#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/11/2013 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κ.Καραμανλής: Δεν υπάρχουν σενάρια χωρίς τον Α.Σαμαρά



Τη σαφή και κατηγορηματική αντίθεσή του ως προς τα σενάρια και τους... σεναριογράφους που προωθούν, πραξικοπηματικά, αλλαγή κυβέρνησης μέσα από την ίδια Βουλή, εκφράζει ο κ. Κ. Καραμανλής.

Σύμφωνα με πληροφορίες του «Έθνους της Κυριακής», ο πρώην πρωθυπουργός δεν κρύβει την οργή του για το σκηνικό που επιχειρείται να στηθεί και έχει ήδη διαμηνύσει προς κάθε κατεύθυνση ότι ο ίδιος δεν πρόκειται να επιτρέψει να συμβεί κάτι τέτοιο.

Όπως τονίζουν βουλευτές της ΝΔ που τον συνάντησαν πρόσφατα στο γραφείο του, σταθερή του θέση είναι πως «μια επιχείρηση αλλαγής εκλεγμένου πρωθυπουργού χωρίς να έχουν προηγηθεί εκλογές αποτελεί πολιτική ανωμαλία που παραπέμπει σε άλλες εποχές».

Η «καθαρή» θέση του κ. Καραμανλή έγινε πρόσφατα γνωστή και στο Μέγαρο Μαξίμου, στελέχη του οποίου δεν έκρυβαν την ικανοποίησή τους για το γεγονός ότι απέναντι στα σενάρια υπονόμευσης της κυβέρνησης βρίσκεται και ο πρώην πρωθυπουργός, το πολιτικό βάρος του οποίου είναι εξαιρετικά σημαντικό τόσο εντός της ΝΔ όσο και εκτός.

Όσοι γνωρίζουν  τον κ. Καραμανλή, ακόμη και να μην ανήκουν στον στενό κύκλο των συνομιλητών του, είναι απολύτως βέβαιοι ότι δεν υπήρχε περίπτωση όχι να συμμετάσχει αλλά και να παρακολουθήσει ως θεατής μια τέτοια κίνηση να εξελίσσεται. Πέραν του κομματικού πατριωτισμού, αυτό που προτάσσει είναι η πολιτική ομαλότητα και σταθερότητα στη χώρα, ειδικά σε μια περίοδο όπως αυτή που διανύει τώρα.

Τέλος, υπενθύμιζαν τη φράση του σε μια συνεδρίαση της κεντρικής επιτροπής της ΝΔ, λίγο πριν από την ανάδειξη νέου προέδρου της ΝΔ: «Τον νέο μας αρχηγό θα τον στηρίξουμε όλοι και πρώτος εγώ. Όποιος δεν τον στηρίξει, θα έχει να κάνει με μένα...», είχε πει χαρακτηριστικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 17/11/2013 13:13:51

    ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΡΟΚΑΝΙΣΜΑ ΚΑΡΕΚΛΑΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΙΚΟΥ ΠΟΝΤΙΚΟΥΣ

  2. θηραία avatar
    θηραία 17/11/2013 13:22:58

    Σωστός, ευθύς, ειλικρινής!

  3. Β.Κ.Σιάπκα avatar
    Β.Κ.Σιάπκα 17/11/2013 13:47:41

    Ακριβώς!
    Η δεξηά στην Ελλάδα ευτύχησε τα τελευταία δέκα πέντε χρόνια να έχει ηγέτες αυτού του πολιτικού μεγέθους και ήθους, τον Κώστα Καραμανλή και τον Αντώνη Σαμαρά.
    Καθημερινά όμως συνεχίζει να αποδεικνύει πως ή ίδια δεν είναι αντάξιά τους....

    Όσο οι πριμαντόνες της νέας δημοκρατίας θέλουν να είναι πασοκικότερες από τους πασόκους, ακόμα και σήμερα, αν έχουν τον θεό τους! τόσο η πιθανότητα διακυβέρνησης από τον σύριζα θα γίνεται βεβαιότητα.

