#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2011 16:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κίνημα «δεν γυρνάω από τις διακοπές»

(Πατριδογνωσία γερμανικής οικονομικής κατοχής)



Βομβαρδισμό από 9 ειδικά εκκαθαριστικά σημειώματα πληρωμής φόρων και τελών θα δεχτούν περισσότεροι από 8 εκατ. φορολογούμενοι αμέσως μετά τις διακοπές.

Ξεκινάμε κίνημα «δεν γυρνάω από τις διακοπές». Γιατί είναι εμφανές ότι ψάχνουν για …λαλάκες. Βομβαρδισμοί, εκρήξεις ηφαιστείων , σεισμοί, τσουνάμι, τυφώνες, όλα από Σεπτέμβρη. Δεν θα μας βρεις ποτέ άτεγκτε έφορε…

Εισοδηματική εισφορά, τέλος επιτηδεύματος, τέλη κυκλοφορίας, ΦΑΠ για το 2010 και το 2011, καθώς και έκτακτες εισφορές για οχήματα, πισίνες, σκάφη αναψυχής, αεροσκάφη είναι τα «μπιλιετάκια» που θα πρέπει να πληρωθούν άμεσα, καθώς αποσκοπούν στη συρρίκνωση της τρύπας των εσόδων του προϋπολογισμού και κυρίως στην απομάκρυνση νέων μέτρων.

Τα οποία μέτρα τελικώς και ως συνήθως δεν θα αποφύγουμε και θα αφορούν νέα τέλη κυκλοφορίας για: χορτοκοπτικά, ηλεκτρικά τρυπάνια, μηχανές του καφέ, του κιμά, του ξυρίσματος, επιπλέον έκτακτες εισφορές για σκάφες πλυσίματος, τρυπάνια, αποχυμωτές, ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες και οδοντικά νήματα.

Όσοι κάνουν διακοπές σε σκηνή θα πληρώσουν έκτακτη εισφορά για εν δυνάμει αυθαίρετο, και όσοι νοίκιασαν δωμάτιο ή ξενοδοχείο θα θεωρηθεί τεκμήριο και θα πληρώσουν τις μέρες διακοπών τους σε χιλιάρικα. Όσοι θα μείνουν στην Αθήνα θα πληρώσουν ένα τέλος για τις γρήγορες μετακινήσεις τους, 10 ευρώ ανά χιλιόμετρο.



Η πληρωμή θα γίνει με βάση το εκκαθαριστικό σημείωμα που θα στείλει το υπουργείο. Εξοφλείται είτε εφάπαξ με έκπτωση 5% είτε μέχρι 6 ισόποσες μηνιαίες δόσεις, εκ των οποίων η πρώτη μέχρι την τελευταία εργάσιμη ημέρα του επόμενου μήνα από τη βεβαίωσή της. Το ποσό κάθε δόσης δεν μπορεί να είναι μικρότερο των 300 ευρώ. Σε συζύγους η εισφορά βεβαιώνεται χωριστά για τον καθένα. Σε περίπτωση θανάτου η εισφορά πληρώνεται από τους κληρονόμους βάσει της κληρονομικής μερίδας.

Η αγορά έχει εκπτώσεις έως 70%. Με μόνο 5% πόσους πελάτες περιμένουν να προσελκύσουν; Θα πληρώσουν την πρώτη δόση και μετά «μην τους είδατε».Δεν θα δηλώνονται οι θάνατοι για να μην πληρώνουν οι κληρονόμοι. Στην περίπτωση αυτή ο θανών κινδυνεύει με αυτόφωρο και φυλάκιση για χρέη πάνω από 5.000 ευρώ. Περαιτέρω οι κληρονόμοι μπορούν να του μεταβιβάσουν σπίτια, σκάφη, αεροσκάφη, αυτοκίνητα και να γλιτώσουν τα τέλη.

Όλη η χώρα ψάχνει «παραθυράκια» να γλιτώσει τα απανωτά χτυπήματα της μοίρας και της εφορίας. Για διαβάστε αυτό: «Εξαιρούνται μόνο οι μακροχρόνια άνεργοι που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα του ΟΑΕΔ και όσοι παίρνουν επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ».

