Θεός ο Πολύδωρας. Η μια κόρη στη Βουλή, η άλλη στην Ευρωβουλή
09/04/2014 20:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θεός ο Πολύδωρας. Η μια κόρη στη Βουλή, η άλλη στην Ευρωβουλή

Όπως είναι γνωστό ο Βύρων Πολύδωρας, ο πατριώτης της δεκάρας, εξελέγη Πρόεδρος της Βουλής για μερικές ώρες και πρόλαβε να διορίσει την κόρη του. Ο άνθρωπος που όταν ήταν υπουργός έλεγε «ποινήν εκτίω, αγγαρία κάνω», δεν ξεχνά ότι πάνω απ’ όλους και απ’ όλα είναι η οικογένεια. Πρέπει να τους βολέψει όλους και κανείς να μην πάει χαμένος.

Έτσι, λοιπόν, στο ευρωψηφοδέλτιο που ανακοίνωσε περιλαμβάνεται και η κόρη του, δικηγόρος στο επάγγελμα. Όχι, δεν είναι η κόρη που είναι μόνιμη στη Βουλή, η άλλη είναι που με το όνομα του μπαμπά θέλει να εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Ευρώπη. Διότι η οικογενειοκρατία είναι δόγμα για τον Βύρωνα. Και η επιλογή πάντα γίνεται με αξιοκρατία.

Συγκεκριμένα στο ευρωψηφοδέλτιο θα συμμετέχουν οι εξής:

•Ευαγγελία Αγγελούδη, χρηματοοικονομικός σύμβουλος

•Νικόλαος Απέργης, καθηγητής Οικονομικών ΠΑ.ΠΕΙ.

•Ευαγγελία Δαλιεράκη, επιχειρηματίας

•Κυριάκος Διακογιάννης, δημοσιογράφος – συγγραφέας

•Νικόλαος Δρίτσας, συνδικαλιστής

•Ευθύμιος Δρόσος, φιλόλογος, τ. Νομάρχης

•Μάριος Ευθυμιόπουλος, Διεθνολόγος

•Νικόλαος Θεοχάρης, υποπτέραρχος (Ι) εα

•Στέργιος Καλόγηρος, εκδότης, δημοσιογράφος

•Γεώργιος Κανελλάκης, επιχειρηματίας

•Ελευθέριος Καπετανόπουλος, επιχειρηματίας

•Σπυριδούλα Καραγεώργου, υπάλληλος ΔΕΚΟ, φοιτήτρια

•Μαρία Κόρμαλου -Κυδώνη, δημοσιογράφος

•Κωνσταντίνος Κουτάς, πρόεδρος συμβασιούχων STAGE

•Ησαΐας Κωνσταντινίδης, εκδότης, δημοσιογράφος

•Αναστασία Μανωλοπούλου, πτυχιούχος Ισπανικής Φιλολογίας

•Κωνσταντίνος Μιχελής, πρόεδρος Αθλητικών Σωματείων Θράκης

•Κωνσταντίνος Νιζάμης, επιχειρηματίας, συγγραφέας

•Νικόλαος Ντούβας, διαφημιστής

•Αλέξης Παναγόπουλος, Δρ πολιτικών επιστημών, καθηγητής Πανεπιστημίου

•Γεώργιος Παντελίδης, πτυχιούχος Ευρωπαϊκού Πολιτισμού

•Νικόλαος Παπαδημάτος, τ. βουλευτής, ιατρός

•Αναστασία Παπαηλιοπούλου, φιλόλογος, παιδοψυχολόγος (Γερμανία)

•Δημήτριος Πλαστήρας, εκπαιδευτικός, μηχανολόγος μηχανικός

Κωνσταντίνα Πολύδωρα, δικηγόρος

•Μαρία Πολύζου, ελεύθερη επαγγελματίας

•Έλενα Ρουσόγλου, επιχειρηματίας

•Ιωάννης Σαμέλης, δικηγόρος

•Νικόλαος Σπανός, επιχειρηματίας

•Λεωνίδας Στάμος, δικηγόρος

•Τζέημς Σώντερς, επιχειρηματίας πληροφορικής

Ως εκπρόσωποι της Ομογένειας θα μετέχουν η Μαρία Αλεξανδροπούλου, δικηγόρος (Γαλλία), η Πουλιάνα Δημητροπούλου, φαρμακοποιός και ο Κωνσταντίνος Κωτσοβίλης, φιλόλογος (Γερμανία).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 09/04/2014 21:18:29

    Ποιός Κυριάκος Διακογιάννης? ο Αυριανιστής? :-) :-) :-)

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 09/04/2014 21:20:04

    Προφανώς έχει βυθιστεί στο βαθύ γεροντικό του κόσμο. Δεν εξηγείται αλλιώς. Ευφυής είναι αναντίλεκτα αλλά για να κάνει τέτοια παιδαριώδη ατοπήματα που δείχνουν απουσία και του ελάχιστου πολιτικού ενστίκτου μάλλον κάτι άλλο-σίγουρα ανησυχητικό-πρέπει να του συμβαίνει. Τόση ρητορεία και τόσος πατριωτικός σπασμός και μέσα απ' τα χαλάσματα της οδύνης να βγαίνουν δυό κοράκλες να! Τι είδους πολιτικό σουρεαλισμό ευαγγελίζεται ο Βύρωνας; Θα μας τον ομολογήσει σε όσους τον ρωτήσουν στις συνεντεύξεις που, όπως όλοι μας φαντάζομαι, αδημονούμε ν' ακούσουμε;

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 09/04/2014 21:26:04

    Τα φρούτα της Παράταξης. Ρήτορες κενόλογοι, φαιδροί.

