#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/10/2013 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάτι ετοιμάζεται…



Αυτή ήταν η αίσθηση μεταξύ πολλών «γαλάζιων» βουλευτών όταν άκουσαν τον Σαμαρά να …εξισώνει Πέραμα και Σκουριές, Χρυσή Αυγή και Μαρφίν. Λέτε; Όχι τίποτε άλλο ξημερώνει Σαββατοκύριακο.

Ροβεσπιέρος 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σ Μ avatar
    Σ Μ 11/10/2013 19:27:31

    Πὲς κι ἄλλα, πὲς κι ἄλλα

  2. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 11/10/2013 19:52:23

    Ροβεσπιέρε,

    ῞Ολο αὐτιά εἶμαι!

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/10/2013 19:52:34

    Ἔτσι,ὅλοι νά ξεγυμνωθοῦν...

    • For The Festivals avatar
      For The Festivals @ Κυθήριος 11/10/2013 20:22:12

      :-) Ναι. Να ξεγυμνωθούν, όσο ακόμη έχουμε 30 βαθμούς!

  4. For The Festivals avatar
    For The Festivals 11/10/2013 20:18:24

    Μην τσιμπάς εσύ πάλι......

  5. Nick63 avatar
    Nick63 11/10/2013 20:20:25

    Έτσι.
    Ούτε μαύρος ούτε κόκκινος φασισμός!

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Nick63 12/10/2013 09:30:08

      μόνο μπλε-πράσινος :)

  6. Αρκάς avatar
    Αρκάς 11/10/2013 20:25:14

    Eυσεβείς... πόθοι.

  7. For The Festivals avatar
    For The Festivals 11/10/2013 20:31:02

    Εκείνο του ΓΑΠ, τώρα που ο Εισαγγελέας φέρνει στη Βουλή την πρόταση άρσης ασυλίας του τι λέτε; Θα την επιτρέψετε;

    • Greg avatar
      Greg @ For The Festivals 11/10/2013 21:26:59

      Με τη Νέα Δημοκρατία να έχει εξελιχθεί σε γραφείο ευρέσεως εργασίας για πικραμένους ΠΑΣΟΚτζήδες, (Παπουτσής, Λαλιώτης Καϊλή κλπ) τι περιμένεις να γίνει;;

      Ό,τι έγινε και με τη μια και μόνη εξεταστική.

    • maverick avatar
      maverick @ For The Festivals 13/10/2013 20:04:46

      Μετά τη παρέλευση τριμήνου, θα το παραπέμψουν και αυτό στις ελληνικές Καλένδες. Είπαμε, à la carte!!! Και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!!! Κατά τα άλλα, έχουμε ισονομία και ισοπολιτεία....

  8. ΈΛΛΗ avatar
    ΈΛΛΗ 11/10/2013 20:49:27

    Δεν μου αρέσουν τα αινίγματα. Δηλαδή; Το Σαφές Σοφόν.

  9. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 11/10/2013 21:17:59

    Προσωπικά θεωρώ μεγάλο θέμα να μπουν μέσα ισόβια οι δράστες της Μαρφίν. Δικάζονται σε λίγο καιρό για κακούργημα. 4 νεκροί τα θύματα, το ένα αγέννητο. Βέβαια δεν έχει καμιά δουλειά ο Σαμαράς με το τι θα γίνει. Όμως επειδή η γενίκευση λόγω ημιμάθειας στην Ελλάδα είναι συνηθισμένο φαινόμενο, κάποιοι θεωρούν ότι το κράτος δε λειτουργεί όταν δεν είναι μέσα οι φονιάδες. Και εδώ το κράτος από την πλευρά της αστυνομίας έκανε ήδη ότι έπρεπε. Τους συνέλαβε τους 3 ύποπτους και θα δικαστούν. Οι δικαστές τώρα...

