουρκίας και μη προσέλευση Ερτογάν στην Αθήνα"
    ο Νοστράδαμος μπροστά σου είναι ερασιτέχνης!!!!

  14. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/07/2009 20:28:47

    βασιλικη, εισαι δημοσιογραφος, η ετσι μου φανηκε?

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/07/2009 20:29:49

    δεν το ρωταω επειδη σε ειπαν...βαρεμενο:ΡΡ

  16. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 01/07/2009 20:32:44

    Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ , ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ ΘΑΠΑΤΕΡΟ

    Η Ισπανία και οι ΗΠΑ υπέγραψαν σήμερα συμφωνία που επιτρέπει σε υπαλλήλους από τις αμερικανικές μεθοριακές αρχές να ελέγχουν τα έγγραφα των επιβατών που μεταβαίνουν αεροπορικώς στις ΗΠΑ από τη Μαδρίτη, ανακοίνωσε ο ισπανός υπουργός Εσωτερικών Αλφρέδο Πέρεθ Ρουμπακάλμπα.
    Ο Ρουμπακάλμπα υπέγραψε τη συμφωνία με την αμερικανίδα υπουργό Εσωτερικής Ασφάλειας Τζάνετ Ναπολιτάνο.
    Τρεις αμερικανοί υπάλληλοι έχουν αρχίσει ήδη να ελέγχουν τα διαβατήρια των επιβατών στο αεροδρόμιο Μπαράχας της Μαδρίτης, τόνισε ο Ρουμπακάλμπα. Το μέτρο υποτίθεται πως έχει στόχο... Λατινοαμερικανούς υπηκόους, ή Ιρακινούς, που φιλοδοξούν να εισέλθουν παράνομα στις ΗΠΑ μέσω της Ισπανίας.
    Ο υπουργός δεν απέκλεισε την πιθανότητα να τοποθετηθούν αμερικανοί αξιωματούχοι σε ισπανικά αεροδρόμια, ή να σταλούν ισπανοί ελεγκτές διαβατηρίων στις ΗΠΑ.

    ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ

  17. ΛΕΡΑ avatar
    ΛΕΡΑ 01/07/2009 20:33:45

    ΚΑΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Η ΝΤΟΡΑ ... ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ?

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 20:35:49

    @15 έχεις την εντύπωση πως δεν είναι όλα δοσμένα ήδη και προ πολλού; Κατ`επίφασιν υπάρχουμε ως έθνος. Για να αλληλοκλεβόμαστε.

  19. ahab avatar
    ahab 01/07/2009 20:37:14

    Βασιλική
    Πρίν 3 χρόνια ο γιατρός "το κόβεις ή σε κόβει πάρε και τις εξετάσεις να το θυμάσαι"
    Κόπηκε μόνο του χωρίς φανφάρες .
    Ειναι καθαρά εγκεφαλικό και πίνε λίγες γουλιές νερό όταν σε τρώει. καλή δύναμη

  20. Oliver avatar
    Oliver 01/07/2009 20:38:09

    Βασιλικούλα, έρχομαι στην τάξη, αλήθεια σε ποιά τάξη πας;

    Σε υποστηρίζω και μετανοιωμένος σέρνομαι στο πάτωμα, διαβεβαιώνοντάς πως σε πιστεύω.
    Θα τα καταφέρεις.

    Για ένα παλιοτσιγάρο πρόκειται άλλωστε.
    Σιγά το πράγμα.

    Μην πτοηθείς, κι εγώ θα σου θυμίζω κάθε τόσο το εκατόν πενήντα ευρώ που θα εξοικονομείς.