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Β.Κ.Σιάπκα 17/11/2013 14:31:13

      Αυτος ηταν αξιος,οι συνεργατες του απετυχαν παταγωδως!!κοιτα τη φωτο και θα καταλαβεις

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Μεγαλες στιγμες 18/11/2013 00:12:35

        Οντως , βγαλτε ρε παιδια αυτη τη φωτο με ...Πακη. Ελεος, βαλτε πχ μια απο ομιλια του Προεδρου στη Βουλη, αλλα οχι με Πακη στο καδρο, ελεος.

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 17/11/2013 14:59:43

    Όλο οργίζεται κι αυτός ο Καραμανλής...

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/11/2013 15:00:11

    Που είσαι Καμμένε; Ο Καραμανλής σε γυρεύει. Συνεχώς από πέρυσι δημιουργείς πρόβλημα με συνεχή καρφιά εναντίον Σαμαρά ότι δεν είναι σύμφωνος ο Καραμανλής με ότι κάνει. Πάρε να έχεις λαμόγιο που θες και συμμαχίες με τους απάτριδες...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Γεώργιος Τ. 17/11/2013 19:11:38

      Καί σύ πάλι πίστευες τόν ψεκαμένο;;

      Εἶχε μαλλιάσει τό χέρι μου νά γράφη ὅτι αὐτός πού ἔφερε μέ δημοκρατικές διαδικασίες, πρωτόγνωρες γιά τό κόμμα, τόν ΑΣ στήν ἀρχηγία τοῦ κόμματος, τόν στήριζε καί τόν στηρίζει! ῎Ιδια πάστα καί οἱ δύο, ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ! Παπαγαλάκια καί τρολλάκια προσπάθησαν καί προσπαθοῦν νά διχάσουν τήν βάση. Τιμοῦμε καί τούς δύο καί στηρίζομε ΑΣ!!!!!!!!!!!!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Φωτεινή 17/11/2013 20:00:34

        Δε τον πίστεψα ποτέ όταν κατάλαβα πολύ προ των εκλογών ότι η ύπαρξη του κόμματός του εξυπηρετεί μόνο το να μη γίνει αυτοδύναμος ο Σαμαράς. Γιατί από λύσεις δεν πρότεινε ποτέ κάτι εφαρμόσιμο. Απλά υποσχέθηκε ότι θα διπλασιάσει τις γεννήσεις σε 5 χρόνια...

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Γεώργιος Τ. 17/11/2013 19:21:16

      Πάντα ο Π.Καμμένος υπήρξε στην ΝΔ ένας αρριβίστας , ένας βουλευτής παλαιοκομματικής αντίληψης (τον γνώρισα προσωπικά) κούφιος και ρηχός ως χαρακτήρας με στόχους και όνειρα αντιστρόφως ανάλογα των ανικανοτήτων του. Καμμιά σχέση με τον Κ.Καραμανλή , ο οποίος είναι ένας έντιμος άνθρωπος και σοβαρός πολιτικός, με δυό λόγια.
      ΄Ημουν πολύ σίγουρη ότι έτσι θα συμπεριφερόταν ο Κώστας Καραμανλής. Συμφωνώ ότι τον άνθρωπο τον "έφαγε" η πανσπερμία των ακατάλληλων συνεργατών του , οι οποίοι κατά το 90% ήταν sui generis. Δεν τον βοήθησαν και οι περιστάσεις.

      • Γιαδικιάρογλου avatar
        Γιαδικιάρογλου @ Γιαδικιάρογλου 17/11/2013 19:52:54

        "ικανοτήτων" του ήθελα να πώ.

