#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2013 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Και τώρα η ΔΗΣΥ ... Συνιστώσα της ΝΔ



Μαθαίνω ότι στην κοινοβουλευτική ομάδα  της ΝΔ κυκλοφορεί επιστολή βουλευτού που ανήκε προηγουμένως στην "Δημοκρατική Συμμαχία" της Ντόρας, με την οποία ζητά να ενταχθούν στη ΝΔ ως κανονικά μέλη όλα τα μέλη της ΔΗΣΥ.

Θα μου πείτε όλα τα έχουμε δχει απο εκείνον τον έρμο το Νοέμβρη του 2009. Άντε να αποκτήσει και επισήμως η ΝΔ την πρώτη συνιστώσα της και να πάρουμε κι εμείς τα δίφραγκά μας πίσω

 Ρεπόρτερ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Β. Μαγγανάς avatar
    Β. Μαγγανάς 11/11/2013 14:24:09

    Επιμένω ότι περισσότερο όφελος θα έχει η Νέα Δημοκρατία από την επαναδραστηριοποίηση Καρατζαφέρη στους κόλπους της.
    Η "κλειστή" παρέα νεογιάπηδων της Ντόρας δεν έχει να προσφέρει τίποτε στην παράταξη. Δεν "φέρνουν" καμία ψήφο (τουναντίον). Η ίδια η Ντόρα, πρώτα θα της βγει η ψυχή (μακάρι να ζήσει εκατό χρόνια η γυναίκα) και μετά το (αρχηγικό) χούι... Μια ζωή με ύφος χιλίων καρδιναλίων θα αμφισβητεί και θα δίνει "συμβουλές"...
    Ο Καρατζαφέρης όμως μπορεί να προσφέρει στην παράταξη γιατί καταρχήν ο άνθρωπος ξέρει πώς να τα χώνει στην Αριστερά η οποία είναι πλέον ο μεγάλος πολιτικός αντίπαλος της Νέας Δημοκρατίας.
    Ανεβαίνει στο βήμα χωρίς χαρτιά και σε ένα τέταρτο κάνει ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ φύλλο και φτερό.
    Προσωπικά δεν τον υποστήριξα ποτέ (με ψήφο) αλλά θεωρώ ότι είναι πιο χρήσιμος στη Νέα Δημοκρατία από την παρέα της Ντόρας.
    Επιπλέον, όλο και κάποιους θα φέρει πίσω από τη Χρυσή Αυγή.

    • Άφωνος... avatar
      Άφωνος... @ Β. Μαγγανάς 11/11/2013 15:26:50

      Κι... άλλη συνιστώσα, δηλαδή;

    • Valter avatar
      Valter @ Β. Μαγγανάς 11/11/2013 16:14:47

      Ποιοι είναι η παρέα γιάπηδων της Ντόρας ρε φίλε?
      Εγώ πάντως βλέπω ότι στα δύσκολα όλοι οι καλοί δεξιοί του Σαμαρά την κάνανε με ελαφρά πηδηματάκια.
      Κότες φτιαγμένες για τα εύκολα και το μοίρασμα δανικών.
      Ή την κοπάνησαν από το κόμμα ή κάθονται σε μια γωνία τρομαγμένοι μην και τους πάρουν τα σκάγια της κρίσης και των δύσκολων αποφάσεων.
      Εγώ στα δύσκολα βλέπω τον Σαμαρά να έχει γύρω του όλα αυτά τα ..... φιλελεύθερα αποβράσματα , που όμως όταν τα πράγματα ζόρισαν και η πολιτική έπαψε να είναι χειραψίες και μοίρασμα υποσχέσεων έβαλαν πλάτη.
      Για σκέψου ποίους είχε γύρω του ο Σαμαράς πριν 3 χρόνια και που είναι αυτοί τώρα?

      • Vee avatar
        Vee @ Valter 11/11/2013 23:24:20

        "Δανικών"; Εμείς ποτέ δε διεκδικήσαμε τίποτα από τη Δανία! Πέρα από τα αστεία όμως, δε θα με πείραζε καθόλου αν η Ντόρα έφευγε από τη ΝΔ, το αντίθετο μάλιστα! Η χώρα αυτή τη στιγμή έχει έλλειμα πατριωτισμού, όχι νεοφιλελεύθερης μπουρδολογίας. Μεταξύ μας η light κεντροδεξιά της Ντόρας είναι συγγενικότερη της light κεντροαριστεράς του Σοσιαλιστή Γιωργάκη παρά στη Δεξιά.

        • Valter avatar
          Valter @ Vee 12/11/2013 00:49:29

          Η χώρα αγαπητέ έχει έλλειμμα ορθολογισμού.
          Αν έχει έλλειμμα πατριωτισμού όπως λέτε τότε πείτε μου την "πατριωτική" λύση για τους διοικητικούς των πανεπιστημίων , ή για την αμυντική βιομηχανία π.χ.
          Η "πατριωτική" λύση για αυτά τα προβλήματα είναι να μας δώσει ο Θεός μερικά δις για να συνεχίσουμε να μοιράζουμε μήπως?
          Τελικά τα περί "πατριωτικής λύσης" είναι η μεγαλύτερη μπουρδολογία των ημερών.
          Κάτι ακόμα , και εσείς και ο προηγούμενος που απάντησε δεν απαντάτε στο ερώτημα μου : κάτω από ποια πέτρα είναι σήμερα κρυμμένοι οι περισσότεροι"πατριώτες" δεξιοί πολιτικοί οεο?

          Μα τι λέτε? Ξέχασα ένα "ε" ? Να μου δώσετε δέκα με την βίτσα στο χέρι να μην το ξανακάνω! Μερικοί έχουν την δασκαλίτσα μέσα τους ...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Valter 12/11/2013 13:02:56

            Τουλάχιστον, δεν μπαίνεις στην διαδικασία να ισχυρισθείς ότι πρεσβεύει τον ... πατριωτισμό! Ισχυρίζεσαι όμως στα σοβαρά ότι η ΔΗΣΥ πρεσβεύει τον ... ορθολογισμό; Μάλλον την μωροφιλοδοξία πρεσβεύει και τον οππορτουνισμό.

            ΥΓ: Το δεύτερο μνημόνιο ήταν απαραίτητο λόγω του πρώτου, που δεν ήταν.

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 11/11/2013 15:03:23

    Η αποκρουστική Ντόρα για κάθε ψήφο που φέρνει, διώχνει 5. Κάκιστα την ξαναμαζέψανε τον Ιούνιο του 2012. Ο κόσμος, σε μια κρίσιμη περίσταση, διάλεξε μεταξύ Σαμαρά/ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ, κανένας δεν ψήφισε ΝΔ λόγω ... Ντόρας. Δεν έχει καμιά θέση στην ΝΔ. Να έχει δικό της κόμμα, ούτως ώστε να μπορεί ο κόσμος να την μαυρίσει. Καί αυτήν καί την ιδεολογία της.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 11/11/2013 16:14:16

    Κακώς λες τώρα που ξέρεις ότι η διαφορά ήταν στο τέλος 3%. Με τα γκάλοπ να δείχνουν ισοπαλία μέχρι τέλους, αναγκαίο κακό...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γεώργιος Τ. 11/11/2013 21:17:19

      Και τότε το έλεγα!

  4. Β. Μαγγανάς avatar
    Β. Μαγγανάς 11/11/2013 18:47:23

    Όχι συνιστώσα.
    Θα πρέπει να ενταχθούν άνευ γραμμών και πτερύγων...

  5. Β. Μαγγανάς avatar