  21. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 21:06:18

    τρία πουλάκια κάθονταν,
    όχι, δεν είμαι, {δημοσιογράφος, για το βαρεμένο θα το φυλάξω μυστικό! :) }
    Όλιβερ, θενκς!
    αχαβ, λέω θα τα καταφέρω.., ευχαριστώ πολύ, :) {ευτυχώς έχω απόθεμα σε τσίχλες και καραμέλες...}

  22. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 21:09:31

    το πρώτο :) πάει στον τρία πουλάκια κάθονταν {δηλαδή πιο πολύ προς το υστερική με τη λεπτομέρεια καθηγήτρια γέρνω, :Ρ}

  23. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 01/07/2009 21:24:14

    μα και ως υστερικη θα μπορουσε ςνα εισαι δημοσιογραφος:Ρ

  24. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 01/07/2009 21:31:49

    α πα πα πα, υστερική με τη λεπτομέρεια;! μόνον καθηγήτρια και δασκάλα! οι δημοσιογραφίνες, κατά το δικηγορίνες, έχουν άλλης ποιότητας υστερίες, μακριά από μας... ;)

  25. SKAIs avatar
    SKAIs 01/07/2009 22:44:40

    Πρέπει μα το παραδεχτούμε όλοι! Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία οι καπνιστές να σταματήσουν το τσιγάρο. Άλλωστε και μόνο η προκληθείσα συζήτηση δείχνει την σημασία του γεγονότος. Σε μερικούς μήνες η ιστορία θα έχει τελειώσει, οι Έλληνες θα προσπαθούν να προσαρμοστούν και οι Ευαγγελλάτοι στον κόσμο τους. Έτσι γίνεται πάντα...
    Μερικές συμβουλές:
    1. Ακολουθώ την θεραπεία Nicorette με patches
    2. Μετά από 1.5 μήνα το γυρνάω σε τσίχλες! 'Οταν θέλω τσιγάρο μασάω μια τσίχλα για περίπου μισή ώρα.
    3. Κάνω αθλητισμό αν είναι δυνατόν μια ώρα την ημέρα
    4. Σκέφτομαι τι έχανα τόσα χρόνια (βήχας, βαθιές ανάσες, μεγαλύτερη αντοχή, καλυτερη γεύση). Ο καφές είναι πράγματικά απολαυστικός.
    5. Δεν τρέχω να βρω μέρος να καπνίσω, χαίρομαι να βλέπω τους άλλους να καπνίζουν και όχι εγώ -- το έχω νικήσει. Σε 2.5 μήνες έχει ελαχιστοποιηθεί η ανάγκη του οργανισμού για νικοτίνη.
    6. Αφαιρείς από τον εαυτό σου μια εξάρτηση... Σου μένουν αλλες.... αλλά έχεις μια λιγώτερη!!

  26. koinos_nous avatar
    koinos_nous 02/07/2009 05:45:28

    @ SKAIs
    Να λες τετοια να αντεξουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα

  27. occultist avatar
    occultist 02/07/2009 10:35:25

    Διάβασα τα σχόλια σας απολαμβάνοντας ενα τσιγαράκι.

    Βασιλική Σ
    Το να κόψεις το τσιγάρο είναι το ευκολότερο πράγμα. Εγώ προσωπικά το έχω....κόψει πάνω από 70 φορές. Και το τώρα που καπνίζω το έχω ελλατώσειπολύ. ΔΕΝ καπνίζω όταν κοιμάμαι.

  28. green avatar
    green 02/07/2009 10:54:11

    Αντι-καπνιστές
    Μη - καπνιστές
    Υγιεινιστές

    Ποιος στη χάρη σας βρε, θα ζήσετε παραπάνω!

    ....αλλά θα είστε μόνοι σας.

    Δράκοι Μαθουσάλες θα καταντήσετε βρε!

  29. tiramola avatar
    tiramola 02/07/2009 11:00:31

    «Μέσα όσοι τα έδωσαν, έξω όσοι τα πήραν»

    Έξω όσοι τα πήραν , έξω σε λίγο και όσοι τα έδωσαν...
    Η χθεσινή δίωξη από την Γερμανική δικαιοσύνη κατά Χριστοφοράκου αποτελεί την ταφόπλακα του σκανδάλου ΖΙΜΕΝΣ στη χώρα μας.
    Στην χώρα μας παίχθηκε το σχετικό θέατρο περί δήθεν θέλησης απόδοσης ευθυνών από όπου και αν προέρχονται και το πανυγήρι τελέιωσε.
    Σε όσους έχει απομείνει λίγο μυαλό να σκεφτούν , ας αναρωτηθούν για το ποιοί ευθύνονται που άφησαν τον Χριστοφοράκο να φύγει για Γερμανία...