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 17/11/2013 15:42:41

    Kοντα στον νου και η γνωση για καποιους που τολμουν ακομα να μιλουν για Καραμανλικους κλπ -ικους εδω μεσα .Η ηγετικη φυσιογνωμια του Κωστα Καραμανλη φανταζει απο μακρυα ανυπερβλητη μεσω των αρχων που την διεπουν.
    *Ειλικρινεια
    *Φιλοπατρια
    *Ριζοσπαστισμο
    *Σεβασμο στην Δημοκρατια
    *Ανυστεροβουλια
    και πανω απο ολα πιστη στην παραταξη της ΝΔ η οποια ειναι η μονη δυναμη που μπορει να τραβηξει την χωρα απο το τελμα που εχει πεσει.Μπραβο του για αλλη μια φορα και κατι αλλο που πρεπει να ειπωθει ξεκαθαρα για τους ροβεσπιερους της παραταξης ''Εχει ο καιρος γυρισματα '' !

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Ραβινος 17/11/2013 19:25:19

      ῎Εγραψες, Ραβῖνε! ῾Υπάρχουν πολλοί ροβεσπιέροι ἐδῶ μέσα καί στήν παράταξη. . .

  7. Δρυς avatar
    Δρυς 18/11/2013 08:08:02

    «μια επιχείρηση αλλαγής εκλεγμένου πρωθυπουργού χωρίς να έχουν προηγηθεί εκλογές αποτελεί πολιτική ανωμαλία που παραπέμπει σε άλλες εποχές».

    Χαίρε Παπαδήμο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δρυς 18/11/2013 17:53:49

      Τι συγκρίνεις τώρα; Προκάλεσε την τύχη του θέλοντας να μας ρίξει στο χάος για να βγάλει τις ευθύνες του εγκλήματός του από πάνω του. Γιατί δεν έκανε δημοψήφισμα προ μνημονίου; Να μην μπαίναμε ποτέ τουλάχιστον. Ο Σαμαράς τι έχιε κάνει για να αποσταθεροποιήσει τον τόπο και πότε απέφυγε ευθύνες; Αντιθέτως. Μας πήγε σε εκλογές. Και διαλέξαμε. Άλλοι δε σέβονται τις επιλογές του λαού και ονειρέυονται επαναστάσεις. Ο Σαμαράς ποτέ δεν ήταν λαϊκιστής.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Δρυς 18/11/2013 21:56:56

      @Δρυς. H πολιτική ανωμαλία είναι διάδοχη κατάσταση της πολιτικής ομαλότητας. Στην περίπτωση της εναλλαγής με τον Παπαδήμο, η προγενέστερη κατάσταση (πρωθυπουργία ΓΑΠ), κάθε άλλο παρά, πολιτικώς ομαλή, θα χαρακτηριζόταν.

  8. Εξ Αμάξης avatar
    Εξ Αμάξης 18/11/2013 20:51:44

    Ποτέ δεν προέκυψε ηγέτης απο προεκλογικές υποσχέσεις,
    αλλά μόνο
    απο ειλικρινή τοποθέτηση στά φλέγοντα προβλήματα
    πρίν αυτά μεταβληθούν σε επείγουσα ανάγκη.

  9. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 16/12/2013 23:43:24

    "...Τέλος, υπενθύμιζαν τη φράση του σε μια συνεδρίαση της κεντρικής επιτροπής της ΝΔ, λίγο πριν από την ανάδειξη νέου προέδρου της ΝΔ: «Τον νέο μας αρχηγό θα τον στηρίξουμε όλοι και πρώτος εγώ…», είχε πει χαρακτηριστικά."

    Ηφράση αυτή αποδεικνύει ότι διαθέτει τα χαρακτηριστικά και τις ικανότητες Ηγέτη ( κι όχι του αρχομανή) και εξέφραζε και εκφράζει τον κάθε νεο-δημοκράτη που πίστευε και ήλπιζε στα χαρακτηριστικά στις ικανότητές και των δύο και ακόμα ... πιστεύει και ελπίζει...έστω κι αν θλίβεται.....ή συνθλίβεται ....Και γεννάται το ερώτημα : μήπως το ίδιο θα πρέπει να πράξουν επί της ουσίας και όχι κατ' ευφημισμόν και οι συνεργάτες στενοί και μη του Προέδρου;......