    • Tasos avatar
      Tasos @ Γεώργιος Τ. 11/10/2013 21:50:02

      'Εμεσα κάνεις και συ το ίδιο με αυτό που λές ότι γίνεται λόγω ημιμάθειας. Υπονοείς ότι οι δικαστές θα κάνουν καλά τη δουλειά τους μόνο αν καταδικάσουν. Αλλιώς θα λέμε ότι το κράτος έκανε καλά τη δουλειά του αλλά οι δικαστές φταίνε που δε δικάσανε με το "πνεύμα" του δικαίου της κοινής γνώμης που θέλει κάποιον μέσα.
      Από πότε όμως είναι δείγμα ημιμάθειας η εύλογη απορία ή και εκνευρισμός όταν κάποιος βλέπει ότι όντως το κράτος δε λειτουργεί όταν είναι έξω οι φονιάδες. Ας λειτουργήσει να πάνε μέσα. Δε μιλάμε για μια οποιαδήποτε δολοφονία που σε όλα τα κράτη μπορεί να μείνει ατιμώρητη αλλά για ορόσημο στα πράγματα της χώρας, επομένως και η σπουδή για την εξιχνίαση έπρεπε να είναι 10πλάσια.
      Ομοίως και οταν οι μπαχαλάκηδες τα σπάνε στο Σύνταγμα και 30 χρόνια τώρα βλέπεις πχ τα ΜΑΤ να έχουν άπειρες ευκαιρίες να τους κυκλώσουν και να τους μαζέψουν χωρίς κίνδυνο να χτυπηθούν αθώοι, κι όμως 30 χρόνια πάντα μένουν στην απ' έξω παίζοντας απλώς πετροπόλεμο. Η αίσθηση κράτους που δε δουλεύει είναι δικαιώτατη γιατί το ίδιο το κράτος έχει δώσει τις αφορμές για αυτό.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Tasos 12/10/2013 08:43:40

        Απλή αναγνώριση της εξουσίας των δικαστών να αποφασίσιυν είναι η τελευταία φράση, μη το ανάγεις σε έλεγχο της εξουσίας των δικαστών. Στον Πρετεντέρη τέτοιες μομφές λέει ξεδιάντροπα κριτικές στις αποφάσεις και τον ακούν χιλιάδες. Εμένα ούτε με ξέρουν, ούτε με διαβάζουν τόσοι που να μπορώ να επηρεάσω.

        Και το θέμα είναι να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι αν είναι οι συγκεκριμένοι αποδεδειγμένα. Αν όχι τότε θα έχει πρόβλημα το κράτος που έπιασε τους λάθος ανθρώπους. Μέχρι τότε, αναμονή και ελπίδα...

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ Γεώργιος Τ. 12/10/2013 06:34:33

      Bέβαια αν οι δικαστές κάνουν καλά τη δουλειά τους και τιμωρήσουν τους ενόχους όπως τους αξίζει, χωρίς όμως να αποδείξουν οτι είναι μέλη του ΣΥΡΙΖΑ τότε ο Σαμαράς θα είναι εκτεθειμένος πολιτικά, έχοντας χαρακτηρίσει τον Συριζα ως άκρον, βασικά στηριζόμενος σε "υποψίες δεξιών" περι την υπόθεση Μαρφίν...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Ωρίων 12/10/2013 18:21:33

        Άν...

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ Γεώργιος Τ. 12/10/2013 09:22:17

      Ωστε λοιπον συνελαβαν τους υποπτους για τον εμπρησμο της Μαρφιν; Πως και δεν μαθαμε εμεις τιποτα ; Εδω γινονται πρωτοσελιδα οι ανακαλυψεις διαφορων μπουκαλιων και ροπαλων σε -αληθινες ή υποτιθεμενες- γιαφκες τρομοκρατων και ενα τετοιο ζητημα εχει περασει στα ψιλα ;

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γεώργιος Τ. 12/10/2013 19:17:19

      Πότε συνέλαβαν τους δολοφόνους της ΜΑΡΦΙΝ και δεν το πήρα χαμπάρι;;;

  10. Βουστροφηδόν avatar
    Βουστροφηδόν 11/10/2013 21:33:19

    Εφ΄όσον υπάρξουν ακλόνητες αποδείξεις, όποιοι και αν είναι οι ένοχοι, και τα ισόβια, λίγα θα είναι. Η Δικαιοσύνη ας αποφασίσει ανεπηρέαστη. Κανείς δεν πρόκειται να τους λυπηθεί αν έκαψαν αθώους. Απλά το έγκλημα είναι τόσο ανατριχιαστικά αποτρόπαιο, που δεν επιτρέπει οπαδικούς πανηγυρισμούς από τους έξαλλους χουλιγκάνους, καμιάς απολύτως ομάδας.

  11. fantomas avatar
    fantomas 12/10/2013 05:21:36

    σιγα μην ακουμπισουν ,,,, τον κουτσο!!!

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 12/10/2013 08:22:38

    Λες να δούμε και τον γνωστό άεργο ισλαμολάγνο κυπραίο πρακτορίσκο του Ανταρ-CIA σε κανένα κελί; (αυτό θα τον βάλουν με τα πακιστάνια, τους φίλους του). Χλωμό το βλέπω όμως....