  30. marcuze avatar
    marcuze 02/07/2009 11:15:34

    «…Ελπίζω ότι όσοι εξ´ υμών συμμετάσχουν εις την Κυβέρνησιν θέλουν
    γνωρίσει μεθ´εμού ότι εις τας παρούσας περιπτώσεις, όσοι ευρίσκονται
    εις δημόσια υπουργήματα δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουν μισθούς
    αναλόγως με τον βαθμό του υψηλού υπουργήματός των και με τας
    εκδουλεύσεις των, αλλ´ ότι οι μισθοί ούτοι πρέπει να αναλογούν ακριβώς
    με τα χρηματικά μέσα, τα οποία έχει η Κυβέρνησις εις την εξουσίαν
    της…»

    «…εφ´οσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να
    εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το
    μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν».

    "Ιωάννης Καποδίστριας"
    πρώτος Κυβερνήτης της Ελλάδας, προς την Δ´ Εθνοσυνέλευση

  31. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 02/07/2009 15:52:59

    Ζητώ συγγνώμη που λόγω φόρτου δουλιάς δεν μπόρεσα εχθές να επισκεφτώ τη σελίδα, για να μπορέσω να τοποθετηθώ σχετικά με την προτροπή.
    Φοβάμαι όμως ότι για μια φορά ακόμη θα πρέπει να περιοριστώ σε σχόλια, όχι μόνο διότι δεν διαθέτω την όσφρηση και την οξύνοια ενός προικισμένου δημιοσογράφου.
    Από τη μέχρι τώρα εμπειρία εδώ και χωρίς να θέλω να απαξιώσω τελείως την Γερμανική δικαιωσύνη (διότι και στα δικά της πλαίσια λειτουργούν άνθρωποι, οι οποίοι δεν παύουν να δίνουν τον δικό τους τόνο δίπλα στις σταθερές του συστήματος) θέλω να τονίσω, ότι η εμπιστοσύνη μου απέναντί της είναι περιορισμένη. Όσο αφορά δε αξιόποινες πράξεις, στις οποίες ενέχονται - ακόμη και έμμεσα - πολιτικά πρόσωπα, είναι μηδενική.
    Συχνά έτυχε να διαπιστώσω, ότι οι αντιλήψεις που επικρατούν στην Ελλάδα αναφορικά με την "προηγμένη" Ευρώπη, ανάγονται σε εξιδανικεύσεις, που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
    Χωρίς να αποσκοπώ σε παρηγοριά στον άρρωστο, θέλω να επιμείνω, ότι η υπέρδιογκωμένη διαφθορά είναι στην Γερμανία και παλαιότερη και χειρότερη από ότι στην Ελλάδα. Και θα ήθελα να αναφέρω μερικά παραδείγματα:
    Ήδη από τα τέλη του '60 έγινε περιώνυμος ο χρηματισμός του ισχυρού άντρα της Βαυαρίας από την Λόκχιντ, Φραντς Γιόζεφ Στράους, όταν αυτός ήταν ομοσπονδιακός υπουργός άμυνας. Ο βασικός του άνθρωπος, υπουργός εσωτερικών της Βαυαρίας και μετέπειτα ομοσπονδιακός υπουργός εσωτερικών Τσίμμερμαν είχε καταδικαστεί για ψευδορκία. Για την Βαυαρία ο όρος που επικράτησε επί δεκαετίες ήταν "Amigos Wirtschaft" (οικονομία των κολλητών).
    Στην δεκαετία του '80 ο υπουργός οικονομικών Ότο Γκραφ Λάμπσντορφ είχε μηνυθεί για τεράστια φοροδιαφυγή, σε σχέση με μεγάλη ασφαλιστική εταιρεία που προΐστατο.
    Η κυβέρνηση του κρατιδίου του Βερολίνου έπεσε δυο φορές για οικονομικά σκάνδαλα. Στις αρχές του '70 παραιτήθηκε ο Δήμαρχος Ντίτριχ Στόμπε για κρατική εγγύηση δανείων που εξαφανίστηκαν σε κατασκευαστική εταιρεία με κύκλο εργασιών στη Σαουδική Αραβία. Ο διευθυντής της εταιρίας (Bautechnik) φυλακίστηκε, οι πολιτικοί που τα πήραν όμως γλεντάνε ανενόχλητοι ακόμη με τα κλοπιμαία.
    Στα μέσα της δεκαετίας παρατήθηκε στο Βερολίνο το βαρύ χέρι της σιωπηράς μειοψηφείας, γερουσιαστής εσωτερικών Χάινριχ Λούμερ λόγω σκανδάλων, που σχετίζονταν με οικοδομές.
    Πριν από μερικά χρόνια παραιτήθηκε η Χριστιανοδημοκρατική κυβέρνηση του Βερολίνου για κάποια δις Ευρώ που υπεξαίρεσαν με την Investitionsbank. Όταν μεταφέρθηκε η πρωτεύουσα στο Βερολίνο γέμισαν την πόλη κτηριακά συγκροτήματα γραφείων, που έμειναν όμως άδεια. Έχοντας δρομολογήσει να βάλουν τα κέρδη στις τσέπες, κοινονικοποίησαν την ζημιά. Από τότε παραμένει το Βερολίνο υπερχρεωμένο, κάνοντας συνεχείς περικοπές στην κοινωνική και εκπαιδευτική μέριμνα. Για να μπορέσουν να βρουν χρήματα πούλησαν 75000 κοινωνικές κατοικίες στον Σόρος για συνολικό ποσό που αναλογεί σε 5500 Ευρώ το κομμάτι. Αυτή την περίοδο συνεχίζεται η δίκη ενάντια στον τότε υπουργό οικονομικών.
    Αυτά βέβαια αποτελούν μόνο την κορυφή του παγόβουνου.