  4. Αρχαιος Ελληνας avatar
    Αρχαιος Ελληνας 09/04/2014 22:14:12

    Ο Πολυδωρας ειναι ενας μεγαλος ηγετης και φιλοσοφος και κατα τον πλατων η χωρα μας πρεπει να εχει
    εναν φιλοσοφο σαν ηγετη. Ομολογω οτι εαν δεν
    ηταν υπερ της ευρωπης εγω θα τον ακολουθουσα.
    Ομως εγω ειμαι υπερ της εξοδου της χωρας απο
    το ευρω και αν χρειαζεται και απο την Ε.Ε.
    ποτε στην ζωη μου δεν ημουν τοσο σιγουρος
    γιατι μονο ετσι η Ελλαδα θα δει πραγματικη
    ελευθερια.

    • dim avatar
      dim @ Αρχαιος Ελληνας 09/04/2014 22:28:52

      Οκ, άντε με τον Κατσανέβα και τον Αλαβάνο εσύ...

      • Αρχαιος Ελλην- avatar
        Αρχαιος Ελλην- @ dim 11/04/2014 04:32:18

        πρεπει να εχετε επιχειρηματα για το ευρω
        ποιος ο λογος να κατσω στο ευρω επειδη
        εσυ εισαι βολεμενος με το ευρω δεν σημαινει
        οτι ειμαι και εγω και οι αλλοι Ελληνες.
        Ζεις σε μια κοινωνια και δεν ζεις μονος σου.
        Πρεπει να μαθεις να λειτουργεις συλλογικα
        να ακουτε την κοινωνια γιατι οσοι ζειτε
        εδω αυτοι ειναι οι γειτονες σας εκτος και
        αν εσεις ζειτε απομονωμενοι απο τον υπολοιπο
        κοσμο. Η Ελλαδα παντα εδειχνε το δρομο στους
        αλλους δεν ηταν ποτε ικετης σε καμια χωρα.
        Το ΠΑΣΟΚ κατεστρεψε την χωρα αυτο δεν σημαινει
        οτι το ΠΑΣΟΚ μπορει να την διορθωσει. Εχω
        κανει 10000 προτασεις στο ΣΑΜΑΡΑ αλλα δεν
        εχω δει φως. Που ειναι τα ιδιωτικα πανεπιστημια;
        Που ειναι το φορολογικο για τις επιχειρησεις
        που ειναι τα εργοστασια τα οποια επρεπε να
        ανοιγουν αντι να κλεινουν; Με το να κανω
        αυξηση στο στρατο και να δινω 500ευρα δεν κανω
        τιποτα. Αυτο δεν ειναι αναπτυξη αυτο ειναι
        κλοπη και ουτε καν αναδιανομη πλουτου. Ετσι
        δεν θα παμε πουθενα κυριοι. Πρεπει να κανετε
        διαρθρωτικες αλλαγες και να αφησετε το κοσμο
        να αναπτυχθει να καταργησετε τα χαρατσια που
        εχετε βαλει στο κοσμο. Να μπορει να ζει.
        Να μειωσετε τις τιμες στις τροφες και να μην
        τους δινετε να φανε καρκινο γιατι αυτο θα
        επιβαρυνει το συστημα της υγειας.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Αρχαιος Ελληνας 09/04/2014 22:53:51

      Ακολουθηστε τον Λαφαζανη. Αρχηγος ειναι συνιστωσας, εναντιον της ΕΟΚ ειναι, εναντιον του Ευρω και φυσικα σαν αιωνιος φοιτητης ειχε χρονο να φιλοσοφει..

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Αρχαιος Ελληνας 10/04/2014 10:10:45

      >κατα τον πλατων< Πλάτων, Πλάτωνος, Πλάτωνι, <b>Πλάτωνα</b>, Πλάτων.

      • Αρχαιος Ελλην- avatar
        Αρχαιος Ελλην- @ Επισκέπτης 11/04/2014 04:14:39

        Οχι φιλε μου το σωστο ειναι
        κατα τον Πλατωνα του Αριστωνα εξυπναδες ξερω να πουλαω και εγω αλλα αλλο
        ειναι το θεμα μας μαθε να κανεις διαλογο
        επι του θεματος

        δεν διδασκω αρχαια ελληνικα φανταζομαι ετσι
        οπως τα εκανε ο Σαμαρας με την παιδεια ολοι
        σας ξερετε να τα μιλατε αριστα και ο Αδωνις
        σας διδασκει καθημερινα εκει στην ΝΔ εγω σας
        τον εφερα για να σωσει το Σαμαρα.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Αρχαιος Ελληνας 10/04/2014 11:54:06

      Μάθε πρώτα τονισμό καθώς και πως κλίνεται: ο Πλάτων και μετά πες μας τι κατάλαβες για την Ελληνική Φιλοσοφία.