  13. Dimitris avatar
    Dimitris 12/10/2013 11:08:20

    Μην λές ποτέ μισές κουβέντες ο πραγματικός Ρβεσπιέρος τα έλεγε όλα

  14. Ωρίων avatar
    Ωρίων 12/10/2013 14:01:27

    Φανταστείτε να συλλάβουν και το δολοφόνο του Τεμπονέρα...Θα δικαιωθεί ο Αντώναρος που λέει οτι θάχουμε πολύ θέαμα τις επόμενες εβδομάδες.
    Λέτε μες στην πολλή θολούρα να πάμε και σε εκλογές μπας και ξεγελαστεί το πόπολο και ξεχάσει τι του ετοίμασε η κυβέρνηση για το 2014?

  15. mara M. avatar
    mara M. 12/10/2013 14:40:13

    Το πόπολο ξεγελιέται με σκάνδαλα που δεν το αφερούν άμμεσα. Τώρα και να θέλει δεν μπορεί να ξεχάσει αυτό που βιώνει. Είναι η καθημερινοτητά του. Αν συμβεί κάτι αντίστοιχο με το ΣΥΡΙΖΑ όπως με τη ΧΑ το μόνο που θα καταφέρουν είναι να τον βγάλουν αυτοδύναμο. Μην ξεχνάς ότι δημοσιογράφοι και κανάλια έχουν απαξιωθεί και η αξιοπιστία τους είναι μηδενική.

  16. Ταραντούλα avatar
    Ταραντούλα 12/10/2013 15:47:28

    Οι εκλογές, παραμένουν μία διαχρονικά καλή ιδέα, γιατί απαντάει σε όλα τα ερωτήματα και εξαφανίζει τα διλήμματα. Αναλαμβάνει ο καθένας το βάρος των ευθυνών του και πληρώνει το τίμημα της χαζομάρας του. Δίκαιο.

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ Ταραντούλα 13/10/2013 10:19:25

      Γι αυτό οι πρόγονοί μας τις έκαναν κάθε χρόνο μέχρι να περάσουν και να δοκιμαστούν όλοι στην εξουσία...

  17. ΚΜ avatar
    ΚΜ 12/10/2013 20:43:44

    Ίσως δεν παρακολουθείς με προσοχή την ειδησεογραφία:

    Δεν έχουν απαγγελθεί ακόμα κατηγορίες σε κάποιο πρόσωπο, αλλά στο παρελθόν έχουν προσαχθεί αρκετοί ύποπτοι και έχουν αφεθεί ελεύθεροι (μέχρι νεωτέρας τουλάχιστον). Ίσως για κάποιους από αυτούς να βρέθηκαν επιπλέον επιβαρυντικά στοιχεία. Πχ στις 30/01/2013 είχαν προσαχθεί 32χρονος ημεδαπός και 28χρονος Καζαχστανός, αμφότεροι «αντιεξουσιαστές», και το είχαν γράψει και οι εφημερίδες. Οι ίδιοι είχαν προσαχθεί και τον Απρίλιο του 2011 ως ύποπτοι για τον ίδιο δολοφονικό εμπρησμό. Άρα, είτε πρόκειται για αυτούς τους δυο, είτε για άλλους, μην αποκλείεις να έχουν ήδη ξετρυπώσει οι αρχές τους δολοφόνους-εμπρηστές, και να επίκειται η απαγγελία κατηγοριών.

    • Ύπαρ avatar
      Ύπαρ @ ΚΜ 13/10/2013 00:23:43

      Τι λες βρε άνθρωπε; Από τη μια " Ίσως δεν παρακολουθείς με προσοχή την ειδησεογραφία' και από την άλλη "Δεν έχουν απαγγελθεί ακόμα κατηγορίες".

      Σε ένα μήνα αρχίζει το δικαστήριο.
      Δυο είναι οι κατηγορούμενοι, -αυτοί που λες-, και ΔΕΝ τους έχει προφυλακίσει ο ανακριτής.

      Οι κατηγορίες, λοιπόν, τους έχουν αποδοθεί, αλλά, μάλλον, για τα μάτια του κόσμου, αφού αποκλείεται σε μια τέτοια παταγώδη υπόθεση να μην τους προφυλάκιζαν, αν είχαν, έστω, την παραμικρή υποψία.

      Επίσης, αν είχαν βρει επιπλέον στοιχεία που λες, θα τους προφυλάκιζαν, πάραυτα.

  18. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/10/2013 01:09:01

    Ευχαριστώ για την διόρθωση. Τα υπόλοιπα όμως που λες («για τα μάτια του κόσμου», «άν είχαν βρει επιπλέον στοιχεία») είναι εικασίες δικές σου και τις ακούω βερεσέ. Βάλε τώρα να παίξει η αριστερή κασέτα με τις θεωρίες συνομωσίας!