    Αλλά και το φιάσκο του χρηματιστηρίου δεν έγινε μόνο στην Ελλάδα. Εκατοντάδες χιλιάδες καταθέτες "επένδυσαν" στην μετοχή της Telekom, που κάποιοι φρόντισαν το 2004 να κατρακυλίσει μέσα σε μερικές ημέρες από τα 124 Ευρώ σε κάτι ψηλά, που δεν έφταναν για δύο πακέτα τσιγάρα.
    Και οι δολοφονίες πολιτικών δεν λείπουν για το παραδάκι. Ο κυβερνήτης του Κιέλου Ούβε Μπάρσελ απεβίωσε περιέργως στην μπανιέρα σε σχέση με το εμπόριο πολεμικών υποβρυχίων. Και στον πρώην υπουργό εσωτερικών Μάνφρεντ Μέλλεμαν δεν άνοιξε το αλεξίπτωτο, όταν έπεσε για πλάκα από αεροπλάνο, επειδή προτίμησε σε κάποιες δοσοληψίες τον Αραβικό Σύνδεσμο.
    Υπάρχουν και κάποιες προσωπικές ιστορίες, γιατί στην εισαγγελία δεν είμαι καθόλου άγνωστος. Οι απατεώνες την πλήρωσαν, αφου όμως το αδίκημα είχε παραγραφεί για τα πολιτικά πρόσωπα, που κρύβονταν από πίσω.

    Έτσι το λαβράκι με το Χριστοφοράκο είναι γνωστό, πριν ακόμη βγεί. Μια ζωή αρβύλες ψαρεύω και όλες δεξιές. Γι αυτό καταγέλουνε κάποιοι ότι γέρνω λίγο αριστερά.

  32. outis avatar
    outis 02/07/2009 17:46:41

    @31
    Ola swsta gia tn Germavia, alla n diafora me tnv Ellada eivai xovtrn: Edw exoume vekrous politikous (Barschel, Möllemann), paraitnseis kai katadikes ypourgwv (Strauß, Zimmermann, Lambsdorf, Lummer), kybervnseis exouv pesei, k.t.l. Fysika, skavdala givovtai pavtou, alla stn Germavia toulaxistov peftei kai kamia kavovia, estw kai av eivai gia tnv timn twv oplwv. Alla ksexases to pio wraio: O tews kaggelarios Helmut Kohl paradextnke mev oti epairve paratypa megales oikovomikes evisxyseis gia to komma apo kommatikous filous, alla arvnthnke va tous katovomasei me tnv paidariwdn dikaiologia: Tous exw dwsei tov logo tns timns mou oti dev tha tous apokalypsw! Autov aplws tov kathairesav apo epitimo...