  5. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 09/04/2014 22:51:23

    Ενας πολιτικος που ξεπεραστηκε απο τα γεγονοτα. Ενας πολιτικος που δεν καταλαβε οτι ηταν η ωρα να αποσυρθει . Ενας πολιτικος που την εποχη της μεγαλης κρισης διοριζει την κορη του σαν αυτοκρατορας. Δεν θελουμε τετοιους πολιτικους. Θελουμε πλεον πολιτικους με οραμα , με γνωση και με ορεξη για δουλεια. Καλο λοιπον θα ηταν να πηγαινε σπιτι του απο την εποχη που του εφταιγε ο στρατηγος ανεμος

  6. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 00:01:33

    ΒΥΡΩΝ Ο ΑΦΘΑΡΤΟΣ ............ ΠΟΙΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ? ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ,ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ ........

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 10/04/2014 03:42:10

      Όπως έγραψα και στο άλλο θέμα σχετικά με την ξεδιάντροπη δήλωση της Γιαννάκου: αυτοί οι άνθρωποι μας κυβερνούσαν επί Καραμανλή, Ντόρας και Αβραμόπουλου...

      • Μικρασιάτης.. avatar
        Μικρασιάτης.. @ Marcelos 10/04/2014 16:04:07

        Μηπως μερικοι είναι λιγο αχαριστοι με Καραμανλή και Αβραμόπουλο ...?? Για ευνόητους λογους... Ας το αφήσω εδώ....

  7. Maria avatar
    Maria 10/04/2014 00:56:51

    ΕΤΣΙ ΨΗΦΙΣΤΕ ΠΟΛΥΔΩΡΑ ...... 80 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΤΣΧΑΙΜΕΡ ....... ΠΟΣΟ ΣΤΟΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ??????

  8. Θεόφιλος Β avatar
    Θεόφιλος Β 10/04/2014 08:42:54

    Είναι απίθανοι βάζουν τις γυναίκες και τις κόρες τους.Επισήμανση ότι η Μανωλοπούλου είναι η γυναίκα του αειθαλούς φυντανιού της πολιτικής με τις εξαιρετικές φωτογραφίες κάδρου,του Νικολόπουλου

  9. Ρηνα avatar
    Ρηνα 10/04/2014 08:51:49

    Δεν φταινε οι ηλικιες, η νοοτροπια φταιει. Αυτη που διακατεχει και τη Μαριεττα που περιγραψατε σε αλλο αρθρο. Των ελιτ Ελληνων και της πλεμπαγιας. Το οτι οι μεν πρεπει να κατσικωθουν πανω στους αλλους εσαει. Το να ανασηκωνουν περιφρονητικα την "Αρεια" μυτουλα τους αμα κανενας ταπεινος ψηφοφορος τους ζητουσε εκδουλευση εστω και την πιο απλη. Ενοιωσαν ποτε οι ανθρωποι αυτοι υπηρετες του λαου; Δυστυχως επειδη η ασθενεια αυτη ειναι πολυ κολλητικη πρεπει να επιλεγονται ανθρωποι με πολυ δυνατο ανοσοποιητικο και γι αυτο πρεπει να φροντισουμε εμεις με τη ψηφο μας. Ετσι κι αλλιως οι ελιτ στην κοινωνια πια εχουν περιοριστει δραματικα και θελουν βεβαια να εχουν τον πρωτο λογο. Πραγματικη Δημοκρατια χρειαζομαστε και οχι αριστοκρατια των συμφεροντων. Οποιος πιασει το μηνυμα της εποχης θα επικρατησει τελικα. Οι ιδεολογιες του παλιου καιρου εχουν πεθανει.

  10. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 10/04/2014 10:16:31

    Μην ελεεινολογείτε τον Βύρωνα, διότι είναι ο τελευταίος των Σαμουράι. Έχει κάνει κα την μετάφραση του κώδικα Μπουσίντο. Μην τον σπρώξετε να κάνει σεπούκου κι έχετε το κρίμα στον λαιμό σας!΅:-)

  11. ΓΡΗΓΟΡΗς avatar
    ΓΡΗΓΟΡΗς 10/04/2014 10:40:00

    Γιατι δεν στελνουν ολοι αυτοι,τα παιδια τους ,με τα βιογραφικα στο χερι, να ψαξουν για δουλεια,οπως κανουν ολοι? Με τοσο καλες σπουδες & το σπουδαιο dna που φερουν ,θα κανουν σιγουρα μεγαλες καριερες,στον ιδιωτικο τομεα....

  12. Γιάννης Αυλακιώτης avatar