Εικονική απόλυση, εγγραφή στα Μητρώα του ΟΑΕΔ, εισφοροδιαφυγή, απαλλαγή από τους φόρους, φοροδιαφυγή. Όσοι δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν μεθόδους αποφυγής, χτίζουν λαγούμια στα βουνά και τις παραλίες για να βγάλουν το χειμώνα. Ο γερμανικός συγκυβερνήτης αναμένεται να διατάξει εκκαθαριστικές επιχειρήσεις. Τελικά η Μέρκελ απηυδισμένη  θα αποφασίσει να αποστείλει 5 εκατομμύρια Γερμανούς εποίκους  με εισοδήματα και έντονη φορολογική συνείδηση, προκειμένου να βγει το Μεσοπρόθεσμο…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 31/07/2011 17:13:31

    χα χα καλη φαση οδυσσευ, αν τελειωσουν ομως τα λεφτα....προβλημα

    • JOHN avatar
      JOHN @ προβοκατορας 31/07/2011 17:35:44

      Προβοκατορα τα λεφτα ουτως η αλλως τελειωνουν.Και διακοπες να μην πας εχουν αναλαβει αλλοι την εργολαβια να στα τελειωσουν,με το¨ετσι θελω¨υπερ πατριδος οπως ισχυριζονται!

      • προβοκατορας avatar
        προβοκατορας @ JOHN 01/08/2011 03:55:43

        χαχα σοσιαλισμος φιλε, σοσιαλισμος

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 18:01:56

    Με κατατρόμαξες ΜΟ..έτρεξα κι έκρυψα όλες τις ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού μου...

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΕΥΑ 31/07/2011 18:30:02

      Έυα, όλο σε περιέργα μέρη κάνεις ηλιοθεραπεία...
      Τόσες αμμουδιές έχουμε...

  3. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 18:40:59

    Κώστα, απλά η φωτογραφία εκφράζει την άρνησή μου για επιστροφή...είναι έκδηλο νομίζω στο βλέμμα...

  4. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 19:06:21

    Τώρα εξηγείται ,προχθές κρατήσανε τον πεθαμένο ενέχυρο γιατί δεν έκοψε απόδειξη το ''κοράκι''.Αύτα που γράφει ο Μ.Ο είναι τεκμηριωμένα.
    Τη Παρασκευή για να κάνουμε μια εξέταση της γιαγιάς ,την κεράσανε ,ένα σφηνάκι 5 ευρώ,εδώ στο νοσοκομείο.Με το που πας περνάς απο το ταμείο και μετά στο μπαρ για το ποτό.Καλό παιδί ο Λοβέρδος ,για να φύγει το στρες,τη τιμή της μπουκάλας δεν την ξέρω.
    Η κοπέλα τα πόδια γιατί τα έχει ψηλά ,έχει πρόβλημα κυκλοφοριακού;και είναι και νέα κοπέλα.
    Και η θάλασσα πρασίνισε;
    Καλησπέρα ,στη παρέα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 31/07/2011 19:32:34

      Δεν έχει πρόβλημα κυκλοφορικού. Μόλις άκουσε τα μέτρα βγήκε από τα ρούχα της

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 19:18:53

    Συναισθηματική εξάντληση εκφράζει αυτή η στάση juliet..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 31/07/2011 19:36:28

      Ασφαλώς. Με τάσεις αποξένωσης από το περιβάλλον

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 19:38:46

    Δε θα της παρέχουν τη δέουσα προσοχή λες;;;

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 31/07/2011 19:50:42

      θα της την παρέχουνε .....ο Ραγκούσης έμαθα συμφώνησε να στείλει λιμουζίνα,την πέρασε για μπιφτέκι και είπε να μη χαλάσει.

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 20:01:56

    Juliet
    Κοιτώντας τη φωτό, ξεκαθάρισε μέσα μου το τί έπαθε η κοπέλα...αφού φορολογούν όλες τις ηλεκτρικές συσκευές, την απασχολεί έντονα (πολύ έντονα όμως ) το πόθεν έσχες του ηλεκτρικού της δ....τή...πώς θα τον δικαιολογήσει, πόσα θα πληρώσει, αν την συμφέρει να κάνει...απόσυρση...
    ναι, ναι, αυτό είναι, μας ξεγέλασε όλους η ΄΄πρώτη ματιά΄΄...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 31/07/2011 20:59:06

      αποκλειστικές πληροφορίες αναφέρουν ότι η εν λόγω συσκευή θα φορολογηθεί ανάλογα τους πόντους...

      • juliet avatar
        juliet @ μικρός οδυσσέας 31/07/2011 21:06:26

        δηλ.σαν το πίτσα με το μέτρο.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 21:04:35

    Δηλαδή, κατοχή και χρήση δεν φορολογούνται;

  9. juliet avatar
    juliet 31/07/2011 21:05:35

    Λέω να ανάβουμε φωτιές και θα μαγειρεύουμε και θα στέλνουμε σήματα ο ένας στον άλλο .Κούτσουρα υπάρχουνε μπόλικα.
    Οσο για το προσωπικό της είδος υπάρχουνε και οι μπαταρίες,για πόθεν έσχες ....τι να πει και η Ελσα!Θα αποσύρει ...;θα το επιχορηγήσει ευρωπαΐκό πρόγραμμα;ή το κόμμα της αναγέννησης,πολλά τα θέματα ....
    Ευτυχώς στο τιμόνι της σκούνας υπάρχει ο Μπένυ ,που παντού μπαίνει....

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 21:20:10

    χαχα, juliet, έγραψες! της Έλσας θα πληρωθεί από το ΕΣΠΑ!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΥΑ 31/07/2011 22:41:10

      Της Έλσας μπορεί να μπει στον Αναπτυξιακό, γιατί, όπως αντιλαμβάνεστε, αυτός που χρησιμοποιεί δεν είναι ο κλασικός δια την χρήση αυτή αλλά ο μεγάλος, ο βιομηχανικός, που έχουμε για τα μπετά.

      • danaos avatar
        danaos @ TopGunZ 31/07/2011 22:48:58

        Μάστορά μου εσύ!!!

  11. danaos avatar
    danaos 31/07/2011 22:17:02

    Τώρα τη πίτσα γιατί την έγραψες!Αφού αλλάζει πολύ εύκολα!

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 31/07/2011 22:36:54

    xaxaxaxxa

  13. TopGunZ avatar
    TopGunZ 31/07/2011 22:38:30

    Μα με το μέτρο? Τι θα την κάνετε τόση πίτσα πια! Αχάριστες γυναίκες....

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 22:41:28

    Danae
    εννοείς ότι μπορεί να είναι σπέσιαλ ή απλή;;;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 31/07/2011 22:46:05

      Σπέσιαλ ή απλή δεν έχει σημασία!Το πώς την τρως είναι το ζητούμενο!

  15. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 31/07/2011 22:42:56

    Χρήση απεριόριστη. Άλλωστε και το έργο της Κυβέρνησης είναι στην ίδια κατεύθυνση, απλά έχει λιγότερη ...συναίνεση

  16. Έλενα avatar
    Έλενα 31/07/2011 22:56:55

    Καλησπέρα. Αν είναι να φορολογούν ανάλογα με το μέγεθος να αρκούμαστε σε κάτι μικρό. Εδώ άλλα και άλλα μας κόψανε το μέγεθος θα μας πειράξει;Υ.Γ: πάντως ο άντρας μου έτρεξε να αποσύρει <> το δ....τή μου.

    • danaos avatar
      danaos @ Έλενα 31/07/2011 23:05:19

      Και άντρα και δο..τή; Μπράβο γούστα!

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ danaos 31/07/2011 23:59:54

        Τεκμήριο...πόσο να το χρεώνουμε?

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 23:04:00

    Τον διασωληνωτή εννοείς Έλενα;

  18. Έλενα avatar
    Έλενα 31/07/2011 23:07:32

    Δαναέ είναι στα επόμενα σχέδια των επιτηρητών.Εγώ αυτούς περιμένω για να μου το μάθουν.

    • danaos avatar
      danaos @ Έλενα 31/07/2011 23:13:57

      Τι να σου μάθουν οι κρυόκωλοι! Είμαστε πολύ μπροστά!Πριν χρόνια είπε η κοπέλα στον πατέρα της για το δο..τή όταν τη ρώτησε τι είναι αυτό το μηχάνημα:
      -Είναι ο σύντροφός μου!
      Και ο πατέρας:
      -Βάλε δυο τσίπουρα να πιω με το γαμπρό μου!!!

  19. Έλενα avatar
    Έλενα 31/07/2011 23:14:38

    Όχι Δαναέ τον διακορευτή εννοούσα για τα έγγραφα.

    • danaos avatar
      danaos @ Έλενα 31/07/2011 23:22:22

      Εγώ δεν ρώτησα τι εννοούσες!Το είχα καταλάβει!Η Εύα ρώτησε!

  20. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 31/07/2011 23:32:40

    Μα δεν ήξερα ότι υπάρχουν και ηλεκτρικοί διακορευτές!

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 31/07/2011 23:39:46

      Και αυτό που εννοούσες και εννοούσα και εννοούσε και 'Ελενα είναι τέλειος ηλεκτρικός διακορευτής!

  21. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 31/07/2011 23:35:52

    Μπράβο Δαναέ. Εκμαιεύεις τρομερή περί ΔΝΤ ανάλυση....

    • danaos avatar
      danaos @ μικρός οδυσσέας 31/07/2011 23:41:17

      Μα τι λέτε τώρα!Δουλειά μου!!!!

  22. danaos avatar
    danaos 31/07/2011 23:50:47

    Σας τάπωσα τώρα ε; Μιλιά δε βγάζετε!Ας αποσυρθώ!!!

  23. rita avatar
    rita 01/08/2011 02:45:05

    η εφαρμογη του μνημονιου θα συμβαλει και στην οριστικη λυση του σαρκικου προβληματος των ελληνων-ελληνιδωνκαι η εδεμ θα ειναι η νεα πρωτευουσα της ελλαδας . αυτα ειναι τα καλα νεα